Nikon D7100 İnceleme

574
7325

Daha önce Nikon V1 in test yazısını yazmıştım. Bu yazıya gelen olumlu tepkilerden sonra yeni kullanmaya başladığım ve oldukça memnun olduğum Nikon D7100 ün de incelemesini sizlerle paylaşıyorum. İstifadeli olması dileğiyle…

1-Gövde

Nikon D7100’ün oldukça sağlam bir gövdesi var. D300s e göre tamamen magnezyum alaşımlı değil ancak darbe alabilecek ve korunması gerekli olan yerler magnezyum alaşım ile desteklenmiş. Gövde küçük ve hafif bir yapıya sahip ve oldukça kullanışlı. Birçok kullanıcı için kavrama problemi olacağını düşünmüyorum. Ben kullanım sırasında herhangi bir problem yaşamadım. Çok çok büyük elleri olan kullanıcılar için baterygrip ile bu sorunu çözmek mümkün.

Nikon-D7100-k

 

Suya ve toza karşı dayanıklı olduğu söylenen gövde gerçekten de öyle. Yağmur altında ve rüzgarın toz kaldırdığı durumlarda çekim yaptım ve hiç bir problem olmadı. Nikon D7100’ün deklanşör sesi de oldukça düşük seviyede. D300s’e göre %50 daha az gibi. Özellikle vahşi yaşam fotoğrafçılarının seveceği bir özellik.

 

 

Düğmeler genel olarak alışılmış şekilde yerleştirilmiş. Bu gövdede farklı olarak i (info) tuşu konmuş ki bu tuş çekilen görüntüler üzerinde basit düzenlemeleri yapma imkanı veriyor. Fn tuşuna yine ilk defa bu gövdede kullanılan 1.3x krop çarpanlı mod ile normal DX mod arasında seçim yapma özelliği atanmış. Oldukça hızlı ve kullanışlı.

top-100

 

Gövdenin sol üstünde bulunan program seçme çarkı amatörler için bir çok seçenek sunuyor ama ileri düzey kullanıcılar daha ziyade A,S,M, modlarını kullanacaklardır. Bu durumda tekerleğin kazara dönmemesi için üzerine bir düğme eklenmiş. Tekerleği çevirmek için o düğmeye basmak gerekiyor. Çok faydalı bir çözüm olmuş zira çekim anında farkında olmadan çekim modunun değişmesi çok kötü olurdu.

 

Fotoğraf kayıt aracı olarak 2 adet SD kart girişi kullanan gövdenin gövde kategorisinde benden aldığı tek eksi not burası. Eski CF kartları kullanabilme adına ve daha hızlı kayıt imkânı verdiği için 1 adet CF kart girişi ve bir adette SD kart girişi olsa daha iyi olacaktı.

küçük

 

2- Performans

Nikon D7100’ün AF performansı oldukça iyi. Çok hızlı bir şekilde objeyi yakalıyor ve oldukça tutarlı olarak takip ediyor. Nikon D300s ile aralarında AF performansı olarak bir fark görmedim. Özellikle vahşi yaşam fotoğrafçılarının işini kolaylaştıracak şekilde AF noktası seçimlerini sol altta bulunun AF-MF butonunu kullanarak 9-21-51 nokta biçiminde değiştirmek çok kolay. Bu yeni özelliği çok beğendim ve kullanımı oldukça hızlı.

1510382471

Nikon D7100 Full HD video kaydı yapabiliyor ve video kaydı oldukça iyi. Stereo ses kaydı için gövde üzerinde flaşın üzerinde iki adet dâhili mikrofon bulunuyor ve amatör işler için oldukça iyi ses kaydı yapıyor.

 

Saniyde 6 adet (1.3DX modda 7 adet) fotoğraf çekme hızına sahip olan D7100 düşük tampon bellek kapasitesi nedeniyle 7 kareden sonra yavaşlamaya başlıyor. Bu kaybı yaşamamak için yüksek hızlı hafıza kartlarına ihtiyaç var. Ki yaklaşık olarak 90mb/sn yazma hızına sahip nispeten oldukça hızlı olan bir hafıza kartıyla bile bir yerden sonra yavaşlama kaçınılmaz oluyor. Çünkü her biri 22.7MB olan RAW dosyaları kaydetmek için çok daha fazlasına ihtiyaç var. Bu nedenle tampon bellek yetersizliği D7100 ün en büyük eksikliği.

bufer-1

 

Vahşi yaşam fotoğrafçılığında en fazla kullanılan tele objektifler için yeni bir gövde de genelde karşılaşılan back focus ve front focus (geri ve ileri netleme) sorunu için D7100’ün gövdesi içerisine bir yazılım eklenmiş ve bu sayede + – yaparak tam netleme ayarlarını ilgili lens için yapabiliyorsunuz. Eskiden bunun için servise gitmek gerekiyordu.

 

3- Fotoğraf Kalitesi

AA filtrenin olmadığı 24.1 MP çözünürlükteki sensör keskin ve detaylı görüntüler yakalıyor. D300s e kıyasla yaklaşık 2 kat fazla çözünürlüğe rağmen daha temiz ve detaylı fotoğraf çekiyor. 1.3DX kroplu modda bile durum oldukça iyi. 24mp çözünürlüğe rağmen fotoğraflarda D300s ve D7000’e göre daha az gren var. Ama tabiki DX sensörün dezavantajı olarak Full Frame sensörlere göre gözle görülür bir gren maalesef var.

1665

 

Yüksek çözünürlük sayesinde özellikle kuş fotoğrafçılığında sık rastlanan fotoğrafı kırpma ihtiyacı çok fazla sorun olmuyor. Kırmak için bolca piksel mevcut. Ancak pratikte fotoğrafı çok fazla kırpmak görüntü kalitesinde oldukça fazla bozulmaya neden oluyor. Yüzdelik mantıkla söylemek gerekirse çok küçük piksel boyutu nedeniyle D7100 de D300s e göre daha az kırpma yapılabiliyor. D300s ile uzaktaki objeleri daha iyi görüntüleme imkânı olmasına karşın D7100 de durum farklı. Uzak kalınca çok fazla kırpmak fotoğrafı ciddi olarak deforme ediyor.

img_01_4l
%100 yaklaştırılmış görüntü

Beyaz dengesini ve renk algoritmasını sevdim. Göze batan bir olumsuzluk yok. Renkler çok güzel. Zaten artık dijital teknoloji sayesinde renkler istenildiği gibi değiştirilebiliyor. Oldukça geniş dinamik aralığa sahip görüntüler üreten D7100 RAW formatta bolca detay saklıyor.

 

4- Kuş fotoğrafçıları için D7100

Kuş fotoğrafçıları için Nikon D7100; hızlı AF performansı 3D takip sistemi, 51 nokta AF, 24.1mp yüksek çözünürlüğü, kısmen 6fps çekim hızı, sağlam gövde yapısı, hafifliği sayesinde arazide uzun süre taşımaya uygun olması, önceden ayarlanabilen U1, U2 hazır modları ve AA filtresiz keskin ve görece temiz fotoğraf kaydı ile pişman etmeyecek bir makine. Tek dezavantajı tampon belleğin düşük olması nedeniyle 6 fps çekim hızının kağıt üzerinde kalmış olması.

113636
1.3DX modda çekilmiş bir fotoğraf.

 

1.3DX mod kuş fotoğrafçılığında oldukça kullanışlı bir özellik. Nikon son dönem gövdelerinde sensörlerini oldukça esnek olarak kullanıma sunuyor ve bence çok değerli bir özellik. Zira 300mm bir lens D7100 ile 450mm gibi! çalışıyor. Üzerine birde 1.3 DX crop yapılınca 585mm gibi oluyor. Buda 15.3mp de 585mm ye eşdeğer bir fotoğraf çekme imkanı sunuyor. Makinede 1.3Dx moda alınca vizörden bakıldığında yeni bir çerçeve beliriyor ve bu çerçevenin dışında kalan alan maalesef aynen görünüyor. Karartılsa, yada hiç görünmese daha güzel olurdu ama bu galiba biraz fazla bir istek 🙂

1.3x crop

 

Kendi tecrübelerim çerçevesinde 1.3DX modda çektiğim fotoğraflarda her hangi bir olumsuzluk görmedim. PS de çalışırken 24mp ile çekilen görüntüyle 1.3DX modda çekilen görüntü arasındaki farkı anlamak mümkün değil. (fotoğraf boyutuna bakmadan tabi ki :))

_ALI3270

 

5- Sonuç

Nikon D7100 mevcut en iyi DX sensörlü fotoğraf makinesi. Nikon D7000’den öncesi çıkmış bir gövde kullananlar daha iyiye ulaşma, yenilenme ve teknolojiyi yakalama adına uygun bir fiyata D7100 alabilirler. Pişman olacaklarını düşünmüyorum. Ancak D7000 kullananlar için çok fazla bir şey değişmeyecektir. Sadece küçük bir miktar maddi kayba rağmen güncel kalma adına bir değişikliğe gidilebilir.

574 YORUMLAR

 1. merhaba, ben bir d3100 kullanıcısıyım. d7000 e terfi etmek için beklerken ve d7000 in bir takım kronik problemlerine kafam takılmışken d7100 çıktı. d7100ü de anlamaya çalışıyordum. çalışmanızı oldukça douyurucu ve büyük bir ihtiyaca cevap verici buldum.
  d7100 almak için çalışmalarım sürüyor. ben tanıdıklarıma yurt dışından getirtmeyi düşünüyorum.

  neyse çalışmanızı faydalı buldum ve teşekkür ederim.

  • Resul bey ziyaretiniz için teşekkürler. Yazının faydalı olmasına sevindim. Özellikle doyurucu bulmanız beni daha çok mutlu etti. D3100 den sonra D7100 ü çok seveceksiniz.

   Esen kalın…

  • tarih olarak geç ama alıcak olaranlara belkide yardımı olur.
   D300 den D7100 e geçmiş birisiyim.
   1.yağmurlu havada kullandım ekranda buğlanma yaptı- D300 de böyle birşeyle asla karşılaşmadım.
   2. Uzun pozlamalarda nd kullanarak f22 nin üzerine çıktığınızda ortada abuk subuk renkler çıkıyor.çekmiyor uzun pozlama yapamazsınız
   3. Kumanda kablosuz evet ama herdefasında menüye gidip aktif hale getirmeniz gerekiyor çok saçma.
   4.A modunda pozlamayı ayarlayamıyor fazla pozluyor.deneyin görüceksiniz.
   vee sattım makinayı D300 e geri dönüş yatım
   unutmadan
   5. Vr objektiflerde Vr açıp sürekli çekip yaptığınız zaman makina donuyor.
   bu makinayı tamamen amatöründe amatörleri için yapılmış.
   Led teknolojisi geliştiği için gelişmiş ekran koymuşlar ilk çekim yaptığımda uff bu ne böyle dedim ama pc ye yüklediğimde D300 den iyi olmadığını anladım.sadece gelişmiş led ekran var.

   • Merhabalar uzun pozlama da ki renk olayını sanırım çözdüm vizörden ışık sızdırdığı için kırmızı veya benzeri renkler oluşuyor ancak vizör kapağını kullanınca bu sorun çözüldü birde öyle deneyin derim.

 2. merhabalar ; ben d3100 kullanıyorum dsrl.. d7100 ve mark 2 arasında kaldım ancak yaıznızdan sonra 7100 e karar verdım.. sunu sormak ıstıroum d310 ve d90 ıle aynı karelerı cektım ve d90 da renkler cok daha net oldugu ıcın makınemı degıstrmeye karar verdım. pekı 7100 ıle arka fonu blur yapabılecekmıyım uoksa bu lenslerle mı alakalı..photosop kullanmadn fluluk elde etmek ıstıyorum..ornegın bır boy fotografı cekıp tum boyu kareye alıp arka fonu flu yapabılecek mıytım? sevgıler

  • Hoş geldiniz. Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Fotoğrafı jpeg çektiğiniz zaman renk ve keskinlik makineden makineye değişecektir. Zira her bir gövdenin kendine göre farklı yazlımı ve sensörü vardır. D7100 keskinlik ve renkler konusunda hiç bir sıkıntısı olmayan bir gövde.

   Bahsettiğiniz arka planın flu olması meselesi çekim tekniği ve lens ile alakalıdır. Sözünü ettiğiniz biçimde boydan bir fotoğrafın fonunun tamamen flu olması için f/1.8 – f/2.8 arasında oldukça açık bir diyafram değerine ihtiyacınız var. Bunu sağlayamıyorsanız en azından 70-300mm gibi uygun fiyatlı bir lens ile uzak mesafeden f/5.6 gibi bir değerle 200-300mm arasında çekim yapmanız gerekir. Ayrıca modelinizin de fonu oluşturacak duvar, ağaç vs gibi nesneden de biraz uzakta durması gerekir. Örneğin duvarın hemen önünde yapacağınız bir çekimde fonu flu yapmak pek mümkün olmayacaktır.

   Umarım faydalı olmuştur. Selamlar…

   • oncelıkle cok cok cok tesekkur ederım ve sonra 🙂 70-300 lens dıs cekımler ıcın zorluk teslık eder dıye dusunuyorum fakat fluluk ıcınde f degerının 2.8 maks olması gerekıyor sanırım 🙁 baska onerebılecegınız sabır olmayan fakat keskınlıgı ıyı olan lens var mı? sızce sadece bady mı almalıyım yoksa bady ıle beraber 18-105 satılıyor onu alıp bır lens mı almalıyım? aklım karıstı 🙂

    • Daha iyi bir lens tavsiye edebilirim bu durumda; o da nikon 70-200mm f/2.8 lens. AF-S VR 70-300mm lens ile 18-105mm arasında çok az bir fiyat farkı vardır ve 70-300mm sadece birazcık daha uzundur. Yani dışarıda rahatlıkla ikinci bir objektif olarak kullanılabilir. Ama eğer iki objektif taşımayacağım derseniz en iyi alternatif 18-200mm olacaktır. Yani sadece body olarak D7100’ü alıp üzerine de tak gez lensi olan 18-200mm yi alabilirisiniz.

     • merhaba,
      İnternette araştırırken yazınıza denk geldim. Ben fotoğrafçılığa yeni giriş yapmaya çalışan biriyim. Fotoğraf makinası bende nikon D7100 seçtim fakat lense karar veremiyorum 18-140 mı 18-200 mü? arada baya fiyat farkı var. Bu fiyat farkını vermeye değer mi 200 için yoksa 140 da aynı işi görür mü? karar veremiyorum. Yorumlarınız bekliyorum.
      Şimdiden teşekkür ederim.

 3. merhaba,

  gövde hakkında araştırma yaparken yazınıza denk geldim. emek verip yazmışsınız, güzel de bilgiler mevcut. kendi adıma teşekkür ederim 🙂

  D90’dan D7100’e geçmek ya da D400’ü beklemek konusunda kararsızlığıma bir süre daha devam edeceğim gibi görünmekte…

  • İlginiz için teşekkür ederim. Aciliyetiniz yok ise D400’ü bekleyin derim zira yaklaşık 1700$ gibi bir fiyatla eylül-ekim gibi duyurulacağını düşünüyorum.

   Esen kalın…

 4. Merhaba Ali Bey,

  Almanyadan nikon d7100 aldım. Henüz gelmedi. Bu sebeple size sormak istediğim bir sey var.
  Avrupadan gelen makinalarda türkçe menü var mı? Yoksa yükleme imkanı var mıdır?

  Cevap yazabilirseniz çok sevinirim

  • İlginiz ve ziyaretiniz için öncelikle teşekkür ederim. Bir yerde okuduğum kadarıyla avrupadan gelenlerde türkçe dil seçeneği yok diyordu ama tam olarak emin değilim. Mesele yazılım olduğu için çok yüksek bir ihtimalle serviste yapılacak bir yükleme ile yeni dil paketi yüklenebilir diye düşünüyorum.

   Saygılarımla, esen kalın…

 5. Merhaba,
  İncelemenizi oldukça başarılı buldum. D7100 alacaklar için birçok soru işaretini cevaplamışsınız yazınızda. Yalnız benim şöyle bir sorum olacak. Ben DSLR makinelerle yaklaşık 1 yıldır ilgileniyorum. Başlangıç makinesi olarak D7100 nasıl bir makine sizce?

  • Sedat bey hoşgeldiniz. İlginiz için teşekkürker. D7100 giriş üstü seviye bir gövdedir. Giriş seviyesi ürünler D3200, D5200 gibi modellerdir. Ancak her ne kadar yeni de başlasanız Nikon D7100 en iyi başlangıç gövdesi olacaktır. Hazır çekim modlarının olması, hafif ve kısmen küçük olması çok ideal. Başlangıç için kesinlikle tavsiye ederim. D3000 ve D5000 serisi modelleriyle vakit kaybetmeyin derim.

   Sevgiler, selamlar…

 6. merhaba
  yazınız için teşekkür ederim çok işime yaradı
  bir konu hakkında sizden öneri istiyorum
  ilk defa bir slr fotoğraf makinesi alacam nikon d7000 ile d7100 arasında kaldım hangisini tavsiye edersiniz

  • Çok teşekkürler Mehmet bey. Hoş geldiniz. Yazının faydalı olmasına sevindim.

   Yeni başlasanızda güncel ve daha iyi bir model olması nedeniyle D7100 ü tavsiye ederim. Az bir fiyat farkına rağmen daha iyi bir gövde almış olursunuz. Ayrıca elinizden çıkarmak istediğinizde D7000 e göre çok daha hızlı satabilirsiniz.

   Esen kalın…

  • Canon EOS 70D ‘i tavsiye ederim,sağlam gövdesi var ayrıca dual pixsel sensörü ilk sunan makine olup mükemmel ve hızlı netlemesi vardır,,
   saygılar…

 7. Ali Bey merhaba. Sitenizin tamamını okudum ve her gün ziyaret ediyorum. Siteyi çok beğendim, emeğinize sağlık.
  Bu incelemeniz için de çok teşekkürler. Ben başlangıç olarak Fuji s 5700 almıştım ve yaklaşık 4 yıl oldu.
  Fotoğraf çekmek konusunda artık daha derinlemesine çalışmak istiyorum ve kendime bu aralar makine bakıyorum. D 7100 ilk tercihim.
  Bu konu hakkında size iki sorum olacak;

  1. Geleceğe yatırım yapmak açısından bütçeyi zorlayıp full frame almak gerekli midir?
  2. D 7100 modeli ile birlikte hangi objektifleri (Sabit odak, genel kullanım, zoom) ve hangi f değerleri ile tavsiye edersiniz?

  • Mahmut bey ilginiz ve her gün ziyaret ediyor olmanız beni çok mutlu etti. Hoş geldiniz. Tatil nedeniyle yorumunuza geç cevap yazabildim, kusura bakmayın.

   D7100 ilk tercihiniz ise hem ekonomik olması hem de başarılı bir gövde olması nedeniyle inceleme yazımda da bahsettiğim gerekçelerle tavsiye ederim.

   1- Genel olarak ne tür fotoğraflar çektiğinizi bilmediğim için bu soruya şöyle cevap vereyim: Eğer tele objektifler kullanmayacaksanız, başka bir ifadeyle yaban hayatı fotoğrafları yani kuşlar, memeliler gibi hayvanların fotoğrafını çekmeyecekseniz, DX gövdeye ihtiyacınız yok. Bütçe zorlanıp FF gövde alınabilir. Bu noktada D600 en ekonomik ve başarılı bir gövdedir. FF gövdeler daha büyük görseller üretirler ve daha az nois ürettikleri için fotoğraflar daha temiz ve kalitelidir. Çok fazla krop ihtiyacınız yoksa ve tele objektifleri ağırlıkla kullanmayacaksanız Full frame gövde çok daha isabetli olacaktır.

   2- Hem D7100 hem de D600 için şu objektifler en ideal olanlardır.

   Sabit:
   50mm f/1.8
   85mm f/1.8
   105mm f/2.8 macro

   Zoom:
   24-70mm f/2.8
   24-85mm f/2.8-4 (DX gövde için)
   24-85mm f/3.5-4.5 VR
   16-85mm f/3.5-5.6 VR (DX)
   70-300mm VR
   70-200mm f/2.8 VR
   10-24mm f/3.5-4.5 (DX)
   16-35mm f/4 VR
   14-24mm f/2.8 VR

   Genel Kullanım için de
   DX gövde için 18-200mm
   FF gövde için 28-300mm lensler ideal olacaktır.

   Bol fotoğraflı günler Mahmut bey. Esen kalın.

   • Ali Bey cevap yazmıştım ama kaydetmemiş sanırım. Cevaplarınız için çok teşekkürler. Bu arada incelemelere devam ettim ve FX formatta bütçemiz yeteceği iki makine var. Nikon D600 ve Canon 6D. Ama ben D600 tercih edeceğim. Lens olarakta;

    1. Nikon 50mm f/1.8
    2. Nikon 70-300
    3. Tamron 24-70 f/2,8 VC (ilerde…)

    Fotoğraf türü olarak daha çok doğa yürüyüşleri sırasında gözüme güzel görünen her türlü anı fotoğraflamak, günlük yaşama dair fotoğraflar. Şu an için yönelmeyi düşündüğüm özel bir alan yok.

    • Servis sağlayıcı firmamdan kaynaklanan bir sorun nedeniyle 3 günlük veri kaybı olmuş. Bu istenmeyen durum için özür.

     Bu arada Mahmut bey seçimleriniz çok güzel ve isabetli olmuş. Fotoğraf çektikçe tercihleriniz kendiliğinden gelişecek ve fotoğrafta bir alan daha ön plana çıkacaktır. Bol fotoğraflı günler…

 8. MERHABA ALI BEY SIZIN SAYFANIZLA YENI KARSILASTIM BURDA YENIYIM, BENIM BIR SORUM OLACAK D7100 YENI GELISTIRILMIS IYI BIR MAKINA FAKAT BEN D600 GORUNCE DAHA COK BEGENDIM BIR SORUN VARDI D600DE VAZGECTIM SENSORDE TOZLANMA VEYA YAGLANMA OLUYORDU NIKON FIRMASI BU SORUNU GENEL TEDARIK ETTIMI . YAGLANMA VEYA TOZLANMA NEYSE BU KULLANISA GOREMI OLUYOR CUNKI HALEN AVRUPA PIAYASALARINDA SATILMAKTA . CALISMALARINIZDAN DOLAYI SIZE COK BASARILAR DILIYORUM SAGOLUN VAROLUN

  • Öncelikle hoş geldiniz. 3 günlük veri kaybı oluştuğu için yorumunuzu tekrar bulmam ve sisteme eklemem zaman aldı. Ayrıca siz yorumunuzu 19 Ağustos da yapmıştınız şimdi bu gün yazılmış gibi görünüyor. Kusura bakmayın.

   Sorunuzun cevabına gelince D600 ün bazı serilerinde yağlanma problemi ile karşılaşılmış. Bunu Nikon firması da kabul etti. Okuduğum kadarıyla bu oran ilk çıkan ürün serisinde %8 gibi bir orandaydı. Tabiki Nikon gibi büyük bir firma için bu ciddi bir oran. Ancak bu sorun sonraki serilerde düzeltilmiş durumda görünüyor zira şikayetler duyulmuyor artık. D7100 modelinde ise çok çok adaha az sayıda böyle bir sorun çıktı diye biliyorum. Onlarda yeni üretimlerde çözülmüştür umarım.

   Eskiden Nikon da böyle sorunlar olmazdı ama galiba fazla özellikli ve çok sık ürün çıkarmanın neticesinde biraz fazla hata yapmaya başladılar. Bu sevimsiz görünse de yüzdesi hala düşük ve en azından firma hatasını kabul edip düzeltme yoluna gidiyor. Benim aldığım gövdede bir sorun yok. Farklı markaların ürünlerine de bakın ve hangisi içinize sinerse onu alın derim. Örneğin yeni çıkan Canon 70D modelide çok güzel ve D7100 modeli ile fiyatları aynı 🙂

   Karar sizin. Esen kalın.

 9. Merhabalar..
  D7100 ile ilgili araştırma yaparken tesadüfen buldum sitenizi.
  Ben şu an D5100 kullanıyorum ama D7100 e geçmek istiyorum.
  Ancak başka fotoğraf forumlarında okuduğum kadarı ile Nikon makinelerde, özellikle de D7000 de sensöre yağ sıçraması gibi bir olaydan bahsediliyor. Yepyeni makineyi 50-100 çekimden sonra servise götürüp temizletmek, hatta sonraları tekrar tekrar temizletmek zorunda kalmalardan falan bahsediliyor. Bu sorun D7100 de de var mıdır ?
  Teşekkürler.

  • D7100 modelinde de ilk üretilen serilerde yağlanma sorunu ile karşılaşılmış. Ama sayısı çok az. Benim aldığım gövde de ön sipariş ile ve ilk seriden. Ama herhangi bir problemim yok. Biraz şans işi. Türkiyeden alırsanız endişe etmeyin. Ama yurt dışından alırsanız bakımları sırasında bir miktar ücret ödemek durumunda kalabilirsiniz. Sonraki serilerde bu sorun çözülmüştür diye düşünüyorum.

   Esen kalın…

 10. Ali Bey öncelikle yorumlar ve bilgilendirmeler için çok teşekkürler.3 gün önce D7100 body aldım ve Sigma 150-500 f1:5,6 lens kullanarak kuş fotoğrafı çekiyorum.İlk denemeyi 24.08.2013 te yaptım ancak çıkan kareleri hoşuma gitmedi.Sanki beklediğimden daha çok gürültü var.D-80 de çıkardığım kareler bile buna göre daha net ve az gürültülü gibi idi.Yada benim beklentim çok fazla idi bundan dolayı beğenmedim.İlk karemi başka bir sitede yayınladım linkini göndersem bakar yorum yapar mısınız?Şimdiden çok teşekkür ederim selamlar.
  http://www.trakus.org/kods_bird/uye/?fsx=2fsdl15@d&idx=100755&tit=kizil_sirtli_orumcekkusu#.UhnR9xv8F1E

  • Sadık bey ilginiz ve ziyaretiniz için çok teşekkürler. Hoş geldiniz.

   D7100 ün piksel yoğunluğu nedeniyle yapılan çekimlerde olumsuz şartlardaki problemli görsellerde daha fazla gren ve olumsuzluğun göze çarpması normaldir. D80 de birçok lens iyi fotoğraf verir. Çünkü 10 mp de ortalama bir lens bile yeterli ayrıntı alabilir zira 10MP de veriler daha az ve sınırlıdır. Ancak 24MP gibi oldukça fazla pikselin olduğu bir sensörde lensler dökülmeye başlar. O nedenle çekimleri daha dikkatli yapmak gerekir. Verdiğiniz linkteki örnek fotoğraf üzerinden değerlendirme yapmak gerekirse şunları söyleyebilirim:

   Fotoğraf altı bilgisinde dediğinize göre kapalı bir hava varmış. Ki bu elinizdeki lensi ziyadesiyle zorlayan bir durumdur. F/5.6 diyaframlı bir lens çok ışık isteyen bir lenstir, bu nedenle kapalı havalarda kullanıcısını oldukça zorlar ve çok stabiliteye ihtiyaç duyar. Fotoğrafı beğenmemenizin altında yatan ilk ve en önemli neden bu bence.

   İkinci olarak exif bilgilerine bakınca 1/400sn gibi bir perde hızı var. Eğer tripot kullanmamışsanız elde çekimde OS bile olsa (ki OS, VR, IS gibi titreşim önleme sistemleri fotoğrafın keskinliğine olumsuz etki etmektedir.) 1/400 sn de netlik kaybı mutlaka olur. Lensiniz 500mm olduğundan 500mmx1.5=750mm gibi fotoğraf çekersiniz ve en az 1/1000 perde hızına ihtiyacınız var demektir. 750 den büyük olmalı…

   Diğer bir neden de kuşa uzak kalmış olmanız olabilir. Elimizdeki lens 800mm bile olsa genelde küçük kuşlar için 20m den sonra bir işe yaramaz. Ki bence ötücüler için en uzak mesafe 10m olmalıdır.

   D7100 güzel bir gövde Sadık bey. Biraz daha alışınca harika fotoğraflar çekeceğinizi düşünüyorum.

   Bol fotoğraflı günler dileklerimle… Esen kalın.

 11. Ali Bey kuşa uzaklığım 6-7 m civarında çektim bu kareyi.Dediğiniz gibi netliğin sorunu enstantane hızının düşük olması.Yardım ve yorum için teşekkür ederim çok selamlar

 12. ali bey saygilar bu isde profesyonel olmaniz ve nikonu boyle iyi tanimaniz beni sevindirdi bundan dolayi sizden yardim istiyorum insallah zamaniniz vardir ve bana yardimci olursunuz

 13. Ali bey öncelikle selamlar diliyorum. sayfada çok açıklayıcı çok anlamlı konuşmalarınız var hepside birbirinden harika açıklamalar. Eğer sizin içinde bi sakıncası yoksa beni bi konuda aydınlatırmısınız? fotoğrafçılık sektörüne ben de katılmak istiyorum. ve şuan tam bi amatör ve bilgi sahibi olmadığım bi alan. ve tabi zamanla herşeyi öğreniceğimide düşünüyorum. ben bi fotoğraf makinası almak istiyorum ve bununla kendimi geliştirmek istiyorum. bu makinayla her ince detayına varana kadar yaşamak öğrenmek istiyorum ve tabi bununla kalmayıp belki bu işten geçimimi bile sağlayabilirim kendime güveniyorum. o yüzden bana ne önerirsiniz. nasıl başlamam lazım ne yapmam lazım. hangi makinayı almam lazım o kadar çok makina varki insanın kafası karışıyo lütfen yardımcı olurmusunuz??
  Saygılarımla hayırlı günler
  ismail doğru : 541 517 05 98

  • İsmail bey merhaba. Hoş geldiniz.

   Fotoğrafı ciddi olarak düşünüyor ve hatta ilerde bu işten geçiminizi sağlamayı planlıyorsanız, kaliteli ekipmanlar almanız gerekli. Bu yönüyle maddi durumunuzu bilemediğim için söyle bir iki örnekle kategorize etmeye çalışacağım. Kaynak problemi varsa; Nikon markassı için D7100 ve üzeri gövdelere bakın derim. Canon için de yeni çıkan 70D veya 7D ve üzeri gövdelere bakın. Kaynak problemi yok ise Nikon adına en azından D800 veya D4 düşünebilirsiniz. Canon adına da 5D mark 3 veya 1DX modelleri düşünülebilir. Ancak kaynak sorununuz olmasa bile şu anki düşüncelerinizin ileride değişebilme ihtimaline binaen ilk verdiğim gövdelerle başlayıp daha sonra fotoğrafçılığı meslek olarak yapmak isterseniz pro gövdeleri de alabilirsiniz. İlk etapta pro gövdeleri almak ciddi maddi kayıplara neden olabilir.

   Objektife gelince de çekim yapacağınız konuları tahmin ederek şöyle diyebilirim; 50mm, 85mm, 105mm macro, 24-70mm f/2,8 veya 24-120mm f/4, Manzara için 12-24mm veya 14-14mm veya 10-22mm lenlerden birisi ayrıca çok işinize yarayacak 70-200mm lens. Yani 12mm den başlayarak 200mm ye kadar çıkabilirsiniz. Ayrıca portreler için de 50mm ve 85mm prime lensleri de tavsiye ederim.

   Marka seçiminde ise büyük bir mağazaya giderek makineleri elinize alıp kıyaslayıp hangisini kendinize daha yakın hissediyorsanız almanız şeklinde bir tavsiyede bulunabilirim.

   Başarılar…

   • Sayın Ali Bey.
    öncelikle hoşbulduk. sizinle tanışmanın ve bilgi paylaşımının hazzını yaşadığımı belirtmeden geçemedim.
    Yazdıklarınız konusunda çok haklı oldugunuz noktalar var ve hepsine katılıyorum. 1 haftadır geniş çapta araştırmalarım var ve Nikon D7100 yeni bi ürün oldukça da güzel bi makina en azından benim için bir başlangıç aşaması için uygun gerek fiyat gerekse makinanın kalitesi açısından ama Canon 5D Mark3 ü de araştırdım hatta son günlerde ikisi arasında gidip geliyorum tam da bunun üstüne direk siz bu iki hakkında bilgi verince anladımki doğru yolda bi araştırma yapmışım. Canon 5D mark 3 gerçekten güzel bi makina profesyonel bi makina belki bi başlangıç aşaması için fazla olabilir ama ikisinin arasındaki farklar nelerdir? tam bilmiyorum ve tabiki en başta fiyat farkı var biliyorum 🙂
    ama benim nikon 7100 le başlayıp kendimi geliştirip sonra Canon 5D mark 3 e geçsem sizce nasıl olur daha mı mantıklı olur?
    yoksa direk Canon 5D mark 3 alıp onda geliştirip onunla devam etmem mi daha mantıklı olur? Şunu bilmenizi küçük bi not olarak söylüyorum bana vereceğiniz çok değerli bilgiler belki de benim orta vadede hayatımı değiştirecek belki de kısa vadede etki edecek bilgiler bilmiyorum söylemek istedim.
    Saygılar sunarım…
    Hayırlı Günler.

    • İsmail bey Nikon D7100 ve Canon 5D Mark 3 tamamen farklı makineler. D7100 1.5x croplu DX sensörlü giriş seviyesi bir gövde iken 5D mark 3 Full Frame pro serisi bir gövdedir. Bu nedenle de doğal olarak fiyat farkı oluşuyor. Esasen ne tür çekimler yapacağınızın tam anlaşılması lazım ki doğru gövde tavsiye edilebilsin. Ne tür konularda fotoğraf çekeceğinizi yazmadığınız için ve para kazanmak istediğinizi belirttiğinizden anladığım kadarıyla moda, portre, ürün vs. gibi çekimler düşünüyorsunuz. Bu nedenle hız ve etkili af den ziyade yüksek çözünürlük, keskinlik ve objektif çeşitliliğine ihtiyacınız var. Bu nedenlerle ben size 5D mark 3 ü öneririm.

     Diğer taraftan bir marka ile yola çıkınca o markada devam etmek en doğrusudur. Zira önce nikon D7100 ile başlarsanız ve sonra Mark 3 alayım derseniz hem ekipmanlara alışma sorunu yaşarsınız hem de ciddi maddi kayıplar yaşarsınız. Bu nedenle mark 3 ü beğenmiş iseniz ve tahmin etmeye çalıştığım tarzda çekimler düşünüyorsanız 5D mark 3 ü alıp çekimlere başlayabilirsiniz.

     Esen kalın…

     • Merhaba Ali Bey…,
      tekrar selamlar yazışmalarımızdan hayli zaman geçti ve bende bu arada sektörü daha iyi öğrenme fırsatı buldum. daha önceki yazışmalarımızı okudumda ben gerçekten bilmiyormuşum bunu öğrendim ve alakasız sorularla vaktinizi almışım gerçekten kusura bakmayın affınıza sığınıyorum acemi işte 🙁
      şimdi biraz daha bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum ve tekrar sormak istiyorum. konuyu şöyle özetliyim isterseniz.
      Antalyada ikamet ediyorum. Malumunuz turizm bölgesi ve bölgedeki iddaalı turizm otel fotoğrafçılığı ile çalışan bir şirketin farklı bir biriminde çalışıyorum. bildiğiniz üzere otel fotoğrafçılığı mode ve portre çekimlerden ibaret bende bu konu üzerinde kendimi geliştirmek ve bunun gereken ekipmanları almak istiyorum bu konuda yardım talep ediyorum ve Croplu makinadan ziyade full frame bi makine düşünüyorum aslında ve bununla birlikte gerçekten kaliteli bir lens keskinlik konusunda iyi olan bir lens düşünüyorum. tekrar başınızı ağrıttığım için şimdiden özür dilerim hayırlı günler kolay gelsin :))

 14. Sayın Ali Bey,
  Sabırlı ve yol gösterici yaklaşımınızı takdir ediyorum.Ben yaglıboya tablo fotografları cekip tuale buyuk boyda baskı yapıyorum.İlgilendigim makinalar nikon d 7100,d600 ve d800 ve de canon 5d mark3.Renk ve keskinlik bizim için cok önemli.Bu durumda makina ve lens konusunda yardımcı olabilirseniz mutlu olurum.
  Saygılarımla

  • Erol bey merhaba. Bahsettiğiniz iş için en iyi gövde kesinlikle Nikon D800 dür. Hatta imkan varsa D800E alın. Bu gövdedeki sensör şu an itibariyle DSLR makineler içerisindeki en iyi sensördür. Böyle bir gövdeye ilgili konuyu detaylı ve keskin bir biçimde fotoğraflamak için 50mm f/1.8 veya f/1.4 ve 85mm f/1.8 lensleri düşünebilirsiniz. Böylece en üst seviye kombinasyonu elde etmiş olursunuz.

   Esen kalın.

 15. Ali Bey merhaba,

  Blogunuz ile ilk kez bugün karşılaştım. Ben de d7100’ü gözüne kestirenlerdenim 🙂 Daha önce Canon EOS 350D kullanmıştım, şu anda da elimde fuji’nin dslr bir modeli var. Açıkcası aklımda hep nikon vardı bir türlü fırsat olmadı ama artık Nikon’a geçmek istiyorum. Benim yemek blogum var, makineyi özellikle yemek fotoğrafları çekmek, ayrıca yemek videosu da çekmek için alacağım. Benim için gövde ve lens konusunda öneride bulunabilir misiniz acaba?

  Dediğim gibi gönlüm Nikon’dan yana ama yemek fotoğrafçılığı konusunda başka bir markanın modelini önerirseniz ona da açığım.

  • Uğur bey hoş geldiniz.

   Yemek fotoğrafçılığında genel olarak makro objektifler kullanılır. Bir çok makro objektif kalite olarak bir birine çok yakındır. Bu nedenle gövde daha önemlidir. Nikon son dönemde oldukça kaliteli gövdeler çıkarıyor. Bu bağlamda Nikon D7100 ve 105mm f/2.8 micro lens düşünülebilir. Oldukça memnun kalacağınızı düşünüyorum. Ancak daha profesyonel bir kombinasyon düşünürseniz daha az gren üretecek ve gerek dergiler ve kitaplarda gerekse de afişlerde iyi çözünürlük sağlayacak sırasıyla Nikon D800 ve D600 modellerinden birisini de düşünebilirsiniz. D600 düşünürseniz biraz daha sabrederek ekimde çıkması muhtemel olan D610 modelini almanız daha isabetli olacaktır. Ayrıca biraz daha geniş açıdan çekim için 24-70mm veya daha uygun fiyatlı 24-120mm lenslere de bakabilirsiniz.

   Hayırlı işler… Esen kalın.

   • Hoşbulduk Ali Bey.

    D600 ve D800 fiyat olarak beni aşıyor maalesef. D7100 ya da D7000 alacağım gibi ama bütçeyi ayarlayıp D7100 almak daha mantıklı. Lens olarak 105mm alırsam sadece yemek fotoğrafında kullanmam lazım değil mi? (Ya da başka macro fotolarda). Demek istediğim günlük hayatta hatıra fotoğraflarında macro lens kullanılmaz sanırım?

    Eğer kullanılmıyorsa makineyi gövde olarak değil de kit olarak almak daha mantıklı duruyor. Bu arada lensin fiyatı neredeyse makine kadarmış 🙂

 16. Ali Bey iyi pazarlar,

  Bir sorum daha var, blogda arama yaptım ama herhangi bir yazı yazmamışsınız galiba. Akşam çekimleri için softbox ya da ışık olarak ne önerirsiniz? Hem video hem de fotoğraf çekiyoruz yerine göre. Mutfağı stüdyoya çevirmeyi düşünüyorum da 🙂

 17. Ali bey merhaba;

  Fotografciliga sifirdan baslayacagim ve internetten kullanilan terminolojiyi ogrenmeye calisiyorum; bu arada sitenize rastladim; verdiginiz bilgilere tesekkur ederiz. Daha ziyade manzara ve doga resimleri cekmek istiyorum ; baslangic seviyesi icin Nikon d7100 uygunmudur ve bu resimleri cekmek icin ne tip lens onerirsiniz.

  saygilarimla

  • Merhabalar, hoş geldiniz…

   Manzara ve doğa fotoğrafları için başlangıç olarak D7100 ideal bir makine olacaktır. Yüksek çözünürlüğü sayesinde detaylı ve ayrıntılı manzara fotoğrafları elde edebilirsiniz. Diğer taraftan lens olarak Bir adet geniş açı zoom v ebir adette normal zoom lens düşünebilirsiniz. Geniş açı olarak Nikon 10-24mm, Sigma 10-22mm, Tokina 12-24mm lenslerden birisini düşünebilirsiniz. Normal zoom olarak ise nikon 24-85mm, Sigma 24-70mm, Tamron 24-70mm veya Nikon 16-85mm Dx lenslerden birisini seçebilirsiniz.

   Selamlar…

 18. Selam ali bey

  ben şimdi haftaya dubai ye gidecem burdan Nikon D7100 almayı düşünüyorum , hangi lensleri almamda yardımcı olurmusunuz ? genelde portre , düğün resimleri , manzara resimleri çekeceğim

  Nikon D7100

  Nikon 50 mm f/ 1.8 G

  nikon 18-105 mm

  bu lensler uygunmudur ?

  • Merhaba…

   Alamayı düşündüğünüz lensler gayet güzel. Keyifle kullanacağınızı düşünüyorum. Bir tavsiye olarak maddi durumunuz uygunsa 18-105mm yerine 16-85mm VR lensi almanızı tavsiye ederim. Hem manzara hem de portre çekimlerinde çok işinize yarayacaktır. Oldukça keskin ve kaliteli bir lenstir.

   Hayırlı olsun…

 19. Iyi günler Ali bey. Bende diger arkadaslar gibi sitenize yeni rastladim ve d7100 hakkindaki merak ettigim cevaplari sizde fazlasiyla buldum calismaniz icin tesekkur ederim.Benimde size bir sorum olacak izninile.Dügün fotografi cekmek istiyorum ve suan elimde bulunan ekipman Nikon D5100+Nikkor af-s 50mm f1.8g+nikon 18-105 ve flas olarakta nikon sb700.Ben 18-105 yerine sigma 17-50 f2.8 almayi dusunuyorum sizin bu lens hakkinda bi arastirmaniz veya bilginiz varmidir?Simdiden tesekkur ederim.İyi günler

  • Ali bey merhaba.
   Sigma 17-50mm lens hakkında çok bir fikrim yok ancak 18-105mm den daha iyidir. Diğer taraftan bu gurupta Nikon 17-50mm den sonra en iyi lens tamron 17-50mm f/2.8 dir. Bu lensi uzun süre kendim de kullandım. Çok keskin ve güzel bir lenstir. Tavsiye ederim. Yeni çıkan VC versiyonunu bilmiyorum. Benim söylediğim titreşim önleme sistemi olmayan eski versiyon. Fiyat olarakta Sigma’dan daha uygun olacağını düşünüyorum.

   Esen kalın.

 20. ılginize tesekkur ederım.bı kac sorum daha olucak nıkon d7100 ile ilgili.Birincisi yazınızda bahsettıgınız backfocus +- ayaylanması makıneden yapılabılıyor artık yazmızsınız acıkcası nerden ve nasıl yapıldıgını bilmiyorum bana anlatırmısınız bi zahmet? ıkıncı sorum ise makınede odaklama yaparkenkı ses benım makınede acık degıl nerden acmam gerekıyor odaklama sesını yardımcı olursanız cok sevınırım hayırlı günler dilerim…

  • D7100’ün menüsü türkçe olduğu için bir çok ayarı birazcık kurcalayarak rahatlıkla bulabilirsiniz. Bacfocus ayarı için internette daha detaylı bir arama yapın ve burada bulacağınız özel bir çekim kartı olacak o kartın çıktısını alıp ilgili talimatlar çerçevesinde işlemlerinizi yapabilirsiniz.

   1. ayar: Menü/Ayarlar menüsü/AF ince ayarı. Burada ayarı açık seçip çekimize göre ayarlayabilirsiniz.

   2. ayar: Menü/özel ayar menüsü/d Çekim-ekran/d1 uyarı sesi

   Esen kalın.

 21. ali bey merhaba studyomda kullanmak için bende d 7100 ü düşünüyorum ama ,sizdende fikir almak istiyorum . yardımcı olursunuz sanırım. studyo için en uygun makine ve lens hangisi olur sizce şu an kullandığım fuji pro s3 24-85 lens kullanıyorum .bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Stüdyoda kullanmak için D7100 fazlası ile yeterli ve kaliteli bir gövde olacaktır. Daha iyisini isterseniz Full Frame bir gövde olabilir. Objektif olarak 24-85mm çok güzel bir objektif. Bir çok stüdyoda bu objektif kullanılıyor. Vesikalık için belki bir 50mm alınabilir ama zaten 24-85mm bu işi de hallediyor.

   Sevgiler…

  • Sevgili Nurullah hoş geldin. Ben 95mb/sn hızında 32GB kart kullanıyorum ve genel olarak sorun olmuyor. Yaklaşık olarak 2 saniyeden sonra biraz yavaşlama oluyor ancak 3-4 kare hızında çekime devam edebiliyorum. Çok sorun olmayacağını düşünüyorum. Bol fotoğraflı günler…

 22. merhaba ali bey ben canon 500d kulanıyorum. Üst seviye olarak nikon d7100 ile canon 70d arasında karar vermedim. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. genelde manzara fotoları çekmesini seviyorum. Yaptığım araştırmalarda nikon sütüdyo çekimlerde iyi olduğunu ve ışığı çok sevdiğini dışarda ki manzara çekimlerinde canono oranla renklerde cansız olduğunu öğrendim. Bu doğru mu? benim için önemli olan çektiğim resimlerimin renklerinin canlı olmesıdır. nikon d7100 bu konuda nasıldır. Teşekür ederim.

  • Sevgili Cem hoşgeldin. Canon kullandığın için elindeki objektiflerden zarar etmemen adına Canon 70D ile devam etmen mantıklı olabilir. Ancak bahsedildiği gibi şu ışığı sever bunun renkleri daha güzel gibi şeyler mevcut teknoloji göz önüne alındığında hiç doğru ve mantıklı şeyler değil. Zira tüm ayarları kendiniz yapabiliyorsunuz ve renkleri istediğiniz gibi düzenliyorsunuz. O nedenle D7100 de 70D de çok güzel renkler verecek ve ışık istekleri aynı olacaktır. İçiniz rahat olsun.

 23. Merhaba Ali Bey. Öncelikle yazınız çok faydalı oldu. D7100 ü 18-55 ve 55-300 objektifi ile aldım. şuan elime ulaşmadı dolayısıyla kullanma fırsatım olmadı. ancak şöyle bir sorunum var. fotoğrafçılığa aşırı meraklı birisiyim ve ilk adım olarak fujifilm finepix hs 28 almıştım. işimi ilk zamanlar iyi bi şekilde görüyodu. ama işi kavrayınca bana yetmediğini anladım ve 8-9 ay sonra d7100 de karar kıldım. burda nikon d300s kullanan arkadaşım var ve bana d7100 öğrenmenin çok zor olacağını söylüyor. özellikle fujiden geçiş yaptığımdan olsa gerek. sizce kavramam çokmu geç olur yada belirli bi süresi varmı. şunu belirtmek istiyorum. çok meraklı birisiyim. sürekli deneme yanılma yapacağım. programsal bir hataya sebep olurmuyum. şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Ömer bey ilginiz ve beğeniniz için çok teşekkürler. D7100 öğrenmesi hiçte zor olmayan bir gövde. D300s daha zordur. Yarı amatör bir makineden sonra çok kısa sürede D7100’e alışacağınızı düşünüyorum. Her türlü ayarı ile istediğiniz gibi oynayabilirsiniz. Programsal hiç bir sorun olmaz. İşler çok karışırsa ayarları resetleme komutu var, onu kullanınca her şey ilk haline dönecektir. Kameranız hayırlı olsun. Bol fotoğraflı günler…

 24. MErhaba Ali Bey,
  inanın çok ama çok faydalı bir forum olmuş, verdiğiniz bilgiler gerçekten çok değerli. Bende yeni merak saldım, yani bayağı bir amatörüm şu an için 🙂 hali hazırda elimde Nikon d5100 var lens 18-55 mm en basit model ve çektiğim resimlerdeki keskinlik ve netlik maalesef istediğim seviyede değil. Objektifin basitliğinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Özellikle şu tarz resimler çekiyorum diyemeyeceğim bu doğa, hayvan manzara resimleride olabilir, yakın çekim bir böcekte veya portre ya da evime gelen misafirleri çekeceğim. Yani genel amaçlı çekimler yapmak istiyorum. Bu anlamda önümde 3 alternatif var onlardan hangisini tercih etmem gerektiği noktasında yardımınızı rica ediyorum;

  1) Nikon d7100 ve nikon 18-200 mm lens almak (ikisi birden kalemde biraz maliyetli oluyor)
  2) ilk etapta sadece 18-200 mm lens alıp d5100 le kullanmak ve fotoğraflar tatmin edici olmazsa sonra d7100 body sini almak (d5100 de kullandığım objektifler d7100 e de uyar galiba)
  3) Canon EOS 60D + 18 – 135 lens alarak Nikon u terk etmek (Canon un genel amaçlı çekimlerde daha keskin ve net görüntü verdiğini söyleyen bir kaç arkadaşım oldu)

  Yorumlarınızı merakla bekler, saygılar sunarım,
  -ertan

  • Sevgili Ertan hoşgeldin. Beğeni ve güzel sözlerin için çok teşekkürler.
   Keskinlik ve netlik bir çok faktörden etkilenir. Bunların en başında da kullanılan objektif gelir. Ancak bunun yanında makinede yaptığınız ayarlar ve RAW formatta çekim gibi hususlar da keskinliği etkiler. RAW formatta çekim yapıyorsanız -ki ciddi çekimlerde RAW kullanmanızı tavsiye ederim- ham görüntü nedeniyle biraz keskinlik kaybı varmış gibi görünür ancak işin aslı öyle değildir. Makine kendi içerisinde jpeg kayıt yaparken zaten fotoğrafı keskinleştirdiği gibi sizinde çekimden sonra bir miktar keskinlik ve kontrast vermeniz gerekir. JPEG çekimde ayarları deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz. Yada genel olarak kontrastlı ve keskin fotoğrafları seviyorsanız menüden VİVİD moduna ayrlayıp çekimlerinizi yapabilirsiniz.

   Objektif olayına gelince 18-200 tak gez lensi tabir edilen güzel bir lenstir. Ancak bu lenste öyle pek keskin bir lens değildir. Gözünüz kalite arıyorsa Nikon 16-85mm VR lensi yada daha keskin olan Tamron 17-50mm f/2.8 lensi almanız uzun vadede sizi çok daha mutlu edecektir. Ayrıca D5100 de elinizde dursun D7100 e gerek yok.

   Nikon’u seviyorsanız Canon’a geçmenize gerek yok. Bu iki marka arasındaki farklar o kadar az ki… keyif dışında bir amatör için fark yok. Hangi markayı kullanmaktan daha çok keyif alıyorsanız onunla devam edin.

   Sevgiyle…

 25. merhaba Ali bey, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Nikon d7000 kullanıyorum. fakat back fokus sorunum var. yazılımlada düzelmedi. makinamı değiştirmeyi düşünüyorum. d7100 mü d610 mu alayım karar veremedim. yardımcı olacağınızı düşünerek şimdiden teşekkür ederim.

  • Cem bey D7100 yine croplu bir gövde iken D610 Full Frame bir gövde. Dolayısıyla aralarında sensör farkı var. Bu nedenle çekim konularınıza göre kararınız değişecektir. Çok fazla yaban hayatı ve hayvanları çekmiyorsanız Full frame D610’u alın derim. Esen kalın…

 26. Merhaba Ali Bey sitenizde nikon d7100 ve canon 70d hakkında yazdıklarınızı okudum ve hatta bütün soru ve yanıtlarınıda okudum. çok teşekkür ederim paylaşımlarınız için. Ama ben halen kararsızım:) 2 yıl boyunca nikon d5100 kullandım ve şimdi sattım. Her iki makina içinde birçok sitede iyi yada kötü şeyler yazmışlar. Benim için en önemli şey imaj kalitesi ve renkler. Genel olarak insan fotoğrafları çekiyorum(sokak,portre..) Yeni mankinamla birlikte birde makro alıcam(sigma 70mm) ve makroyada geçicem.
  Şimdi sizden rica ettiğim 2 sorunun cevabı var

  1. Sizce nikon d7100 mü yoksa canon 70d mi?
  2. Eğer nikon d7100 alacaksam d7000’i de düşünmelimiyim?Çünkü okuduğum her sitede (ama hepsinde) “d7100 yerine d7000 tercih edilmeli ve aradaki farklada lens alınmalı” diyor.Çünkü aralarında gözle görünür farklar yokmuş

  şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

  • Murat bey ilginiz için çok teşekkürler. Kısa ve net cevap vereyim. Nikon D7100 alın.

   Nikon D7100 ile D7000 arasında sadece pixel boyutu farkı var hissedilen. Altını çiziyorum hisedilen. Çünkü başka farklarıda var elbette ama onlar kendini belli etmiyor pek fazla. Macro lens almanız noktasında D7100 aldığınızda bütçeniz yeterli gelmeyecekse D7000 alabilirsiniz yoksa hiç düşünmeden D7100 alın. Daha iyi görsel kalitesi ve dinamik alan sunacaktır size. Ayrıca uzun süre değer kaybetmeyeceğini düşünüyorum. 70D ye oranla D7100 bir tık önde. Mevcut ekipmanınız Nikon olduğu için Nikon ile devam edin derim.

   Esen kalın.

 27. Merhaba Ali Bey…,
  tekrar selamlar yazışmalarımızdan hayli zaman geçti ve bende bu arada sektörü daha iyi öğrenme fırsatı buldum. daha önceki yazışmalarımızı okudumda ben gerçekten bilmiyormuşum bunu öğrendim ve alakasız sorularla vaktinizi almışım gerçekten kusura bakmayın affınıza sığınıyorum acemi işte 🙁
  şimdi biraz daha bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum ve tekrar sormak istiyorum. konuyu şöyle özetliyim isterseniz.
  Antalyada ikamet ediyorum. Malumunuz turizm bölgesi ve bölgedeki iddaalı turizm otel fotoğrafçılığı ile çalışan bir şirketin farklı bir biriminde çalışıyorum. bildiğiniz üzere otel fotoğrafçılığı mode ve portre çekimlerden ibaret bende bu konu üzerinde kendimi geliştirmek ve bunun gereken ekipmanları almak istiyorum bu konuda yardım talep ediyorum ve Croplu makinadan ziyade full frame bi makine düşünüyorum aslında ve bununla birlikte gerçekten kaliteli bir lens keskinlik konusunda iyi olan bir lens düşünüyorum. tekrar başınızı ağrıttığım için şimdiden özür dilerim hayırlı günler kolay gelsin :))

  • Bahsettiğiniz fotoğrafçılık için FF gövde en ideal olandır. Nikon D610 yada imkân varsa D800. Ama D610 ziyadesiyle yeterli olacaktır. Lenslere gelince bir adet 24-70mm f:2.8 ve özellikle portre için (aynı zamanda fonu temiz ve güzel gösterir) bir 70-200mm f/2.8 veya f/4 lens. Ayrıca birde tepe flaşına ihtiyacınız olacaktır. Bağımsız kullanılabilen sb800 yada sb700 flaş.

   Bu ekipmanlarla önünüzde engel kalmaz. Artık tek engel kendimiziz…

 28. Iyi akşamlar oncelikle ben yazınızı begenerek okudum ve tatmin oldum benim sorum şu olacaktı d7000 le yaptığım çekim bi otobüs giydirmeye yetebilecekmi yoksa d7100 e mi ihtiyacım var sorum çok maddi imkanım yok ama iş için kendimi zorlayp 7100 mu almaliyim Teşekkürler 🙂

  • Bu biraz teknik bir konu olmakla beraber eskiden D70s’le bile bir çok otobüs giydirildiğine göre D7000 ile hayli hayli giydirilir. zira çok büyük baskılara bir bakış mesafesi vardır. Yani 15 metrelik bir binaya fotoğraf giydirdiğinizde en az 15-20 metreden bakarsınız. Bu nedenle de pixellenmeler görünmez. Otobüste de durum aynı. D7000 yeterli olacaktır.

   Esen kalın…

 29. Iyi gunler ali bey yazinizi durmadan ve hic sikilmadan okudum. Gercekten de insani bagliyorsunuz:) ben fotograf makinesi almayi dusunuyorum devamli arastiriyorum. D7100 cok iyi acikladiniz ama ben d7000 ve d7100 arasinda kararsiz kaldimhangisini almami onerirsinizsiniz. Ve ben ilk defa fotograf makinesi kullanacagim beni zorlar mi ogrenmem. Ve ben doga ve manzara icin almayi dusunuyorum. Lens olarak hangisini onerirsiniz.70.200 mm nasil onun hakkinda da bilgi alabilirmiyim. Hersey icin sagolun tesekkurler ali bey.

  • Sevgili Rıdvan beğeni ve güzel yorumların için çok teşekkürler. D7100 alman daha iyi olacaktır. Zira öğrenme ve kullanım olarak aralarında bir fark neredeyse yok. D7100 çok daha hızlı ve iyi bir gövde. Bu nedenle hiç D7000 ile vakit kaybetmeden D7100 alın derim. Lens olarak 70-200mm çok muhteşem bir lenstir ancak fiyatı oldukça yüksek. bütçe sorunu yok ise 70-200mm harikadır.

   Esen kalın…

   • ali bey çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz sayenızde ıyı karar verdım d7100 alacagım ve lens olarak da 18-300 almaya karar verdım kargo da makınem geliyor her sey için sağolun ve ali bir sey daha soracağım , ben d7100 kullanılması kolay mı? benı zorlar mı ılk kullanım da?

  • Gövdelerde güncellenme yapılmadı ancak son dönemde tüketicilerden bu türde olumsuz tepkiler gelmiyor gibi. Yada ben duymuyorum. Nadir karşılaşılan bir durum. Yeni serilerde sorun olacağını düşünmüyorum. Selamlar Nahit bey…

 30. Merhaba Ali Bey.Sitenizi ilk defa ziyaret ediyorum ama vermis oldugunuz bilgilerden ve sabirli yaklasiminizdan dolayi buyuk bir tesekkuru borc biliyorum size..burada bilgiye,, yardima ihtiyaci olan insanlara hic bir cikar gozetmeden ilgilenmeniz ,yonlendirmeniz gercektende cok cok ozel bir davranis..

  Bana gelirsek 🙂 ; ben cep telefonuyla, elime aldigimda basit digital makinelerle fotograf cekmeyi cok seven bir insanim..Amerikada yasiyorum..Ve burada severek yaptigim,beni rahatlatan birseylerle ugrasmak istiyorum.. yani fotografciligi ogrenip kendimi gelistirmek istiyorum.. Ilk makinami alicam.. ayirdigim butceye gore onumde iki secenek var.. d7100 ve d5300… eger 5300 u alirsam 300$ daha ucuz oldugundan lens icin extra bir butce kenarda olmus olur diye dusunuyorum.kendimce yaptigim arastirmalarda cok buyuk bir fark oldugunu dusunmuyorum. (kendimce 🙂 ) onume cizdigim yol,, aldigim makinede 3-4 yil pisip (sabretmek zor olsada) sonra o zmn in sartlarinda pro bir makine almak.. ilk olarak sokaklarin ve doganin, agac,yaprak,bortu bocek (mikro gerek olsada en basta oldugu kadar 🙂 ve insan (profil,yada cepheden) fotolarini cekerek baslamak istiyorum..

  sonucta her ay alinan bisey olmadigi icin, 300 $ fazla olsun iyi makina olsun diyede dusunmuyo degilim.. kisaca d7100 ve d5300 arasinda kalan biri olarak sizden yardim bekliyorum.. nikon takintim yok (ama sanki bana biraz daha sensor bakimindan onde geldigi icin nikona yoneldim, yoksa canon diyerek aslinda baslamistim arastirmalara..)sizin bana bu fiyat araliginda onereceginiz modellerede acigim.. simdiden cok tesekkurler..

  • Barış bey öncelikle hoşgeldiniz. ABD de olmanız avantaj bu nedenle D7100 alırsanız fotoğrafçılığı öğrenme ve daha tutarlı kareler yakalayabilme adına daha iyi olacaktır. 5300 ile 7100 arasınada kullanım olarak çok fark var. 300$ ile zaten çok kaliteli lenste alamazsınız o nedenle iyi bir gövde ve en azından 18-105, 18-135 veya 18-200mm bir lens iyi bir başlangıç olabilir. Keskin bir objektif isterseniz tamron 17-50mm f/2.8 de düşünülebilir. Makro için uygun fiyatı 60mm Macro lens de düşünülebilir.

   Sevgiyle… Esen kalın…

 31. ali bey çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz sayenızde ıyı karar verdım d7100 alacagım ve lens olarak da 18-300 almaya karar verdım kargo da makınem geliyor her sey için sağolun ve ali bir sey daha soracağım , ben d7100 kullanılması kolay mı? benı zorlar mı ılk kullanım da?

 32. Merhaba ali bey…

  Uzun süredir D3100 kullanıcısı olarak artık makinayı kavrayıp yediğimi düşünüyorum 😉 Daha profesyonel ve hızlı bir gövde için D7100 araştırmalarım vardı. Bir kaç sitede şu yorumu okudum,sizlerede paylaşma gereği gördüm ”Nikon D7100’de ISO değeri yüksek olunca resimler leş oluyor,D7000’den bir farkı yok” gibi bir yorum aklımda kaldı. Karanlık ortam koşullarında makinanın çekimlerinde gözle görülür bir renk sapması – renk kaybı vs. olumsuz durumları varmıdır acaba? Cünkü renk ve keskinlik benim için önemli bir unsur,ve D7100 düşünüyordum. Bu hususta açıklayıcı yardımlarınızı rica ederim.
  Hoş kalın hoşçakalın….

  • Erkan bey hoşgeldiniz. D7100 ile doğada 1600 iso’da şahin ve kartal fotoğrafları çektim. Olması gereken grenin dışında her hangi bir sorun yok. Öyle bahsettikleri gibi çöp durumuda yok. Kroplu makinelerde iso performansları genel olarak FF gövdelere göre daha kötüdür. Ama bu hepsinde böyledir. O nedenle D7100 alınabilir. Ancak daha iyi olsun derseniz iso performansı çok iyi olan D800 yada D600 alın derim. Esen kalın…

 33. Merhaba Ali bey ,Yorumlarınızı severek takip ediyorum..Ben d3100 tamron18-200 ile kullanıyorum..Lakin artık yeterli gelmediğinden d7100 e geçmeğe karar verdim..Fotoğraftaki ağırlık alanım manzara ve doğa daha sonra kelebek ve portre..Çok fazla bütçe ayırmadan bütün bunları aşağıda belirteceğim lenslerle yeterince yapabilirmiyim..ayrıca sizin tavsiyeniz ne olabilir..Selamlar.Düşündüğüm lensler nikon 16-85mm 3.5-5.6 ed vr ile nikon 70-300mm 4.5-5.6 ıf-ed vr..Tavsiye ve yorumlarınızı bekliyorum…

  • Taner bey beğenmeniz ve ilginiz mutlu etti. Düşündüğünüz lensler için tam isabet demem zannediyorum yeterli 🙂 Biraz daha zaman geçince özellikle kelebekler için 105mm yada 90mm bir makro lens alabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

  • Fatih bey merhaba. D7100 de ve üzeri serilerinde af motoru mevcut. Af-S olmayan lensleri de kullanabilirsiniz… Esen kalın…

 34. ali bey merhaba dün fotoğraf çekmeyi makinayı tanımadan nikon d7100 makina aldım fotoğraf çekmeyi ve makinayı öğretecek eğitmene ihtiyacım var bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz teşekkürler.

  • Osman bey yeni makinanız ve fotoğraf hobiniz hayırlı olsun. Fotoğrafı öğrenmek için okumak ve pratik yapmak gerekir. Pratik için bulunduğunuz şehirde varsa bir fotoğraf kulübüne veya derneğine üye olup faaliyetlerine katılabilirsiniz. İnternette biraz aratırsanız eğitim veren fotoğrafçılar da bulabilirsiniz. Ben işlerim nedeniyle eğitim vermiyorum şimdilik. Kitap olarak ta çok işinize yarayacağını düşündüğüm Özer Kamburoğlu’nun ”A dan Z ye fotoğraf” kitabını tvsiye ederim. Başlangıç için harika bir kaynaktır. Bol fotoğraflı günler dileğiyle…

 35. merhabalar ali bey bayağı güzel bir yazı olmuş yanlız bir şey sormak istiyorum öernek fotolar sizin mi hangi objektifle çektiniz ? bide canon 70 d mi daha iyi yoksa nikon d7100 mü yoksa aynımı ikiside bu arada ben bir nikon d5100 kullanıcısıyım…

  • Rıdvan bey merhaba. Örnek fotoğraflar bana ait ve 300mm f/4 lens ile çekildi. Şu an Nikon kullandığınız için D7100 ü tavsiye ederim. Çok iyi bir gövdedir. Sağlıcakla…

 36. Sevgili hocam iki ayrı sitede d7100 tanıtımı var ama sanırım özellikleri arasında fark var, kafam karıştı biraz…bende d80 var satıp bunu alacaktım. ayrıca d80 için aldığım lensler d7100 için de kullanılabilir mi?

  ilginize şimdiden teşekkür ederim…

  • Birol bey ilk verdiğiniz linkteki ürün tamamen yanlış ve görselleri de yanlış. Dolandırıcılık olabilir. Dikkatli olun. Ereyon ise doğru özelliklerde ve makul fiyatta. D7100 24mp dir ve DX senserlüdür. Bu tür alışverişlerde şunu unutmayın. Birşey gerçek olmayacak kadar ucuz ise gerçek değildir. Bu makineleri en uygun fiyata ABD de bulabilirsiniz. Bunun altındaki fiyatlara her zaman şüphe ile bakmak lazım. Sağlıcakla…

 37. Merhabalar Ali bey ben D7100 alacam ama bazı sitelerde yağlanma sorunu gibi bazı teknik sorunların olduğunu söylüyorlar bu gerçeği ne kadar yansıtmakta… Cevaplarsanız sevirim teşekkür ederim 🙂

  • Bu soru çok sık soruluyor ama açıkçası buna net bir cevap vermek zor. Daha önceki yorumlarda da bahsettiğim gibi D600 kadar ciddi düzeyde değil. Galiba bir kaç seride oldu bu sorun ama son zamanlarda hiç konuşulmuyor. Çözülmüş olabilir. Siz yeni alacağınız için problem olmaz diye düşünüyorum ancak kesin bir şey söylemem mümkün değil. Nikon’un Türkiye distribütörü karfo-karacasulu’yu arayarak daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

 38. Merhaba Ali Bey,
  Pazartesi günü itibari ile Amerika’dan D7100(18-140 lens) almış bulunmaktayım.Fotoğrafçılığa başlangıç makinam olduğu için ilgili makaleleri oldukça araştırmaya çalışıyorum.Sizin yorumlarınızı da okuduktan sonra doğru bir karar verdiğimin kanatine varmış bulunuyorum.Tavsiye edebileceğiniz yerler varsa oraları da okuyabilirim.Yorumlarınızı ilgi ile takip etmeye devam edeceğim.Başarılar dilerim.

  • Sevgili Anıl ilgin ve beğenin mutlu etti. Yeni ekipmanın hayırlı olsun. Dpreview.com da bir çok inceleme ve test bulabilirsin. Ancak artık ekipmanımızı aldığımıza göre bol bol fotoğraf izlemek ve bence fotoğraf kitapları okumak lazım. Bol bol albümler bakmak lazım.

   Görüşmek üzere… Bol fotoğraflı günler.

 39. Cevabınız için çok teşekkür ederim Ali bey inşallah Cumartesi günü nikon d7100 (18-140) lens gelecek artık şansa kalmış bakalım hayırlıs 🙂

 40. S.a öncelikle gerçekden araştırmalarımın doğru tesbiti oldunu sizin yazınızlada teyit etmiş oldum bunun için öncelikle teşekkürler.
  ben bu makinayla beraber 17-50mm f/2.8 xr lesn düşünüyorum kullanım alanlarımı kısıtlarmı keskin bir lens olduğu için yoksa fayda açısından dahamı uygun olur. şimdiden teşekkür ediyorum .

  • Serkan bey ben teşekkür ederim. 17-50mm f/2.8 len çok güzel bir lenstir ve kullanım alanı olarak sizi kısıtlamaz. Ancak daha dar açıdan çekim yapmak isterseniz ilerde 70-200mm f/2.8 veya f/4 lens almanız sizi çok çok rahatlatacaktır. Bol fotoğrfalı günler…

   • çok teşekkür ederim Ali Bey . değişik bir açıdan benzer bir soru sormak gerekirse sahip olunması gereken 2 lens hangisi desem bu 2 simi olurdu acaba yani beklentileri bu 2 lensle giderebilirmiyim her açıdan .

    • Bu iki lens hemen hemen her konuda yeterli olur. Ancak iki lens ile sınırlamaz ve bütçe sınırı da yoksa en güzeli 12-24mm yada 10-24mm + 24-70mm + 70-200mm lensler olacaktır. Böylece tüm odak uzaklıklarına sahip olmuş olursunuz. Ancak yukarıda sözü geçen iki lens çok çok güzel ve yeterli.

 41. merhabalar ben giriş seviyesinde bir dslr makina almak istiyorum. aklımda d5300+18-105 lensi var. d90 kullanmıştım çok hoşuma gitmişti ama artık baya eskidi diye düşünüyorum. biraz zorlayıp d7100 alsam diyorum ama sitelere baktığımda çok fazla sorun olduğu falan yazılıyor. teknik detaylar hakkında pek bilgim yok.

  sizce d5300 yeirne d7100 ü gönül rahatlığıyla alabilirmiyim.
  18-105 yerine 18-140 bana ne avantaj sağlar.

 42. Ali bey, güzel yazınız içi teşekkür ederim. Gümüşhane’de bir ajansda muhabir olarak çalışmaktayım. Uzun bir süredir kullandığım D300 artık tükenmiş durumda. Bu nedenle yeni makine almak istiyorum.

  Nikon d7100 mü? d610 mu tercih etmeliyim. Hali hazırda 70-200 VR I lensim var. Genelde haber fotoğrafı çektiğim için yüksek iso’da performans ve AF hızı en önemlilerinden birisi. d7100 ün benim için en önemli artısı 1/8000’lik perde hızı. D610’da bu 1/4000 ki düşük F değerinde yüksek perde hızına ihtiyaç duyuyorum. Sonuç olarak FF makine hiç kullanmadım ama D610 da aklımı çelmiyor değil. Ha birde d7100 1,3’lük crop olayı benim işime çok yarayacak gibi. Son olarak D7100 ile ard arda 6 kare çektiğimde makine şişiyor mu? hiç mi fotoğraf çekemiyorum ?

  • Beğenmenize sevindim Recep bey. Ben teşekkür ederim. Genelde haber fotoğrafı çektiğiniz düşünülürse, yüksek iso ve seri çekimde geniş tampon bellek sizin için daha önemli. O nedenle D610 daha uygun olur diye düşünüyorum. D7100 de 6-7 kareden sonra çekim durmuyor ancak 2-3 kareye düşüyor hızı. ISO performansı olarak D610 daha iyi. 1.3dx çok önemli değil bence zira aslında kamera kendisi krop yapıyor. Aynı işi çekimden sonra siz kendiniz yaparsınız. D610 da konuya uzak kalırsanız DX moda alarak yine krop yapabilirsiniz ve 15mp de fotoğraf kaydı alabilirsiniz. Bu nedenle D610 daha uygun olur gibi, ama tabiki karar sizin.

 43. Merhaba

  Açıklamalarınızı çok yaralı buldum.Birçok kişiye ve tabiki bana da çok faydalı oldu.
  Size sormak istediğim konu şu.Ben yeni başlayacak olan bir fotoğrak meraklısıyım.Bütün yeni başlıyacaklar gibi benimde ilk makinamın ne olacağı ile ilgili kararsızlığım var.Yaptığım araştırmalar neticesine D5300 ile D7100 arasında gidip geliyorum.Kafamı kurcalayan her iki makinede crop makinalar ve bir birbirlerine teknik olarak benzer makinalar gibi duruyorlar.Ben dağ bayır dolaşmıyacağım.Keyif amaçlı güzel kareler yakalamaya çalışacağım.D7100 içinde motorda var ama yeni objektiflerin bir çoğu motorlu ve elimde eski motorsuz objektif yok,ayrıca toz toprak yağmurla işimde yok,sn de 5 kare 6 kare arasında uçurum da göremiyorum,makinanın üst kısmında da lcd ekranının olması bana bir avantaj sağlamayacak,kasasının magnezyum alaşım olması kılıfında kuracağı ve hor kullanılmayacağı için önemli değil ve böylece sayarak devam ediyor.Kısacası sensörler aynı , işlemci D5300 de bir üst seri olan expeed 4 , eğer ayar menüleri de çok farklı değilse aynı objeklifle aynı kareleri yakalıyamazmıyız? Lütfen yanlış anlamayın, şunu netleştirmeye çalışıyorum FF bir makine alamıyorsam FF ‘ e benzeyen ama öyle olamayan bir makineye neden bir dolu fark vereyim.Düşündüğüm objektif 18-140 tak gez.
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Sevgili Ömür öncelikle ziyaretin ve beğenin için çok teşekkür ederim. Bahsettiğin her iki gövdenin de görüntü kalitesi yakın olmakla beraber sensörleri farklı olduğu için bir miktar fark olacaktır ancak bu yeni başlayan birisi için mevzusu edilecek bir fark değil. Asıl fark iki gövdenin kullanımında ortaya çıkıyor. Dikkat ettiyseniz D7100 ün arka kısmında ve ön kısmında daha fazla düğme bulunur. Bunun sebebi daha hızlı ayar yapabilmek ve çekim esnasında uzun zun menülerin içerisinde dolaşmamak içindir. İso, beyaz ayarı, manuel çekim ayarları, sensör krop modu gibi bir çok ayarı daha hızlı yapma imkanı vermesi nedeniyle D7100 biraz daha ileri seviye bir kameradır. Ancak sakin sakin ve ekonomik fotoğraf çekmek tercih edilirse D5300 işinizi görecektir. Şunu da eklemek isterim ki D5300 ü D7100 e göre daha çabuk değiştirmek isteyeceksiniz 🙂 sonuçta bütçenize göre karar verin nede olsa mutlu olmak için fotoğraf çekiyoruz. Sevgiyle…

 44. Merhaba Ali bey. Öncelikle yazınız çok bilgilendirici teşekkürler bizimle paylaştığınız için. Nikon d7100 almayı düşünüyorum ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz? Daha önce yarı prof makine kullandım şimdi kendimi biraz daha geliştirmek istiyorum. Her tarzda fotoğraf çektiğim için 18-105mm lens yeterlimidir?

  • Sevgili Kaan ben teşekkür ederim. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki yeni başlayan bir fotoğrafçı için tak gez tipi objektifler idealdir. Yani 18-105 den başlayarak 18-300mm ye kadar birkaç farklı objektif var. Bunların hepsi de olabilir. Ancak bir çok konu için farklı farklı objektiflere ihtiyaç olduğu da bir gerçek. Zamanla fotoğraf çektikçe bunu fark edecek ve fotoğraf çantana yeni objektifler ekleyeceksin. Şimdilik D7100 ve 18-105mm güzel bir ikili olacaktır. Sevgiyle…

 45. Selam Ali bey. Benim Nikon D7100+18-300mm objektifim var. Geçen gün arazi çalışmasına çıktığımızda arkadaştaki Canon 40D ile fotoğraf yarıştırdığımızda renklerin bizde daha zayıf olduğunu gördük. Daha canlı renklerde fotoğraf elde etmemiz için neler önerirsiniz? Makinenin ayarlarını mı yanlış yaptım acaba? Şimdiden teşekkürler.

 46. Bu hem makinenin ayarlarından hem de 40D nin arkasındaki LCD ekranın küçük olmasından kaynaklanıyor. Makinede sadece RAW olarak fotoğraf çekiyorsanız renkler cansız görünecektir. Ancak RAW + JPEG çekim yaparsanız, ayarlar kısmından resim kayıt seçeneklerinden vivid'i seçtiğinizde fotoğrafınız daha canlı görünecektir.

  Ayrıca 40D deki LCD ekranda göz yanılmasının fazla olduğu herkesçe bilinir. Yani çekilen fotoğraf LCD ekranda çok canlı görünürken PC ye aktarıldığında aynı şekilde canlı görünmez. Bunun nedeni lcd ekrandaki çözünürlüğün düşük olması ve kontrast görüntü vermesinin yanında küçük olduğu için görüntüyü sıkıştırdığından daha canlı bir görüntü verir. Yani her şey bir yanılsama 🙂 Bu 40D kötü fotoğraf çekiyor demek asla değil. Sadece birebir lcd ekrandan gösteremiyor.

  Esen kalın…

 47. Merhabalar, ben ilk defa Dslr makına alacagim. Yurtdisidayim ve D7100 almak istiyorum.
  Ancak pek bir bilgim olmadigi icin makinayi almadim. Ozellikle lensler konusunda hicbir bilgim yok.
  Ben tur rehberiyim ve gezdigim yerleri doga olsun antik kentler olsun buralari cekmek istiyorum.
  Bana onerebileceginiz bir seyler var midir?

  http://m.ebay.com/itm?itemId=380623670998

  http://m.ebay.com/itm?itemId=321320581919

  http://m.ebay.com/itm?itemId=151048743151

  Bunlardan hangisi uygundur benim icin.

  Ya da govde alip lensleri ayri mi secmek dah mantikli olur.

  Suanda anerikadayim buradayken iyi bir makina almak istiyorum.
  Yardimci oluraaniz memnun olurum. Tesekkurler.

  • Ali bey seçtiğiniz üç linktede D7100 var. Bu gövdeye 18-55mm ve 55-200mm hiç yakışmaz. Son linkteki 18-105mm olabilir. Sizi bir süre idare eder. Ama hazır yurt dışındayken D7100 + 18-200mm VR lens ve üzerine birde SB 700 flaş alın derim. 64gb hafıza kartı işinizi görür. Bol fotoğraflı günler…

 48. Butun yorumlari neredeyse okudum kafam cok karisti yine.
  Ali bey, ben d7100 ve 18-140 mm vr lens ile nasil olur ya da 1250-1300$
  Arasi butcem var ve amerikadayim bana tam bir oneride bulunabilir misiniz.
  Dunde yazmistim size artik bir makinam olsun istiyorum.
  Bu arada tamron ve tokina lensler nasil acaba?
  Tesekkurler 🙂

  • D7100 ve 18-140mm çok güzel ikili olur. Ben alın derim. Tamron ve Tokina lensler çok iyi optiklerdir. Objektiflere göre değişmekle birlikte tamron daha iyidir. Ama daha önce 28-80mm ve 12-24mm tokina kullandım. Harika lenslerdi. Her ikisini de tavsiye ederim. Ama daha fazla düşünmeden D7100 ve uygun bir lens alın kurtulun 🙂

 49. Ali Bey,
  Öncelikle çok yararlı bir yazı olmuş emeğinize sağlık ..
  Ben fotoğrafçılığa yeni başlıyorum, siz ilk makinam olarak D7100’ü önerir misiniz, bende D7100 18-140 lens ile almayı düşünüyorum, diğer seçeneğimde D5300 ama D7100’ün daha iyi olduğunu söylediler, bir de ilk makinanız yarı profesyonel olmasın diyorlar, siz ne düşünüyorsunuz? Teşekkürler

  • Ömer bey D7100 daha iyi bir kamera. O nedenle ilk kameranız olacak ta olsa D7100 ü alın. D5300 de bir çok ayarı menüye girip yapmanız gerekecek. Bu ise fotoğrafçılıkta ilerlemeniz adına D7100 e göre daha olumsuz bir durum. D7100 ile daha hızlı ilerletirsiniz fotoğrafçılığınızı.

 50. Ali bey selamlar bilgi paylasiminiz ve ilginiz takdire sayan bir davranis.Her yoruma ayri ayri ilgi göstermissiniz. nikon d7000 derken D 7100 alayim dedim suanlik memnunum ve beraber geziyoruz 🙂 uzun zamandir merakim vardir fotografa ve devam edecek gibi gözüküyor. insallah hep amatör olarak devam edecek profesyonelim dersek eksigimizi görmeyiz benim acizane cirakca bir görüsüm:) mezun oldugum dumlupinar üniversitesin de sergi acmissiniz nasil kacirdim ben de bilmiyorum 🙁 ozaman fotograf merakimin oldugu fakat makinemin olmadigindan dolayi dikkatimden kacsa gerek vs vs vs dogru bi mazeret mi tabiki degil. 🙂 d 7100 kullanicisi ve fotograf sever olarak bilgi paylasiminiza benim ve benim gibi acemi arkadaslarimizin mutlaka ihtiyaci var. insallah yeni sergilerinize katilma ümidi ile saygilar efendim…..

  • Sevgili Yavuz, ilgin ve ziyaretin için teşekkürler. Takdir dolu sözlerin içinde ayrıca teşekkürler. Mutlu ettin. Bilgiyi paylaşmak güzel bir şey. O nedenle elimden geldiğimce paylaşmaya çalışıyorum. Makinen hayırlı olsun. Sergileri 2004 yılında ve 2006 yılında açmıştım. O nedenle kaçmış olabilir 🙂 Sevgiyle…

 51. iyi gunler alibey …ben rusyada yasiyorum burada bir bayan giyim magazam var …internet uzerinden satis yapabilmem icin urunlerin fotograflarini cekmem gerek…bir arkadasim bana nikon d7100 u siddetle tavsiye etti… siz ne dersiniz bu fotograf makinasiyla urunlerin net fotograflarini cekebilecekmiyim…bide hangi lensi almam gerekiyor burada standart olarak 2 farkli lens secenegi var 18- 105 ve 17 -55wr..hangisini almaliyim //yoksa siz baska bir makina ve lensmi onerirsiniz..simdiden tesekkurler

  • Barış bey merhaba. Rusya’dan ulaşmış olmanız ne güzel. D7100 ile net ve güzel ürün fotoğrafı çekebilirsiniz. Ancak lens olarak her ne kadar 18-55mm işinizi kısmen görse de kaliteli ve keskin fotoğraflar için uygun fiyatlı Tamron 17-50mm f/2.8 lensi tavsiye ederim. Nikon olmak isterseniz de Nikon 16-85mm VR lensi tavsiye edrim. Bütçeniz müsait ise ürün çekimi için aslında en güzel kombinasyon Nikon D610 ve Tamron 24-70mm f/2,8 lens yada daha pahalı olan Nikon 27-70mm f/2,8 lenstir. O kadar bütçe ayıramam diyorsanız ilk söylediğimi düşünün. Yani D7100 + tamron 17-50mm f/2,8 lens. Pişman olmazsınız. Sevgiyle…

 52. Ali bey selamlar daha önceki mailimdeki bilginiz icin tesekkurler. sizin sergi actiginiz sene ben dumlupinar da degilmisim.2007 den bir itibaren oradaydim. insallah baska sergilerinize. d7100 makinem var fakat makineyi yeni aldigim icin teknik olarak kullanimini bilmiyorum. makineyi avusturyadan aldim suan da da hala buradayim. kullanim kilavuzunda turkce malesef yok. örnegin su mod sizin yazinizdan aldim (1.3DX mod kuş fotoğrafçılığında oldukça kullanışlı bir özellik. Nikon son dönem gövdelerinde sensörlerini oldukça esnek olarak kullanıma sunuyor ve bence çok değerli bir özellik. Zira 300mm bir lens D7100 ile 450mm gibi! çalışıyor) bu modu nasil kullancagim ? ve ben bunu sadece kus cekimlerindemi kullanacagim baska yerde kullanabilirmiyim ? genel bi cekim katekorim yok cunku yeni basladim ama ileriye dogru ilgilenecegim bi alan olacaktir die düsünüyorum. mesela makinin on kismin da bulunan tuslar ne ise yariyor ? gibi bilgilere ihtiyacim var. fotograf cekmeden önce makinemi en ince ayrintisina kadar tanimak ve makine ile neler yapabilecegimi ögrenmek istiyorum. tabiki kompozisyon makineye degil kullanicaya ozgu bir islemdir. Tum hayatinizda basarilar dilerim…

  • Sevgili Yavuz bahsettiğim ayar (1.3Dx) kameranın önkımında sağ üst tarafta bulunan düğme ile ayrlanıyor. Düğmeye basıp aynı anda arkadaki dişliyi çevirdiğin zaman 24×16 ve 18×12 yazan iki seçenek çıkıyor. ilki normal kullanılan lan iken ikincisi 18×12 ise 1.3DX kroplu olan. Bu mod uzakta kalan konuları kadraja doldurmak için tercih edilebilir. Ayrıca daha hızlı ve az yer kaplayan çekimler yapmak istenirse de tercih edilebilir.
   Ayrıca internetten biraz araştırırsan türkçe kullanım klavuzuna da ulaşabilirsiniz. Esen kal.

 53. Merhaba Ali Bey,ben eski fotografcıyım, Nikon fe2,fm2,canon ae1 kullandım daha sonra yaşadığım bazı olaylardan dolayı fotografa ara verdim.Şimdi tekrar eski günlerime dönmek istiyorum,buna teşvik olarakta bir sutopu kulubünün spor aktivitelerini çekmemi istemeleri.
  Bu sebeble aradan geçen zamandan dolayı makinaları pek tanıyamıyorum,yaptığım araştırmalar sonucunda Nikon7100 veya sony slt a77
  öne çıktı,karar veremedim.Nikon’un artıları fazla fakat hız zayıf,sony slt a77 ise tam tersi. Nikon 6 kare hızlı çekimden sonra yavaşlıyor diye duydum ve okudum,fakat bunun çaresi güzel bir hafıza kartı deniyor..Spor aktiviteleri dışında doğa çekimleride yapıyorum….
  Yardımcı olursanız sevinirim…

  • Bülent bey hoşgeldiniz. Öncelikle diyebilirimki hız noktasında D7100 maalesef 7-8 kareden sonra yavaşlıyor. Ama Sony de böyle bir durum yok diye biliyorum. Onun haricinde Nikon güzel. Sony de optik vizör yok. Oldukça iyi görüntü veren elektronik bir vizör var. Bu nedenle eskiden alıştığınız o optik görüntüyü Sony de bulamazsınız. Biraz zevk meselesi tabi. D7100 de hız sorununu çözmek için şu son çıkan saniyede 120 mb veri yazabilen hafıza kartları belki çözüm olabilir. Yoksa bunun altı fotoğrafçıyı biraz kısıtlıyor. Bence bir elektronik Mağazası’nda her ikisini de deneyin. Hangisi hoşunuza giderse onu alın. Sağlıcakla kalın.

 54. Merhaba Ali ,

  Yprumların ve desteğin için teşekkürler, umarım bugün içerisinde okuyup dönüş yapma imkanın olur.

  Kardeşim, yarın Çin’e gidiyor ve kendisinden Nikon D7100 body yanında lens almasını söyledim. Öncelikle sorum , 18-55 + 55-300 lens mi yoksa 18-300 lens tek başına mı..? Performans olarak nasıl karşılaştırabiliriz. Bunun haricinde önereceğiniz lens var mıdır..? Özellikle doğa – dış mekan çekimler yapmak istiyorum ilk aşamada, Sonrasında yakın çekim ( makro ) yapmak istiyorum.

  Teşekkürler..

  • Başar bey merhaba. Bu tür sorularla stres altında kalıyorum 🙂 Sizlere doğru şeyleri söylemek istiyorum ve bu biraz stres oluşturuyor bende. 18-55 + 55-300mmlens konbinasyonu giriş seviyesinde bir kombinasyon ve fotoğrafa yeni başlyanlar için ideal. 18-300mm ise biraz daha iyi bir lens ancak o da yüksek zoom oranı nedeniyle biraz yumuşak fotoğraf çekiyor. Ama hangisi derseniz ben 18-300mm derim.

   Ancak keskin ve kaliteli bir kombinasyon kurmanız adına iki lens tavsiye edeceğim. Bunlar ile uzun süre rahat edersiniz. Tamron 17-50mm f/2.8 VC lens + Nikon 70-300mm AF-S VR lens. Özellikle tamron çok keskin ve özel bir lenstir. Uzun yıllar keyifle kullanırsınız. Fiyatı da makuldür. Hayırlısı olsun. Sevgiler…

   • Ali Bey merhaba ,

    Yorumunuz için teşekkürler, fotoğraf sevenlere yürekten destek vermen takdir edilmesi gereken ve örnek almamız gereken bir durum. İki lens kullanmakta beni en çok düşündüren, tak çıkar olayı ile özellikle yağmurlu ve tozlu havalarda body nin zarar görmesi. Ancak önerini dikkate alacağım.

    Bir isteğim daha olacak , makro çekim ve geniş alan çekim için önereceğin kaliteli lens var mıdır..? Eğer kardeşim, uygun fiyata bulabilirse alalım diyor, bir seferde.

    Aşağıdaki ikiliye ne diyorsun..?

    “AF-S DX NIKKOR 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR” + “AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED”

    Teşekkürler..
    Esen kalın..

    • Son yazdığınız ikili çok çok güzel. Özellikle 16-85mm odak uzaklığı olarak çok kullanışlı. Nadiren lens değiştirmek isteyeceksiniz. Makro olayına gelince; her ne kadar 70-300mm ile macromsu fotoğraflar çekilebilsede makro fotoğraf makro objektifle çekilir. O nedenle ileriye doğru ayrı bir makro objektif düşünün derim. Bütçe müsait ise fiyatı yüksekten aza doğru aşağıdakilerin hepsi güzeldir.
     1- Sigma 150mm f/2.8
     2- Nikon 105mm f/2.8
     3- Sigma 105mm f/2.8
     4- Tamron 90mm f/2.8

     • Teşekkürler üstadım, kardeşim yola çıktı, siparişleri verdim..Güle güle kullanmam dileğiyle..
      Esen kalın..

     • Ali Bey iyi günler ,

      Nikon D7100 makinamız geldi, öneriniz için teşekkürler. Şimdi sıra lens almakta. Önerdiğiniz Tamron 17-50mm f/2.8 VC lens almaya karar verdim. Ancak pek çok yerde VC siz model mevcut. VC li model VC siz model arasındaki temel farklar konusunda aydınlatabilirseniz sevinirim.

      İyi günler,

     • Aradaki görünür fark sadece titreşim önleme sistemi. Onun haricinde gözle görünür bir fark yok. Gözle görünür diyorum çünkü VC sistemi ile beraber daha sessiz AF ve LD lens kaplama özellikleri eklendi lense. Bunlarda artı özellikler ancak keskinlik olarak gözle görülür bir fark yok. Eğer bulabilirseniz VC olanı alın. Yoksa eski modelde çok çok iyi bir biçimde işinizi görür. Hayırlı olsun.

     • Teşekkürler Ali Bey, sizin yorumunuzdan sonra VC li modeli dün aldım, maliyeti biraz yüksek geldi ama ( 1440 TL ) , lens gayet iyi. Desteğiniz için teşekkürler.

     • Rica ederim faydalı olabildiysem ne mutlu. Kombinasyonunuz çok güzel oldu. Kaliteli lenslere yapılan yatırım ilerisi için çok değerlidir. Sizde bunu yaptınız. Güle güle kullanın. Sevgiler…

 55. Ali bey selamlar tüm bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. ben yaklaşık 4 yıldır d5000 kullanıcısıyım. kit lens ve artı olarak 55-300mm ve 35mm lenslerim mevcut amatör olarak tamamen hobi amaçlı farklı türde fotoğraflar çekmekteyim, makro fotoğraf çekmek için 105mm almayı düşünüyordum. bir yandan da d5000 body bayağı bir eskidi. sizce 105mm lens alıp d5000 bodyi kullanmaya devam mı etmeliyim yada lensi bir süre erteleyip d7100 e mi geçmeliyim. önceliğim bu aşamada lens mi body mi olmalı. şimdiden teşekkürler.

  • Esas olan lenstir her zaman. Gövde ancak sizi kısıtladığını düşündüğünüzde yada hissettiğinizde değiştirilmeli. Şu an için D5000 den fotoğraf kalitesi olarak bir rahatsızlığınız yoksa lensi alın. İlerde ne zaman isterseniz gövde değiştirebilirsiniz. Zaten yaz aylarında D7200 çıkacak gibi 🙂 ilerde onu alırsınız. Esen kalın Ali bey. Sevgiler…

 56. merhabalar ali bey değerli paylaşımlarınız ve ilginize teşekkür ederim, şu an nikon d3100 kullanıyorum ve uzunca bir süre d7000 almayı düşündüm ancak 3100den sonra tekrar crop baddy olmasın istedim ve ömürlük full frame e geçmeyi düşünüyorum ancak fotoğrafı iş için değilde hobi olarak çekiyorum ve seviyorum bu yüzden nikon d610 ve canon 6d arasında kaldım. lens olarak tamron 24 70 f 2.8 düşünüyorum hem ıso başarımı hemde keskinlik olarak değerlendirdiğimizde hangisi doğru seçim olurdu ilginize teşekkür ederim

  • Ramazan bey eğer 5D mark 3 deseydiniz o zaman Canon alın derdim. Ama 6D çok başarılı değil malesef. O nedenle bahsettiğiniz noktalar ve daha fazlası için en iyisi Nikon D610. Ayrıca tamron ve sigma gibi lensler Nikon da daha başarılıdır. Esen kalın…

 57. teşekkür ediyorum ali bey bildiğim kadarıyla yağlanma tozlanma sorunu d610 da karşılaşılmamış hatta neme karşı dayanıklı olduğu falan yazıyor peki tamron 24-70 2.8 nasıl crop badylerdeki muadili 17-50 2.8 gibi lensin içine toz girmesi gibi sorunlar varmıdır?

 58. çok teşekkür ediyorum. tamron nikonla daha uyumlu ve daha keskin dedik, peki 6d incelemelerinde ıso performansının çok iyi olduğu yönünde söylemler var nikon d600 veye d610 ıso konusunda 6d ye göre nasıl? maalesef elime alıp inceleyemedim aldığım son fotoğraf makinası olur ve tek lensle kullanırım muhtemelen almışken pişman olmiyim istiyorum

 59. BEN İYİ BİR FOTOĞRAF MAKİNESİ ALMAK İSTİYORUM.İNTERNETTE BİRAZ ARAŞTIRMA YAPTIM DÜNYANIN EN İYİ FOTOĞRAF MAKİNESİ DALINDA ÖDÜL ALDIĞI BİLGİSİ DOĞRUMU? NİKON D7100 AMATÖR BİR FOTOĞRAFÇI İÇİN TAVSİYE EDEBİLECEĞİNİZ BİR MAKİNE Mİ?

  • Kendi segmentinde en iyi kamera seçildiği doğru. Amatör birisi için en iyi makinelerden birisidir. Daha pratik olan ve otomatik ayarlar ile çekim yapılabilen modeller olsada D7100 ile de tam otamatik çekim yapabilirsiniz ve ileride fotoğrafçılığı ilerletmek isterseniz bir çok manuel ayarlamaları ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu yönleri ile D7100’ü gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

 60. ali bey selamlar.. öncelikle başarılı çalışmalarınız için sizi kutluyorum ve sizden bir konuda destek bekliyorum. ben genelde bar fotoğrafcılığı yapıyorum ve arada dış mekan çekimleride yapıyorum .bu aralarda dış mekan çekimlerine ağırlık vermem söz konusu tabi bar devamlılığıyla birlikte . almayı düşündüğüm cihaz d7100 dü ancakbir arkadaşım buna gerek olmadığı, bunun yerine d300 ve 24-85 vr lensin yeteceği konusunda bir hayli idaalı . açıkcası benimde kafam karıştı okadar para vereceğine 2000 liraya halledebilirsin diyor . bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim . şimdiden çok teşekkür ederim…

  • Selim bey merhaba. Zor bir soru sormuşsunuz 🙂 Kapalı mekan çekimlerinde iso performansı iyi gövde kullanmak gerekir. O nedenle D300 den ziyade D300s’i tavsiye ederim ki iso noktasında hissedilir fark var. Sizin için megapiksel önemli değilse, yani fotoğrfaları çok büyük boy bastırmayacaksanız D300s işinizi görür. Ayrıca dar alanda fotoğraf çektiğiniz için geniş açıya ihtiyacınız olacağından 24-85mm yerine 16-85mm VR lensi tavsiye ederim. Çok iyidir. 16mm de tüm eğlenceyi fotoğraflayabilir, 85mm de ise portre çekimi yapabilirsiniz. D7100’e gelince iso noktasında D300s’den çok az daha iyi. Mp avantajı sayesinde 24mp de çektiğiniz fotoğrafı D300s deki gibi 12mp e küçültünce daha temiz bir fotoğraf ortaya çıkıyor. Tercih edilebilir. Daha hafifi ve küçük aynı zamanda da daha yeni bir gövdeye sahip olursunuz. Ancak çok açılmayayım bütçemi zorlamayayım diyorsanız D300s ziyadesiyle işinizi görür ve daha pro bir gövdedir. Esen kalın.

 61. Teşekkür ederim Ali bey şuan itibari ile bir makine geçti elime nikon d2x ama gene üstünde 24-85 lens var 2900 e bırakıyolar bu makinehakkında pek bir bilgiye sahip değlim önerinizi bekliyorum teşekkür ederim

  • Nikon D2x üst seviye bir gövdedir. Ancak oldukça eski olduğu için gerek görüntü kalitesi olarak gerekse de iso performansı olarak günümüz kameralardan bir dım geridedir. D300s ile kıyaslama durumu nedir bilemiyorum ancak D300s in daha iyi olacağını düşünüyorum. Zira D2x 2005 de çıktı, D300s ise 2009 da. Sensör olarak da D3’e yakın bir sensörle üretildi. Bu nedenle hem boşuna dha büyük bir gövde taşımamak adına hemde iç mekanda yüksek iso da daha iyi fotoğraf çekebilmek için D300s alın derim. Ama bunlardan ziyade karizmatik olsun, büyük olsun derseniz siz bilirsiniz 🙂 Diğer taraftan bu makinelerde perde ömrü çok önemlidir. 150.000 perde ömrü var diye biliyorum D2x in. O nedenle de almayı düşündüğünüz kameranın perde ömrüne bakın derim. Çok yüksek olabilir. Size masraf çıkarabilir.

 62. iyi günler ali bey.
  makine elime geçti 7100+18-105 burda gidebileceğim bir kurs yok. fotoğrafçılığı öğrenmek ve geliştirmek açısından önerebileceğiniz bir kaynak varmıdır?

  • Hayırlı olsun Erol bey. Son üç yazımda fotoğraf kitaplarından bahsettim. Ilk bölümdeki kitaplar başlangıç olarak yeterli. Özellikle A dan Z ye fotoğraf kitabı. Sevgiler…

 63. Merhaba Ali Bey,
  benim soyle bir sorum olacak; uzun zamandir nikon d90 kullaniyorum ve dun nikon d610 aldim. d90 dan sonra d610 un renk ayarlari sanki daha soguk tonlarda gibi geldi bana ve kendim beyaz dengesi kismindan auto-sicak renkleri koru ayarindan renk sicakligini A2M5 koordinatlarina ayarladim, bu sekilde portre cekimlerde ten renkleri daha sicak ve oldugu gibi gorunuyor. Sizce dogru bir ayar yapmismiyim ne dersiniz? Yoksa bunun baska bir yontemi var mi?

  • Son dönemde çıkan gövdeler renk canlılığından ziyade renk doğallığını sağlamaya ve dinamik alanı arttırmaya çalışıyorlar. Eğer LCD ekrandan canlı renkler görmek istiyorsanız Raw + fpeg çekim yapabilirsiniz. Sizin yapmış olduğunuz ayar biraz daha sarı tonların hakim olduğu renkler üreteceğinden ten rengi olarak daha canlı ve sıcak sonuçlar üretir. Beğeniyorsanız sorun yok. Doğru olmuş gibi. Doğal ışıkta çekim yaparken gün batımına doğru tekrar tonları matrisin merkezine almak gerekebilir belki. Ama Raw çekim yaptıktan sonra sorun yok. PS sürecinde istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Esen kalın Özlem hanım.

 64. Merhaba Ali Bey;
  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.
  Sizce ilk kit lens olarak 18-105 ile 18-140 arasında hangisi tercih edilmeli.
  Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Tolga bey öncelikle çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz iki lenste birbirine çok yakın. Hangisinin size daha faydalı olacağını düşünüyorsanız onu alın. Feda ettiğiniz bir şey olmayacak. 105mm ve 135mm portrede satndart olarak belirtilmiş iki odak uzaklığı. O nedenele 18-140mm de 135mm avantajı var. Bunun yanında 18-105mm lens 18-140mm lense göre çokta önemsenmeyecek bir oranda bir tık daha keskin sonuçlar veriyor gibi görünüyor MTF grafiklerine göre. Ama dediğim gibi çok minik bir fark. Gözle görüleceğini düşünmüyorum. Sonuç olarak uygun gördüğünüz bir tanesini alın. Esen kalın.

   • Ali bey bilgi için teşekkürler.
    O zaman ayrıca bir fark ödeyip 18-140 almanın çok büyük bir avantajı olmayacak benim için.
    Selamlar.

 65. ali bey bu doyurucu bilgiler icin oncelikle kendi adima tesekkurlerimi sunar.affiniza siginarak bir sorum olacak,mexico monterreyde yasamaktayim nikon 5100 kullaniyorum,yanliz ortam cok gunesli ve arka fon manzaralari az oldugu icin fluu yapmakta zorluk cekiyorum dis cekimlerde nikon d610 ile d7100 arasinda kaldim bunun icin oneriniz nedir.arti olarak lens onerileri de alabilirmiyim sizden.simdiden tesekkur ederim

  • Ilginiz ve beğeniniz için ben teşekkür ederim Eren bey. Manzara fotoğrafları çektiğiniz düşünülürse D610 en ideal olan gövde olacaktır. Full Frame sensör sayesinde fonu flu yapmak daha kolay olacaktır. Ayrıca manzara fotoğraflarınızda daha geniş bir dinamik alan elde edesiniz. Sevgilerle…

  • Lens tavsiyesi de istemişsiniz 🙂 manzara için D610 baz alınırsa 24-70 mm bir lens en uygun olan olur. Geniş açı için de sigmanın 12-24mm lensi var. Harika ikili olurlar.

 66. Selamlar. Nikon D7100 ü daha 4 gün önce aldım ama makine Err kodu vermeye başladı yani hata veriyor. Hiçbir çarpma vurma olayı olmadı neden Err hatası veriyor?

 67. Faturası yok ürünün dükkan garantili 1 yıl spot sanırım. Hayyamdan reflex fotodan almıştım. Hep mi beni bulur böyle sorunlar bilmiyorum. Sadece Err yazıyor.

  • Öncelikle aldığınız dükkâna götürüp iade edin ve yenisini alın. Kabul etmezler ise siz değil onlar servise göndersinler. Ama geri almaları konusunda ısrarcı olun. Sevgiler…

 68. Merhabalar Ali Bey; öncelikle paylaşımlarınız ve emeğiniz için size çok teşekkür ediyorum.
  Ben Nikon D90 kullanıcısıyım ancak makinemi satıp Nikon D7100 almayı planlıyorum. Sizce doğru bir karar mı? Ayrıca Coğrafyacı olmam nedeniyle genelde arazi (Manzara) çekimleri başta olmak üzere her türlü çekimi yapma ihtiyacı duyuyorum. Bu durumda 18-105 lik bir lensle birlikte D7100 ü almam beni pişman eder mi? Yoksa memnun kalır mıyım.
  İlginiz için çok teşekkür ederim.

  • Murat bey manzara ve makro ağırlıklı çalışıyor iseniz kamera değişikliğine çokta gerek yok. Zira D90 da çok güzel bir gövde. Ama yaban hayatı da ilgi alanınıza giriyorsa değiştirmek faydalı olabilir. Ayrıca güncel kalmak adına da değişiklik yapılabilir. 18-105mm de giriş seviyesi güzel bir lenstir. Esen kalın…

 69. Merhabalar Ali bey. Oncelikle ben bir nikon kullanicisiyim ve gordugum kadari ile kus fotografcilari genelde canon tercih etmekte. Ilgilendigim bir konu oldugu icin canon 70d ye gecis yapmayi dusunmekteyim. Canon 70d ile nikon 7100 u ayni teraziye koyarsak sizce kus fotografciligi icin hangisi daha agir gelir? Tesekkur ediyorum…

  • Ali bey hoş geldiniz. Canon 70D videoda bir tık daha iyi. Nikon D7100 fotoğraf kalitesinde bir tık daha iyi. Başka da ciddi bir fark yok. Önceden Nikon kullandığınız için D7100 sizin adınıza daha iyi olur. Ancak Nikon’dan sıkıldım Canon’u da denemek istiyorum diyorsanız siz bilirsiniz. Canon’un kuş fotoğrafçıları tarafından daha çok kullanılmasının nedeni 400mm f/5.6 gibi güzel bir lensin Canon’da olmasına rağmen Nikon’da olmamasıdır. Bu lens uygun fiyatlı ve gayet güzel bir lenstir. Ancak Nikon’da dam çok kullanılan 300mm f/4 lens popülerdir. Bu konuda yazdığım test yazımı http://www.senelfoto.com/nikoncanon/ linkinden okuyabilirsiniz. Esen kalın…

 70. Selamlar Ali Bey yine bir sorum olacak, Nikon D7100 çektiğim video ve fotoğrafları izlerken birden sigorta atması gibi bir ses ile kapandı ve ekran gitti. Hiçbir şekilde OFF- ON butonu da çalışmıyor. Acaba neyden kaynaklanabilir?

  • Yücel bey anlaşılan sizin D7100 gerçekten sorunlu. Bence daha fazla bekletmeden mutlaka iade edin ve yenisini alın. Spot olsa bile aldığınız yer onu yurt dışından bir yıl garantili alıyor. Bırakın onlar çözsün. Siz yenisi ile değiştirin… Sağlık olsun.

 71. Merhabalar benim de size bi sorum olucak yardım edersiniz sevinirim yeni dslr alıcam Nikon D7000 ile D5300 arasında kaldım
  acaba hangisini tercih etmeliyim D5300 ün yeni olması fotoğraf kalitelesiyle ilgili bir avantaj sağlıyor mu acaba D7000 ne göre, birde
  D5300’ün expeed 4 görüntü işlemcisi çok bir fark yaratır mı yani ıso başarımı olsun görüntü kalitesi olsun keskinlik vs. benzeri değerlerde D5300 ,D7000 ni yakaladı mı Gönlüm d7000 almaktan yana fakat yinede size danışmak istedim bu hafta içi alıcam birinden birini ,söylüyecekleriniz çok önemli benim için şimdiden teşekkür ediyorum( bu arada başlık D7100 ile ilgili sorumun d7100 le ilgisi yok kusuruma bakmayın lütfen)

  • Oğuz bey kusur ne demek, hoşgeldiniz öncelikle… Kesinlikle D7000 derim. Çok başarılı bir gövdedir. Görüntü kalitesi olarakta, kullanım şekli olarakta, performans ve kalite olarakta D7000 öndedir. D5300 giriş seviyesi bir ürün olduğu için 24mp sensör ve Expeed 4 işletim sistemine rağmen D7000 den geride kalıyor. Zira dediğim gibi yetenekleri giriş seviyesinin üzerine çıkartılmıyor. Esen kalın.

   • Çok teşekkür ederim son birşey daha soracaktım, başka web sitelerinde Nikon D7000 nin bazı sorunlarının olduğunu yine bu sorunların firma tarafından son serilerde giderildiği birde d7000 deki arızalardan dolayı d7100 nin çıkarıldığıyla ilgili şeyler okudum acaba bunlar doğru mu , bu konuyla ilgili başım ağrır mı ,bu arada makinayı media marktan almayı düşünüyorum. tekrardan teşekkürler

    • D7000 çok sorunlu bir gövde değil. Bir çok arkadaşım hala kullanıyor. Problemi çıkan olmadı. D600 de çok sorun var. O nedenle D7000 alabilirsiniz. Media Markta garanti sorunu yok. İki yıl Tr. garantisi olur. Hayırlı olsun.

 72. Ali Bey selamlar.. bende dslr makinalarla uzun zamandır ilgilenen biriyim. ve başlangıç olarak D7100 ve tamron 17-50 f/2.8 ile başlamaya karar verdim. tak gez olarak düşünüyorum. tabii ilerde Tamron 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro Lensi de alacağım. kuş veya vahşi hayat çekmeyi düşünmüyorum. genelde manzara ve macro çekimlerde yoğunlaşabilirim. alacağım ikili ve sonrasında üçlü benim işimi tam olarak görür mü ? şimdiden teşekkürler..

  • Sevgili Doruk; Uzun süre bu ekipmanlar işinizi rahatlıkla görecektir. O nedenle çok doğru ve isabetli bir karar verdiğinizi söyleyebilirim. Tek bir ekleme olarak ileride ciddi olarak makro fotoğrafçılığı düşünürseniz mutlaka 90mm yada 105mm gibi gerçek bir makro objektif alın derim. Esen kalın…

   • tabii 90mm veya 105mm düşündüm ama en azından zoom lens olarak da kullanabilmek için 70-300 düşünüyorum. teşekkür ederim :))

 73. Cevabınız için teşekkürler. Aslında foto çekmemesi benim hatamdır. Modu Q ya getirip çekmişim. Ama bu son sorunum ise sigorta atması gibi bir sesle makine kapanması şeklinde ve hiçbir darbe de sözkonusu değil. Ben şunu merak ettim: Sigortası atar mı bir dslrnnin atarsa niçin atar? Tekni servis sigorta atması dedi.

  • Yücel bey arızalar konusu teknik servisin ilgi alanına girdiğinden bu konuda bilgim malesef çok yok. Kameraların sigortası var mı yok mu bilemiyorum. En isabetli olanı servise göstermek. Sağlıcakla kalın…

 74. Ali Bey bende D7100 var üzerinde 18-105 var. 70-300 ve makro lensler almak istiyorum sigma veya tamron önerir misiniz. sigma mı tamron mu…

 75. Merhabalar. D7100 + 70-300 AF-S Nikkor lens kullanıyorum. Fakat AF-S VE AF-F dışında bir özelliğe geçmiyor ve otomatik netleme bölümünde a1,a2..a7 özellikleri pasif durumda.. Bunları nasıl aktif hale getirebilirim. 51-9-1 nokta seçimi yapamıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim. Selamlar…

 76. Merhaba Ali Bey;

  7100 makinemi aldım ve menüden ayarlarına bakarken ayarlarda “otomatik netleme” menüsünün içerisinde AF-C öncelik seçimi ve AF-S önceliği seçenekleri var, Bunları basmada ve bırakmada olarak seçebiliyoruz fakat aralarındaki farkı ve ne işe yarayacaklarını tam anlayamadım 🙂

  Selamlar..

  • Adem bey bahsettiğiniz seçenekler deklanşörüne AF esnasında nasıl davranacağını belirliyor. Deniz kabuğuna benzeyen bırak seçeneği Af esnasında netleme halkası belirmese dahi, yani netleme tam olmasa da deklanşörü basbileceğiniz anlamına geliyor. AF noktalarını gösteren basmada özelliği ise netleme tam olarak yapılmadan deklanşörün çalışmayacağı anlamına geliyor. Başka bir ifadeyle AF-C modundayken sürekli af yapılıyorken bırak modunda devamlı fotoğraf çekebilirsiniz. Ama netle modunda vizörde netlendiğini belirten daire işareti görünmeden fotoğraf çekmezseniz. Yani hep net fotoğraf için netleme özelliği seçilmeli. Sevgilerle…

 77. Merhaba Ali bey,’
  Dslr fotograf makinasi almayi dusunuyorum. Nikon D7100 DSLR Camera Kit with 18-140mm and 55-300mm Lenses ,, body + lens kombinasyonu icin goruslerinizi rica edebilir miyim?
  Genel olarak portre ve doga/ manzara fotograflari cekiyorum. Biraz daha amator – pro olarak zaman ayirmayi dushndugum icin nikon d7100 body almak istiyorum?
  Goruslerinizi rica ederim,
  Tesekkurler,

  • Koray bey merhaba. Başlangıç için gayet güzel bir kombinasyon düşünmüşsünüz. D7100 ile 18-140mm bir çok konu için yeterli olurken uzaktaki konular için 55-300mm lens etkili olacaktır. İmkan varsa 55-300mm yerine AF-S VR 70-300mm lensi tavsiye ederim. Daha iyi bir lenstir. İmkan yoksa şimdilik 55-300mm de işinizi görecektir. Esen kalın…

 78. I actually got into this post. I located it to be fascinating and loaded with exclusive points of interest. I like to read material that makes me believe. Thank you for writing this fantastic content.

 79. Merhaba ali bey ben 7100 yeni aldım fakat tepe flaşı kullanırken renkler istediğim gibi çıkmıyorr. Daha çok magenta ve cyan var . Bu sorunumu nasıl halledebilirim . teşekkü ederim.

  • Serap hanım hoşgeldiniz. Nikon gövdelerdeki tepe flaşları sarı renkte ışık verir. Bunun nedeni gün ışığı gibi daha sıcak ve gerçekçi ışık elde edilmesini sağlamak içindir. Genelde de başarılıdır. Ancak dediğiniz gibi renk kaymaları mümkün olabilir. Bunu çözmenin bir kaç yolu var.
   1- Beyaz ayarı seçeneğini flaşla çekim yaptığınız zamanlarda flaş moduna getirebilirsiniz.
   2- U1,U2 modlarına özel bir ayarlama yaparak renk skalasında merkezin sol alt yada sol üst kısmına doğru bir kaydırma yaparak rengi biraz soğutabilir ve böylece flaş çakınca renk dengelenebilir.
   3- En kestirmesi ve güzeli hiç bunlara kafa yormadan RAW formatta çekim yapmak ve PS de beyaz ayarına küçük bir müdahale ile istediğiniz beyaz ayarına yapmak.

   Esen kalın…

 80. Selamlar Ali bey oncelikle verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ediyorum .D7100 un yurtdisindaki bi sitede 18 55 ve 55 200 lensle kampanyasi var. Acikcasi ben bir lensle her turlu cekimi yapmayi dusunuyorum. Sizce bunlar bizim isimize yarar mi. Tesekkir edrrim .cok acil yardimci olabilirseniz sevinirim.

  • Eda hanım merhaba. Çok acil demişsiniz ama ancak fırsat bulabildim. Bunlar işinizi görür. Ancak sözü geçen lensler ucuz ve giriş seviyesinde vasat lenslerdir. D7100 gibi bir gövdede daha iyi lensler kullanmak daha güzel sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Örneğin en kötü ihtimalle 18-105mm gibi. Belki daha güzeli 16-85mm VR lenstir. Ama ayırdığınız bütçe şu an için bu lensleri almaya müsait değilse 18-55mm ve 55-200mm bir süre için yeterli gelecektir.

   Esen kalın…

 81. Kolay gelsin Ali bey. yazınızı çok faydalı buldum. bir d5100 kullanıcısıyım, 18-55 kit lensle kullanıyorum 2 yıldır ama çoğu zaman çekmek istediğim nesnenin dibine girmek zorunda kalıyorum. artık lens ödünç almaktan da sıkıldım biraz daha fazla zoom yapabilen takgez bir lens almak istedim. ancak sonra düşündüğümde makineyi de değiştirmek istiyorum.(malum d5100 de af-s motor yok ve bazı lenslerin fiyatını 2 katına katlıyor bu durum).
  araştırmalarım ve bütçemi de dikkate alarak d7100 kararına vardım, ancak aklımda d7000 ile 1000 tl farkı hakediyor mu sorusu geliyor çünkü d7100 için bütçemi zorluyorum acaba d7000 alırsam çok fazla şey kaybeder miyim ve yağlanma problemi yaşar mıyım? tabi yağlanma sorunu 7100 de de var mı?
  2. olarak da yeni çıkan 18-140 mm vr lens. d7100 ü bu lensle mi yoksa 18-105 ile mi almalıyım? aslında bu lensin çıkışı beni çok memnun etti çünkü canonun 18-135 lensini beğeniyordum nikonda yaklaşık özeliklere sahip bir lens bulamamıştım. nikonun vrsi olmayan 18-135 lensi vardı ama vr büyük önem arz ediyor. acaba 18-140 kullanımı nasıldır, yeni olduğu için yorum bulamıyorum. 140mm benim için çok ideal ve 105 mm kullanmadım. siz ne diyorsunuz yardımlarını bekliyorum. Selamlar.. 🙂

  • Kübra hanım öncelikle hoşgeldiniz. Yazıyı beğenmeniz mutlu etti. İlk olarak lensten başlamak gerekirse 18-140mm hem tasarım olarak hem de kullanım olarak güzel bir lens. Bir çok konuda işinizi görecektir. D7100 olayına gelince D7000 ile aralarında MP, AF ve 1.3DX crop modu gibi özellik farkları var. Bunlar 1000tl fark edermi derseniz aslında etmez. Ama daha uzun ömürlü ve daha mutlu edecek bir gövde söz konusu olduğunda D7100 daha iyi. D7000 sıfır spot 1.600Tl iken D7100 2.300 – 2.500 TL civarında. Dolayısıyla çok fazla bütçe sıkıntıya girmeyecekse D7100 düşünülmeli. Esen kalın.

 82. ALİ BEY YAZDIKLARINIZI YORUMLARINIZI OKUDUM ,ANLAŞILIR İFADELER KULLANMISSINIZ ,FAYDALI ÇALIŞMLARINIZDAN DOLAYI TEŞEKKÜRLER.BENİM KARARSIZ KALDIĞIM BİR KONU VAR YARDIMCI OLABILIRSENIZ ÇOK SEVINIRIM.NİKON D7000 VE NİKON D5200 ARASINDA HANGISI ALINMALI, PROFOSYENEL ,YARI PROFÖSYONEL SEGMENTLERI İSE D5200 ICIN PROFÖSYONEL DENILIYOR,AMA BİR TARAFTANDA BAŞLANGIÇ İÇİN İDEAL OLDUĞU SOYLENIYOR.BEN FOTOGRAF KURSUMU TAMAMLADIM,FOTOĞRAF CEKMEYI SEVİYORUM. COĞUNLUKLA KURGU VE MANZARA FOTOĞRAFLARI ÇEKİYORUM.HER İKİ MAKINANIN FIATLARINADA BILIYORUM COOK FARK YOK …AMA HANGISINI DAHA RAHAT KULLANIRIM ,HANGISINDEN DAHA FAZLA VERİM ALIRIM.HANGI LENSLE ALMAM GEREKLI BILEMİYORUM.YANİİ BENIM ICIN TOZ TUTMAMASI YAGMUR SU GECIRMMESI IKI KART GIRISI , BUYUK AGIR GOVDE, ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL LAKIN D7000 İNİN FIATLARINI BU ÖZELLIKLERI ARTTIRIYORSA TABİİ.SİZİN VERİCEĞİNİZ BİLGİ BENİM İÇİN ÖNEMLİİ,TEŞEKKÜRLER…

  • Ayşegül hanım merhaba. Nikon D5200 giriş seviyesi bir gövdedir. Nikon D7000 ise giriş üstü seviye bir gövdedir. aralarındaki asıl fark; D7000 in kullanım hızını arttıran bir çok tuşu gövde üzerinde barındırması, daha hızlı af, seri çekim hızı, daha sağlam gövde ve yerleşik motor bulunmasıdır. D5200 de ise hareketli ekran ve 24mp lik sensör dışında D7000 den üstün bir özelliği bulunmamaktadır. 24mp’e ihtiyaç var mı ona siz karar verin. Yerleşik motor olmaması AF j-hızını olumsuz etkiler. Bu nedenlerle D7000 daha iyi olur diye düşünüyorum. Ancak kontrolün tamamen bende olduğu ve hız yada toz gibi zorlu şartlar gerektiren çekimler yapmayacağım derseniz, ayrıca lcd ekranın haret etmesi de işime yarar derseniz daha amatör olmasına karşın D5200 de düşünülebilir. Lens olarak keskinlik aradığınızı düşünerek 50mm f/1.8 ve 16-85mm Vr yada 24-120mm f/4 lensler düşünülebilir.

   Esen kalın.

   • ALİ BEY ,AÇIKLAMALARINIZ VE YARDIMINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER. KARARIM KESİNLEŞTİ SAYENİZDE, D7000 ALMAM GEREKTİĞİNE İNANIYORUM.İYİ ÇALIŞMALAR DİLİYORUM…

 83. Ali bey, ben de Nikon D7100 almaya karar verdim… Ancak video dosyalarının kaydı için hızlı bir kart alma niyetim olmasına rağmen bir kısım yorumcular kart ne kadar hızlı olursa olsun önemli olan fotoğraf makinanızın yazma hızı diyorlar ve onun için makinanın desteklemediği bir hızlı karta için ilave para harcamayın tenbihinde bulunuyorlar… size sorum şu olacak: D7100 ün SD karta yazma hızı ne kadardır?
  Cevap için şimdiden teşekkür ediyorum..

  • Yaklaşık olarak 120mb/sn gibi bir yazma hızı olması lazım Abdullah bey. Buda alacağınız kartın en az 95mb/sn hızda olması demek. Bu durumda ilk 12-14 karede sorun olmuyor ama hala çekime devam ederseniz çekim hızı saniyede 5 kareye falan düşüyor. 120mb/sn hızı olan bir kartı destekler mi ona kitapçıktan bakmak lazım.

 84. Ali Bey merhaba. Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler. Yaklaşık 1 yıldır D7100 kullanıyorum ve yakın çekim , portre çekimlere daha fazla ilgim olduğunu farkettim. bende sadece 18-105 lens var ve çoğu zaman istediğim yakınlıkta çekim yapamadığım zaman yakınıyorum. Çiçek böcek çekmeyi sevmiyorum. insanları doğal yakalamayı , sokaklarda buldugum nesneleri veya ilginç bulduğum sokak aralarını, kedi köpek gibi hayvanları, küçük çocukları çekmeyi seviyorum. Bu yüzden ikinci bir lens alma niyetindeyim. Sorum şu; 50mm 1.4 mü yoksa 85mm 1.8 mi? İkisini almak bana mantıklı gelmiyor çünkü doğal pozlar peşinde olduğum için lens değiştirmekle vakit ve poz kaybetmek istemiyorum. Bana lütfen birinden birini tavsiye eder misiniz? Ayrıca son olarak, önerdiğiniz 85mm olursa (1.4 pahalı geldi) 1.8 mi 3.5 mi tavsiye edersiniz? Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla

  • Özgür bey merhaba. Yakın çekim ve portre dediğiniz için esasen en uygun objektif 85mm f/1.8 gibi görünüyor. İnsanları ve sokaktaki hayvanları bulundukları ortamları ile değilde sadece yakından, detaylı ve ayrıntılı çekmeyi seviyorsanız kesinlikle 85mm. Ama fotoğrafa mekanı da dahil etmek istiyorum ve çoğunlukla böyle çalışacağım derseniz 50mm f/1.8 daha iyi olabilir. f/1.4 lensler de elzem değil. f/1.8 olanlar testlerde daha keskin sonuçlar verdi. Esen kalın…

 85. Merhaba Ali bey böylesine güzel ve aynı zamanda yaralı bilgileri bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Uzun zamandır dslr bir makine almak istiyordum. Lider internet alışveriş sitelerinden birinden oldukça avantajlı olabilecek bir fiyata Nikon d5200+18-105vr siparişi verdim. Ancak 2-3 gün geçmesine rağmen ürün elime ulaşmayınca bu kızgınlık ve sizin Nikon d7100 için İzmir de bilinen ve servis desteği olan bir spot magzadan 1 yıl dükkan garantili 7100d ve 18-105vr lensi aldım. Öncelikle inşallah her hangi bir problem yaşamam.

  Ali bey daha önce slr makine kullanmadım. Yavaş yavaş öğreniyorum kızımla birlikte. İlk fırsatta bir fotoğrafçılık kursuna gitmek istiyoruz. Bu süre içinde bana temel fotoğrafçılık eğitimi veren internet sitelerinin adreslerini ve yazarsanız sevinirim. Önerdiğiniz temel fotoğrafçılık kitaplarını da yazarsanız sevinirim.

  Bir başka sorumda 18-105 vr nikon lensim hakkında olacak. Yeni aldığım için sanırım değiştirme imkanı olur sanırım. 18-105vr verip Nikon 50 mm f/ 1.8 G + 2.bir lens 70-200 vb. almak mı mantıklı olur? Bu konuda 18-105 yerine yakın uzak tavsiye edeceğiniz lensler nelerdir? Amaçlarım gerçekten çok keskin ve etkileyici portre resimleri çekmek. Hareketli objeleri yani oğlumun futbol görüntülerini çekmek. Aslında çok kaliteli ve uygun fiyatlı lens konusu şu an kafamı kurcalayan en önemli konu, yardımcı olursanız sevinirim. İlginiz için şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Öncelikle yeni fotoğraf makineniz hayırlı olsun. Temel fotoğrafçılık eğitimi veren internet siteleri vardır elbette ama derli toplu bir şey var mı bilemiyorum. Ama ben siteden ziyade kitapları tavsiye ederim. Kitap tavsiyesi konusunda da sitemde 3 bölümlük bir yazı dizisi yayınladım. İlk bölümden itibaren okunabilir. En faydalı gördüğüm bir çok kitabı tavsiye ettim. Buradan ilk bölüme ulaşabilirsiniz. http://www.senelfoto.com/fk1/

   50mm ve 70-200mm lensler çok keskin, kaliteli ve doğru lenslerdir. Bunlara ek olarak geniş açıda sıkıntı yaşamamak için bütçe müsait ise 24-70mm f/2.8 lens alınabilir. Nikon pahalı gelirse Tamron da çok güzeldir. Bütçe kısıtlıysa 18-105mm yi satmadan diğerlerini alın derim. Esen kalın.

 86. Ali bey merhabalar içtenlikle verdiğiniz cevaplara paylaştığınız bilgilere sonsuz teşekkürler.Benimde amatörce bir sorum olacak.Nikon 5300 büyüklük ve özellikte olan bir Canon modeli önerebilirmisiniz.Şahsınıza ve bilgileri bize ulaşmada emeği olan her kese sağlık ve esenlikler diliyorum.

 87. Merhaba Ali bey daha öncede size danıştığım D 7100 16 -85 ve 70-300 nikon lensler le ilgili olumlu görüşünüz için teşekkür ederim..Lakin 16-85mm lensi sanırım bulmak pek kolay değil..Şayet bulamazsam yerine Sigma 17-70 f2.8-4 os len nasıl olur..Aralık olarak manzara ve bir çok çekime uygun olsa gerek..Tam olarak makro tadını vermesede makro özelliğide var sanırım..Bu lensten 7100 de randıman alınırmı..Fikrinizi beyan ederseniz sevinirim..

  • Sigma 17-70mm lens de oldukça güzel bir lenstir. Geniş açıda 2.8 diyafram avantajı da artısı. Yalnız bu lensin yanlış hatırlamıyorsam bir kaç versiyonu var. C kodu olan son versiyonunu almanız daha isabetli olur. Esen kalın.

 88. Ali mhb lar benim nikon 5200 daha yeni aldım 1 senelik diyebiliriz 18.105 lens taklı sizleri uzaktan takib ediyorum vede kullandınız ve övdünüz makine yani 7100 nikon cok güzel hosuma gidiyor ben kendi makinemle salon cekimleri ve dış cekimleri yapıyorum mkinemden memlunum ama kaliteyi yakalamak istiyorum nikon 7100 le 5200 nikon makinemi 7100 le degiştirsem daha güzel kaliteyi yakalayabilirmiyim salon cekimlerinde dış cekimlerinde hocam sizden bu konuda yardım istiyorum en kısa zamanda sizden haberinizi bekliyorum saygılarımla tesekkür ederim…..

  • Muharrem bey D5200 ile alamadığınız kaliteyi D7100 ile alabileceğinizi düşünmüyorum. Zira D5200’ün sensör kalitesi çok iyidir. D7100 ile neredeyse aynı hatta DXOMark testlerine göre D5200’ün sensörü bir tık daha iyi. O nedenle elinizdeki gövdede sınırları zorlamalı ya da Full Frame bir gövde düşünmelisiniz. D610 gibi. Sağıcakla kalın…

 89. Ali bey tekrar rahatsız ettim ama gusura bakmayın hocam size tek bir sorum olacak bana siz hangi makineyi tercih edersiniz özellikle dısş cekimlerinde daha canlı daha parlak olmasını istiyorum hocam benim patronum biraz kıl adam yani benim patronun ismine ali hocam ben konyalıyım biz dayımla birlikte salon işletiyoruz yani benim patronum dayım oluyor o yüzden dayım fotografa ve kamara cekimine cok cok özen gösteriyor hocam hocam internet varsa bakabilirsiniz salonumuza GÜLÜM DÜĞÜN SARAYI diye yazarsanız cıkar hocam benim orda cekmiş oldugum resimlerde var foto galerisinde bakalım siz kaç puan vereceksiniz hocam … beni dinlediniz için size sonsuz tesekkür ediyorum ali beyy…

  • Bütçeye göre Nikon D700 ya da Nikon D610 alın. İkisi de çok iyidir ve flaş sistemleri ile çok uyumlu çalışır. Bir adet SB800 tepe flaşı alın. Ziyadesiyle memnun kalırsınız. Hayırlı işler…

 90. iyi günler Nikon d7100 alıcagım ama 2 lens arasında kararsız kaldım bana flu ve dügün çekimlerinde kullanıcam asagıdaki leslerden hangisini tavsiye edersiniz

  NİKON 18-140 vr
  TAMRON 17-50 F2.8 VC lens
  sizce hangi lensi almalıyım

  • Alper bey hoş geldiniz. Tamron daha keskin bir lenstir ama 50mm kısa gelebilir. 18-140mm ise o kadar keskin değildir ama 140mm ile daha güzel omuz seviyesi portre çekebilirsiniz. Dolayısıyla biraz sıkıntılı bir durum. Tercih aslında f/2.8 değeri, Az ışıkta ve flaşla başarılı çekimleri ve keskinliğinden dolayı Tamron olmalı ancak fonu flu güzel baş kısmı portreleri için de bir teleye ihtiyaç var. Bu bağlamda Nikon 24-120mm f/4 ve 16-85mm f/3.5-5.6 lenslere de bir bakın derim. Bütçe müsait ise geniş açı sorunu olmaz derseniz özellikle 24-120mm tavsiye edebilirim. Geniş açıyı daha çok kullanıyorum derseniz 16-85mm de güzeldir.

   Eğer objektif değiştirmek sorun değil derseniz Tamron 17-50mm f/2.8 + Nikon 85mm f/1.8 kombinasyonunu tavsiye ederim. Böylece çok iyi bir ekipmanınız olur.

   Umarım kafanızı daha çok karıştırmamışımdır. Esen kalın…

 91. KAFAM KARIŞTI BU LENSLERDEN BİRİNİ ALMALIYIM BEN DIŞ ÇEKİM YAPIYORUM DÜGÜNLERDE BANA ARKA TARAF FLU VE KESKİN GÜZEL ÇIKMASINI İSTİYORUM SİZCE ASAGIDAKİ LENSLERDEN HANGİSİNİ TAVSİYE EDERSİNİZ

  NİKON 55-200 VR

  NİKON 55-300 VR

  NİKON 55-250 VR

  NİKON 18-140 vr

  TAMRON 17-50 F2.8 VC lens

 92. Merhaba Ali Bey,
  Ben doğa sporu yapmayı ,doğada yürümeyi ve doğanın fotoğrafını çekmeyi çok seviyorum. Ağır kameralardan ,uzun uzun ayar değiştirmelerden kaçınmak için kompakt sony marka iki model arasında karar veremedim.
  Dsc-hx400/400v dsc-RX100m3
  bu iki modelden hangisi doğa fotoğrafı çekmede beni mutlu eder?? Teşekkürler.Şimdiden iyi bayramlar..

  • Necla hanım merhaba. Bahsettiğiniz iki modelden kalite ve performans açısından RX100m3 modeli çok daha iyi. Eğer daha ziyade manzara ağırlıklı çekim yapacaksanız bu model çok uygun olacaktır. Ancak yaban hayvanları da çekmek istiyorum diyorsanız o zaman ikisi de uygun olmaz 🙂 Mecburen DSLR gövde almak gerekecek. RX100m3 ün görüntü kalitesi de oldukça başarılı. Esen kalın…

 93. Merhaba Ali Bey,
  Nasılsınız??
  Ben yeni makineye karar verene kadar sizi yoracak gibiyim.
  Sony DSC-RX1R full frame 24,3MP
  Exmor cmos sensör
  35mm f:2.0 Carl Zeisss objektif.
  Ben bu modeli beğendim sadece merak ettiğim sorularıma yanıt verirseniz çok mutlu olacağım.
  – bu objektif ile neler çekebilirim.?
  – bu objektifle asla çekemeyeceğim neler olabilir.?
  – şuanda elimde nikon D5100 model var ve bu modelin üstüne sony modeli almaya değer mi? çünkü baya pahallı.
  Doğa fotoğrafı çekmek( yabani hayvanlar harici) isteyen birine 35mm lik objektif yetermi ?
  Yanıtlarsanız çok sevinirim.Şimdiden kolay gelsin.Selamlar.

  • Teşekkürler Necla hanım, iyiyim çok şükür. Umarım siz de iyisinizdir. Sadece sorduklarınız çerçevesinde 🙂

   – bu objektif ile neler çekebilirim.?
   * Manzaradan portreye kadar bir çok konuyu fotoğraflayabilirsiniz. Ama esasen bu objektif gezi, sokak fotoğrafçılığı ve omuz seviyesi portreden ziyade yaşam alanını içerisine alan tam boy portreler için kullanılır. Doğa fotoğrafı noktasında bir çok manzarada sizi sıkıntıya sokacaktır. Çünkü çoğu durumda 24mm ve altı geniş açıya ihtiyaç duyarsınız. Ancak yine bir çok manzarada da keskin sonuç verecektir. Yani fotoğraflayacağınız alana göre değişir.

   – bu objektifle asla çekemeyeceğim neler olabilir.?
   * Yakın mesafeden yüz portreleri, etkili gökyüzü efektli geniş açılı manzaralar ve uzaktaki konuları yakınlaştırmak istediğiniz fotoğrafları çekemezsiniz.

   – şuanda elimde nikon D5100 model var ve bu modelin üstüne sony modeli almaya değer mi?
   * Benim şahsi fikrim D5100 varken objektifi değişmeyen ve ileride size çok fazla maddi kayıp yaşatacak kompak bir makine almak çok doğru değil. Zira o fiyata objektifi değişebilen aynasız SONY A7 veya A7R bile alınabilir. Ama esasen çok iyi objektiflerle Full Frame Nikon D610 dahi alınabilir ve elinizdeki objektifleri de kullanmaya devam edersiniz.

   Esen kalın…

 94. Açıklamalarınız beni aydınlattı çok teşekkür ederim.Ben alacağım makinenin çok ağır olmamasını ama kaliteli fotoğraflar çekmesini itiyorum.Tabi her istediğini tek modelde bulmak mümkün değil. Tavsiye ettiğiniz modellerden Nikon610 inceleyeceğim.diğer A7 ve A7R modellerini incelemiştim onlarda güzel makineler.
  Yardımınız için çok teşekkür ederim.İyi günler..

  • Nahit bey merhaba. Kısa ve net cevap vermek gerekirse; 18-140mm derim. Hem 140mm ye çıkabildiği hem de keskinlik olarak 18-105mm ile neredeyse aynı olduğu için. Esen kalın…

 95. Ali hocam merhaba.

  d50 nikon,18-55 obj. ve makro tüplerle çektiğim makro fotoğrafları maalesef yeni aldığım nikon 7100 ve 60 mm objektifle çekemedim.

  d50’nin (makro tüplerle) vermiş olduğu netlik,canlılık,yumuşaklık ve doğallığı-şiirselliği ;d7100 ‘ün (60mm/2.8)bütün ayarlarıyla deneme yanılma yoluyla binlerce makro fotoğraf çekmeme rağmen maalesef, beni d50 gibi mutmain etmedi.

  d7100 çok pratik;bütçemin üzerinde de aldığım için d50’ye de dönmek istemiyorum.

  dipnot:Daha önce de d600 almış (60mm lens); istediğim makro netliğini-inceliğini yakalayamadığım için kroplu d7100’le değiştirmiştim…
  Lensi değiştirsem, tüm bu şikayetlerimi eritmiş mi olurum;yoksa, özellik çoğaldıkça kalitenin düşürüldüğüne mi inanmalıyım.

  bu duygu;saygı ve selamlarımla.

  • Yasin bey bir arkadaşımda Nikon D50 kullanıyor ve bir türlü satamıyor. Neden mi? Çünkü hangi modeli eline aldıysa benim makinem daha iyi fotoğraf çekiyor diyor 🙂 Bu D50 de enteresan bir durum var demek ki :)) Sorunun lensten ziyade kameranın kendi fotoğraf işleme algoritmasından dolayı göz yanılmamız olduğunu söyleyebilirim. D50 ve D90 modellerinde göze çok güzel gelen ve çok canlı olan JPEG işlemesi var. Bu nedenle yeni gövdelerde hem jpeg hem de raw fotoğraflar daha renksiz, soluk ve yumuşak görünüyor. Bunun nedeni standart ayarların bu şekilde ayarlanmış olması. Siz isteğe göre daha canlı ayarlar yapabilirsiniz. Ayrıca D50 nin LCD ekranından bakıldığında fotoğraflar çok güzel görünüyor. Bu da göz aldatıcı.

   Bence biraz sabredip makineyi tanımaya çalışın ve farklı ayarları deneyerek istediğiniz sonuca ulaşmaya çalışın. Eğer photoshop bilginiz iyiyse RAW çekim yapıp sonra düzenlemek, çok daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Esen kalın…

 96. ali bey bende yeni7100 aldım.. ben işim geregi dış mekan (gelin damat) çekimleri yapıyorum..7100 aldıgım günden iki gün sonra çekim yaptım.. ama netlemede çok sıkıntı yaşadım. buna da pc ye atınca gördüm..bana ayar konusun da yardımcı olurmusunuz..ileri netlemede. SAYGILARIMLA

  • Noktasal netleme tercih edin (tek nokta) ve hareket halinde yaptığınız çekimlerde AF-C modunu kullanın. Böylece hem tam istediğiniz noktayı netler hem de hareket halinde netlemeye devam edersiniz. Esen kalın…

 97. ALİ BEY MERHABALAR NİKON D5300 ÜZERİNDE THİLAND MALI YAZIYOR ORJİNALI TÜRKİYEDE VARMI YOKSA BUNLARDA GÜVENLİMİ LENS İSE 18-105 YETERLİMİ YOKSA SİZİN ÖNERECEĞİNİZ BAŞKA LENS VARMI YARDIMLARINIZ İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜRLER.

  • Nikon’un bir çok modeli Tayland ve Çin’de üretilmektedir. D4 ve D800 galiba Japonya’da üretiliyor. O nedenle bir sorun yok ve zaten orjinal. Lens olarak 18-105mm yeterli bir lens. Hayırlı olsun…

 98. Hocam öncelikle bilgileriniz için çok teşekkür ederim ben daha çok sokak fotoğrafçılığı ve doğa fotoğrafçılığıyla ilgilenmek istiyorum ve keskin fotoğraflar çekmek istiyorum onun için nikon d7100 ü body olarak alsam tek lens olarakta nikon 85mm 1.8g alsam memnun kalırmıyım bide d7100 deki sensör kirlenme gerçekten rahatsız edici derecede etkilermi beni şimdiden çok sağolun 🙂

  • Sensör kirlenmesi çok sorun değil, biraz şans işi ama gerçekleşse bile fotoğraf açısından sorun oluşturmuyor. 85mm çok güzel bir lens. Artı olarak 50mmm veya 35mm de düşünülebilir. Doğa fotoğrafları için de 16-85mm veya 24-120mm güzel olacaktır. Sağlıcakla kalın Ahmet bey.

 99. Ali bey kaleminize sağlık.

  Benim şöyle bir sorunum oldu. Kullandığım d7100’ün kart ışığı kendi kendine yanıp sönüyor. Bir adet sandisk 16gb 30mb/sn bir adet 32gb sony 93mb/sn kart var. Bu bir sorun mu?

  d7100 için 30mb/sn yavaş kalıyor olabilir mi?
  3D netleme konusunu açıklar mısınız, hangi amaçla kullanılıyor bu mod?
  Ek olarak 16gb 30mb/sn kart ile yaptığım ilk çekimde imajı pcye atınca fotoda kırılmalar gördüm bunun nedeni hakkında bir fikriniz var mı?

  Selamlar.

  • Kartı fotoğraf makinesine taktığınızda yada çıkardığınızda yeşil ışık yanar. Fotoğrafta kırılmaların olması, bir kısmının eksik kaydedilmesi vs. gibi kusurlar kartta problem olduğunu gösterir. Uzun süre kullanmayıp yeni taktıysanız oksitlenme olabilir. Değilse garantisi varsa değişime gönderin derim. 30mb/sn hızı biraz düşük ama çok seri çekim yapmıyorsanız sorun olmaz.

   3D netleme sistemi genel olarak hareketli konuları fotoğraflarken takip etmenin çok güç olduğu durumlarda konuyu kaçırmamak ve daha hızlı takibini sağlamak amacıyla kullanılır ve fon temizse çok başarılı sonuçlar verir. Esen kalın…

   • Cevap için teşekkürler. Kartı uzun sayılabilecek bir süre kullanmadım. Değiştirmekten kastırınız kart mı body’mi?
    Selamlar.

    • Kartı değiştirmeniz gerekli. Benim de daha önce başıma gelmişti. Bazı fotoğrafları kaydederken yarıda kalıyordu. Sorun karttadır. Body’de herhangi bir sorun yok bence. Esen kalın…

 100. Ali bey paylaşım lariniz için teşekkür ederim
  daha önce 5100 kullandım 7100 almak için makinami sattım 16-85 lensim var hızından gayet memnunum
  offroad yarışları ni fotoğraf liyorum yani hızlı af ve toza çamura suya dayanıklılık onceligim fakat son zamanlarda bu aynasizlara ilgim arttı
  özellikle sony a6000 inceliyorum vizoru olması ve hızlı af si beni cezbediyor taşınabilir liği cabası
  sizce benim için yeterli bir makine mi yoksa 7100 almadığıma pişman edermi düşük ışıkta af si veya elektronik vizor çok büyük bir eksimidir dslr ye göre
  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • D7100 almadığınız zaman elinizdeki lensi ve varsa diğer aksesuarlarınızı kullanamamış olursunuz. Bunun dışında Sony A6000 veya ona benzer kalitede ve hızda bir aynasız kamera ile de D7100 ile yapabileceğiniz bir çok şeyi yaparsınız. Hafif ve küçük olması sayesinde her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz. Hatta D7100 de olan tampon bellek sıkıntısını da yaşamamış olursunuz. Ancak belki objektif sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Flaşlı çekimlerde de bir miktar dezavantaj söz konusu. D7100 de size kullanım kolaylığı ve esneklik kazandırır. Karar sizin. Esen kalın…

 101. ali bey nikon d7100 aldım …bazı özelliklerini kullanamıyorum ama özellikle şunu öğrenmek istiyorum
  bu makina ile makro çekim yapabilirmiyim

  • Uğur bey merhaba. Makro çekim için esas olan gerçek bir makro objektiftir. Bu nedenle bir makro objektif marifetiyle D7100 ile harika makro fotoğraflar çekilebilir. Bol fotoğraflı günler…

   • ALİ BEY CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER…… MAKRO CEKİM İÇİN TAVSİYE EDEBİLECEĞİNİZ BİR OBJEKTİF SÖYLEYEBİLİRMİSİNİZ.

    • Uğur bey sırasıyla Nikon 105mm Micro, Sigma 105mm ve Tamron 90mm makro lensleri düşünebilirsiniz. Bu lensler bire bir makro lenslerdir ve f/2.8 diyafram ile hızlı lenslerdir. Esen kalın…

 102. iyi günler Makina alıcagım ama kararsız kaldım yardımcı olurmusunuz

  NİKON D90

  CANON 550 D

  SİZCE HANGİSİNİ ALMALIYIM HIZI VE CEKİM KALİTESİ GÜZEL OLUCAK BENİM İÇİN DÜGÜN DOGA CEKİMİ YAPCAGIM

 103. Merhabalar Ali bey ben yurt dışında yaşıyorum ve 3100 kullanıcısıydım eskiden şuan yeni bi makina almak istiyorum fakat 2 makina arasında kararsızım birisi nikon d7100 diğeri canon 70d…fotoğraf ve video konusunda birçok bilgiye sahibim kendimi oldukça geliştirdim fakat kararsızım makinalar konusunda..kullanım amacım %70 fotoğraf ( portre fashion,manzara, sokak fotoğrafları ) %30 video olacak video da ses e ihtiyacım yok klip şeklinde yapıyorum sesleri kesiyorum bu yüzden canon’daki stm konusunu hesaba bile katmayalım bir çok yerde araştırdım yerli yabancı bütün incelemeleri okudum ve izledim..yaşadığım ülkede 70d 18-135 stm – 1550$ / d7100 18-105- 1150$ aslında canon un video performansı cazip geliyor fotoğrafta da oldukça iyi ama nikon da fiyat konusunda cazip geliyor ve manzara fotoğrafları oldukça iyi ama portre ve video da 70d kadar başarı verir mi şüpheliyim…7100 de 51 af var ve 15 i çapraz ama canonda 19un 19 uda çapraz bu daha iyi değil mi ? ve 70d de wifi döner ekran var videoda da işimi görür wifi ise uzun pozlamada oldukça iyi olur ama fiyat konusuna gelince canon a vereceğim parayla lens de alabilirm ekstra…inanın cok kararsızım canoncular canon nikoncular nikon diyor sizin yazılarınızdan anladığım kadarıyla objektif düşünüyorsunuz ve sormak istedim ayrıca ben bu fotoğrafları her türlü raw çekip işlicem renk konusu keskinlik konusuda önemli değil ama cidden çok kararsızım iki makina arasında çünkü bi markayı alıcam ve set dizmeye başlicam gelecekte de hep onunla devam edicem şimdiden teşekkürler

  • Onur bey merhaba. Derdinizi çok güzel anlatmışsınız. Yazdıklarınız ve fotoğrafçılık tercihlerinize göre ben Nikon D7100 derim. Sebebi ise; video konusunda çok fazla beklentinizin olmaması ve video konusunda Canon’un neredeyse tek avantajı hybrid AF teknolojisi. Ancak Nikon’da durum çok farklı değil ve video esnasında AF yapıyor. Oldukça da başarılı. Bu nedenle konu moda, manzara ve sokak fotoğrafçılığı olunca dayanıklı ve özellikle flaş kullanımında çok daha başarılı olan Nikon D7100 derim. D7100’ün görüntü kalitesi ve iso başarımı 70D den bir tık daha iyi. Ayrıca son dönemlerde Nikon gövde konusunda önde gidiyor. Lenslerde zaten sıkıntı yok. Kendinize uzun vadeli güzel bir kombinasyon kurabilirsiniz. Esen kalın. Işığınız bol olsun…

 104. iyi günler bende canon 550 d 55-250 mm lens 50 mm 18 -55 lenSlerim var ben dış çekim yapıcagım ama hangi ayarda hangi lensle yapıcagımı bilmiyorum biliyorum ama sizinde düşünceNizi almak istiyorum SİZ BİLİYORSUNUZDUR DÜGÜN DIŞ ÇEKİMLERİNDE HANGİ AYARDA CEKİLİCEGİNİ BEN BİDE ARKA TARAFI FULL FLU YAPMAK İSTİYORUM AMA İNSANIN YÜZÜ NET OLUCAK ARKA TARAF TAM FLU VE TAM RENGİNİN ÇIKMASINI İSTİYORUM YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 105. Merhaba Ali bey..Sizin değerli görüşlerinize daha öncede baş vurmuştum ve pozitif fikirleriniz doğrultusunda verdiğim karar aşamasında ( nikon d7100 ile birlikte ilk tercih olarak nikon 16-85mm vr lensle 70-300 mm nikon lensti..Lakin kendimin bu tür malzemeleri satan yerlere uzak olmamdan dolayı gerek internet gerekse hayyamdaki fotoğraf satış mağazalarının telefonlarından edindiğim izlenimlerde 16-85 i bulmamın zor olduğuydu bu yüzden size onun yerine sigma 17-70 mm macro özellikli os lu son sürüm C serisi lensi danışmıştım sizde iyi olacağını söylemiştiniz..Tam sipariş aşamasında bazı sitelerde bu lensin d7100 ile uymunda sorun olduğunu okuyunca tereddüte düştüm..Yerinde deneme şansım olmadığından sizin değerli görüşünüzden yararlanmak istedim..ayrıca okuduklarım belkide abartı belkide bilmemezliktendir ama yinede o kadar para veripte öyle bir sıkıntı yaşamak kimse istemez…Bu konuda bilgilendirirseniz çok memnun olurum..Selamlar..

  • Tener bey merhaba. Sigma lenslerle ilgili olarak bu türlü şeyler genelde hep söylenir. Kısmen doğruluk payı da var ama genelde Canon uyumlularında. O nedenle Sigma son dönemde hem optik olarak hem de tasarım olarak lenslerini yeniliyor. Son çıkanlar oldukça başarılı. Tüm bunlar ışığında hemen hemen aynı fiyata daha iyi olan Tamron 17-50mm f/2.8 düşünülebilir… Esen kalın…

 106. Merhaba Ali Bey.
  Çok şükür engin bilgilerinizden faydalanma vaktim geldi. Bu ay içinde(3 Yıl takip etmeme rağmen ) kısmet olursa Nikon D7100 yada Nikon D7000 alıyorum. Ancak karar veremiyorum. Şimdi fiyat olarak çok fark var. Ama kalite olarak da aynı fark mevcutmu yoksa. Nikon D7000 alıp aynı sefayı sürebilirmiyim. Size şimdiden teşekkür ediyorum. başarılarınızın devamını diliyorum.

  • Derviş bey merhaba. D7100 ile D700 arasında yazının sonunda da değindiğim gibi çok ciddi bir fark yok. Güncel kalmak ve daha fazla piksele sahip olmak adına D7100 alınabilir. Ama fotoğrafçılık anlamında D7000 den farklı olarak D7100’ün size vereceği ekstra bir şey neredeyse yok gibi. Esen kalın…

   • Cevabınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten sizin gibisini görmedim. Her soruya ayrı bir içtenlikle cevab verebiliyorsunuz. Kolay gelsın.

 107. Ali bey merbalar isim fotografcilaga cok merakliyim yaklasik 10.bin Fotograf cekimisimdir dügün kina nisan vs eglence bende
  Nikon D7100

  Nikon 50 mm f/ 1.8 G bu lens ne icin kullaniyor

  nikon 18-105 mm ve bu lens bir aciklama yaparmisin

  bu lensler uygunmudur ?

  bunlar yeterlimi sizde söz konusu 16-85mm pahali yazdiklarimla yapamazmiyim simdideden cok tsk ederim cevabiniz icin..

  • 50mm lens bizim gözümüz ile gördüğümüz perspektifin aynısına sahip olduğu için bize en doğal gelen görüntüyü üretir ve tercih sebebidir. Ayrıca az ışıklı ortamlarda mekan ve potre için idealdir. 18-105mm ise 18mm de geniş açılı çekimler, topluluk ve manzara da kullanılırken 85-105mm arası da daha çok portre çekimlerinde kullanılır. 50mm varken 16-85mm ye gerek yok diye düşünüyorum. Esen kalın…

 108. iyi günler ali bey yongnuo 560 ııı flaş aldım 2 hafta oldu ve flaşın önünden koku geliyor yanık kokusu gibi normalmi yeni farkına vardım hiç bakmıyordum önüne bakim dedim ama çalışıyor bide flaşı sallıyınca içinde boncuk var gibi sesler geliyor simdideden cok tsk ederim cevabiniz için

  • Bahsettiğiniz flaşı hiç kullanmadım ancak, flaş çok çakınca aşırı ısınma yapabilir ve plastik kısımdan koku gelebilir. Ancak içeride bir parçanın ses çıkarması normal değil bence. Göstermekte fayda var. Esen kalın…

 109. slm sayın ali bey makina hakkında bilginiz ve yorumlarınız süper çekim modları hakkında da birz bilgi verirseniz cok sevinirim…saygılar özkan

  • Özkan bey merhaba. Ileriki dönemde Nikon ve Canon gövdelerin konulara göre hangi ayarlarda ve çekim modlarında daha etkin kullanılacağı ile ilgili bir yazı planım var. Umarım gerçek olur. Böylece sizin istediğiniz konuyu da ayrı bir başlıkta ele almış olacağım. Esen kalın…

 110. Kolay gelsin ali bey.. d7100 kullanicisiyim cihaz elime yeni gecti ancak yurt disindan geldigi icin kullanma klavuzu kutu icerigine dahil degil. Şunu ogrenmek istiyorum.. manuel af noktasi secimini nereden yapiyoruz ?

 111. Hello there awesome blog site! Guy. Exceptional. Awesome. I am going to bookmark your blog site and also use the bottles additionally? I am glad to locate plenty of helpful info the following in the submit, we want build added approaches about this consider, many thanks sharing.

 112. merhabalar ali bey yazı için çok sağolun.4 yıldır d3100 ü 18-55 ile kullanıyorum ve artık yapabileceklerimin sonuna geldiğimi düşünüyorum.50 mm prime lens sipariş ettim henüz gelmedi.bununla bir süre devam edeceğim.size şunu sormak istiyorum gövde yi değiştirmemi tavsiye edermisiniz.keskinlik ve kalite olarak beni memnun eder mi.d610 ve d7100 için değerlendirirmisiniz lütfen..

  • Ali Kemal bey merhaba… 50mm lens güzel bir lenstir. Ancak 50mm için gövde değiştirmeye gerek yok bence. Gövde değiştirme, artık gövdenin yetmediği durumlarda düşünülmelidir. Özellikle D610 gibi tam kare sensörlü bir gövde hem görüntü kalitesi hem de 50mm nin olması gerektiği açı değerini tam verebildiği için oldukça avantajlıdır. Esen kalın…

 113. Merhaba Ali Bey,

  Sitenize ilk kez trakus.org da denk geldim ve o günden beri yazılarınızı fırsat buldukça takip etmeye çalışıyorum. Öncelikle böyle bir çalışma yaptığınız size teşekkür ederim.

  Bir süredir hobi olarak fotoğrafla ilgileniyorum. Şu an elimde Canon 600D var fakat diş hekimi olan eşim hasta fotoğrafları çekmek için kamerama el koydu. Ben de yeni bir gövde arayışına giriştim.

  Artık ağırlıklı olarak doğa, vahşi yaşam, kuş fotoğraflarında kendimi geliştirmek istiyorum. Aklımda şu ana kadar eski bir canon kullanıcısı olarak Canon 7D + 400mm veya sigma 150-500mm vardı. 400mm prime lens olduğu için kesinlikle daha iyi sonuçlar verecektir. Ama kullanımının da biraz zor olacağını düşünüyorum. Zira bazı anlarda obje çok yakın olup kadrajın dışına çıkabilecektir. O yüzden alternatif olarak sigma 150-500mm modelini de düşünmüyor değilim.

  Yukarıdaki yazınızdan sonra Nikon D7100 modelini de ciddi olarak düşünmeye başladım. Bu gövde de Canon 7D gibi kuş vs fotoğrafları için uygun mudur? Zira bu tip fotoğraflarda takdir edersiniz ki govdenin hızlı olması önemlidir. Geçenlerde bir kaç günlüğüne arkadaşımın Nikon D800 ünü kullandım. FF harika bir deneyim ve bu gövde gerçekten harika. Ancak ellerim biraz küçük olduğu için bana üzerindeki lensle birlikte bayağı bir ağır geldi. Akşam eve geldiğimde parmaklarım uyuşmuştu. O yüzden Nikon D7100 ebatı bana uygundur.

  Hedeflediğim tarzdaki fotoğraflar için aşağıdaki kombinasyonlardan hangisini tercih etmeliyim.

  Canon 7D + 400mm veya sigma 150-500mm

  Nikon D7100 + 300mm veya sigma 150-500mm

  Saygılar

  • Eren bey öncelikle hoş geldiniz. İlginiz için teşekkür ediyorum. Kuş fotoğrafına yeni başlayan kişilere tavsiyem prime lenstir. Çünkü zoom lensler ve özellikle sizin söylediğiniz lens maalesef keskin lensler değildir. Bu nedenle bu işten soğumamanız ve hızlı ilerlemeniz için ilk lensiniz kesinlikle sabit odaklı prime lens olsun.
   Hangi model sorusuna gelince bahsettiğiniz iki model arasından en uygun olanı D7100 + 300mm f/4. Ama bütçe uygun derseniz 7D den ziyade yeni çıkan 7D Mark ll + 400mm f/5.6 derim.
   Bu söylediğim iki kombinasyondan Canon daha hızlı olma, Nikon daha iyi görsel üretme üstünlüğüne sahiptir. Esen kalın…

 114. iyi günler nikon d7100 alıcam ama hangisini alıcagımdan kararsızım yardımcı olurmusunuz dogal çekim ve dügün çekicegim

  nikon d7100 + 18-105mm vr + 35mm 1.8g hepsi sıfır

  nikon d7100 kit 18-140mm vr ile SIFIR KUTUSUNDA

  nikon d7100 ve 55-300mm vr lens sıfır kutusunda

  nikon d7100 kit 18-105mm SIFIR KUTUSUNDA

 115. Ali Bey merhaba. Ben de fotoğrafçılığa merak saldım. Yaklaşık bir buçuk aydır araştırıyorum. 7100 aklıma çok yattı. Giriş seviyesi için uygun olduğunu söylemişsiniz başka birine yukarıda okudum. Ben profesyonel hiç bir makine almadım daha elime. Arkadaşımın bilgisi var bu konuda ben bu makineyi ona sorduğumda bana ff olsun, titreşim önleyici lens yok dedi öyle mi? Olmazsa güzel çekimler yapamaz mıyım tripotsuz? Saygılar şimdiden.

  • Nikon gövdelerin hiç birinde titreşim önleme sistemi yok. Canon’da da böyle. Ama lenslerinde var ve D7100 için bir çok lens çeşidi var. Sıkıntı olmaz. Çekim sırasında elinizi sabit tutmaya çalışmanız yeterli olacaktır. Esena kalın…

 116. Ali bey iyi günler dilerim. Ben 4 ay önce yurt dışından D7100 aldım. Çekimlerinden çok memnunum. Ancak Lens olarak 55-200 aldım. Yazılarınızdan anladığım kadarı ile çok daha keskin sonuçlar verebilen , daha kaliteli birçok lens var. Bu lensten sonra alabileceğim güzel bir lens tavsiye edebilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • İlhan bey merhaba. 55-200mm yerine ilerde AF-S VR 70-300mm lens veya çok daha iyisi 70-200mm f/2.8 veya f/4 lensler alınabilir. Güzel bir geniş açı olarak da Tamron 17-50mm f2.8 veya Nikon 16-85mm VR lensler düşünülebilir. Esen kalın…

 117. Ali Bey Merhabalar
  Herseyden önce paylaşımcılıkta sarfettiğiniz emekleriniz için çok teşekkürler.Sizden dijital ortamda tuttuğumuz foto ve videoların saklama yöntemlerinden enuzun ömürlü ve güvenli (kağıt baskı hariç) yöntemin ne olduğu yönünde görüşünüzü almak isterim.
  İyi günler.

  • Öncelikle teşekkürler. Hoş geldiniz. En güvenli saklama yöntemi harici HDD üzerinde barındırmak diyebilirim. Ancak tek bir hdd asla olmamalı. Aynı anda iki yedek alabilen sistemler var. Ben western digital kullanıyorum. 1 ve 2 nolu hdd lerin her ikisine de birer kopya alıyor ve böylece birisi bozulsa diğeri kalıyor. Ayrıca bir de 2.5 inçlik bir hdd de 3. bir yedek var 🙂 Bence en iyi yöntem bu. Esen kalın…

 118. Ali bey merhaba

  BU iki lens hakkinda bir sorum olacak size bu lenslerin hangisini alayim Makinam Nikon d7100 18-105 mm

  1-Nikon 50mm f:1.8G AF-S
  2- Nikon 50mm f/1.8G FX

  simdiden cok tsk ediyorum

 119. Merhaba ali bey incelemeye bütün dikkatimle okudum d90 kullanıcı olarak d7100 iled610 arasında kaldım acaba bütçeyi zorlayıp d610 mu alayım yoksa d7100 yeterli olur mu şimdiden çok teşekkür ederim…

  • Bence D7100 yeterli. Ama eğer bütçe müsait ve özellikle portre, manzara, insan, sokak fotoğrafçılığı gibi konularda çekim yapıyorsanız D610 daha uygun olur ve uzun vadeli bir çözüm olur. Esen kalın…

 120. Hocam açıklamalarınız için çok teşekkürler.
  Ben de d7100 alarak fotoğrafçılığa başlamayı düşünüyorum. Tavsiyeleriniz doğrultusunda da 18-140 lens almayı düşünüyorum. Kursa başlayacağım ordaki hocam da benzeri tavsiyelerde bulunmuştu, Ama sanırım bu lensin keskinliği az. İlerde tamron 17-50 ve telelens alırsam bunu boşuna mı almış olurum, seti ona göre mi düzenlemem gerkir, daha sonra 18-140ı satmam mı gerekir acaba? Gerçi takgez lensin yeri de ayrı olur sanırım. Teşekkür ederim

  • Mustafa bey hoş geldiniz. Lens konusu önemli. Her zaman yatırımı kaliteli lensler üzerine yapmak doru olur. O nedenle Tamron 17-50mm lens ile başlamanız en iyisi. Maddi kaybınız da olmaz. Çünkü ilerledikçe 18-140mm lensi satmak isteyeceksini. Tak gez lense gerek yok. Esen kalın…

 121. Ali bey merhaba;
  Bende fotoğrafçılığa merakı olup ilk kez dslr makine sahibi olmak için kararsızlık yaşayanlardan biriyim. 3bin TL gibi bir bütçem var Nikon D7000 düşünüyordum ama yağlanma tozlanma gibi lekelenme sorunlarından birçok yerde bahsediliyor buda beni kararsız bırakıyor iyice.İmkanları biraz daha zorlayıp D7100’mü alsam diyorum,arada 900TL gibi bir fiyat farkı var ama bu farka değecek kadar üstünmü D7100.Yağlanma tozlanma lekeleri sorunlar D7100’dede varmıdır? Uzun vadeli olarak kullanacağım bir makine almak istiyorum alıpta pişman olmak korkutuyor beni,yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler

  • Sevgili Özgün öncelikle hoş geldiniz. D7000 ve D7100 modellerinin bazılarında bu sorunlar ilk zamanlar oldu. Ancak artık piyasaya yeni sürülen mevcut sıfır ürünlerde bu sorun daha az rastlanıyor. O nedenle bunu çok dert etmeyin. O söylenenler çok detaylı inceleme ve birazda işin suyunu çıkarma tarzı bir durum aslında. Sensördeki toz ve lekeleri silen yazılım gövde de yüklü. Sorun yok yani. Bütçenize göre hangisini isterseniz onu alın. Ama görüntü kalitesi ve bol bol piksel açısından D7100 daha iyi. Karar sizin. Esen kalın…

 122. Çok güzel bir inceleme emeğiniz için çok teşekkür ederim Ali bey.
  Bende yaklaşık ay önce D7100 aldım ve yaklaşık 5000 shutter seviseyine ulaştım. Buffer düşüklüğü dışında hiçbir problem (yağlanma tozlanma vs) ve eksiklik hissetmedim. Alacak olan arkadaşlara tavsiye ederim. 18-105 gibi aslında vasatın üstünde sayılacak bir lensle harika işler çıkarıyor.
  İlginiz ve emeğiniz tekrar teşekkürler. Takipçinizim 🙂

  • Abdullah bey ilginiz için çok teşekkür ediyorum. Sizin de kişisel tecrübelerinizi paylaşmanız çok daha güzel oluyor. Yazıya değer katınız. Eksik olmayın. Sevgiler…

 123. Ali Bey Merhaba,

  Amatör olarak fotoğraf ile ilgileniyorum. Doğa, sokak, manzara fotoğrafları ilgimi çekmekte. Mevcut olan ekipmanım Nikon D7100 + 18-105 mm lens. Bana fiyat/performans uygunluğu sunan hangi model ve aralıktaki lensleri önerirsiniz?

  Değerli önerileriniz ve fikirleriniz için peşin teşekkürler..

  • Bahsettiğiniz fotoğraf konuları için elinizdeki lense ek olarak 50mm f/1.8 + AF-S 70-300mm f/3.5-5.6 VR lens düşünülebilir. Makro çekmeyi seviyorsanız da 105mm f/2.8 veya tamron 90mm, sigma 105mm makro lenslerden birisi alınabilir. Esen kalın Ekrem bey…

   • İlginiz ve cevabınız için çok teşekkürler..

    Sizce tek seçeneğim var ise hangisini tercih etmeliyim?

    Nikon AF-S 35 mm F/1,8 G
    Nikon AF-S 50 mm F/1,8 G

 124. Ali bey yazınız çok iyi olmuş ancak benim soracağım birşey var. Ben Nikon D7100 almayı düşünüyorum. Bu model araştırmama göre GÖVDESİNDE AF MOTOR barındırıyor değil mi? Eğer barındırıyor ise, ben lens alırken içinde AF MOTORU BARINDIRMAYAN LENS alabilirim değil mi?

 125. Ali Bey Merhaba,

  Makina :D7100
  Lens : Nikon AF-S DX NIKKOR 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR

  Hem makina gövdesinde hem de lens üzerinde AF motoru var. Kullanırken ikisini de açık mı tutmalıyım? Teknik servis her hangi birini kapatırsam AF fonksiyonu çalışmayacağını, ikisinin de aynı anda açık olması gerektiğini belirtti. (denedim öyle)

  Benim korkum ise, henüz dün aldığım makinamın, AF motorunun bozuk olup olmadığı yönünde. Lens üzerindeki AF özelliğini kapatınca, makinanın AF modu açık olsa da, AF yapmıyor.

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  Saygılarımla

  • Cengiz bey merhaba. AF motorunu kapatmaya gerek yok. Ayrıca ben daha önce hiç kapatmadım ve nasıl kapatıldığını da merak etmemiştim 🙂 Neyse keşif adına siz denemişsiniz. Lensin arka kısmındaki metal bağlantı bilyeleri ile lens ve gövde birbirleri ile iletişime geçiyor ve bir uyu içerisinde çalışıyor. Lens de normalde motor olduğu için muhtemelen yazılımsal olarak gövde üzerindeki motoru ya pasif yapıyor yada ihtiyaç olmadığı için kullanmıyor. Ancak siz lensteki motoru kapatınca gövde bir arıza olduğunu değerlendirip çalışmıyordur. Bu bence sorun değil. Bunu denemek için SWM özelliği olmayan bir D tipi lens takıp deneyin. O zaman sorun olup olmadığı belli olur. Ancak Zaten gövdede motor sorunu olsaydı herhangi bir F hatası verirdi, çalışmazdı. İçiniz rahat olsun. Esen kalın…

 126. Çok Teşekkürler.
  Kapattım derken Lens üzerindeki AF / M modu gövde üzerinde ise lensi çıkartırken açtığımız kilit düğmesinin hemen altındaki AF / M tuşundan bahsediyorum 🙂 Yoksa makinanın motorunu kapatmadım.

  Bir de elimde AF özelliği olmayan lens olmadığından deneyemedim 🙂

  Saygı ve Sevgilerimle

  • O düğmeden kapattırsanız zaten lensi manuel olarak kullanmak istediğinizi söylüyorsunuz gövdeye 🙂 o da otomatik netleme yapmıyor. Zaten yapsa problem olurdu. Netleşmesi zor konularda bazen manuel netleme gerekli olabiliyor o nedenle af/m özelliği önemli. Motorda sorun yoktur dediğim gibi, olsaydı hata verirdi gövde… Sağlıcakla kalın…

 127. ali bey ben yeni başlayan bir fotoğrafcıyım da nikon d7100 almaya karar verdim ama 28 300 lens uyarmı ve lens d7100 de görüntü kalitesini tam olarak yansıtırmı nikon d7100e bir de 28 -300 lensi ingiltereden getirtmeyi düşünüyorum herhangi bir uyumsuzluk olur mu

 128. NIKON AF-S Nikkor 28-300 mm f/3.5 – 5.6 SWM ED VR II IF Telep bu lensı almayı düşünüyorum ali bey fx dx muhabbetini bilmiyorum da ben eger dediğim gibi yurt dısından aldığım bu lens d7100 e taktıgımda herhangi bir sorun yasamam değil mi

  • Volkan bey lensi yurt dışından da alsanız sorun olmaz. Uyum problemi yok. Ancak 28mm D7100 de 42mm ye denk geleceğinden geniş açı noktasında yetersiz gelecektir. O nedenle 18-200mm bence daha iyi olur. Veya 18-300mm. Geniş açıya mutlaka ihtiyacınız olacak.

 129. Ali bey merhabalar
  Yazılarınızı okuyorum çok beğendim
  Benimde d7100 var fakat fotoğrafın üzerinde tarihin göstermesini istiyorum ayarlayamadım yardımcı olurmusunuz daha önce d5100 vardı onda ayarlamışdım

  • Menü Türkçe olabiliyor zaten. Oradan ayarlar kısmından tarih damgasını göster diye bir seçenek olması lazım. Tam hatırlayamadım ama biraz menüyü kurcalayınca bulursunuz. Esen kalın…

 130. Ali bey merhaba. Bende d7100 hakkında inceleme yaparken yazınızı okudum ve çok beğendim öncelikle yazı için teşekkürler. Size bir kaç sorum olacak. Ben d5100 kullanıcısıyım ve 18-105 var elimde. Aklımda 2 fikir var. Ya d5100 ü satıp d7100 e geçicem. Ya da d5100 de kalıp yeni bir lens alıcam. Sizce mantıklı olan hangisi ? Ve d5100 e aldıgım bu lensleri ilerde d7100 gibi bir makine de kullanabilir miyim ?

  • Konu D7100 olunca gövdeyi satıp D7100 almak daha mantıklı. Ancak ileride daha keskin fotoğraflar için Tamron 17-50mm f/2.8 gibi bir lens mutlaka alın derim. D5100’e bu lensi almanın çok bir anlamı olmayacaktır. Esen kalın…

 131. Ali Bey çok güzel bir inceleme olmuş.7

  1 ay önce fotograf makinası alayım dedim ve incelemelerinizden yola çıkarak D7100 ü aldım. İnternetten okuyarak ve deneme yanılma yöntemi ile fotograf çekiyorum. i
  Kırsal da gezerken fotograf çekmeyi seviyorum.
  ( Dağlarda kuşlar ve manzara )
  D7100 + Nikon 18-140 VR + Siğma 70-300 Apo Dg lenslere sahibim.
  Üç sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
  1- Gövde nin kendini tam olarak tanımak için nereden döküman bulabilirim.
  2 – Hareketli ( Deniz üzerindeki kuşlar vb.) kareler için hangi ayarları kullanabilirim.
  3- Makro lens seceneği olarak Nikon 50mm f/1.8D Lens i alsam acaba otomatik odaklamada sorun yaşarmıyım ?

  İlginiz için teşekkür ederim. Yorumlarınızı ve incelemelerinizi ilgi ile takip ediyorum.

  • Gültekin bey merhaba. 1- Gövde için Türkçe kullanım klavuzu internette var. Nikon’un kendi sitesinden dili seçip indirebilirsiniz. 2- Hareketli kunular için 21 AF point seçip oarada da AF-C modunda çekim yaparsanız orta noktada kuşu netledikten sonra 21 nokta kuşu takip edecektir. 51 nokta da olabilir ancak fon dolu olduğu için bazen sapma yapabilir. 3- 50mm makro lens olmadığı ve büyütme oranı düşük olduğu için makro olarak işiniz görmez. Elinizdeki 70-300mm APO zaten 1/2 oranında makro çekim yapıyor. Onu kullanın veya en az 90mm bir gerçek makro lens alın. Esen kalın…

 132. Ali Bey tekrar selamlar.. 7100 (tavsiyenizle) sahibiyim. Mevsimi yaklaşıyorken almak istediğim macro lensi – makinede olduğu gibi -size sormadan almak istemiyorum tabiki. Önerilerinizde her gerçek macro lens kullanabilirsiniz diyorsunuz. Niyetim sırf en uygun diye Tamron 90mm’yi almak. Sigma 150 yada nikon 105 den keskinliği falan farklı mı? Pahalı olan iyidir demek değildir değil mi? Her emeğiniz için ayrı ayrı teşekkürler…

  • Makro lemslerde fiyat önemli değil. Tamron 90mm gayet yeterli olur. 150mm sadece biraz daha uzaktan çekim yapma olanağı verir onun haricinde 90mm ziyadesiyle keskin ve kaliteli bir lenstir. Sağlıcakla kalın…

 133. Ali Bey tekrar selamlar.. Mevsimi yaklaşıyorken almak istediğim macro lensi – makinede (d7100) olduğu gibi -size sormadan almak istemiyorum tabiki. Önerilerinizde her gerçek macro lens kullanabilirsiniz diyorsunuz. Niyetim sırf en uygun diye Tamron 90mm’yi almak. Sigma 150 yada nikon 105 den keskinliği falan farklı mı? Pahalı olan iyidir demek değildir değil mi? Her emeğiniz için ayrı ayrı teşekkürler…

 134. herkese tek tek cevap vermenız gerçekten taktire şayan…. Size bir sorum olcak ali bey d7100 almayı düşünüyorum ,,,,benim yaptıgım cekımler dış çekim porte çift cekimleri ve düğün dış çekimleri …..ama hala kararsızım d600 ıle d7100 arasında gercekten cok buyuk goruntu kalıtesı farkı varmı? Keskınlık vs.?

  • Sevgili Arda öncelikle teşekkürler. Bahsettiğin çekimler için en uygun olan Full Frame bir gövde. D600 ile D7100 arasında görüntü kalitesi olarak gözle görülür fark var. O nedenle D600 çok daha doğru olacaktır. Hatta D610 daha isabetli olur. Esen kalın…

 135. İYİ GÜNLER LENS ALICAGIM FAKAT HANGİSİNİ ALMALIYIM DIŞ ÇEKİM YAPICAGIM YARDIMCI OLURMUSUNUZ
  SİGMA 70-200 F2.8 DG HSM C
  SİGMA 70-200 MM F2.8 EX OS II HSM
  CANON 70-200 F4 IS
  Tamron 70-200mm F2.8 Di VC USD
  Canon 70-200mm f4 L USM Lens

  SiGMA 70-200 F2.8 APO EX DG OS II
  CANON 70-200 f: 2.8

 136. Ali Şenel Beyalacağım makinaya karar verim uzun araştırmalar ve sizinde yardımlarınızla D7100 alacağım. Şimdi de lens araştırması başladı. alternatiflerim şunlar;
  1. Nikon 18-140 MM
  2. Nikon18 55 VR II
  3. Nikon18-105 VR
  4. Tamron 17-50
  5. Tamron 18-270 vc pzd
  6. Sigma 18-250 bunlardan hangisini önerirsiniz. yada başka bir öneriniz varmı. şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Ali Şenel Bey birde alışverişimi refleks fotoda yada babataş fotoğrafçılık var ikisi hakkında da olumlu yorumlar okudum sizin acaba fikriniz yada yorum yapan arkadaşların nedir. herkesin yorumlarını bıkmadan cevapladığınız için teşekkür ederim.

  • Tamron 17-50mm f/2.8 modelini şiddetle öneririm. Uzun süre kullanacağınız bir lenstir ve çok keskindir. Onun yanına bir de 70-300mm VR lens alabilirsiniz. Bu ikisi yeterli olur. Esen kalın…

   • Ali Bey,
    -Nikon 7100 için, Tamron 17-50mm f/2.8 Non-VC modelini kastediyorsunuz sanırım değil mi ?
    -Ancak bu lensin fokusunun pek iyi (eski teknoloji) olmadığı (sesli olması,ağır çalışması, loş ortamlarda fokus yapmakta zorlanması ve instant manual fokus özelliğinin olmaması gibi) söyleniyor..Siz Nikon 7100 ile kullanırken bu tarz netleme sorunları yaşadınız mı ?
    Teşekkürler …

    • Ben D7100 de hiç 17-50mm lens kullanmadım 🙂 VC olmayanı daha keskin sonuçlar veriyor ve o aralıkta bence VC olayına gerek yok. AF sorunu lensten ziyade gövdeden kaynaklanır çoğunlukla. Hız lensle daha çok ilgili. Esen kalın…

   • Ali Bey merhaba Nikon D7100 ,Tamron 17 50 VE 50 1.8D aldım. Babataş Fotodan yaşadığım tek olumsuzluk verdikleri garantinin bir yıl olması gerçi daha kullanma fırsatım olmadı ama sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Ben Siirt Pervari Doğanköy’de okul müdürüyüm ve yaşadığım yer fotoğrafçılığın yapılacağı en güzel yer bence. makro fotoğraflara yöneldim çok dışarı çıkma fırsatım olmadığı için ters bağlama yöntemiyle çekiyorum. ama çok zahmetli bunun en ucuz ve kolay yolu hangisidir. iyi günler dilerim.

    • Süleyman bey hoş geldiniz. Güzel bir ekipman kurmuşsunuz. Makro için en etkili yöntem gerçek bir makro lenstir. En ucuz yöntemler ise yaptığınız gibi ters bağlama veya filtre kullanımıdır. Ancak bu yöntemler istenen sonucu maalesef veremez. Sadece makromsu olur fotoğraflar 🙂 Tamron yada Sigma gibi markaların makro lensleri daha ekonomik olabilir. Makro lenslerde kalite sorunu yoktur genelde. Hepsi gayet keskin ve yeterlidir. 90-100mm bir lens işinizi görecektir. Işığınız bol olsun hocam…

 137. ali bey elinize saglik cok guzel bilgi ve yardimlasmaniz var .
  benim bir sorum var,d7100 aldim 18-200 wr2 – 70-300 wr lensim var,bulenslerin hangisine teleconverter takarsam iyi sonuc alirim ve hangi teleconverteri onerirsiniz
  saygilar.

  • Telekonverter takmaya uygun değil maalesef iki lensinizde. Zira f/5.6 dan sonra tc ler çok kullanışlı değil. Ama illaki kullanmak isterseniz 70-300mm daha mantıklı ve makul. Esen kalın…

 138. ali bey hizli cevap icin tesekkur ederim.
  yukarda bahsettiginiz yazida geri ve ileri netleme bu ayar makinada at ince ayar menusu var ordanmi yapiliyor,birde bu ince ayari nasil kulanirim,bunu cozemedim biraz aciklarmisiniz.
  saygilar.

  • Evet AF ince ayardan yapılıyor. Eğer ciddi problem varsa yapın yoksa çok tavsiye etmiyorum. Tekniği anlatması biraz uzun. Internette bag focus, front focus diye aratırsanız işlemin nasıl yapılacağını anlatan yazılar bulabilirsiniz. Özel bir kart var, onun baskısını almanız gerekecek. Esen kalın…

 139. Ali bey merhaba,
  Sizinle daha öncede fikir teatisinde bulunmuştuk..Nikon 7100 ve 17-70 sigma lens hakkında…Yaklaşık iki ay önce 7100 ü 17-70 f2.8-4 0s c serisi sigma lensle birlikte aldım gayette memnunum.. Telefoto lens olarak şimdilik elimde olan Nikon AF nıkkor 70-210mm 1:4-5.6 lensi kullanmak istedim..Lakin lensin kendisi motorlu olmadığından d7100 ün gövdeden motorlu olmasının nedeniyle bu lensi kullanacağımı düşünmüştüm..Ama ne yazıkki menuel netleme dışında makina kendisi netleme ve odaklama yapmıyor..D 3100 de sadece M modunda kullanabildiğim bu lens 7100 de A modundada kullanılabiliyor ama dediğim gibi netlemeyi manuel yaparsam şayet..Anlamadığım nikonun gövdeden motoru ne işe yarıyor veya neden bu lenste işe yaramadı..Eğer bu konuda bir aydınlatma yaparsanız çok memnun olurum..

  • Taner bey yapmış olduğum bu tür tavsiyelerden memnuniyet dönüşleri beni mutlu ediyor. Memnun kalmanıza sevindim. Tele lens olarak kullanmak istediğiniz 70-210mm lens AF olmasına karşın D olmadığı için D-SLR olan dijital modellerde maalesef AF yapamıyor. ve 3D matris ölçüm sistemi çalışmıyor. Nikon’un eski lenslerinde dikkat ederseniz hep bir AF birde AF-D sembolü vardır. AF-D olmayanlar maalesef AF yapamıyor. Aynı lensin AF-D olan modeli de var. Ama onu almaktansa 70-300mm VR almak veya hatta 70-200mm f/2.8 D olan eski modeli almak daha mantıklı. Esen kalın…

   • Ali bey, açıklamanız için teşekkür ederim..Lens çok öncelerden bir arkadaşım tarafından hediye olarak gelmişti..O nedenle elde varken öylesine denedim..Ama malesef çalışmadı..Hedefte muhtemelen sigmanın 70-200 f2.8 os lensi var..Nikon 70-200 vr ıı nin kıyasla nasıl olur bilemiyorum ama en azından nerdeyse yarı yarıya olan fiyat farkından dolayı..Sigma tercih edilebilir diye düşünüyorum..Ayrıca önerdiğiniz 70-200 f/2.8 D yide inceleğeceğim..Yinede danışmak isterim..Sigmanın 70-200 üne kıyasla nasıl bir tercih yapılabilir..Tekrar teşekkür eder esenlikler dilerim..

 140. iyi günler ali bey makina alıcagım dış çekim dügün çekicegim sizce hangisini tavsiye edersiniz
  CANON 70 D 18-135
  NİKON D7100 18-140

  • Hayırlı olsun. Tolu insan çekimleri için geniş açı 17-50mm lens ve spor çekimleri için 70-200mm lens isabetli olur. Esen kalın…

   • teşekkürler Ali bey, 17-50 tamam da 70-200 fiyatlı geldi. AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5.6G IF-ED lens spor çekimler,nde işimi görür mü acaba?
    ya da 1000-1500 TL arası öneriniz var mı?

 141. iyi günler ali bey bir lens alıcagız dış çekim için sizce hangisini tavsiye edersiniz Canon 60 d ve Canon 550 Makinalarımız bunlar
  Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II
  Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III

 142. iyi günler ali bey bir lens alıcagız dış çekim için sizce hangisini tavsiye edersiniz Canon 60 d ve Canon 550 Makinalarımız bunlar
  Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II
  Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III
  + MANZARA FOTOGRAFI ÇEKİCEGİZ

 143. Merhaba Ali hocam. Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Daha öncede yardımınızı aldım ve yine talep ediyorum. Mimari yapıları çekebilmek için geniş açılı lens uygunmudur. Uygunsa ne tür bi lens önerebilirsiniz. Elimdeki makine Nikon D7100 Cevabınızı bekliyorum. İyi çalışmalar

  • Geniş açı bina çekimlerinde bozulmaya neden olur. En ideali 50mm dir. Ancak onda da bozulma olur. Çözüm yazılım yoluyla düzeltmek. Özel tilt objektifler var ama pahalı ve gereksiz. O nedenle yazılım yoluyla çözüm en güzeli… Esen kalın…

 144. Ali Bey merhaba,
  Özgün ve güzel bir makale elinize sağlık
  Bu gövdede ilerleyen perde sayısı ile sensörde yağlanma sorunundan bahsediliyor siz benzer durumla karşılaştınızmı acaba? Daha önce d50 ve d80 kullandım ve elimde sigma 17 70 makro lens var bu sebeplerle d7100 ile devam etmeyi düşünüyorum ancak farklı teknikleri denemeyi seviyorum ve günlük kullanımda sıklıkla f11 in üzerine çıkıyorum ve bu bahsedilen yağlanma konusu tereddüte düşürdü, siz bu tip bir sıkıntı yaşadınızmı acaba
  Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba. Ben yağlanma sorunu yaşamadım ancak her gövdede olan toz sorunu var. Ama bu her gövde de oluyor. O nedenle rahatlıkla alabilirsiniz. Esen kalın…

 145. Ali Bey merhaba,
  Özgün ve güzel bir makale elinize sağlık
  Bu gövdede ilerleyen perde sayısı ile sensörde yağlanma sorunundan bahsediliyor (daha önce d600 de görülen perde mekanizması kaynaklı yağ zerreleri) siz benzer durumla karşılaştınızmı acaba merak ediyorum? Daha önce d50 ve d80 kullandım, elimde sigma 17 70 makro lens ve kit lensler var bu sebeplerle d7100 ile devam etmeyi düşünüyorum ancak farklı teknikleri denemeyi seviyorum ve günlük kullanımda sıklıkla f11 in üzerine çıkıyorum ve bu bahsedilen yağlanma konusu tereddüte düşürdü, siz bu tip bir sıkıntı yaşadınızmı acaba
  Şimdiden teşekkürler

 146. Ali bey merhaba. Yaklaşık 5 yıldır nikon d80 kullandım ve gövde değiştirmeye karar vererek elimden çıkardım. Hobi olarak doğa ve portre çekiyorum ancak kızım okduğundan videoya da ihtiyaç duydum. Elimde nikon 50 mm 1.8 lens var. Bu minvalde sıfır nikon d7100(18-105 kit lens) sıfor canon 70d 18-135 ve ikinci el nikon d610 body arasında kaldım. Nikon alırsam mutlaka wifi modülünü de alacağım. Tasviyede bulunursanız sevinirim.

  • Temiz ikinci el D610 bulabilirseniz alın derim. Yoksa ikinci alternatif D7100 olabilir. Özellikle D610, 50mm de çok daha efektif olacaktır. Esen kalın…

  • D5200 ve D5300 giriş seviyesi basit ve çoğu işi otomatik yapan makinelerdir. D7100 ise daha ileri seviye hatta pro’ya yakın bir gövdedir. Bir çok işi otomatik yapabildiği gibi özel bir çok ayarlar ile tam manuel kullanım sunar. Esen kalın…

 147. Ali bey ben yıllardır fotografa çok meraklıyım ve guzel kareleri yakalayabildiğime inanıyorum sorun netlik oluyor tabiki ilk seçimim kompakt bir makinaydı canon hs60 sx di sonrasında fuji finepix hs50 oldu bu makina manuel odaklama ve zoomu elle yapmaya izin veriyor ve raw çekiyor, anlayacağınız gibi zoom önemli benim için. bunlar hakkındaki fikrinizi alabilir miyim, saha sonrasında birileri kanıma girdi ve SLR makinalara yöneldim, uzun araştırmalar sonunda canon 650d tamron 18–270 lense karar vermiştim ki anladığınız uzere hem zoom yapayım hemde lens değiştirmeyeyim çunku ne zaman nerede denkgeleceği belli olmuyor bir anda çekmek de gerekebiliyor ışığı kaybetmemek için , tabiki 270 de çekilen resimlerin kalitesinin bozulduğununda farkındayım, son olarak da nikon d7100 uzerinde yoğunlaştım fakat lensi 18–105 uzerine maddi olarak çıkamıyorum, sizin tavsiyeniz nedir acaba ? saygılar

  • ikinci el bir hs50 yi 700 tlye alacakken bir anda 2800 lu rakamlara çıktım, birde bu makinayı turkiye distrubutörlu değil grey urun olarak alacağım, çunku duşme çarpma kırılmalar garanti dışı kalıyor, ve daha önce sahibi olduğum nikon s10 da yurt dışı idi ve bir kez yere duşurdum makinanın fiyatı kadar lens parası istediler özelde 1/4 fiyata yaptırdım, grey urunde başkacana bir sıkıntı yaşar mıyım acaba ?

  • D7100 ile Canon 650D arasında çok ama çok fark var o nedenle ben D7100 derim. 18-105mm de işinizi görür. Tek lensle her şeyi çözmek diye bir şey yoktur. Bunu en kısa sürede aklınızdan çıkartın. İyi fotoğraflar için konuya uygun objektifler kullanmanız en doğrusudur. Zamanla sizde bunu fark edeceksiniz. Esen kalın…

 148. Ali bey fikirlerinizi de alarak Nikon D7100 18-140 aldım şimdi size danışmak istediğim sd kartını Lexar 16GB 600X Professional SDHC UHS-I (Class 10) mı almalıyım yoksa Sandisk Extreme SDHC Card 16GB 60MB/s Class 10 UHS-I yada 30mb yaterli olur mu yada tavsiyeniz nedir ? yardımlarınızdan dolayı çok teşekkurler

  • Huızlı konuları ve seri çekimi çok kullanmayacaksanız fiyatı düşünüldüğünde Lexar 16GB 600x yeterli olur. Sandisk daha kalitelidir. Esen kalın…

 149. iyi günler ali bey Lens alıcagım Yardımcı olurmusunuz dış çekim yapıcagım düğün v.b makinalarım
  Canon 550D
  CANON 60d
  LENSLER
  Canon EF 70-200mm f/2.8 L USM
  Canon 70-200 mm f/4 L IS USM
  Canon EF 70-200mm f/4 USM L
  Sigma 70-200 mm f2.8 APO II EX DG Makro HSM
  tamron sp 70-200mm f2.8 di vc usd

 150. merhaba ali bey

  bana yardımcı olmanızı rica ediyorum

  size aşağıda ekipmanları mı yazıyorum

  Kameraları :
  Nikon D80

  Lensleri :
  Nikon Nikkor AF-S DX 18-135mm f/3.5-5.6G ED
  Sigma 10-20mm f/4-5.6 DC EX (HSM)
  Sigma AF 100-300mm f/4 APO EX (HSM)

  Ekipmanları : Kenko 2x Teleplus Pro 300 DG (Nikon)

  yazınızı okudum ve NİKON D7100 almaya karar verdim

  birkaç sorum var;
  1. d80 ni satayım mı 2 makine olarak mı kullanayım
  2. objektifleri mi kullanışlı buluyor musunuz ben genelde manzara, mimari, kuş çekmeye çalışıyorum
  3. porte çekmek istiyorum hangi objektifi tavsiye edersiniz (nikon, sigma, tamron v.b.)
  4. internetten alış veriş yapabileceğim güvenilir site biliyor musunuz.

  teşekkürler.

  kolay gelsin…

  • D80 satsanız da çok para etmez. Elinizde kalsa daha iyi olabilir. Portre için 18-135 yeterli olabilir. Daha hızlı ve keskin olsun derseniz 85mm f/1.8 alınabilir. Objektifleriniz gayet güzel. Hatta Sigma 100-300mm lensinize talip olabilirim 🙂 Hayyam’daki bir çok firmanın sitesinden alışveriş yapabilirsiniz. Veya fotografium sitesi de güvenilirdir. Esen kalın…

 151. merhaba,

  Ben yeni nikon d7100 makina aldım fakat bu aldığım makina ingilizce menü ayarlardan türkçe yapabilme imkanım varmı yardımcı oılursanız çok sevinirim

  • Asya ürünü değilse Türkçe özelliği var. Diller menüsünden Türkçeyi seçmeniz yeterli. Nikon.com sitesinde kullanım klavuzlarının olduğu bölümde Türkçe D7100 kullanım kılavuzu var. Oradan indirip diğer özellikleri de öğrenebilirsiniz.

 152. Nikon d5300 ile nikon d7100 arasında imaj kalitesi açısından fark var mı?

  Fotoğraf netliği, keskinliği açısından d5300 ile d7100 arasında fark var mı?

  • Sensör kalite farkı olduğu için bir miktar fark var. Ama asıl fark gövdelerin diğer özelliklerinde ve hızlarında… DxOMark sitesinden sensör performanslarını karşılaştırıp bakabilirsiniz.

 153. FOTOĞRAFÇI DOSTLAR,BEN NİKON HASTASIYIM,D70LERDEN SONRA D 40 DA DAHİL,80-D90 KULLANDIM.BÜTÜN SİTELERİ İNCELEDİM,NİYETİM D 7000 ALMAKTI.BİR ARKADAŞIN YAZDIĞI GİBİ ARAŞTIRDIM 7000 LEREDE BİR SORUN OLDUĞUNU SÖYLEDİLER.ŞİMDİYE KADAR HEP KARACASULU GARANTİLİ MAKİNLER ALMIŞTIM.SON ALDIĞIM BABATAŞTAN.MUHTEŞEM BİRŞEY.YALNIZ BODY 2250 TL 9 TAKSİT.TAVSİYE EDERİM.

 154. Ali bey paylaşımınız sabrınız yardımsever tutumunuz için kutlarım.

  Benim soruma gelince.
  D7100 + 17 – 50 f/2.8 tamron’dan oluşan ekipmanımı sattım. Elimde 50 mm f/1.4d, 70-300 f/4.5 vr objektif kaldı.

  – D7100’den sonra portre ve gelin damat çekimleri için hangi gövdeye geçmemi tavsiye edersiniz. (D610 D750 D800 D810)

  -Elimde kalan lensleri ff gövdede kullanabilir miyim?

  – Gelin Damat Portre vb çekimler için hangi lens alternatiflerini değerlendirmeliyim.

  Teşekkür ve saygılarımla

  • Düğün çekimleri için sırasıyla D810, D750 ve D610 derim. Bütçenize göre karar sizin. Hepsi de çok başarılı. D750 hareketli LCD ekranıyla bazı çekimlerde daha avantajlı olabilir. Lenslerinizi sorunsuzca kullanabilirsiniz. Ayrıca imkan varsa 24-70mm veya 24-120mm gibi bir lens almanız serinizi tamamlayacaktır. Esen kalın…

   • 70-200 olmazsa olmaz deniyor ve fiyatda oldukça yüksek. 24-105i inceleyeceğim ancak 70-300 nikon ve lensimi ff gövdede kullanamayacağım söylendi doğru mu?

    Eğer bütçe uygun olursa keisnlikle d810 gövdw alınmalı diye düşünüyorum ne dersiniz. Avantajları özellikleri oldukça fazla.

    D750 de aklımı çelmiyor değil wifi nedeniyle.

    Tekrar teşekkürler

    • 70-200mm evladiyelik bir lens. O nedenle imkan varsa bir kere alıp artık arkaya bakmadan yola devam etmek gerekli. 70-300mm FF de kullanılabilir. Sorun yok. d810 çok çok başarılı bir gövde. Burada tek soru o kadar piksele gerçekten ihtiyaç var mı? Yoksa fiyat/fayda açısından D750 daha mantıklı olabilir. Esen kalın…

 155. Bu govdeyi aldim ve oldukca memnun kaldim asagidaki madde madde yazilan elestiri oldukca dikkatimi cekti.. belki faydam olur kendi deneyimlerimi paylasayim
  1) Uzun pozlama ve kisik diyafram sıklıkla kullandığım ayarlar, cokin p degrade ve nd filtreleri fazlaca kullaniyorum asagida belirtilen uzun pozlamada renklerin sapması problemi adl (active day lighting) özelliğinin acik unutulmasindan kaynaklaniyor sensorun boyle bir problemi yok aksine renk sapması hic yok diyebilirim
  2)Yine govdenin a modunda fazla pozlama yaptigina iliskin bir gozlemim de olmadi bu noktada da eger pozlama ayari doğru secilirse iyi sonuçlar aliniyor
  3)Cihazi yagis altinda kullanmadim ekran bugulanmasina dair yorum yapamam ama easy cover silikon kılıf öneririm dayanıklılığı arttırıyor vr lens kullanmiyorum buraya da birsey diyemeyeceğim
  4)Dusuk isikda iso 800 de cok cok iyi kumlanma başarısı var 50mm f1.8 lens ile dusuk ışıkta sonuçlar şahane
  5)Kumandayi acmak icin her seferinde menüyü acmaniza gerek yok info tuşunu kullanabilirsiniz
  6)Ne kadar deneyimli olursaniz olun Kullanma Kılavuzunu okumayı ihmal etmeyin

 156. 2013 Mayıs ayında Nikon D 7100 aldım.Daha önceki makinam Nikon D 80idi.Kendisini Çamlıca göletine düşürdüğüm için 7100’e terfi ettim.18-140 lens kullanıyorum.Ama 1 hafta önce patlamış fotoğraflar çekmeye başladı.Netleme problemi yaşamaya başladım.Problem bende mi diye düşünüp otomatik modda çeksem bile netlemeyle ilgili problm yaşıyorum.Dükkan garantisi var.Tamire verdim halledemediler,Nikon’un ana servisine gönderecekler.Bu sorun Nikon D 7100 de sıklıkla karşılaşılan bir sorun mu?Dükkan garantiye pek yanaşmıyor.Önerilerinizi rica edecektim…

  • Bu sorunu ben ilk defa duydum. Kronik olmasa gerek. Geçmiş olsun. Umarım çok masraflı olmayan ve çözümü olan bir problemdir. 1 yıl dükkan garantisi vermişlerse biraz zorlayın derim.

 157. merhaba.
  canon 600D kullanan birisi olarak yeni bir gövde arayışı içindeyim. canon la başladığım için bütçeme uygun olan canon 7D alma niyetim vardı. yazınızı okuduktan sonra 7100 e göz kırpmaya başladım. fiyat olarak ikisi de aynı şu anda. porte çekim ve kullanım kolaylığı olarak hangisini önerirsiniz? canon da tek elimle bütün fonksiyonlara ulaşabiliyordum. ama nikon d90 ve d7000 de biraz zorlandım. aklıma takılan bi konuda canonun 5 yıllık makinesi ile nikonun 2 yıllık makinesi niye aynı fiyatta?
  cevaplarsanız çok yardımcı olursunuz. teşekkürler.

 158. Merhaba Ali bey. Canon 600D kullanan birisi olarak 7D ye geçme niyetim var. Yazınızı okuduktan sonra 7100D yi de düşünmeye başladım. eski bir Canon kullanıcısı olarak tavsiyeniz nedir? Düğün ve portre çekimleri için kullanacağım. Nikon’un tuş yerleri ve kullanımı pek ergonomik gelmedi. Sizde ilk başta zorlandınız mı?
  Fiyat olarak her ikisi de aynı. Bu iki makine için düşünürsek lens konusunda kalite ve uygun fiyat olarak hangisini öne çıkıyor?
  7100D daha yeni olmasına rağmen fiyat olarak aynı olması beni şaşırttı.
  2fps lik fark, sağlam gövde ve eski alışkanlık için canon 7D alınabilir dermisiniz? yoksa 7100D yi al pişman olmazsınız mı dersiniz?

  • Konu düğün ve portre olduğu için ben 7D den ziyade D7100 ü tavsiye ederim. Ama imkan varsa Full Frame bir gövde alın. Canon 6D olabilir. Düğmelere alışmak zor değil. Elinizde çok fazla lens yoksa marka değişimi sorun olmaz. Ama biraz lensiniz varsa Canon ile devam etmek daha karlı olacaktır. D7100 Pro gövde değil ama 7D Pro diye geçiyor o yüzden fiyatları aynı. Esen kalın…

 159. d7100 de kullanmak için Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD Lens yada Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG OS HSM Lens dış mekanda fotograf çekmek için bu markaları tercih sebebi ekonomik yönden daha makul oldukları için bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 160. […] Listede birinci sırayı D7100 yakalıyor. Bu noktada ilk sırada Canon 7D Mark 2 olmalı dediğinizi duyar gibiyim. Ancak hem görüntü kalitesi, hem fiyat/fayda yüzdesi, hem de dpreview sitesinde yapılan kapsamlı test sonucuna göre daha tutarlı ve doğru AF performansı nedeniyle Nikon D7100 daha alt segmentte olduğu halde liderliği hak ediyor. 24 MP çözünürlüğe, 7fps çekim hızına, 51 netleme noktasına ve başarılı iso performansına sahip D7100’ün tek olumsuz yönü tampon belleğinin düşük olması. Yani 10 kareden sonra hemen yavaşlamaya başlıyor ve 7 fps biraz kağıt üzerinde kalıyor. Ancak 90 mb/sn yazma hızında bir hafıza kartı ile bu sorun büyük ölçüde çözülüyor. Kapsamlı test yazımı okumak için lütfen tıklayınız… […]

 161. Merhaba; Önceliikle sayfanızdan çok yararlı bilgiler edindim teşekkür ederim. reklam a girmesini istemem ama http://urun.gittigidiyor.com/fotograf-kamera/nikon-d7100-18-105mm-vr-lens-fotograf-makinasi-167239466 sitesinde makinanın fiyatı çok iyi. Bu ucuzluk beni korkutuyor. Karacasulu garantili olalanlar 3500 Tl den başlıyor. kafam çok karışık. Bu makina bozulursa muhattap bulamamaktan ve ithalatçı garantisinden ve . zar zor biriktirdiğim paranın çarçur olmasından çok korkuyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz.

  • Fiyat çok anormal değil. Ancak Türkiye garantili olayına bir şey diyemem. Ürünün satıldığı sitede zaten ürüne onay vermeden önce kontrol yapabildiğiniz için sorun olmaz diye düşünüyorum. Türkiye garantili olabilmesi için mutlaka ve mutlaka Karfo-Karacasulu ürünü olması gerekir. Bunun dışında ülkemizde garanti söz konusu olmaz. Bunu satıcıya mesaj ile sorun. İçinize sinerse alın. Yoksa güvenilir bir yerden almak en mantıklısı. Karfo garantili değilse bulaşmayın, gidin hayyam pasajından çok daha uygun fiyata spot alın. Arıza yaparsa onlar 1 yıl garanti veriyorlar, çözerler… Karar sizin.

 162. İlginize çok teşekkür ederim. evet tercih yapacağım o zaman. İthalatçı firma garantisi de garanti sonuçta ama işte meblağ büyük olunca…Bismillahirrahmanirrahim diyip alacağız 🙂

 163. iyi günler ali bey MAKİNA VE LENS ALICAGIM TAM PROFOYONEL DÜĞÜN VE DIŞ ÇEKİM İÇİN KULLANICAGIM SİZE BELİRTTİGİM MAKİNA VE LENSLERDEN HANGİSİNİ TAVSİYE EDERSİNİZ

  CANON 6D
  CANON 70D
  NİKON D7200
  NİKON D610

  LENSLER
  Sigma 70-200mm F2.8 APO EX DG OS HSM
  Tamron 70-200mm F2.8 Di Lens
  Tamron 70-200 F2.8 Di VC USD
  SİGMA 70-200mm f2.8 EX DG OS HSM

 164. ALİ BEY MERHABALAR. BENİM D7100 MAKİNEM VAR. BU MAKİNE İLE FULL FRAME ÇEKİM YAPILABİLİR Mİ. BUNUN İÇİN OBJEKTİF ÖNERİNİZ NE OLUR. STANDART OBJEKTİFİM VAR ANCAK PORTRE ÇEKİMLERİ İÇİN ÖNERİNİZ NE OLUR. TEŞEKKÜRLER.

  • Fatih bey full frame meselsi sensörle alakalı olduğu için dx gövdeler ile böyle bir şey mümkün değil. Sadece daha geniş açı lensler kullanarak aynı açıyı elde edebilirsiniz. Yani full frame gövdede 24-70mm lensin ayı açısı için kroplu gövdede 16-50mm gibi bit lens kullanmak gerekir. Portre için 50mm veya 85mm lens çok idealdir. Sevgiler…

 165. Merhabalar Ali Bey. Ben fotografa yeni baslayacagim. Canon ya da nikona dair hicbir ekipmanim yok. Ilk olarak nikon d7000 dusundum ancak çıkış yili ve teknolojisinin eski olmasi sebebi ile ve uzun yillar kullanma istegim dogrultusnda bir ust modelinin daha dogru olacagini düşündüm. O yüzden canon 70d ve nikon d7100 arasinda kalakaldim. Yeni baslayacagim ve bu işi hobi olarak yapacağım. Benim icin önemli olan renklerin doygunlugu. Makinede teknik problemlerle karsilasmak istemiyorum o.kadar para verdikten sonra. D7100 un bazi kronik sorunlari oldugu belirtiliyor.bunlar çözüldü mu ? Siz bana 70d mi d7100 mu öneriyorsunuz? Yada sana 7000 de yeter mi dersiniz ?

  • Akın hocam aslını sorarsanız D7000 gayet yeterli. Yeni başlayan birisi için çok çok iyi bir gövde ve teknolojisi hiç de eski değil. D7100 ile aralarında sadece çözünülük farkı var. 39 netleme noktası da 51 den farksız çalışıyor. O nedenle doğrusunu isterseniz D7000 yeterli. Ama içiniz rahat etmeyecek ve neden daha yenisini almadım diyecekseniz D7100 alın derim. Ben tozlanma dışında bir sorun yaşamadım. Onu da ücretsiz veya cüzi bir ücretle temizletmek çok kolay. 70D de gayet güzel. Bir mağazada elinize alıp deneyin. Hangisini severseniz onu alın derim…

 166. Ali Bey oncelikle cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Benim dusuncem uzun yillar kullanmak ve d7100 alirsam 7000 e gore daha yeni kalir diye dusunuyorum. Arada 3 yil var cunku. Turkiye garantili bir makine almak istedigim icin d7100 3500 d7000 2600 tl. Arada neredeyse 1000 tl var aceba bu fiyata deger mi diye dusunuyorum. Ayrica 7100 yerine doner ekranli 70d mi daha iyi.olur diye dusunuyorum. Bulindugum yerde en yuksek makine d7000. Daha ustu yok. O yuzden canonu elime alma firsatim olmadi. Sizce doner ekran cok onemli mi ?

  • Döner ekran çok da önemli değil. Çok nadir ihtiyaç oluyor. Ayrıca LCD ekran üzerinden yapılan AF çok isabetli olmayabiliyor. 1000tl fark çözünürlük ve detay için değer ama yeni başlanacağı ve sadece 2-3 yıl kullanılacağı düşünülürse bence değmez. Zira eninde sonunda 2-3 yıl gibi gövde değiştirmek isteyeceksiniz. Esen kalın…

  • Aynı cevabı buraya da ekleyeyim 🙂
   Döner ekran çok da önemli değil. Çok nadir ihtiyaç oluyor. Ayrıca LCD ekran üzerinden yapılan AF çok isabetli olmayabiliyor. 1000tl fark çözünürlük ve detay için değer ama yeni başlanacağı ve sadece 2-3 yıl kullanılacağı düşünülürse bence değmez. Zira eninde sonunda 2-3 yıl gibi gövde değiştirmek isteyeceksiniz. Esen kalın…

 167. Merhabalar Ali Bey;
  Fotoğrafçılığa acayip derecede merakım olup daha önceleri kompakt nikon p520 kullandım ve hiç memnun kalmadım,ve çok pişman oldum.,bu işte amatörüm ama en azından çok daha kaliteli ve beni tatmin eden fotoğraflar çekmek istiyorum.o yüzden artık dslr makine sahibi olmak için can atıyorum fakat acayip derecede de kararsızlık yaşıyorum..

  Ali bey, benim için en önemli şey fotoğrafın kalitesi ve renkler,az ışıkta iyi performans almak. Genel olarak sokak,portre,manzara,ev,doğa,kuş,çiçek,böcek,ara ara gece çekimleri ve kapalı mekan tarzı fotoğraflar çekmeyi seviyorum.Ve yakın zamanda da bi kızım olacak inşallah,o doğduktan sonra da bebek fotoğrafları ve özel günler gibi çekimler daha çok olacak tabi.

  Bu konu hakkında size iki sorum olacak;İyi bir fotoğrafçılığa ve iyi,kaliteli fotoğraflara başlangıç için;
  (Şuan elimde Canon ya da nikona dair hiçbir ekipmanım yok)
  (ve buarada bütçemi zorlarsam 4.000 ve civarına kadar çıkabilirim)

  1.En önemli sorum geleceğe yatırım yapmak açısından bütçeyi zorlayıp full frame almak gerekli midir???,4.000-5.000 tl lere çıkmaya değer mi?full frame de düşündüklerim Canon 6d,nikon d610

  2.sorum ise; Canon 70d,nikon d7100,nikon d7200 makinalarından birini alıp o fiyat farkını iyi bir lense kullanmak mı iyi olur??
  açıkçası nikon kompakt makinaden hiç iyi sonuçlar alamayınca bu sefer canona karşı daha çok eğilimim var.birde döner,dokunmatik ekran ve en önemlisi wifi özelliği ile canon 70d daha mantıklı gelmişti bunlar içinde ama sanırsam d7200 ün de bu özellikleri var.(kötü geçmişimden dolayı nikonun bu makinalarının hakkını da yemek istemem tabi)

  İnanın kaç aylardır düşünüyorum işin içinden çıkamadım bir türlü.lütfen yardımlarınıza ve yorumlarınıza çok ihtiyacım var.
  sabrınız ve cevabınız için şimdiden çook teşekkür ediyorum Ali bey cevabınızı merakla bekliyorum..Selamlar…

  • Sevgili Akif ben bana kompak makine soranlara Nikon tavsiye etmiyorum. Zira kompak makinede Nikon kötü değil ama Canon ve Sony çok daha iyi. DSLR noktasına gelince şu anda gövde performansı bağlamında Nikon oldukça önde ve başarılı. Bu nedenle D7200 düşünülebilir. Ama 70D de güzeldir. Deneyip markaya öğle karar vermek en güzeli. Lens çeşitliliği noktasında Canon daha iyi. Bebek fotoğrafları için 50mm f/1.8 lens çok iyi olur. Canon da daha uygundur fiyatı. 250 tl gibi. Nikon 400tl civarına çıkabilir. Full Frame gövdeyi tavsiye etmem. Yeni başlayan birisi için çok fazla bence. Sevgiler…

 168. Ali Bey tekrar merhaba.Tavsiyeniz üzerine d7100 aldım.Çok da memnunum.Şimdiki sorum filtrelerle ilgili olacaktı.Sizden polarize ve ND filtre tavsiyesi rica ediyorum.Açıkçası Hoya ve BW arasında kaldım.Sizin de fikrinizi merak ediyorum.Bu iki markanın da envai çeşit 67 mm mevcut.Orada ise iyice bocaladım.Bunların dışında varsa sizin de tavsiyeniz çok memnun olurum.İyi çalışmalar..Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba… Filtre noktasında iki marka bir birine çok yakın ve her ikisi de kaliteli. Bu nedenle fiyatı uygun olanı alın derim… Polarize ve ND dışında geçişli ND filtre de düşünülebilir belki… Ormanlık alanlardaki manzara çekimlerinde çok işe yarar… Esen kalın…

   • Hocam hızlı cevap ve ilginiz için teşekkür ediyorum.Geçişli ND filtrelerle ilgili önerinizi de dikkate alacağım.İyi çalışmalar

 169. Ali Bey merhabalar, oncelikle emeginize saglik cok tesekkur ederim verdiginiz bilgiler icin.. Sorum su olacak, suan sony a58 kullanicisiyim, bazen guzel fotograflar yakalamama ragmen bazi zamanlar iso dusuk olmasina ragmen grenli, keskin ve net olmayan fotograflar ile karsilasiyorum. Ozellikle fotografa yaklasinca bu durum daha cok beliriyor. Bu yuzden d7100e gecmeye karar verdim. Ama kafami kurcalayan ise su; sizce sony e prime lens alip biraz daha fotografciligi ogrenip (henuz 2,5 senedir cekim yapiyorum) d610 yada 6d ye mi gecsem yoksa d7100e mi? Makinemin bu durumu fotograftan soguttu, sizce kit lensten sonra prime daha mi memnun eder yoksa govde mi degismeli? Simdiden tesekkurler..

  • Merhaba sevgili Emir. D7100 alsan da bolca gren ile karşılacaksın. O nedenle elindeki gövdenin sınırlarında hareket etmek en güzeli. Gren çok can sıkıcı ise Full Frame bir gövdeye geçmek bir seçim olabilir. D610 iyi bir karar olabilir. Sony markasını seviyorsanız Sony de de çok güzel Full frame gövdeler mevcut. Kroplu gövdelerde özellikle az ışıklı ortamlarda çok gren olması kaçınılmazdır. Bu tüm markalar için geçerlidir.

 170. ali bey merhaba öncelikle bilgileriniz için çok teşekkürler d90 dan sonra d7100 geçiş yaptım hayyamdan aldım 5 ay önce şöyle bir sorunla karşılaşıyorum 300 500 foto çektikten sonra fotograflar da toz gibi leke oluşuyor lens değiştirmeden hayyamda temizliyorlar gene aynı şey oluyor ne yapmalıyım iyi günler

  • Sensörler toz topluyor maalesef. Ben iki yıldır kullanıyorum epey tozlanma oldu. Temizleteceğim. Çok fazla kafaya takmadan ara ara temizletirseniz sorun olmaz. İşin ehline yaptırın yalnız…

 171. Ali Bey Merhaba

  Ben yanılmıyorsam 3 senedir Nikon D5100 kullanıyorum. Fotoğrafçılık konusunda iddialı filan değil sadece sevgim için ilgim var ve mümkün olduğunca da yanımda taşır fotoğraf çekerim hatta kurslara iştirak ederim.. Lakin makinamı çok sevmeme rağmen artık Nikon D5100 makinam artık hem gözüme küçük gelmeye hemde gövdesinde AF motoru olmadığı için lensler konusunda sıkıntı olmaya başladı..

  Sonuç olarak FF olmayan Nikon modellerinden D7100 almayı düşünürken D7200 çıkınca arada kaldım. Tabiki güncel teknolojiyi takip etme bakımından son modellere yönlendiriloruz ama bu seviyede ve ileriye dönük olarak düşündüğümüzde D7100 almak mı yoksa biraz daha bekleyip ( $ kurundan dolayı fiyatların yüksekliği dolayısıyla ) D7200 almak mı daha mantıklı bir seçim olur..

  Teşekkürler..

  • D7100 ile d7200 arasında tampon bellek dışında kayda değer ve mevzu edilecek bir fark yok. Çok fazla seri çekim yapmayacak ve devamlı elinizi deklanşörün üzerinde tutmayacaksanız D7200 ü beklemeye gerek yok. Dolar düşünceye kadar D7300 çıkabilir :)) Sevgiler…

 172. Ali bey merhabalar.. benim elimde şuan nikon d 7100+18-105mm KIT lens ile mevcut..yanlız yeni bir lens almak istiyorum..yeni doğmuş bebeğim var..bebek portre gibi bu fotoğrafçıların yaptığı gibi kaliteli çekimler için hangi lensi öneririsiniz..?
  bir de biraz daha fotoğrafçılık konusunda ilerledikten sonra canon full frame makineye geçmeyi düşünüyorum..
  mesela bu anlamda nikon d7100 için şuan alacağım lensi ilerde full frame canon da da kullanabilir miyim acaba ya da böyle lensler var mı?

  • Melike hanım merhaba. Öncelikle bebeğiniz hayırlı olsun. Mutluluklar diliyorum… Nikon için almış olduğunuz objektifleri Canon gövdelerde kullanamazsınız maalesef. Aynısı tersi içinde geçerli. Giriş yuvalarının çapı ve bağlantıları tamamen farklıdır. Bu edenle ilerde Full Frame bir gövde düşünüyorsanız yine Nikon ile devam edebilirsiniz. Çok daha başarılı full frame gövdeleri var Nikon’un. Bebeğinizin temiz, net ve keskin fotoğrafları için en iyi objektif. 50mm f/1.8 olacaktır. Flaş kullanmadan fonu tamamen flu yapıp güzel portreler be boy fotoğrafları alabilirsiniz. Esen kalın…

 173. Ali bey merhabalar.. benim elimde şuan nikon d 7100+18-105mm KIT lens ile mevcut..yanlız yeni bir lens almak istiyorum..yeni doğmuş bebeğim var..bebek portre gibi bu fotoğrafçıların yaptığı gibi kaliteli çekimler için hangi lensi öneririsiniz..?
  bir de biraz daha fotoğrafçılık konusunda ilerledikten sonra canon full frame makineye geçmeyi düşünüyorum..
  mesela bu anlamda nikon d7100 için şuan alacağım lensi ilerde full frame canon da da kullanabilir miyim acaba ya da böyle lensler var mı?

  • Melike hanım mı desem Gamze hanım mı 🙂 🙂 Yukarıda aynı yoruma cevabımı yazmıştım 🙂 Işığınız bol olsun… Esen kalın…

 174. Ali bey iyi günler…D7100 aldım yakın zamanda,kit lens olarak sigma 17-50 2.8 veya tamron 17-50 2.8 non vc arasında kararsız kaldım .Tamronda toz alma problemleri okudum .Bilgi ve önerilerinizi paylaşmak ister misinz

 175. Ali bey çok teşekkürler cevabınız için ..evet mesaj hatası olunca isim değişikliği yapmıştım..kusura bakmayın..ondan çift isim oldu;)

 176. iyi akşamlar ali bey
  canon 70d almıştım ayrıca kompact makına almak istyorum yanımda taşımak için
  canon g16 veya sony rx 100 kararsız kadım ikisi arasında sizin öneriniz ne olurdu şimdiden teşekkürler bilgileriniz için

  • Kompakt makineler hakkında çok fazla bir tecrübem yok ve çok fazla çeşit var. Ama Canon’un g serisi çok başarılı ve ödüllü bir seri. Ben olsam galiba g16 alırdım. Esen kalın…

 177. merhaba
  ali bey bende
  nikon: D7100
  flaş nikon:sb950
  nikon lens:18-140
  var fakat hepsini uyum içinde çalıştıramadım düğün fotografları çekmek için aldım daha önce D90 la çekim yapmıştım düğünlerde gece çekimlerinde ustam ayarlar bana verirdi
  artık kendi makinamı aldım ve nisan ayına kadar tüm özelliklerini çözmem lazım bana yardımcı olursanız cok memnun olurum
  makina üstündeki tusların ve menunun anlatan video vs olabilir
  teşekkür ederim

 178. Merhaba Ali Bey D7200 ile Nikon 28-300mm lens uyumlu mudur?
  Bu makinenin vahşi yaşam için krop modunda bu lens ile mm’si ne kadar olur? Teşekkürler.

  • 28-300mm lens uyumludur, sorun olmaz. 300mm x 1,5 = 450mm normal kullanımda. Ekstra krop ile 450mm x 1,3 = 585mm olarak kullanırsınız. Ama keskin bir sonuç beklemeyin… 28-300mm soft bir lenstir.

 179. Ali Bey Merhabalar.bir yıldır d 7100 kullanıyorum bu yıl safariye gitmek istiyorum bilginiz varsa hangi zoom lensler uygundur 18-300 yeterlimi yoksa yukarısımı gerekir.Bir de yeni çıkan 200-500f/5.6 ed vr nikon lens hakkında ne düşünüyorsun beni bilgilendirirseniz memnun olurum

  • Alper bey merhaba. Safari için 18-300mm gibi bir lens kolaylık gibi görünse de sonuçta elinizde keskin olmayan görüntüler ve yavaş AF hızından dolayı aklınızda kalan kaçırdığınız sahneler ile dönme ihtimali var. Yerli halkı çekmek ve manzara için 18-300mm olabilir ama yaban hayat için en azından 20–500m gibi bir lens ile gitmek çok daha isabetli olacaktır. Bu lensin test sonuçları güzel. Safari için ideal bir lens. Daha küçük olsun derseniz 80-400mm de olabilir. Ancak onun safari gibi tozlu ortamlarda içerisine toz aldığı ile ilgili arazi sonuç raporları var. Ben olsam 3 lens ile giderdim. Tamron 17-50mm f/2.8, Nikon 18-300mm ve Nikon 200-500mm. Karar sizin. Esen kalın.

 180. Ali Bey merhaba. Size ilk kez yazdığıma bakmayın aslında sıkı takipçinizim 🙂
  Şöyle bir sorum var; İkinci elde İyi durumda d5300 verilip yine iyi durumda d7100 alınır mı? Yani aslında temel amaç model büyütmek ve daha geniş lens seçeneklerine kavuşmak.
  Fakat şöyle bir şey dikkatimi çekti, sahibinden com. da sadece 3 sayfa d5300 ilanı varken en az 13 sayfa d7100 ilanı var. Bundan da yola çıkarak d7100 alan kişilerin makineden pek te umduklarını bulamadıklarını söyleyebilir miyiz?
  Teşekkür ediyorum.

  • Edip bey merhaba. Takipçim olduğunuzu duymak güzel 🙂 D7100 ilanının daha fazla olmasının sebebi D7100 kullananların sayısın daha fazla olması ve D7100 de D7200 veya yeni çıkacak D500ê ve hatta Full Frame gövdeye geçenlerin çok olmasından kaynaklanıyor. Muhtemelen ben de yakında ilan veririm D7100’üm için 🙂 D5300 satılıp D7100 alınır mı? Evet alınır. Arada çok fark var. D7100’ü tavsiye ederim. Esen kalın…

 181. Ali Bey, öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkürler… Okulumuza Nikon D7100 Makine almak istiyoruz.
  Bununla;
  -Portre (tekli öğrenci resimleri(vesikalık), ve sınıfça çekilen resimlerle albüm oluşturmak istiyoruz. Tabi okuldaki diğer etkinlikler içinde çekeceğiz.
  Sizin tavsiyenizin sonucuna göre aşağıdaki makinelerden veya bize önerebileceğiniz biryerden makineyi alacagız.

  -ayrica bazı sitelerde D7100 serisinde body yazıyıyor bazılarında yazmıyor acaba fark var?
  D7100 serisinde 18-55 de vr2 lens var vr2 lensin çok farkı varmı acaba? Bu ürünlerin hepsi 2 yıl ithalatci garantili(bununla ilgili dusunceniz nedir)

  Sorularım çok oldu ali bey, İlginiz için Şimdiden teşekkürler..

  *Nikon D7100 18-140mm Vr Lens
  1- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-140-mm-vr-lens-dslr-fotograf-makinesi-P83072439
  2- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-140-mm-vr-lens-dslr-fotograf-makinesi-P42078650
  3- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-140-mm-vr-lens-dslr-fotograf-makinesi-P57104748

  *Nikon D7100 18-105mm Vr Lens
  1- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-105mm-vr-lens-dslr-fotograf-makinesi-P57099994
  2- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-105mm-vr-lens-dslr-fotograf-makinesi-P42078743
  3- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-105mm-vr-lens-dslr-fotograf-makinesi-P83072456
  4- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-105mm-vr-lens-2-yil-karfo-karacasulu-garantilir-P36109886
  5- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-105mm-vr-lens-canta-uv-cpl-filtre-P25734162

  *Nikon D7100 18-55mm VR2 Lens
  1- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-55mm-vr2-lens-dslr-fotograf-makinesi-P93585764
  2- http://urun.n11.com/slr-fotograf-makinesi/nikon-d7100-18-55mm-vr2-lens-dslr-fotograf-makinesi-P93579627

  • Merhaba. Bahsettiğiniz çekimler için 18-55mm den ziyade 18-140mm veya 18-105mm almak daha mantıklı olur. Gurup çekimlerinde 18mm ile 50mm arası geniş açıyı kullanırken çocukların tekli portrelerinde 50mm ve üstünü kullanırsınız. Özellikle 85mm ve 105mm güzel sonuçlar verecektir. n11 den alacağınız ürünlerde muhtemelen Türkiye distribütörü (Karfo-Karacasulu) garantisi yoktur. Bu garanti olmayınca ülkemizde garanti kapsamına girmiyor ve ücretsiz servis desteği vermiyorlar. O nedenle okula alacağınız ürünü fotografium, fotozeynep, klasfoto, macrofoto, yuvamfoto vs. gibi fotoğraf mağazalarından veya hepsiburada gibi büyük satıcılardan almanız daha iyi olur kanaatindeyim. n11 deki satıcılara Karfo garantisi var mı diye sorun bence. Ankara’dan alma imkanı “Azaklı Fotoğraf” uygun ve güvenilir bir mağazadır. Tavsiye ederim. Esen kalın…

 182. Bunlar için önerebileceğiniz hafıza kartı ve Makine için Sabit ayaklık önerileriniz ve Işıklandırma sitemide gereklimi acaba?
  tesekkürler…

  • Bulunduğunuz şehir neresi acaba Bir mağaza önerebilirim size… HAfıza kartı lexar veya sandisk markalarının en az 95mb/sn yazma hızında bir kartı olabilir. 32gb veya 64gb işinizi görür. Sabir ayaklık video ve az ışıkta çekim için güzel olur.

 183. Ali bey, değerli yorumlarınız ve görüşleriniz için teşekkürler… Nikon D7100 18-105 Lens (Karfo Karacasulu Garantili) ve Lexar 32 gb 105 mb/s aldım. Teşekkürler…

 184. Ali bey merhaba, sorulan soruları okudum, verdiğiniz bilgilerle ben de Nikon D7100/18-140 ta karar kıldım. n11 deki alternatiflerin nerdeyse hepsinde 2 yıl ithalatçı garantisinden bahsediliyor. Sizce bu verilen ithalatçı firma garantilerinden mağduriyet yaşar mıyım? İlla Karfo-Karacasulu garantisi aramalı mıyım?

  • Merhaba. Makine de sorun çıkmaz ise problem yok. Eğer çıkarsa yetkili servis ücretsiz bakmaz. İthalatçı formanın anlaşmalı servisi bakar. Ben sorunla karşılaşmadım hiç. Karar sizin…

 185. Merhaba Ali Bey paylaştığınız bilgilerden dolayı teşekkür ederim, emeğinize sağlık.
  Hocamın tavsiyesi üzerine d7100 hakkındaki görüşleri inceliyorum fakat aklımda henüz net bir makine oluşmadı. Yeni fotoğraf çekimi yapan birisi değilim fakat hangi fotoğraf makinesini alacağımıda bilemiyorum. Makro çekimler,portre çekimleri ve manzara çekimleri yapacağım. Bana makina ve lens tavsiyesinde bulunur musunuz lütfen ?

  • Merhaba. Bütçe çok sorun olamayacaksa özellikle portre ve manzara için bence Full Frame gövde daha iyi olur. D610 veya D750 olabilir. Bütçe kısıtlı ise D7100 veya D7200 işinizi görecektir. Fotoğraf kaliteleri güzel ve kullanım olarak bir birlerine yakın gövdeler….

   Lens olarak Full frame için 24-85mm çok ideal. Kroplu için ise 16-80mm iyi olacaktır. Veya 17-50mm. Makro için de 105mm f/2.8 lenler işinizi görür.

 186. merhabalar ali bey ben aslında canon kullanıcıydım maağzaya 70d almak için gittim fakat nikoncu bir satıcıya denk geldim nikon d7100 u o kadar övdü ki resmen nikon aldım ve cıktım . hala kendime inanamıyorum .doğru mu yaptım bilmiyorum . canon 70d in özellikleri ile kıyasladıgında canon ağır basıyor gibi ama nikon d7100 un de alıcısı daha fazla . pişman olmuş gibiyim . içimi rahatlatamıyorum. acaba yanlış bir seçim mi yaptım 🙁

  • Kübra hanım merhaba. Biraz geç oldu ama şehir dışında olduğum için imkan bulup bakamadım yorumlara. Makineniz hayırlı olsun. D7100 bir çok noktada 70D den daha iyidir. İçiniz rahat olsun. Zamanla çok seveceksiniz… Esen kalın…

 187. Merhaba ali bey d7100 makinam var ve bununla genel olarak ürün cekimi yapıyorum tencere tava çaydanlık vs. bu ürünleri daha profesyonel çekmem için stüdyo ve lens öneriniz nasıl olur teşekkürler şimdiden…

  • Merhaba. 50mm lens ve düzgün bir fon ile bir çok çekim yapılabilir. Flaş sistemi kapsamlı bir konu ve bunu en iyi flaş setlerinin satışını yapan uzman bir mağaza da cözebilirsiniz. Yapacağınız çekime göre flaş sayısı ve flaşların yerleri değişecektir. Esen kalın…

  • 50mm f/1.8 lens işinizi görür. D serisi olanlar fiyat olarak cok uygundur. Ankara da Azaklı fotoğraf malzemeleri mağazası uygundur. İstanbul da ise Sirkeci de Hayyam pasajindan bulabilirsiniz…

 188. Ali bey merhaba ,Öncelikle 3 yıldır büyük bir sabırla aynı konuya onlarca kişiye cevaplar verdiğiniz için teşekkür ve tebrik ederim.2 yıldır D50 -18/55 VR M modda kullanıyorum ve 3 ay kadar D300s -55/200 VR kullandım aradaki fark inanılmaz derecede ,ilk göz ağrım D50 den sonra seçimim yurtdışından sıfır D300s mi olmalı yoksa yurt içinden D7100 kit mi olmalı ,bu arada foto konu seçimim her zaman ruh halime göre değişken spontane gelişmekte. Thank you in advance…

 189. Merhaba Hepsiburada sitesinde ithalatçı garantili Nikon d7100 satılıyor .Büyük firma olduğu için üründe arıza olması durumunda sıkıntı yaşar mıyım?Body ile alıp hangi lensi almalıyım sizce? Daha çok Manzara Portre çekimi yapacağım.Tesekkürler.

 190. Merhaba Ali bey..
  Sorum D 7100 mü?
  Yoksa D 7200 mü?
  Arada yaklaşık 800/1000 tl fark verilmeye değer mi ??
  Değerse eğer mantıklı uygun İstanbul’da bu cihazı nerden alabilirim..?
  Uygun, temiz, sıfır Spot alsam garanti haricinde ne gibi sıkıntılar yaşarım.??
  Ve dahası bu cihazı Dış cekim, aile, Arkadaş ortamı, bazı zmanlar manzara cekimi, sanal paylaşım için Çekimlerde bulunmak istiyorum.. Özellikle bende tel üzeri bazı resimleri düzenleme, şhop yapmak da mümkün olabiliyor. ve Nikon d7200 tel üzeri nfc Aktarma kolaylığı sağlamış..
  Şimdi karar büyük bir ihtimalle d7200 olacak fakat bu Çekimlere nezaketen lens ne kullanmalıyım?? Benim gibi foto üstadlık cercevesinde geri kalan bir cok kişi için memnun edici bir yorum alabilir miyim lütfen..!?
  Not : limitim (3500/4000)tl
  Saygılarımla teşekkürler..!!

  • Fotoğraf tarzınız için için bence D7100 yeterli. Ama NCF wi-fi gibi nedenlerle D7200 düşünülebilir yoksa fotoğraf çıktısı noktasında çok ciddi bir fark yok. Lens olarak 18-140mm veya daha keskin olsun derseniz Tamron 17-50mm f/2.8 olabilir. Esen kalın…

 191. Merhaba Ali bey, nikon 7100 makinemle birlikte gelen 18 140 lensim vardı.onu verip tamron 17 50 vc siz modelini aldim.ancak aksam yetersiz oda isiginda 18 140 in verdigi keskinlik ve netligin yanindan bile gecmiyor.enstantaneyi 1/50 1/250 yapinca karanlik cikiyor iso 5000 lerde 🙂 yordu bu lens beni.bilemedim bozuk belkide 🙂 flas acinca sorun yok gibi.ama digerinde ayni isik ortaminda. Flaşsız 4.5 1/8 1000 isoda cok net fotograf cekiyordum.anlamadim gitti.

  • Böyle bir şey çok anlamsız ama acaba titreşim önleme sistemi olmadığı için titriyor olabilir mi? Başka türlüsü pek mantıklı değil. Bahsettiğiniz enstantane değerlerine bakılırsa M modda çekim yapıyorsunuz ve bu nedenle de VC olmadığı için fotoğraflar net çıkmıyor.

   • Merhaba Ali bey, evet M modda cekiyorum.Biraz alıştım gibi ilk kez vc siz kullandığım icin biraz acemiligime geldi.Şimdi daha net fotograflar cekiyorum.Alistikca daha iyi olacaktir inş.18 140 satmakla dogrumu yaptim bilemedim.Tamron 17 50 bu lensten dahami keskin sizce.önerileriniz ve fikirleriniz benim için çok önemli.Diyarbakir fotograflariniz cok guzel.instagramdan takip ediyorum.Saygı ve hürmetler.

 192. hocam merhaba nikon d7100 alacağım. yazınız çok iyi olmuş ellerinze sağlık. 18-105 mi 18-140 lens mi karar veremedim.

 193. Merhabalar Ali Bey,
  Öncelikle ürün hakkındaki bilgilendirmeniz için teşekkür ederim çok faydalı gerçekten.
  Ali bey benim nikon d5100 makinem mevcut 10.000 perdede bu makinemde 18-200 sigma ve nikor 50mm 1.8g lensleri kullanıyorumm fakat bu giriş makinesinin artık bana yeterli olmadığını düşünüyorum bütçeme uygun olarakta nikon d7100 makinesine geçiş yapmayı düşünüyorum sizce bu makineye mi geçiş yapsam yoksa bi süre daha d5100 makinem ile perde sayısını biraz daha mı zorlasam ve d5100 den d7100 e geçiş mantıklı mıdır ?

  Saygılar

 194. Ali Bey merhabalar. Daha önceki tavsiyenize uyarak yaklaşık 1,5 yıl önce Nikon D7100 almıştım. Şu anda da keyifle kullanıyorum. İleride de FF bütçe yönünden geçemeyeceğim için yada eğer Aynasız ürünlere geçmez isem Nikon ile devam edeceğim. Benim size sormak istediğm elimde ekipman olarak nikon 50 mm 1.8g ve Tokina 11-16 2.8 var fakat yinede ara lense ihtiyaç duyuyorum. DXOMark sitesine göre Sigma 18-35 1.8 lensi öneriyor fakat fiyatı 3500.00 Tl nin üzerinde olduğundan şu anda ona bütçe ayıramıyorum.
  1- Sizce tüm ekipmanı elden çıkarıp Aynasız Sistememi geçmeliyim?
  2- Sigma 18-35 lensi alırsam uzunca bir süre başka bir lense ihtiyacım ortadan kalkarmı?
  3- Önerceğiniz başka bir lens varmı?
  4- Yada tüm bunları göz önünde bulundurarak uzun vadede tavsiyeniz ne olur?
  Tavsiyeleriniz benim için çok önemli rotamı size göre belirleyeceğim. Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Diyafram olarak f/1.8 gibi bir değere ihtiyaç var mı gerçekten ona bir bakmak lazım. Bence çok daha uygun fiyata daha kullanışlı 17-50mm f/2.8 Tamron veya Yeni Nikon 16-80mm f/2.8-4 uzun vadede çok daha faydalı olacaktır…

   • cevap için teşekkür ederim Ali Bey. 1.8 ihtiyaçtan değil tabiki. Burada amacım keskin bir lense ulaşmak. Tamronun gürültülü netleme yaptığı söyleniyor. Fakat nikon u hiç araştırmamıştım. Sigma yı hiç düşünmeyeyim mi?

    • 1.8 diyafram değerli lensler keskin demek değildir. Çoğunlukla da keskin değeri 2.8 ve üzerinde verirler. Elinizde zaten kısa alan derinliği ve bokeh fonlu çekimler için 50mm f/1.8 var. Sigma 17-70mm f/2.8 de düşünülebilir. Tamron sesli netleme yapar evet. VC olan daha sessiz. 18-35mm güzel olabilir fakat zoom aralığı yeterli gelemeyecek. Bence en güzeli Nikon 16-80mm…