Canon EOS 70D İlk İzlenim

0
8268

 

Canon 70D modeli, Canon 60D nin üzerinde bir model olarak, Canon 7D mark ll den önce duyurulmuş oldu. Özellikleri ve bulunduğu segment itibariyle Canon 70D modeli, Nikon D7100 modeline en ciddi rakip durumunda. Oldukça kullanışlı olduğunu düşündüğüm 70D nin özellikle video kaydındaki kullanım kolaylığı ve yeni geliştirdiği teknoloji kamerayı bir adım öne taşıyor.

1

Canon ilk defa 70D modelinde kullandığı dual pixel EOS AF sistemi sayesinde özellikle Full HD video kaydı yaparken kesintisiz ve hızlı AF yapabiliyor. Bu sayede hareketli konuların videolarını çekmek daha kolay hale gelirken extra araç ve gereç kullanma maliyetinden de kurtulunmuş oluyor.

 

Yeni AF sisteminin hızını aşağıdaki videoda görebilirsiniz.
 

Gövde boyutu olarak Canon 70D, 60D ile neredeyse aynı. Arka kısımdaki düğmelerde bazı yer değşiklikleri gözlemlense de alışması kısa sürecek gibi görünüyor. Canon kameraları kullanırken en beğendim noktalardan biri olan kameranın üst kısmındaki gösterge panelinin hemen önünde konumlandırılmış, iso, af, pozlama gibi düğmeler Canon 70D modelinde de aynen kullanılmış. Hatta 60D de olmayan netleme noktası belirleme düğmesi de ayrıca eklenmiş ve çok faydalı.

kkhg

70D çekilen fotoğrafları bir adet SD karta kayıt edebiliyor. Bir çok farklı modelde çift kart yuvası varken 70D de bir adet buunması bence bir dezavantaj.

5

Canon 70D 20.2MP cmos sensörü sayesinde detaylı ve büyük görüntüler oluşturabiliyor. Sensörün kalitesi örnek fotoğraflara bakılırsa oldukça iyi görünüyor.  İso 12800 e kadar çıkabiliyor ve isteğe göre hi:25.600 seviyesine de yükseltilebiliyor.

19 netleme noktası bulunduran 70D nin 19 netleme noktasının tamamı çapraz tip. Bu sayede daha hızlı ve doğru AF yapabileceğini düşünüyorum. Ancak 19 adet netleme noktası rakiplerinin çok gerisinde. Özellikle Canon yeni çıkardığı üst modellerinde 61 netleme noktası bulunduruyorken 19 biraz satış stratejisi amaçlı gibi duruyor.

4

Canon 70D saniyede 7 kare fotoğraf çekebiliyor. Bu sayede özellikle vahşi yaşam fotoğrafları çekecekler için yeterli bir hız sunmuş oluyor. Zira Canon 7D modeli de saniyede 7 kare fotoğraf çekebiliyor. Burada bir olumsuz nokta olarak şunu gördüm; RAW kayıt yaparken tampon bellek saniyede15 fotoğraf kaydedebiliyor. Dolayısıyla 2 saniyede tampon bellek doluyor ve hız düşmeye başlıyor. Aynı sorun nikon D7100 modelinde de vardı ve 7 kare ile sınırlıydı. Ancak bu sorun yüksek hızlı SD kart kullanılarak aşılabilir. Canon 70D bu noktada daha avantajlı.

2

Arka kısımda bulunan 3” lik LCD monitor hareketli olması sayesinde bir çok farklı açıdan daha rahat fotoğraf çekme imakını tanıyor. LCD ekran 1.040k ile oldukça parlak ve fotoğrafları ön izleme açısından da kullanışlı. Günümüz dokunmatik ekran teknolojisinden de nasibini alan LCD ekran canlı izleme sırasında parmağınızla dokunduğunuz bölgeyi dual pixel teknolojisi sayesinde hemen netleyebiliyor. Bu özelliğin macro çekimlerde ve özellikle uzaktan yapılan fotoğraf kayıtlarında çok iyi olacağanı düşünüyorum.

Ekran Resmi 2013-09-30 16.12.06

 

Canon 70D modelinde dikkat çeken bir diğer özellik ise dahili Wİ-Fİ özelliğinin olması. Bu sayede mobil cihazlar üzerinden uzaktan fotoğraf çekimi yapılabiliyor. Nikon bu özelliği henüz hiç bir modelinde dahili hale getirmedi. Bu işlem için çok pahalı olmasa da ek aparat satın almak gerekiyor. Bu Wi-Fi özelliğini çok beğendiğimi söylemeliyim.

Ekran Resmi 2013-09-30 16.19.14

 

Sonuç olarak; Canon 70D modelinin Nikon D7100 modeli gibi kullaşlı ve bir çok fotoğraf çekimi için yeterli olduğunu düşünüyorum. Özellikle 20.2 Mp fotoğraf kaydı ve video için geliştirilmiş teknolojileri sayesinde kullanıcısını mutlu edecek bir gövde. Profesyoneller için ise ikinci bir gövde olmaya aday.

Diğer taraftan 7D mi 70D mi şeklindeki bir soru akla gelebilir. Kişisel görüşüm daha yeni bir teknoloji olması ve gerek 20.2 mp çözünürlüğü gerekse de saniyede 7 kare fotoğrfa çekebilmesi 7D den geride kalmasının önüne geçerken dahili wi-fi, döner lcd ekranı ve dual pixel teknolojisi 70D yi öne çıkartıyor. İkinci bir gövde olarak gönül rahatlığı ile kullanılabileceğini düşündüğüm 70D yi 7D mark ll çıkıncaya kadar kullanıp daha sonrasında satmak niyetiyle alınması da mantıklı görünüyor. Zira 7D mark ll çıktığında ikinci elde mevcut 7D nin fiyatı çok düşecektir.

Aşağıya Canon’un kendi sitesinde yayınladığı Brutus Östling‘e ait 70D ile çekilmiş örnek fotoğrafları ekledim.

IMG_0009_medium_tcm123-1063557

IMG_0002_medium_tcm123-1063536

IMG_0001_medium_tcm123-1063501

header (1)

Tanıtım videosu:

Kameranın ayrıntılı özellikleri ve detaylar için buraya tıklayınız.

1 YORUM

 1. 7D ile devam. Zaten bütçe de yok. Her zaman ki gibi bir kaç model atlayarak kullanmaya devam edeceğim. (30D den 7D’ye geçmiştim). bilgilendirici yazı için eline sağlık Ali Hocam.
  sevgilerimle.

 2. Full frame geçmeyi düşünüpte bütçeyi birtürlü denk getiremeyenlerin yada giriş seviyesi makinalarından artık istedikleri verimi alamayıp sadece daha iyi bir gövdeye ihtiyaç duyanların seğmentine yeni gelen 70D bu sınıfta makina arayışında olanların beklentilerini karşılayacak gibi.
  Her ne kadar 7D’nin geliştirilmiş modelinin çıkış tarihinin bir türlü belli olmaması 7D’yi bekleyen (bunlara bende dahilim) kullanıcıların kafasını karıştırmaktan başka bir işe yaramadığınıda gözardı etmemek gerek.

  Saygılar.

  • Nikon D400 gibi Canon 7D mark ll de yılan hikayesine dönmüş durumda. Burada özellikle giriş seviyesi ürünlerin hızlı alınıp satılmasından dolayı daha çok ürün satmak ve karı arttırmak niyeti var. 60D, 70D derken sabredemeyenler veya ellerindeki gövdeler kendilerine yetmeyenler bu ürünleri alıp, kullanıp daha sonra satıyorlar. Böylece hem ikinci elde hem de sıfır ürünlerde hızlı bir satış garfiği ortaya çıkıyor. Bu da ayrıca doğal reklam yapma fırsatı sunduğu için firmalar adına ayrıca bir avantaj.

   Büyük ihtimalle D400 ve 7D mark ll 2014 ün ilk baharına kaldı. O zamana kadar 7D değer kaybedeceğinden 70D kullanılıp mark ll çıkınca ya ikinci gövde yada çok az bir değer kaybıyla satılarak mark ll için kaynak oluşturulabilir.

   Ziyaretiniz için teşekkürler Erol bey. Esen kalın.

 3. Ali Bey, sitenizde gerçekten çok yararlı bilgiler mevcut. Paylaşımlarınız için teşekkür ederim. DSLR makina almayı düşünüyorum Canon 70d ve Nikon D7100 arasında kararsızım yardımınıza ihtiyacım var. Daha çok kuş, manzara ve doğa fotoğrafları çekeceğim. Nikon d7100 ile ilgili olan incelemenizi de okudum. Aslında D7100 düşünüyorum ama D7000 de meydana gelen sorunlar beni korkutuyor acaba d7100 de de sorunlar çıkar mı bilmiyorum. Bu durumda siz ne yapardınız bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden TEŞEKKÜRLER.

  • Süleyman bey merhaba…

   Eğer nikon’u beğenmiş ve gönlünüzden Nikon geçiryorsa sorunları bir tarafa bırakıp D7100 alın derim. Sorun çıkması meselesi biraz şans işi. Eskiden Canon gövdelerde çok sorun çıkardı Nikon gövdelerde neredeyse hiç sorun çıkmazdı. Ama artık Nikon’da da sorunlar malesef çıkıyor. D7100 modelinde az sayıda rastlanan sensörde toz ve yağlanma sorunu dışında bir problem yok. Benim aldığım gövdede henüz bu sorunlar yok. Dediğim gibi biraz şans işi. Hangi gövde içnize sinmişse onu alın derim. İkisi de güzel kameralar.

   Nikon D7100’ün ciddi bir sensör kalitesi var bu bir avantaj. Diğer taraftan kuş fotoğrafçılığı için Canon’un 400mm f/5.6 gibi bir lensi var o da ayrı bir avantaj. velhasıl zor seçim. Sevdiğinizi alın derim 🙂

   Esen kalın.

 4. Merhabalar Ali bey, siteniz çok bilgilendirici. Ben de DSLR makina almak istiyorum. Daha çok stok fotoğrafçılığında kullanmak için alacağım. 70D veya 7100 işimi görür mü? Yoksa full frame mi almam lazım. Full frame de 6d ile d600 var hangileri iyi karar veremedim. Yardımcı olursanız memnun olurum. Şimdiden teşekkürler…

  • Kadir bey öncelikle hoş geldiniz. İlginiz ve beğeniniz için teşekkürler.

   Stok fotoğrafçılığı yapacaksanız iso performansı başarılı, iyi detay alabilen ve büyük görüntüler için büyük mega piksele ihtiyaç var demektir. Dolayısıyla da bahsettiğiniz ürünler içerinde saydığım üç özelliğide aynı anda verebilen ürünler FF de Nikon D600 ve DX de Nikon D7100 dür. Ancak stok fotoğraf siteleri özellikle kirlilik (nois) konusunda genelde çok hasastırlar. Çok temiz ve iyi ışık almış fotoğraflar isterler. Bu nedenle bu iş için en iyi gövde full frame gövdelerdir.

   Haliyle bütçe olarak fiyatı uygun olandan yüksek olana doğru bir sıralama yaparsak Nikon D610, D600, D800 ve D800E şeklinde bir sıra ortaya çıkar. Bütçenize göre bu ürünlerden hangisini alırsanız alın stok fotoğrafçılığı için sizi mutlu edecek ve işinizi görecektir.

   Sevgiyle… Esen kalın.

   • cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. canon 6d hakkında ne düşünüyorsunuz. nikon d610 ile 6d arasında kaldım. 6d nin videosu iyi diyorlar. nikon d610 un fotoğrafı daha iyi diyorlar. stok fotoğrafçılığı için hangisini tavsiye edersiniz. Şimdiden teşekkürler…

 5. Ali Bey merhabalar. Öncelikle emeğinize teşekkür ederim.
  Çok soruldu farkındayım ama benim sorum nispeten farklı: D7100’deki sensör yağlanma ve tozlanma problemi en erken 250 çekimden sonra çıkıyor. Bu da demek oluyor ki, almadan kontrol ederek fark etmemiz imkansız. Peki seri numaralarından veya örnek veriyorum üretim tarihinden vs bunu anlama ayırt etme şansımız olabilir mi? Yabancı forumları araştırdım ama bir bilgiye rastlamadım. Tek söyledikleri yüksek f değerinde gökyüzü gibi açık tonlar çekilirken ortaya çıktığı.. Ciddi paralara orta segment makine alıp sonra 500 pozda bir servise temizlige bırakmak (belki para ödemek) çok mantıksız geliyor. O yüzden 60d tarafına kayiyorum. Saygılar

  • Sevgili Oğulcan ilginiz be beğeniniz için ben teşekkür ederim.

   Dediğiniz gibi D7100 modelinin bazılarında yağlanma sorunu çıktı ve eskiden olduğu gibi belli bir serinin üretimden kaynaklanan belli adette makinede olan bir sorun değil. Bu nedenle şu serilere dikkat edin diyemiyorlar yada geri çağırma yapamıyorlar. Bu sorun gövdenin minimal yapısından kaynaklanıyor gibi. Aynı sorunun daha fazlası D600 modelinde çıktığı için hemen D610 modeli çıktı ve şu an rapor edilen yağlanma sorunu yokmuş D610 için.

   D60 güzel bir gövde Canon ve Nikon arasında çok bir fark ta yok zaten. Küçük farklılıklar var. O nedenle hangisiyle mutlu olunacaksa onu kullanmak en güzeli.

   Sevgiyle… Esen kalın.

 6. Saygıdeğer hocam size küçük bir sorum olacak yukarda paylaştığınız kusursuz ön izlemeniz için teşekkür ederim.Siz bu işin pirisiniz affınıza sığınarak soruyorum.ben fotoğrafa yeni başladım nikon d7000 aldım fakat canona sempatim olduğunu anladım ve nikona ısınamadım ben makineme ısınamadığım için şaheser kadrajlar koyamıyorum yukarıdada belirtmişsiniz sevmek ve bütünleşmek önemlidir diye ben ısınamadığım için yapamıyorum diyorum sizcede bütünleşmenin çekilen kareye etkisi varmıdır. tavsiyelerinizi bekler saygılar sunarım.kayseri

  • Est. Mehmet bey, bildiklerimi elimden geldiği kadar paylaşmaya çalışıyorum.

   Fotoğrafa yeni başladığınız için şaheser fotoğraflar çekememeniz çok normal. Yıllardır fotoğraf çeken kişiler bile çok nadir böyle özel kareler yakalayabiliyorlar. O nedenle iyi fotoğrafın ekipmanla alakasının olmadığını söylemek durumundayım. Ekipman sadece araçtır ve içinize sinen makine sizi daha mutlu eder anacak şahaser oluşturmanızı sağlamaz. 

   İyi fotoğraf için zaman, emek, okumak, çok fotoğraf izlemek ve çok fotoğraf çekmek gerekir. Yolunuz açık, ışığınız bol olsun.

 7. Ali bey sitenize tesadüfen girdm fakat fotoğraf konusunda çok bilgilendim öncelikle bu blgleri bizlerler paylştğnız için teşkkür ediyorum soruma geçiyorum =) ben canon 1100 d ile başladım bu serüvene fakat şmdi full frame kdar güzel bi makne istyorum zira 1100 d isteklrme cvp vermemkte 60 d ile 70 d arasndayım bana bu konuda yardmcı olursanz çok mutlu olurum bu arada anaoklu öğrtmneym ve öğrencilerimle sürekli fotoğraflarını çekyiyorum istiyorumki full frme yakın bi makine olsun hem manzara odaklı hem insan yada şöyle dşünün doğanın içinde insan fotoğrfları profs.. çok yakın sizce hangi gövde ve lensi bu ihtyçlrıma karşlık verir ?ncevplrnsanz çok memnun olurumşimdiden teşkkrler…

  • Öncelikle Hoş geldiniz hocam. Bahsettiğiniz tarzda fotoğraflar için en ideal olan 6D diye düşünüyorum. Imkan varsa 6D gibi full frame bir gövde ile istediğiniz çekimleri yapabilirsiniz. Bütçe noktasında daha tasarruflu olmak isterseniz 60D isabetli olabilir. 60D ie 70D arasında video performansı haricinde çok fazla bir fark yok. Çok fazla video çekmiyorum diyorsanız 60D derim. Objektif olarak 15-85mm veya 24-70mm lens düşünülebilir.

   Sağlıcakla kalın.

 8. Hoşbulduk Ali bey 70 dnin 20 mp aklımı çok karıştırmakta işte megapxel resmn kalitesni öne çıkarmaz diyor kimileride bilmiyorum okadar muallakta kaldımki mesaj atmak zorunda hissetim kendmi ama 6d hiç aklıma gelmemişti açıkçası, bütçe konusnda beni zorlayblir sanırm 60 d alıcam video ile pek uğraşmıyorum sadece foto çekimleri

  • Fiyat durumlarını çok bilemiyorum fakat arada çok fark yok ise 70D olabilir ancak bariz fark varsa 60D alın. 2mp nin hiç önemi yok. Dediğim gibi hissedilen fark videoda… Bol fotoğraflı günler…

 9. İlk kez bir makina sahibi oldum ve eos 70D aldım umarım hatalı bir karar vermemisimdir ..kısa bir süre sonra MARk II cıkacak olmasına uzuldum

  • Zeynep hanım öncelikle hoşgeldiniz. Aldığınız makine çok güzel ve uzun süre kullanabileceğiniz bir gövde. Mark II den kastınız 7D olsa gerek, ancak o çıkıp eksikleri giderilip Türkiye’de aktif olarak kullanılıncaya kadar siz 70D ile fotoğrafçılığınızı ilerletmiş olursunuz ve eğer değiştirmek istersenizde çok bir maddi kayba uğramadan rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Üzülecek bir şey yok, ekipmanı bir süre unutup fotoğrafa odaklanın derim 🙂 Bol fotoğraflı günler dileklerimle, esen kalın.

 10. merhaba Ali bey görüntüsü hosuma gidip aldıgım kompakt makinadan kapmış oldugum foto.virüsü beni foto ve kamera aöf ön lisans yazmaya kadar sürükledi. devlet memuruyum ama fotoğraf ilerletmek için zamanımda azimimde var. canon 70d ilgimi çekti. başlangıç için dogru bir seçimmidir. , sizin önerebileceginiz makina varmıdır.

  • Ali bey okulunu okumanız çok güzel. 70D başlangıç için harika bir makina olacaktır. Uzun süre ve keyifle kullanacağınızı düşünüyorum. Işığınız bol olsun. Esen kalın…

 11. Selamlar Ali bey,,Yazılarınız gerçekten çok bilgi verici çok faydalı kendi adıma çok teşekkür ederim,,Canon yine yapacağını yapmış EOS 60D sonrasında 70D çok değişik olmuş bir önceki versiyonu 60d ile ilgisi bile yok zira 70d ye compakt flash entegre edilse 7 d mark 2 bile olurud hele videodaki odak kabileyiti çok hoşuma gitti,orta seviyede güzel bir adım 70d ama sanki biraz dengesiz bir model yükseltme oldu 🙂 Bakalım gelsin insanlr kullansın kullanıcı yorumlarıda çok mühim..Sevgiler

  • Teknolojik gelişmeler bazen üreticileri zorluyor ve alt segment gibi görünsede hem ilerlemelerini göstermek hem de test amaçlı olarak ürün geliştiriyorlar. 70D de bunlardan birisi galiba. Aslında 7D mark II nin ön hazırlığı gibi. İlginiz için çok teşekkürler Levent bey. Selamlar…

 12. Slm beni yeni canon 70 ds aldim ama nekadar okusamda tam anlamiyla anlamis degilim kullanma klavuzunu. Bana yazabilirmisiniz bir iki program ayarlarini..mesela m yada p de hangi ayarlari yapsam daha guzel kalize elde edenolirim.tesekkurler

  • Neslihan hanım merhaba. Makineniz hayırlı olsun. Sorunuzun cevabı hem çok uzun hem de tek bir ayar yok. O nedenle fotoğraf ayarları kısmından hazır ayarları seçerek kullanmanız ilk başta daha isabetli olur. Orada doğal, manzara, portre, canlı vs. gibi hazır ayarlar bulunur. Bunlardan deneyerek sonucu size hoş görüneni seçip kullanabilirsiniz. Esen kalın…

 13. Merhaba,

  Grafikerlikle uğraşıyorum stok fotoğraf yerine kendi çekimlerimi kullanmayı tercih ediyorum şuan ise elimdeki imkanlardan dolayı ucuz bir fiyata canon 70d alabilirim ve kendime ait ilk makinam olacak daha önce çevremden edindiğim makinalarla işlerimi hallettim kendime ait olan makinam olsun istiyorum fakat biraz fotoğraf konusunda pinpirikli ve mükemmelliyetçi olduğum için şüphelerim var benm gönlüm her zaman nikon d700(gerçi artık üretilmiyor) nikon d3 ve serisi tarzı makinalarda oldu FF olmasını istedim fakat şuanlık kendime daha iyi bütçe yaratabilmek için bir makinaya ihtiyacım var. O yüzden sizden bir yorum rica ediyorum.

  Not: Voleybolcuyum ve spor fotoğrafçılığı yapmayı çok seviyorum bu isteğimi de karşılayabilir mi ?

  TEŞEKKÜRLER

  • Sevgili Sefa bahsettiğin fotoğraflar için 70D yeterli olur. Özellikle spor fotoğrfaçılığı için gayette iyi olur. Ürün ve stok fotoğrafçılığı için de gayet yeterli olmakla birlikte sadece bu tarzda fotoğraf çekeceğim deseydin Nikon D610 yada D700 al derdim. Zira FF olması ve görüntü kalitesi avantaj. Ama işin içine sporda girince 70D daha mutlu edecektir.

   Bol fotoğraflı günler…

 14. Merhaba hocam, değerli vaktinizi almak istemem fakat sizden bir yardım rica ediyorum. Yukarıda izlenimlerinizi belirttiğiniz Canon EOS 70D fotoğraf makinesini aldım. İlk profesyonel makine deneyimim olacak. Fotoğrafçılığa ilgim çok olmakla birlikte bilgim ve pratiğim çok çok az, daha önce Nikon marka compact bir makine kullanmıştım. Bana 70D’nin kullanımı ile ilgili ve fotoğrafçılıkla alakalı başlangıç düzeyinde, değerli bilgi ve tecrübelerinizden neler tavsiye edersiniz ve hangi kaynaklardan faydalanmamı önerirsiniz. İlgilenirseniz çok memnun olurum. Teşekkür ederim…

  • Cengiz bey makineniz hayırlı olsun. Hevesli ve ilgili olmanız güzel. Sorunuzun cevabı çok uzun olacağından ben size bir kitap tavsiye edeyim. Özer Kanburoğlu’nun “A dan Z ye fotoğraf” kitabı ilk aşamada çok faydalı olacaktır…

   Bol fotoğraflı günler…

 15. Bir, bir buçuk yıldır fotoğrafla ilgileniyorum. Hiç aklımda yokken çevremdeki usta fotoğrafçıların makroya ilgisi nedeniyle ben de makro lens alıp makro çekimlere başladım. Onlardan çok yararlandım fotoğrafçılık konusunda. Bir de doğa fotoğrafçılığını sevmeme yol açtı. Bir gün kelebek çekmeye gittiğimde hiç kelebek bulamadım. Kuşları görünce deneyeyim dedim. Trakusta paylaştığım çıvgın ( belki de söğütbülbülü) çektim, aynı gün bir de kızılsırtlı örümcek kuşu çektim. Özellikle çıvgın yaklaşmama izin verdi ve (bana göre) iyi kareler çekebildim. Şu an nikon D7000 ve Tamron 70-300 VC USD kullanıyorum ve elde çekim yapıyorum. Şimdi bir lens almaya karar verdim. Önce fiyat dolayısıyla sigma 150-500 düşünüyordum. Sonra bu konda okudukça 50-500’ün daha keskin olduğunu öğrendim. Sizin ve diğer ustaların yazılarından başlangıç için idealin 300mm f4 + TC14E II olduğu bunun ilk seviye için ideal olduğunu da öğrendim. Kuşkum 300mm de VR olmaması genelde elde çekim yaptığımdan iyi sonuç alacağımdan şüphem var. Bir de TC 14E II bu lensle çok uyumlu olmasına rağmen TC kullanımının keskinliği düşürdüğü için kullanımı pek öenrilmiyor, siz de çok az kullanmışsınız. Ama kuşlar hakkındaki sınırlı bilgimle sizin kadar yaklaşabileceğimi sanmıyorum. Onun için odak uzaklığı benim için önemli. Makineyi D7100 ile değiştirmelimeyim ilave 1.3 crop özlleği nedeniyle, bu özellik TC’nin yerini tutar mı? Lafı çok uzattım. Kısaca makineyi değiştirmeli miyim, lens nikon 300mm f4 + TC14E II mi yoksa Sigma 50-500 os hsm mi olmalı? Şimdiden çok teşekkür ederim. Selamlar…

  • Zafer bey merhaba. D7000 ile D7100 arasındaki en önemli fark 24mp olması ve 1.3dx crop faktörü. 1.3DX epey işe yarayan bir özellik. O nedenle imkan varsa D7100 alınabilir. Keskinlik ve hız noktasında daha avantajlı olduğu için 300mm f/4 ü tavsiye ederim lens olarak. Hem taşıması kolay hem de uzak mesafeden daha başarılı sonuç verir. Yani uzak mesafede Sigma 50-500mm lensin 500mm odak uzaklığından alacağınız sonuçtan daha iyi sonucu 300mm f/4 ile alırsınız. D7100 ile 300mm lens 450mm olarak görev yapacak ve 1.3dx ile beraber 585mm olarak görev yapacaktır. Özet olarak D7100 ve 300mm f/4 kombinasyonunu öneririm. Son yazıma da bir göz atın Zafer bey. Orada da bu lenslerden ve ekipmanlardan bahsetmiştim.

   Işığınız bol olsun…

 16. Merhabalar, ben de fotoğraf makinesi almak istiyorum ama canon EOS 70 D ile Sony A 77 arasında kararsız kaldım. sizce hangisini tercih etmeliyim? şimdiden teşekkür ederim

  • Sevgili Esin, öncelikle hoşgeldiniz. Bahsetiğiniz iki gövde bir birinden oldukça farklı. 70D yazımda da bahsettiğim gibi çok güzel bir gövde. Ama Sony A77 de teknolojisi ve kullanım biçimi olarak farklı ve güzel bir alternatif. Bu sorunuzun cevabı oldukça uzun olmakla birlikte Sony de optik vizorden ziyade dijital bir vizör olduğu için fotoğraf çekiminde size dijital bir görüntü veriyor. Bu da fotoğrafçılıktaki keyiften birazcık çalıyor bana göre. Çünkü fotoğraf çekerken pırıl pırıl ve normalde gözün gördüğü gibi çekmek istiyorsunuz. Ancak Sony LCD ekrandaki gibi bir görüntü veriyor kullanıcısına.

   O nedenle fotoğrafçılığı daha özüne uygun yapmak adına ve ilerisi için ekipman güncellemek gerektiğinde alımı satımı daha rahat olduğu için ben Canon derim. Ayrıca canon da lens alternatifi çok daha fazlave fiyat olarak daha uygun. Bu da önemli bir avantaj. Ama yine de siz imkan bulursanız bir mağazada her ikisini de elinize alıp uzun uzun inceleyin. Hangisi içinize sinerse onu alın. Sağlıcakla…

   • Yorumunuz için teşekkür ederim. tavsiyenizi de dikkate alarak canon 70 d aldım. ancak makineyi bir akrabam vasıtasıyla Japonya’dan aldırdım. henüz makine elime geçmedi ama aldığım bilgiye göre menü japoncaymış. menüyü Türkçe hale getirmek için herhangi bir program var mıdır?

 17. Merhabalar, ben de fotoğraf makinesi almak istiyorum ama canon EOS 70 D ile nikon d5300 arasında kararsız kaldım. sizce hangisini tercih etmeliyim? şimdiden teşekkür ederim

 18. Merhaba,
  Yaklaşık 5 yıldır 450d ile fotoğraf çekiyorum.Kelebek fotoğrafları ağırlıklı uğraşım.450d artık yetersiz gelmeye başladığından 7D Mark II’yi bekliyordum.Fakat Canon işi uzattıkça uzattı:)
  Artık 70d alsam diyorum,bir yandan da”ben 70d alırım,arkasından Canon 7d Mark II’yi piyasaya sürer”diyorum:)
  Herhalde 3-4 yıl kullanabilirim düşüncesiyle 70d alacağım,3-4 yıl sonrasına ne modeller çıkar kimbilir:)
  Selamlar,saygılar

 19. merhaba,
  canon 70 d ile nikon d7100 arasında debelenip duruyorum.7100 hava koşullarına dayanıklı deniyor aynı özellik 70 d için de geçerlimi acaba.hareketli fotograflarda 70d nin daha iyi olduğu söyleniyor doğru mu birde gece çekimlerinde hangisi daha üstün.
  teşekkür ederim…

  • Aykut bey merhaba. İki model arasında çok bir fark yok. Gece çekiminde D7100 iso olarak bir tık daha iyidir. Dayanıklılık noktasında zorlu şartlarda test etmediğim için bilemiyeceğim ama çok fazla zorlanacak gövde değil her ikiside. En güzeli elinize her ikisini de alın ve hangisi içinize sinerse ve keyifli gelirse onu alın derim. Sağlıcakla kalın.

 20. Ali bey merhaba ben canon 60 d kullaniyordum sattim simdi canon 70 d ile bikon d7100 arasinda cok kararsiz kaldim siz bu isten cok iyi anladiginiz ve iki.makineyide tanidiginiz icin sizin bana yardimci olabilceginizi dusundum ben 10 gundur saatlerce arastirma yaptim karar verenedim yardimci olursaniz cok sevinirim

  • Mehmet bey eğer elinizde iyi objektifler varsa Canon ile devam edin ve 70D alın derim. Ama objektifleride sattıysanız, tamamen yeni bir kombinasyon yapacaksanız ve Nikon modellerini de seviyorsanız D7100 daha iyi olur. Teknik olarak bir çok konuda daha iyi D7100. Bu noktada bütçe ve kamera modelini beğenmeniz önemli. Fotoğrafçılığınız açısından hangisinin elinizde olduğu bir fark oluşturmayacaktır. Sevgiler…

 21. Ali bey elimdeki herseyi sattim ama soyle bi sıkıntım var. Şimdi sizin beni anliycaginizi dusunuyorum oncelikle hic nikon kullanmadim kullanabilirmiyim diye dusunuyorum ve bugun hayyamda bi arkadasimla gorustum canon 70 d nin sonuc olarak da iyi sonuc verdigini soyledi. Bende acele edip zarar etmek istemiyorum sizinde fikrinizi ogrenmek istedim.tekrardan nekadar dogrudur sonucta calisan bi insanim ve bunlar zevk yapmak icin buyuk paralar pisman olmak istemiyorum tesekur ederim simdiden

 22. Ve sunuda dusundum acaba ikinci el 6 d veye 5 d mark2 mi alsam diyede dusundum siz.ne dersiniz onlarinda dej avantazi ikinci el ve ek apartlarinin Pagli.olmasi

  • 5D mark II almayı düşünüyorsanız temiz ikinci el tavsiye ederim. Çok güzel bir gövde ve pişman olmazsınız. 6D’yi illaki Full Frame istiyorsanız belki düşünebilirsiniz. Nikon ile Canon arasında belli başlı kullanım farklılıkları var. Bu nedenle alışma sıkıntısı olabilir. Ama çok kısa sürer. Elinize alıp biraz kurcalamanız iyi olacaktır. 70D iyi sonular veriyor, çok doğru. Ben zaten kötü demedim. D7100 biraz daha iyi demek istedim. Ancak Canon’u seviyorsanız 70D yada 5D mark II alın. Sevgiler.

 23. Merhabalar Ali bey. Fotoğrafçılığa henüz başlamadım ve başlangıç olarak canon 70d modeli almayı düşünüyodum, fakat fotoğrafçılıkla ilgilenen bir arkadaşım alternatif nikon modellerini düşünmemi söyledi. Nikonun model bazında genel olarak daha pastelimsi ve canlı, canonun daha doğal kareler çektiğini söyledi. Açıkçası inanmadım. Bu noktada nikonun çok az da olsa bir adım önde olabilme durumu var mıdır? Saygılar

  • Emre bey hoşgeldiniz. Öncelikle artık dijital fotoğraf çektiğimiz için çekimden sonra renkleri istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. O nedenle renk meselesi çok önemli değil. Yazılımlarından kaynaklı olarak Nikon ile çekilen fotoğraflar daha sıcak renklere sahipken, canon ile çekilenler daha soğuk renklere sahiptir. Ama bu fark konuya ve ışık şartlarına göre çok fazla değiştiği için mevzu etmeye değmez. Canon makineleri seviyorsanız 70D çok güzel bir gövde. Alınca memnun kalırsınız. Sevgiler…

 24. 70D aldım çok memnunum şiddetle tavsiye ederim, özellikleri çok fazla tripodla çekimde özellikle tv formatında, ekrana parmak ucuyla dokunulduğunda istediğiniz nokta ve derinlikteki alanı netlemenin kolaylığı mükemmel doğrusu… saygılarla.

 25. Merhabalar Ali Bey.
  Ben de fotoğrafçılığa yeni başlıyorum ve buradaki bir çok kişi gibi Canon EOS 70D ile Nikon D7100 arasında kaldım. Kendimi D7100’e yakın hissediyordum.
  Araştırma ve incelemelerim sonucunda EOS 70D’nin:
  +Video performansında yüksek üstünlük sağlaması
  +Karanlıkta yüksek iso değerindeki çekimlerde grain oluşumunun daha az olması
  +Ekrandan AF kontrolü yapılabilmesi gibi üstün yönlerini görünce kararım direk EOS 70D’ye kaydı. Ayrıca D7100’ün bahsettiğiniz sorunlarını öğrenince bu makineden iyice soğudum.
  Henüz almadığım için size de danışmak istedim. Benim istediğim şey yüksek video ve fotoğraf performansı. İlgilendiğim özel bir çekim türü yok. Kendimi bu alanda geliştirerek haber fotoğrafçılığı veya reklam çekimleri vs. yapmak istiyorum. Daha çok mesleki açıdan ilgi duyuyorum fotoğrafçılığa. Medya sektörüne girmek istiyorum. Makine konusunda sizin tavsiyeleriniz de benim için çok önemli olacaktır.
  Saygılar : )

  • Halil bey merhaba. Epey araştırma yapmışsınız zaten. Şu durumda gönlünüz 70D den yanaysa rahatlıkla alın derim. İkisi arasındaki temel fark görüntü kalitesi olarak D7100 önde iken video performansı ve canlı izleme modunda af noktasında 70D önde. Sizin için video önemli ve medya sektöründe çalışacaksanız Canon daha isabetli olabilir. Nikon eksik olduğundan değil, ülkemizde medyanın en çok kullandığı marka canon olduğu için ikinci el ürün bulmanız ve ekipmanınızı büyütmeniz daha rahat olabilir. Benim düşüncelerim böyle… Esen kalın.

   • Kendi web sitesinde teknik özelliklerin kıyaslanması mümkün. Burada bir kıyaslama yapmak çok uzun sürer. canon.com.tr den kıyaslamayı kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak kullandığım için söyleyebilirim. 60D ile 70D arasında hem görsel kalitesi hemde AF hızı olarak çok fark var. 70D ciddi önde. Ben 70D derim kesinlikle…

 26. Merhabalar Ali bey.Sitenizde ki vermiş olduğunuz faydalı bilgilerden dolayı teşekkür ederim.Canon 6d almayı düşünüyorum elimde sigma 17-70 lens var.acaba bu lens i kullansam 6d ile görüntü kaybı yaşarmıyım.iyi günler.şimdiden sağolun.

  • Akın bey ziyaretiniz ve beğeniniz için ben teşekkür ederim. 6D çok güzel bir gövde, memnun kalırsınız. Ancak 17-70mm lensiniz croplu gövdeler için üretildiğinden 6D gibi Full Frame gövdede görüntü kaybına neden olacağı gibi fotoğrafın etrafında anlamsız siyah bir dikdörtgen oluşacaktır. 28mm den sonra siyah çerçeve kaybolacaktır. Ancak full frame uyumlu bir lens kullanmak daha verimli olur diye düşünüyorum. Sevgiyle…

    • Full frame sensörler için en iyi alternatif Canon 24-70mm f/2.8 lenstir. Ancak fiyatı biraz yüksektir. Bu nedenle hem fiyat hem de performans olarak Canon 24-105mm f/4 lens çok iyidir. Daha önce kullandım. Tavsiye derim. Bundan sonra da yine çok iyi olan Tamron 24-70mm f/2.8 lens olabilir. Ödüllü bir lenstir. Sevgilerle…

     • merhaba Ali bey,
      Canon 7dm2 ile tamron 24-70 2,8 vc ve 70-200 2,8 vc kullanmak 1,6 crop faktoru disinda bir etkisi olurmu. 7dm2 yi yine canonun 20-200 2,8 lensi ile kullandiklarini gormekteyim genellikle, sizin yorumunuz ne olur buna,
      Tesekkurler.

     • Krop dışında bir fark olmaz. Sorunsuz kullanırsınız. 70-200mm Canon olursa çok iyi olur zira çok başarılı. Ama bütçe açısından Tamron fiyatından çok iş yapıyor. Memnun kalırsınız…

 27. Ali Bey kıymetli bilgilerinizden dolayı çok teşekkür ederim.ileri ki zamanlarda da tavsiyelerinizden yararlanmak ümidiyle iyi günler dilerim.

 28. Merhaba Ali Hocam.
  Öncelikle çok teşekkür ediyorum. Buradan herkese yardımcı olmanız, her soruya aynı içtenlikle cevab vermeniz çok güzel bir davranış. Başarılarınızın devamını dilerim.
  Bende çok istiyorum DSLR Makine almayı. Ancak bu fiyatlarla mümkün olmuyor. Yaklaşık 2 yıldır hevesle araştırıyorum, öğreniyorum. Eğer makine alacak olursam ilk danışacağım kişi siz olacaksınız. O zaman yardımlarınızı umarım benden esirgemezsiniz.
  İyi günler

  • Sabri bey beğeni ve güzel değerlendirmeniz için çok teşekkürler. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Gönlünüze göre bir kamera alınca görüşelim inşallah 🙂

  • 70D güzel bir gövde Murat bey. Alıp gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ancak 16:9 formatında fotoğraf çekmek çok avantajlı mıdır biraz tartışılır. Zira mevcut çözünürlükte çekip 16:9 ayarında kroplanabilir. Böylece tam istediğiniz kadrajı yapabilirsiniz. Bu bence daha fazla özgürlük… Zaten fotoğraf çekerken kadrajı bir miktar daha geniş almak hep daha iyidir 🙂 Esen kalın…

 29. Hocam ilginiz için çok teşekkürler…ben Amerika’dan 70d alacam arkadaşım getirecek,,lens olarak 18 55 mi 18 135 mi?tamron 17 50 daha iyı dediler..ben hobi olarak başlıyorum,,ilerde belkı tecrübe kazandıkça dahada yoğunlaşmak istıyorum hocam..tavsiyelerinîz ne olur acaba lens konusunda..

  • Atilla bey yazmış olduğunuz üç lensten en iyisi Tamron 17-50mm. Çok keskin bir lenstir. Ancak tak gez tarzı bir lens istiyorum derseniz 18-135mm daha isabetli olur. 17-50mm kadar keskin olmasa da fotoğrafa yeni başladığınız için uzun süre işinizi görür ve zannediyorum sizi daha mutlu eder. Karar sizin. Esen kalın…

 30. Ali bey merhaba Grafik tasarım bölümü okuyan kızıma mezuniyet hediyesi olarak canon eos 70 d aldım pil şarj aleti üzerinde üretim yeri çin yazıyor canon çindemi üretiliyor orijinal canon olduğunu nerden ve nasıl anlarız fiyatı 4050 tl ye aldım bilgi verirseniz memnun olurum. Benim makine hakkında hiç bilgim yok kızım onu istedi diye aldım.

  • Behzat bey, Canon 70D orjinaldir endişe etmeyin. Firmalar bazı parçalarını çinde üretiyor maliyeti düşürmek için. Hatta bazı gövdeler de çinde üretiliyor ancak kendi üretim satandartlarını ve kalitelerini aynen koruyorlar. O nedenle tereddüt edeceğiniz bir durum yok. Kızınız, harika hediyesini iyi günlerde kullansın. Hayırlı olsun. Esen kalın…

 31. Ali bey vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim inanın şu saat oldu halen ( bu arada saat de 20.25 ) araştırma yapıyordum vermiş olduğunuz cevabı okuyunca içim rahatladı teşekkürler ….

 32. Merhaba Ali bey benim sormak istediğim şu: 7 D de olan 1.6 crop faktörü 70 D de de aynı mıdır? Cevap için ve faydalı bilgiler için teşekkürler..

  • Evet aynı. Yani çok küçük bir fark var ama ihmal edilebilir. 7D de sensör boyutu: 22,3 mm x 14,9 mm iken 70D de: 22,5 mm x 15,0 mm. Görüldüğü üzere 0,1 – 0,2mm gibi farklar var. O da pixel sayısından kaynaklanıyor. Bilmiyorum, sorunuzda kasteddiğiniz bumuydu ? Sağlıcakla kalın.

 33. Ali Bey merhabalar… Benim ilgi alanım fotoğrafçılıktan ziyade video. Sinema öğrencisiyim, kısa film ve yapabilirsem de orta uzunlukta bir film çekmek istiyorum. Herkes Canon’un daha iyi olduğunu söylüyor ve sizin de dediğinize göre D70’in video performansı çok iyi. Bütçem fazla yok. Ama bununla beraber kaliteli bir makine de almak istiyorum. D70 işimi görür mü sizce ? Şimdiden teşekkürler..

  • Sevgili Emre hoş geldin. Canon video konusunda oldukça iyidir. Bu yönüyle esasen etkili alan derinliği ve sinematik görüntü için Full Frame sensörlü makineler tercih etmek en güzeli. Ancak bütçe fazla olmadığı düşünüldüğünde doğru lenslerle Canon 70D çok kullanışlı olacaktır. Ziyadesiyle işinizi görecektir. Sevgiler…

 34. Ali Bey selamlar profesyonelce kullanmicam kolay değiştirmeyeceiğim için özellikle video çekimi iyi olan bir makine düşünüyorum. Nikon 5300 alan arkadaşım var memnun fakat tercihim Canondan yana kasası Nikon 5300 gibi küçük fakat D70 özellikte bir Canon tavsiye edrseniz mutlu olurum.Teşekkürler

 35. Sayın hocam merhaba, Video ve fotoğraf çekimi mükemmel olan son model bir Canon düşünüyorum. Yurt dışından(USA) gelecek. Model olarak ne tavsiye edersiz. Lens ve diğer ekipmanları ne olabilir.7D Mark II piyasaya çıktı mı?Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkürler.

  • Mehmet bey bu sorunuza cevap olark çok rahatlıkla tek bir model söyleyebilirim. Canon 5D Mark 3. Lens olarak 24-120mm f/4 ve 50mm f/1.8 işinizi görecektir. 7D Mark 2 henüz çıkmadı. Çıkacak mı oda meçhul 🙂 Esen kalın…

 36. HOCAM YUKARIDAKİ YAZILARA BAKARSAK SORUM TEKRAR GİBİ OLACAK AMA D70 İÇİN ÖNERDİĞİNİZ İDEAL LENS HANGİLERİDİR YURTDIŞI VEYA YURTİÇİNDEN ALIRSAM FİYAT DIŞINDA BİR ŞEY FARK EDERMI SAYGILARIMLA.

  • Objektif olarak 15-85mm, 24-70mm veya tamron 17-50mm lensler düşünülebilir. Tele içinde bütçeye göre 70-300mm IS veya 70-200mm f/4 düşünülebilir. Yurt dışı alımlarda fiyat ve garanti dışında bir fark olmaz. Sağlıcakla…

 37. Ali bey,teşekkürler,hürmetler diyerek yazıma başlamak istedim.Yorumlarınız tüm okuyucularınızın yazdığı gibi çok faydalı oldu,Sitenizi tamamını inceliyorum.Bir çok faydalı yazı bulacağıma eminim.Sigma 300mm f/2.8 ex lensini veya tamron 150-600mm ,canon 400mm den birini almak istiyorum,öneriniz beni çok sevindirecek ,başarılar,teşekkürler.
  Güven Özer

  • Öncelikle ilginiz ve ziyaretiniz için teşekkürler. Hoş geldiniz. Yazdığınız üç lens içerisinde en uzun süre kullanacağınız ve en başarılı olan 400mm f/5.6 lenstir. Tereddüt etmeden alabilirsiniz. Esen kalın…

 38. Merhabalar Ali Bey.İlk defa bir dslr alacağım ama çok kararsız ve mutsuzum. Nikon d7000 e kafayı taktım ama kronik sorunlar yüzünden endişeliyim o kadar para verip pişman olmak istemiyorum.Nikon d7000 e alternatif olan canon 60d var ama ben canon a ısınamadım. Lütfen bana yardım edin .Şimdiden size çok teşekkür ediyorum.

  • Kronik sorun dedikleriniz biraz şans işi. Canon da Nikon da yer yer arıza verebilen markalardır. Bu noktada Nikon çok az sorunlu kamera üretmesi ile meşhur bir firma olduğundan son dönemlerde biraz fazla arızalı ürün çıktığı için dikkat çekti sadece. Yoksa diğer markalara nazaran daha iyidir. Canon’a ısınamadıysanız Nikon D700 modelini gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Hele TR garantili olursa hiç dert etmeyin. Esen kalın…

 39. ALİ BEY SELAMLAR YARDIMLARLINLZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜLER D70 İÇİN EKSTRA HAFIZA KARTI ( MARKA VE GB) YEDEK PİL( MARKA VE GÜÇ) VE AYAK OLARAK NE ÖNERİRİSİNİZ CİHAZI YURTDIŞINDAN TEMIN ETTİĞİM İÇİN BAZI TEKNIK AÇIKLAMALARDA ZORLANIYORUM TÜRKÇE AÇIKLAMASINI NASIL BULURUM TEKRAR TEŞEKKÜRLER

  • Hafıza kartlarında en çok tercih edilen SanDisk markasıdır. Sonra sırasıyla Lexar, Kingston… şeklinde değerlendirilebilir. En iyisi SanDisk’in en az 45mb/sn yazma hızına sahip isteğinize göre bir büyüklükte – ki bence en az 16GB olmalı – tercih edebilirsiniz. Yedek pil orjinalini almanız her zaman için en doğrusudur. Üç ayak için ise Metal ve en az 3-6kg kapasiteli bir tane almanız uygun olur diye düşünüyorum. Marka derseniz… Manfrotto, Gitzo, Kata vs. düşünülebilir.

   Türkçe kaynak olarak yazının en sondaki linke tıklamanız yeterli olacaktır 🙂 Esen kalın…

 40. Merhaba. Ben ilk defa bir dslr cihaz aldim ve aile icik kullanmayi dusunuyorum ayrica hobi olarak baslamak istiyorum . 70d aldim hocam. Bu cihazin tek noktali netlemede bir sorun varmis ve ayarla duzeliyormus. 18-135 stm lens ile aldim. Simdi cihazi iade etsemmi yoksa kullansammi bilemedim hocam. Lutfen bir yardimci olup yol gosterirmisiniz? Iademi ediyim yoksa ayarini yapip kullaniyim mi? Bir video izledim ayar icin fakat anlamadim ne yapmam gerektigini.

 41. Merhaba. Öncelikle yazınız için çok teşekkürederim. Şuan kulladingim body 600d canon. Ve daha iyi bir body alma kararı aldım. Fakat 70d mi yoksa 6d ff mi karar veremedim. Yaptığım çekim ise gelin damat fotoğraf ama ilerde ornito olacak. Elimde Sigma 24-70 2.8 ve 70-200 f4.0 is lens sahibim. Sizin kararınız önemli hangi body bana daha yararlı olur. SAYGILARIMLA.

  • Gelin damat için tabi ki 6D. Ama ilerde mutlaka ornito fotoğrafçılığı yapacaksanız 70D derim. Çünkü kuş çekimlerinde 1.6x crop faktör önemli oluyor. Tele avantajı sağlıyor. Ama gelin damat işinden yeteri kadar kzanıyorum derseniz şimdi 6D sonra üzerine birde 70D 🙂 Sevgilerle… Esen kalın…

 42. Ali Bey merhabalar,
  Öncelikle engin bilginizi tüm içtenliğinizle burada paylaştığınız için çok teşekkürler..
  Ben iç mimarlık mezunuyum, iç mekan, doğa ve durum fotoğrafları çekmek üzere ben de fotoğrafçılığa giriş yapmak istiyorum.
  Bana kısıtlı bir bütçeyle (2000tl’ye kadar) hangi Canon makinayı önerirsiniz?..
  İlginize şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla..

 43. Merhabalar Ali Bey,Nikon kullanmış birisi olarak Canon a geçme planları yapıyorum. Aklımda canon’un crop makinaların en yenisi 70D var. Moda, sokak ve manzara fotoğraflarında 7100 ü aratır mı ? ikisinide kullanmış birisine sormayı istemiştim sizi buldum…ben ikisinide kullanıp test etme fırsatı bulamadım..bu yüzden kararsızım 70D tamam video da çok iyi gerçekten ama açıkçası canon 70D yi öyle bi tanıtıyor ki sanki fotoğraf makinası değil video kamera…satın aldığımda fotoğraf makinası mı aldım video kamera mı diye aval aval düşünmek istemiyorum..fotoğraf kalitesinide merak ediyorum..bu yüzden 7100 biraz daha fotoğraf konusunda daha sıcak geliyor 70d video kamera almış gibi hissetirecek sanki ama bana video da lazım tabikide fotoğraf kadar lazım değil.. D7100 ve 70D arasında bi bataklıktayım…biliyorum bu soruları çok soruyorlar ve sabrınıza hayranım defalarca cevapladınız belki…bi kusrum olduysa şimdiden özür dilerim…( not: ileride FF makinaya geçiş yapıcam 1-2 yıla kadar ve ilgi alanım moda fotoğrafları ve şehir, yapıtlar, sokaklar fotoğraflamak) aldığım hangi makina olursa olsun 50mm 1.8 + 70-300 mutlaka alıcam yanında ilerde de 70-200 gibi bi kombine düşünüyorum şimdiden teşekkürler..bu arada tebrikler gerçekten çok güzel fotoğraflarınız var artık büyük ilgiyle takip ediyorum sizi ellerinize sağlık…

  • Savaş bey merhaba. Canon 70D her nekadar video olayıyla öne çıksa da gerçekten çok başarılı bir gövde. Kamera almış gibi hissetmezsiniz. O nedenle eğer gerçekten Canon a geçmek isterseniz 70D düşünülebilir. Flaşlı fotoğrafda da oldukça ilerleme kaydetti 70D ile… İleride FF gövdede Canon daha avantajlı olabilir. Esen kalın…

 44. Merhaba Ali Bey
  5 yıldır dslr like diye tabir edilen bir makine kullanıyorum(olymmpus sp-590 uz-zoom una aldanarak almıştım:D)
  1-2 sene beni yeterince memnun etti.Ancak yeni evime taşınınca, fotoğrafçılık dersi veren bir komşum oldu…
  Onun Nikon D7000 i var ve oldukça güzel fotoğraflar çekiyor.Özellikle de macro alanında çalışıyor.
  Kendisi bana D7000 ya da 7100 önerse de benim aklım hep 70D ye kayıyor.
  Sebebine gelince…Hibrit AF sistemmi ve seri çekim hızının yüksek oluşu…
  kuş fotoğrafı çekmek istiyorum ama aynı zamanda macro çekimlerde yapabilmeyi isterim…

  Bu durumda 70D mi 7100 mü almalıyım ve alacağım gövdeye göre lens önerileriniz ne olur?
  Teşekkür ederim…

  • Mehmet bey merhaba. İçinize hangi marka siniyorsa onu alın. Zira sahada ekipmanı keyifle kullanmak ve sevmek de çok önemli. Küçük bir iki özellikten ziyade bu söylediğim çok daha ön plana çıkıyor inanın. Eğer Canon gövde olarak hoşunuza gidiyor ve kendinizi daha mutlu hissedeceğinizi düşünüyorsanız hiç düşünmeyin alın 70D yi. Nikon’u seviyorsanız D7100 alın. İkisi de hem kuş hem makro çekimlerinde işinizi fazlasıyla görür. Hatta Canon’da 400mm f/5.6 gibi bir lensin varlığı nedeniyle ekonomik nedenlerle Canon ağır basabilir kuş olayında… Esen kalın…

 45. Ali bey, öncelikle merhaba!

  Ali bey benim “derdim” biraz uzun gibi. Nasıl anlatayım…

  Fotoğrafçılığa cep telefonumla başladım, kompak bir makineyle devam etdim ve nihayetinde dslr almaya niyetlendim. Ve efendim nerdeyse her bir orta seviye dslr almaya karar verip de 2 seçim arasında kalan yukarı seviye bir amatör gibi sormak istiyorum. Canon eos 70D yoksa Nikon 7100D ?
  Yaklaşık 1 haftadır incelemediğim yerli, yabancı blog,forum,site ve s. kalmadı. Ama gel gör ki işin içinden çıkamadım. İşin enterasan tarafı bazen “oglum 70d senin neyine? giriş seviyyesi de yeter sana” diyorum. 70D ve ya D7100 için bütçe var. Ama lens almak için beklemeliyim biraz.
  İnsanoğlu işte almışken alayım diyor…
  Ali bey derdimi anlata bilmişimdir umarım. Soru şu – Kaliteli, beni uzun süre idare edecek, biraz video kalitesi de olan, geleceğe dönük bir set kura bileceğim makine bunlardan hangisi? CANON EOS 70 VE YA NİKON D7100?

  Teşekkür ederim!

  • Ben olaya hep şöyle baktım: bu iki gövde ve bunun gibi markaların bir birine çok yakın gövdelerinde çok küçük özellik farkları oluyor. Bu nedenle arada karar verme meselesi ileride kuracağınız lens kombinasyonuna ve hangi markanın modelini elinize aldığınızda kendinizi daha keyifli hissettiğinizle alakalı. İster 70D alın ister D7100 aradaki farkı anlamak zor. Anlaşılacak olan elde tutma biçimleri ve çekim sırasındaki size sağlayacağı keyif. O nedenele imkan varsa deneyip hangisi içinize sinerse onu almanız. Çünkü her iki gövdeye de uyumlu onlarca lens var. İstersenz D7100 inceleme yazımı da okuyup karar verebilirsiniz.

 46. Merhaba yazınızı okudum daha da kaldım.:)) Şimdi ben fotoğraf çekiminde de görüntü kaydetmede de kullanmak istiyorum. Yalnız 70dyi burda okuduğum kadarıyla biliyorum 60dyi ise bir arkadaşım 3 yıldır kullanıyor ordan bilgim var. Siz olsanız yerimde hangi makine tercihiniz olurdu. Gerçekten tercihinizi merak ediyorum şuna veya buna göre değil. Sizin tercihiniz ne olurdu? Ali Bey.

   • Peki Ali Bey sizce canon 60d mi nikon d7100 mü? Şimdi ben neden bu soruları soruyorum derseniz. Ben bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Fotoğrafla ilgileniyorum ama SLR makinelerin hangisi nedir bu konuya biraz uzağım. Ben hem fotoğraf çekeceğim hem de kısa film çekmeyi düşünüyorum. Sizce tercihim ne olmalı ya benim sorduklarımdan biri ya da sizin kendinizin önereceği bir makine var mıdır? Bütçem bu makinelerin aralığındadır. Yardımınızı bekliyorum. Çünkü doğru bir karar vermek istiyorum.

    • Konu sadece fotoğraf olsaydı Nikon D7100 derdim. Çünkü görüntü kalitesi olarak çok başarılı. Ancak işin içerisine kısa film de girince durum biraz farklı. Hareketli LCD ekranı ve daha hızlı olan hybrit AF sistemi sayesinde Canon 60D özellikle de 70D çok daha isabetli olabilir. Fotoğraf kalitesi noktasında öyle pek de bir kayıp söz konusu olmaz. Lens alternatifiniz de daha çok olur. Esen kalın…

 47. Hocam ilk öncelikle merhaba uzun zamandir butceme uygun bir makine almak istiyorum ama daha cok video cekimi onde olucak klip vs cekimleri icin ama fotograf konusuda beni memnun eden birsey olsun istiyorum bir cok teknoloji marketlerinde calisan nikoncu canoncu arkadslarim var onlara sordugumda kendi bulundugu ekipmani daha cok ovuyor buda kafa karistiriyor aklimda suan icin iki makina var aslin da bunca zaman canon 650d idi ama simdi kafam 70d ye gitti sizce benim ihtiyaclarimi karsilaya bilecek makine hangisidir hyada ayrica bunlarin disinda onerebileceginjz makina varmi diger markalardanda si diden tesekkurler hocam

 48. Ali şenel hocam sizden hala bir cevap bekliyorum bana yardimci olabilecekmisiniz video canon 70d almayi dusunuyorum video agirlikli olmasini soylemistim ayrica video icin kullanmam gereken lens nedir gece cekimleri icin onerdiginizde varmi daha canli olmasi icin

  • Bir eğitim programı nedeniyle şehir dışında olduğun için blog ile çok ilgilenemedim… Ferhat bey bütçe sorunu yoksa ve özellikle video ağır basıyor ise 70D alın derim. Gece video çekimi için 50mm f:1.8 gibi bir lens çok uygun olacaktır. Esen kalın…

 49. Merhaba ali bey benimde bir sorum olacakti canon 70d almak istiyorum genelde video cekimi yapmak istiyorum butcem 6 d ye para ayiracak kadar fazla degil 70d yeni getirdigi odaklama ile ilgimi cekiyor nikonda arastirmadim niye bilmiyorum ama canonun daha iyi oldugunu duydugum icin olsa gerek birde hizli netleme ve keskinlikte l serisi lenslerle tamron 17 50 arasinda cok fark olurmu yada 50 mm ile cevaplayabilirseniz sevinirim

  • Canon ve Nikon olayında şu daha iyidir diye bir şey yok. Toplamda her iki markanın da ürünleri gayet iyi. Hangisi içinize siniyorsa onu alın. Canon’u sevdiğinize göre 70D gayet güzel bir gövde ve sizin beklentilerinizi karşılayacaktır. Ayrıca sabit 50mm lens çok keskin olmakla birlikte Tamron 17-50mm lens de gayet keskindir. Ben şahsen 17-50mm ile daha esnek çalışabileceğinizi ve daha mutlu olacağınızı düşünüyorum. Esen kalın…

 50. Hocam açıklamalarınız için çok teşekkürler.
  Ben de d7100 alarak fotoğrafçılığa başlamayı düşünüyorum. Tavsiyeleriniz doğrultusunda da 18-140 lens almayı düşünüyorum. Kursa başlayacağım ordaki hocam da benzeri tavsiyelerde bulunmuştu, Ama sanırım bu lensin keskinliği az. İlerde tamron 17-50 ve telelens alırsam bunu boşuna mı almış olurum, seti ona göre mi düzenlemem gerkir, daha sonra 18-140ı satmam mı gerekir acaba? Gerçi takgez lensin yeri de ayrı olur sanırım. Teşekkür ederim

  • Mustafa bey hoş geldiniz. Lens konusu önemli. Her zaman yatırımı kaliteli lensler üzerine yapmak doru olur. O nedenle Tamron 17-50mm lens ile başlamanız en iyisi. Maddi kaybınız da olmaz. Çünkü ilerledikçe 18-140mm lensi satmak isteyeceksini. Tak gez lense gerek yok. Esen kalın…

 51. mrh ali bey yazılarınızı merakla takip etmekteyim.makina alacağım ama hala karar veremiyorum. canon 70d nikon 7100 ve d610 arasında gelip gidiyorum. sadece makina alıp bir objektif de olmasını istemiyorum. öğretmenim hobi amaçlı kullanacağım. doğa manzara potre resimleri dış mekanlarda çalışacağım ve evimede 1000W Sabit Işık 3 lü set almayı düşünüyorum bana yrd olursanız sevinirim. full frame olması gerekir mi alacağım makinanın. şimdiden tşk ederim bilgilendirme için.

  • Ramazan bey ilginiz için teşekkürler. alacağınız gövdenin Full Frame olmasına gerek yok. Ama özellikle yaban hayatı tarzı çekimler yapmayacaksanız Full Frame gövde daha iyi olur. Objektif olarak 18-105mm veya 18-140mm başlangıç için iyi olacaktır. Canon veya Nikon noktasında hangisi içnize sinerse ve hangi markayı kendinize daha yakın buluyorsanız onu alın. Aralarında çok da önemli farklar yok. Flaş setine gelince de 3 lü setler çok çeşitli olduğu için ve kendim kullanmadığım için net bir şey söylemem zor. Esen kalın…

 52. Hocam merhabalar. Öncelikle bizleri bu kadar aydınlattığınız için çok teşekkürler. Benim sorum şöyle olacak. Uzun yıllardır fotoğraf çekiyorum ancak artık işin video tarafına geçmek istiyorum. Kısa film, tanıtım filmleri ve kliplere ilgim var. Burada da tercihimi 70D den yana kullancağım ama hangi lensin daha faydalı olacağını kestiremiyorum. Kit halinde satılan 18-135 lens yerine 2 ya da 3 adet farklı lens almanın daha faydalı olacağını düşüyorum. Bunlardan biri kesin olarak 50 mm 1.8 olacak ancak diğerleri konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorum.
  Şimdiden çok teşekkürler.

  • Levent bey öncelikle teşekkürler. 70D ve 50mm çok iyi iki seçim. Bunlara ilave olarak 100mm macro lens, 70-200mm veya daha uygun fiyatlı 70-300mm lens ve bir de geniş açı için 24mm veya 10-22mm gibi zoom bir lens düşünülebilir. Harici bir mikrofon ve led ışıklar işinizi görecektir. Esen kalın…

 53. Ali bey merhabalar, uzun bir düşünüşten sonra ailemle donanımlı bir makina almaya karar verdik. Makinayı kullanıcağımız yerler; tatillerde , spor aktivitelerinde , doga manzaralarında ve , eşimin, dostumun fotograflarını çekmek için kullanmak istiyoruz. Ve bu makinanın Canon olmasına karar verdik. Bu meraka’a yeni başlıyacağımız icin seçtiğimiz model sanki biraz bize çok profosyonel gibi( EOS 5D Mark lll ) Yaptığınız yorumlara bakarak D 70 Modelide hiç fena degil gibi bizin gibi yeni başlıyanlara. Bu baglamda bize neler tavsiye edersiniz. Selamlar
  Hakan

  • Fotoğrafa yeni başlayanlar için benim tavsiyem gövde olarak çok iyi gövdeler almaktan ziyade bir çok özelliği ile yeterli gövdeler almak ama bunun yanında en çok kullanılacak objektifleri kaliteli seçmek. Bütçe sorunu yoksa 5D Mark3 alınabilir. Ama ilk aşamada bütçe zorlanacaksa bence 70D ile başlamak daha uygun olur. 70D de yeni başlayanları mutlu edecek fazladan özellikler var (hareketli LCD ekran, dahili Wi-Fi, dahili flaş, daha küçük boyutlar vs.) Bu nedenle 70D doğru bir tercih olur diye düşünüyorum. Lens olarak da ileride Full Frame bir gövde ile de kullanılabilecek 24-70mm veya 24-105mm, 70-200mm ve sabit 50mm f/1.8 gibi lensler düşünülebilir. Esen kalın Hakan bey…

 54. Ali bey merhabalar, DSLR fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Benim kullanmayı düşündüğüm alanlar doğa fotoğrafçılığı,yakın çekimler, Kısa film, tanıtım filmleri vs. CANON EOS70D almayı düşünüyorum sizce bu makine yeterli mi? Neler tavsiye edersiniz.

  • Recep bey merhaba… almayı düşündüğünüz 70D tüm bu çekimleriniz için hem ideal hem de yeteli bir kamera. İsabetli bir seçim olmuş. Daha iyi olsun uzun süre kullanayım derseniz yeni çıkan 7D MArk 2 de çok iyi olur. Esen kalın…

 55. Hocam merhaba, yaklasik 5 yili askin suredir fotografcilikla ilgileniyorum. Canon eos 5d yi uzun zaman kullandim dunse bu makinami benim istekli olan full frame tercih eden bir arkadasa sattim. Suanda herhangi bir makinam yok uzun zamandir takip etsemde suanda yeni cikan govdelerin neler yapabileceklerini anca forumlardan okuyorum. Bazen fotograf cekimlerine gitmekteyim. Ozel gunler ozel toplantilar gibi. Bu durumlari goz onunde bulundurursam eos 70d sizce yeterli olur mu? Diger hobi amacli cekimlerse oncelikli diyebilirim. Ozellikle portre cekimleriyle ilgilenmeye bayiliyorum. Acaba ff ten aldigim keyfi 70d den alabilir miyim diye kendi kendime cok soruyorum. Yada 7d mark 2 mi almaliyim veye gucum yeterse ff ten devam edip hem is hayatimda hem ozel yasantimda faydalu olmasi icin mark 2 veya mark 3 mu almaliyim. Ozel tarafta 70d her isi gorecektir. Pro tarafta ozellikle is ve toplanti konser gibi organizasyonlarda yeterli midir? Tesekkurler, iyi aksamlar

  • Enes bey merhaba. Full Frame gövdeden sonra 70D gibi kroplu bir gövdenin üreteceği görselleri beğeneceğinizi zannetmiyorum. Zira ciddi nois oluşumu gözleyeceksiniz. Fotoğrafları yazılımlar ile grenlerini temizlemeden kullanmanız zor olacak. O nedenle imkanlar dahilinde 5D mark 2 veya mark 3 almak daha mutlu eden bir karar olacaktır diye düşünüyorum. Sağlıcakla kalın…

   • Hocam son olarak 6d hakkında ne düşünmektesiniz? perde hızı konusunda yetersiz kalabileceğini düşünüyorum fakat fiyat olarak çok uygun görünmekte. bunun yanında ff olmasa da yeni çıkan 7d mark 2 aklımı son derece karıştırmakta. 2 sini de yarışa dahil ettiğimizde önerileriniz ne olur 7d mark ii 5d mark ii den geride midir? ya da bir ff makineyle croplu makineyi karşılatırmak doğru mudur?

    Teşekkürler.
    iyi akşamlar

 56. Merhabalar, DSLR fotoğraf makinası almayı düşünüyorum. canon EOS 650D İLE 70D arasında gidip geliyorum siz ne önerirsiniz.

 57. Merhaba Ali bey, restaurantlarda yemek resimleri, ic mekan resimleri ve sosyal medya ve kisa tanitim filmleri cekimi icin surekli isimi gorebilerkbir kamera almayi dusunuyorum. 70d agir basiyor yanliz ikinci el full frame kamera almak dahami mantikli. Suanfull frame olayina kafam takildi. Siz ne tavsiye edersiniz? Ve lens olarak ne tavsiye edersiniz? Cok tesekkur ederim simdiden.

  Slmlar

  • Ali bey merhaba. Bahsettiğiniz çekimler için Full Frame gövde daha iyi olur. Zira hem görüntü temizliği hem de alan derinliği açısından çok avantajlı. O nedenle ikinci el 5D Mark 2 veya Mark 3 düşünülebilir ve uzun vadeli bir yatırım olur. Lens olarak 24-105mm, 50mm ve bir adet makro lens işinizi görecektir. Sağlıcakla kalın…

   • Merhaba Ali bey,

    Tesekkur ederim. Biraz daha arastirdikdan sonra ikinci el makine almamaya karar verdim. faturasiz ve garanti sorunu oldugu icin. 5d mark 2 ve 6d biraz tuzlu geldi yanina lens almam gerektiginide dusunursem. fotograf makinesi icin bugun gidip saticidan bilgi aldim beraber bir cok cekim yaptik. 70d nin gereksiz olacagini ve 700d nin yeterli olacagini soyledi.

    dediginiz gibi 50mm lens ayirttim ve 700d makine ayirttim. Yanliz surekli 70d ye bakip duruyorum internetten. Gercekten bu iki makina arasinda fotograf ve video olarak cok fark varmi? 400 euroluk bir fark bulunuyor. 400 euro fazla odeyip 70d almaya degermi yoksa 700d isimizi gorur mu? Hala karar veremedim acikcasi. 700d nin giris seviyesinde olmasi ve 70d nin daha ust segmende olmasi beni dusunduruyor.

    Sizin tavsiyeniz tam olara ne olur? Buarada tesekkur ederim degerli yorumunuz icin. Hollandada oturuyorum burdan arastiriyorum trde nasil bir fark var bilmiyorum makinede ama 70d ile 700d arasinda 400 euroluk bir fark bulunuyor.

    simdiden tesekkurler.

 58. Merhaba Ali Bey öncelikle herkese böyle yürekten ve kibarca yardım ettiğiniz için teşekkürler ederim.. sabır isteyen bir iş.. Benim sorum şu d7100 alacaktım ama tozlanma yaglanma vs duyunca soğudum.. ve sizin d7100 e ES değer dediğiniz yorumu okuyunca 70d almaya karar verdim ben önüme ne gelirse çekmeyi düşünüyorum doğa portre vs.. sizce bady alıp lensi ayrımı almalıyım aklımda 18-135 var marco da almayı düşünüyorum. Gecede resim çekerim onun için hangi lens uygun olur fiyat ve persormans açısından bu arada fotoğraf işine yeni başlayan biriyim.. şimdiden teşekkürler

  • Yağlanma vs çok sıkıntılı bir durum değil. Biraz abartılıyor, hepsinde de olmuyor. Ama 70D de güzel bir gövde alınabilir. Gövde olarak hangisini alırsanız alın lens seti olarak; tamron 17-50mm + 90mm veya 105mm macro + 70-300mm VR veya IS lens. Bu üçlü set uzun süre idare eder. 17-50mm pahalı derseniz 18-135mm de bir süre sizi idare eder. Ama fotoğrafçılıkta en mantıklı yatırım kaliteli lenslere olan yatırımdır. Esen kalın…

 59. Merhaba Ali Bey Canon 70d almayı düşünüyorum ama lens konusunda sıkıntım var öğrenci olduğum için bütçem sınırlı 70d yi 18-55 STM lens ile almayı düşünüyorum ve uzun süre lens alma şansım olmayacak 18-55 beni 7-8 ay idare edebilir mi? Fikrinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.

  • Sevgili Caner merhaba… 18-55mm 6-7 aydan daha fazla idare eder. 18-55mm lensler kit olmasına karşın günlük kullanımda sorun olmaz. Ancak ileride işi ilerletince özellikle portrede keskinlik ve kontrast arayışı ortaya çıkacağından f/2.8 gibi hızlı lenslere ihtiyaç duyarsınız. 6-7 ay sonra onu da alırsınız. Ancak bütçeyi biraz zorlayarak ilk etapta Tamron 17-50mm f/2.8 gibi bir lens almak çok daha isabetli olacaktır. Yıllarca sisi götürür… Sevgiler…

 60. selam ben canon 70de 18 55 lens makine aldım fotoğrafcılığa yeni başlıyacağım daha makinenin özelliklerini tam çözemedim bana tavsiyeleriniz nelerdir kursa da gitmeyi düşünüyorum ama eylul de başlıyor kurslar tşk ederim

  • Daha iyi düzenleme için RAW çekim yapabilirsiniz. Ayrıca kullanım kılavuzunu ayrıntılı bir biçimde okumak çok faydanıza olacaktır. Hayırlı olsun…

 61. Başlangıç için 70d çok iyi olur biliyorum ancak 700d ile 70d arasında çok fark var mı ? Bütçe konusunda max 3500₺ verebilirim 700d nin 18-135 IS STM modelini alabilirim 70d nin de 18-55 ama 18-55 zoom açısından kötü olduğu için yetersiz mi gelir sizce? Çok fazla zoom yapmayacağım ama 55 mm ile en fazla kaç metre zoom yapabilirim ?

 62. merhaba Ali bey bende fotoğraf çekmeyi sevdigim için biraz araştırdım canon d70 18-135 aldım ama kullanım açısında hiç bilgim yok daha çok doga fotgraflarını çekmek istiyorum yani sizin anlalayacagınız uzak ve geniş açılıları kapsaya fotograf çekebilmem için nasıl bir lens almam gerekir bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

  • Ekipman gayet güzel. Uzak konular için bir de Canon 100-400mm lens alınabilir. Eğer bütçeyi aşar derseniz son çıkan Canon 70-300mm L IS alınabilir. Esen kalın…

 63. Ali Bey merhaba. Öncelikle her soruya bıkmadan ve usanmadan cevap vererek gösterdiğiniz nezakete çok teşekkür ederim. Yorumlara baktığımda Ekim 2013ten Mayıs 202015’e kadar uzanan çeşitli konular gördüm. Ben de SLR diye tabir edilen bir makine almak istiyorum. Yaklaşık 2.500-3.500 TL civarında bütçem var. Yeni başlayacağım ancak iyi bir makine almak istiyorum. Nokta atışı olarak bir makine tavsiye eder misiniz? Cevabınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

 64. Ali Bey bu arada fotoğraf konusunda ilgilendiğim spesifik bir alan yok. Çoğunlukla anı resmi olması açısından düşünüyorum. Ama dediğim gibi iyi bir makine olsun istiyorum.

  • Giriş seviyesi bir model işinizi görecektir. Nikon D5300 olabilir. Eğer daha ileri bir şey olsun derseniz spot D7100 alabilirsiniz. Çok uzun süre de kullanırsınız. Esen kalın…

 65. Ali Bey öncelik vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. Sizin yazılarınızı yeni okuyan birisi olarak keyif aldım. size birkaç sorum olacak yardımcı olursanız çok sevineceğim. benim işim toplantı, açılış ve hareketli konularda çekim yapmak. genelde kapalı mekanlarda çekim yapıyorum. Hangi makinayı önerirsiniz ve hangi flash olabilir. başka hangi aksesuarlar kullanmalıyım. şimdiden yapmış olduğunuz yardımdan dolayı teşekkür ederim.

  • Öncelikle hoş geldiniz. Bahsettiğiniz çekimler için bence en ideal gövdeler tam kare (full frame) gövdeler olacaktır. Nikon D610 veya Canon 6D veya bütçe sorunu yok ise Nikon D810 veya Canon 5D mark3 alınabilir. Lens olarak 24-70 tarzı bir lens ziyadesiyle işinizi görecektir. (24-105mm veya 24-120mm de olabilir.) Flaş olarak tepe flaşı almak lazım. SB700, SB910 veya Canon da 600EX veya 580EX gibi flaşlar ziyadesiyle işinizi görür. Flaşın önüne difuzer alın ki ışığı yayıp daha dengeli bir fotoğraf alabilesiniz. Sevgiler…

  • Full frame için bütçe sorunu olursa 70D veya D7200 düşünülebilir. Bunlar için Tamron 17-50mm alınabilir. Full frame için 24-70mm yeterli olur. Esen kalın…

 66. çok teşekkür ederim kafamdaki bazı soru işaretlerine yardımcı oldunuz. fazla bütçe sorunumuz yok ancak full frame makinaların kendi flashlarının olmayışı, ağır olmaları ve arka kısmındaki ekranın hareketsiz olması nedeniyle benim aklım canon 70 d kaldı. sizce bu makine ile istediğim sonuçları alabilirmiyim. teşekkürler…(yeni makine alacağım için acil cevabınızı bekliyorum 🙂

  • 70D de işinizi görür. Ben tabi ki her zaman en iyisini tavsiye ediyorum 🙂 Ama 70D gayet yeterli olacaktır. Dahili flaşı ile çok iyi fotoğraflar alamazsınız. Dediğim gibi 580EX tepe flaşı ve bir difuzer alırsanız çok daha kaliteli fotoğraflar alırsınız. 17-50mm f/2.8 lensi de bir düşünün. Sevgiler…

 67. Ali Bey iyi günler. 70d ile d7100 araştırması içindeyim. ikisinin de kendilerine göre artıları ve eksileri var. örneğin gördüğüm nikon artıları:
  1) d7100 51 af noktası (15 çapraz) varken d70 19 af noktası var.(19 çapraz)
  2) d7100 24 mp iken d70 20 mp
  3) d7100 %100 vizör, d70 %98 (fark edilir mi bilemiycem tabi)
  4) d7100 gövdesi daha sağlam magnezyum alaşım, d70 alüminyum polikarbonat alaşımı
  5) d7100 çift kart slotu varken, d70 tek kart slotu var.
  canon d70’in artıları:
  1) d70 7fps , d7100 6fps
  2) d70 iso 12800’e kadar çıkarken, d7100 6400
  3) d70 video performansı daha başarılı (çift piksel otomatik odaklama var)
  4) d70’de lcd ekran katlanabilir ve dokunmatik, d7100 sabit ve dokunmatik değil
  5) d70’de wi-fi var, fakat d7100 dahili olarak mevcut değil.

  şimdi burada kullanıcı istekleri devreye giriyor. saydığım özellikler ile d70 bana daha yakın bir cihaz gibi ama sizce d7100’ün fotoğraf kaliteleri arasında bariz farklar mevcut mu? d70 fotoğraf kalitesi anlamında beni üzer mi? sensör kalitesi ile d7100’e göz kırpıyorum ama katlanabilir-dokunmatik ekran ve wi-fi büyük kolaylık. bir de d7100’ün üstüne fiyatını saymazsak d7200 çıktı wi-fi ve nfc eklenerek (d7200’de katlanabilir-dokunmatik ekran yok.d5550’ye katlanabilir-dokunmatik ekran koyulurken neden d7200’ye eklenmemiş anlamış değilim. pazarlama stratejisi sanırım)

  Ali Bey özetle sizden fiyat konusunda birbirine yakın olduğu için d7100 ile 70d arasında kaldığımı ve sizin tavsiyelerinizi istediğimi belirtmek isterim. fotoğraf kalitesi d7100 bariz daha mı üstün? iki cihazda çok güzel ve hangisi bize hitap ederse elbette ona karar vermek gerek ama ileri düzey bir fotoğrafçı olarak benim yazdığım teknik bilgilerden daha çok kullanıcı deneyimleriyle bana yardımcı olabileceğinizi düşündüm. Teşekkür ederim. Cevabınızı merakla bekliyorum.

  • Veli ey merhaba. Epey araştırma yapmışsınız. Bunun üzerine ben şunları söyleyebilirim. D7100 fotoğraf kalitesi noktasında dinamik aralık ve iso başarısı olarak daha iyi. Her ne kadar 6400 iso gibi görünse de bu değerde bile 70D den daha temiz fotoğraf veriyor. Elbetteki az bir farkla. Diğer taraftan AF takibi noktasında hızlı konularda 51 nokta af sayesinde noktalar bir birine daha yakın olduğu için daha başarılı AF yapıyor. Seri çekimde daha fazla fotoğraf net çıkıyor. Video noktasındaki otomatik çift sensörlü AF sistemi kulağa hoş gelse de konu profesyonel çekim olunca video manuel fokus yaparak çekilir. AF işe yaramaz. O nedenle ciddi video çekmeyi düşünüyorsanız o özelliğe takılmayın. Dokunmatik ekran ne işe yarar o da tartışılır. İstediğiniz noktayı tam olarak netleyemeyebilir de. Wi-Fi dahili olsaymış iyi olurmuş evet. Ama kullanacaksanız tabi ki. Ben harici wi-fi adaptör aldım. Daha bir kere kullandım 🙂

   Sonuç: Her iki gövdeden de çok yakın sonuçlar alırsınız. D7100 bir tık daha iyi bir gövde. Ama aradaki farkı herkes anlayamaz. O nedenle hangisi içinize siniyorsa onu alın… Hangisini daha çok sevmiş ve kendinize yakın hissediyorsanız onu alın… Esen kalın…

 68. öncelikle cevabınız için teşekkür ederim Ali Bey. dediğiniz gibi d7100 gövdesi daha çok hoşuma gidiyor ancak forumlarda okuduğum kadarıyla tozlanma-yağlanma sorunları mevcutmuş. bu konuda bir bilginiz var mı? bir de buffer meselesi var. bunlar kafamı karıştırıyor d7100 konusunda. şimdiden teşekkür ederim.

  • Ben deki D7100 de tozlanma oldu evet. Ama temizletilebiliyor neticede. Tozlanma her sensörde olur ama D7100 de biraz daha fazla ve hızlı galiba… Yağlanma yaşamadım, bilmiyorum…

 69. Ali Bey teşekkürler. peki sizce kit lens olarak 18-105 mi 18-140 mı tercih etmeliyim. aralarında ortalama 300 TL gibi fiyat farkı var. teşekkürler şimdiden.

 70. Ali bey merhaba, öncelikle mükemmel bir bilgilendirme yapmışsınız. bende herkes gibi nikon d7100 ile canon eos70d arasında kalmıştım. fotoğraf çekiminin önemi kadar kısa film çekmek içinde kullanabileceğim bir dslr almak istiyordum. burada kararım netleşti kesinlikle 70d bunun için teşekkür ederim. bir sorum olacak. cep telefonundan powershot cameralara geçen ben için başlangıç seviyesi bir cihaz mı önerirsiniz yoksa gerekli bütçe varsa 70d midir tavsiyeniz?

  • Bütçe varsa kesinlikle 70D derim. Ne istediğini bilen ve hele ki kısa film hayali olan birisinin giriş seviyesi gövdeler ile vakit kaybetmesine hiç gerek yok. Bu çok üzücü olurdu 🙂 Sevgiler…

     • ali bey, eos 70d body satın aldım. mümkünse lens için önerilerinizi bekliyorum

     • kit olarak almak istemedim lensi. biraz araştırdıktan sonra; Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM lens e karar verdim. fikriniz nedir?

     • Canon 10-22mm gayet güzel. Çok geniş açı. Yanına bir de 15-85mm alabilirsiniz. Böylece normal konuları fotoğraflarsınız. Veya çok geniş açı kullanmayacaksanız sadece 15-85mm de düşünülebilir. Hayırlı olsun…

 71. Merhaba ali bey.. Uzun araştırmalarım sonucunda canon eos 70d almaya karar verdim. Fotoğrafçılık hakkında pek bi bilgim yok ama fiyat araştırması yaparken dslr ve stm lens gibi iki farklı şey gördüm. Acaba ikisi arasındaki fark nedir ? Alırken neye dikkat etmeliyim ? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Lenslerin bir çok kısaltmaları bulunuyor. İlgili markanın sitesinde detayları bulabilirsiniz. STM bir özellik ve DSLR makineler uyumlu…

 72. Ali abi Sanalda bunca insana cevaplarınız ile duyduğunuz saygı için teşekkür ediyorum. İlk defa Fotoğraf makinası alacam fotoğraflara merakım var saatlerce fotoğraf sitelerine bakarak hayranlık duyuyorum makina almaya karar verdim ancak canon 70D’ye karşı nikon d7100’ün fotoğraf kalitesi nedeniyle kararsız kaldım. Sitenize rastladım Canon 70D inceleme yazınızı yorumlarla tümünü okudum zaten kafama yatan 70D ancak bu sayfada yorumlarda d7100 mü 70D mi diye soranlara 70D derken bu nikon d7100 İNCELEME yazınızda yanıtlarda tereddütsüz d7100 alın diyorsunuz. Bu nedenle kafam yine karıştı. Fazla uzatmadan insan, doğa, ağaç, yakın kedi,hayvan, manzara , sokak resimlerini özellikle de canlı renkleri seviyor canlı renge hayran kalıyorum. Açılır ekran ve canon ismi, karşılaştırma videolarında gözle görünen d7100-d70 farksızlığı gibi nedenlerle Canon 70D diyorum. gerçekten NİKON D7100’ün fotoğraf kalitesi 70D den çok yüksek ise d7100 alacağım. Ancak sorum şu Yok Canon 70D iyi, nikon ile fotoğraf kalite farkını şu lensi eklersen kapatırsın diyebileceğiniz Lens öneriniz varsa 70D alacağım. Cevaplarsanız minnettar olurum Sabrınız için Teşekkür ederim.

  • Sevgili Rıdvan merhaba. Ben soruyu soranların ihtiyaçlarına ve sevdikleri markaya göre cevap vermeye çalışıyorum. Canon ile Nikon arasında aslında mevzu edilecek bir fark yok. Alışkanlıkla alakalı bir durum. İlk kullandığınız marka hangisi ise onu daha çok beğeniyorsunuz genel olarak. O nedenle bu durumda ben genelde gidin elinize alın ve hangisini severseniz onu alın diyorum.
   Şimdi çok minimal farklar söz konusu edilecek olursa D7100 bir tık daha iyi görsel üretiyor ve yine bir tık daha iyi AF performansına sahip. Ama bu farklar o kadar az ki normal bir kullanıcı bu farkı anlamaz. Ayrıca küçük bir PS düzenlemesi ile tamamen ortadan kalkar bu farklar. Sonuç olarak geniş bir fotoğraf konu karması sıraladığın düşünülürse Canon’un lens çeşitliliğinin ve fiyat avantajının önde olması nedeniyle ben Canon 70D derim 🙂 Memnun kalırsın… Sevgiler…

 73. Mrb Ali Bey . Acaba Canon d70 ile şu linkteki fotoğraflardaki kada canlı resimler çekebilir miyim bu fotoğrafların böyle güzel olması lens ile ilgili mi 70d için şu resimler gibi hangi lensleri önerirsiniz
  FOTO 1 : http://www.panoramio.com/photo_explorer#view=photo&position=115&with_photo_id=98717018&order=date_desc&user=3045487
  FOTO 2 : http://www.panoramio.com/photo_explorer#view=photo&position=107&with_photo_id=98717582&order=date_desc&user=3045487

  3 http://www.panoramio.com/photo_explorer#view=photo&position=209&with_photo_id=63995748&order=date_desc&user=3045487

  • O fotoğrafları 18-55mm lens ile de çekebilirsiniz. Mesele tamamen arkadan gelen ışık ve photoshop. Ama özellikle photoshop 🙂 Biraz keskinlik, biraz kontrast ve renkler de arttırıldı mı olay tamamdır…

 74. ali bey merhaba size bir sorum olacak nikon 7100 18-105 mi yoksa canon 70d 18-105mi fotogralari ic cekim yapmak icin alacagim makinayi ve bazende dis cekimi icin sizce hangisini alayim kararsiz kaldim. simdiden tesekkür ederim

  • İkisi de o kadar yakın gövdeler ki ne diyebilirim. Bir mağazada elinize alın ve deneyin. Hangisi size daha iyi gelirse ve kendinizi yakın hissederseniz onu alın… En doğrusu bu. Ama illaki buradan bir cevap almak istiyorsanız ben de kullandığım D7100’ü tavsiye derim. Bir tık daha iyi gövde… Sevgiler…

 75. GÜNAYDIN Ali bey nıkon 7100 Sorun yaşamıştım sensorde toz topluyordu size bahsetmiştim şimd canon 70d ye geçtim ama pil sorunu var gibi görülüyor 200 fotoğrafta bitiyor yada beklemye bırakınca 3 Günde boşalıyor sebebi nedir acaba

  • Toz mu pil mi 🙂 Markaların son dönemde sorunlu ürün sayıları artıyor nedense… Pilin durduk yere bitmesinin iki nedeni olabilir. Ya kamera açık kalıyordur yada pilde sorun vardır. Pili test ettirebilir veya yedek pil alabilirsiniz. Yedek pil daha kalıcı bir çözüm olur. Ve her zaman yanınızda enerjiniz bulunmuş olur. Esen kalın…

 76. Iyi aksamlar Ali bey, Azminize ve ayni sorulari usanmadan tekrar tekrar cevaplamaniza hayranim, ve bu meziyetinizden dolayi size ayrica tesekkur ederim,

  Belki benim sorumun yeri burasi deyil, ama konuyu aktif buldugum ve kesin cevap alacagimida goz onunde bulundurarak sorumu burada sormaya karar verdim… Ben hala hazirda, Dagcilik, Rc helikopter, Latin amerikan dans, At sporlari ve hobi amacli hayati kolaylastiracak makine gelistiren abukk subuk bi adamim, ama son zamanlarda daglarda daha cok geceleyince yildizlar ve uzay dikkatimi cekti ve hemen teleskop arayisina girdim, yasadigim ulkede ilk elime gecirdigim ve teleskopa donustrebilecegim maksutov cassergain tipi bir objektif oldu 100/1000 f10, ben bu objektife kendim eskiciden buldugum 2.5×10 bir tufek nisangahini kesip bicip merceklerini sokerek akuler yaptim ve gok yuzune bakmaya basladim. 🙂 tabi insanin bir cok hobisi olunca mutlaka fotograf makineside olmasi sart oluyor, gecen yil canon 700d aldim, baktim benim o zaman samsung note 4 ile daha guzel fotograflar cekiyorum 🙂 makineyi bir yas gununde arkadasima hediye ettim, ama uzaya bakmaya baslamakla birlikte bir fotograf makinesi sahibi olmam gerektigine kesinlikle karar verdim, zira akulere telefonu dayayip 180 defa buyutulmus bir objeye fotograf cekmeye calistim olmadi 🙂

  Tum bunari nedenmi yaziyorum.. ben farkina varmadan cok guzel manzara fotograflari cekmeye basladim ve helikopter ucuslarina kisa videolar tabi butun bunlar beraberinde video montaj ve photosop kullanmayida getirdi..

  Dogal olarak elektronik pazarina kostum ve tekrar fotograf makinesi stantlarini gezmeye basladim, yasadigim ulke elektronik anlaminda dunyanin en ucuz ulkesi,

  700d denememden sonra gozume ilk carpan model 70d oldu ve acayip mutlu oldum, ozellikle sizin inceleme yaziniz ve buradaki oneri isteyen aradaslarin gerek kendi gozlemleri ve sizin tavsiyeleriniz dogrultusunda benimde hic dusunmeden tercihim durumunda, Ancak burada anlamadigim bir olay oldu hatta bununla alakali bir cok yazi okudum ama yazilar sanki kelime anlamini anlatan sozluk gibi olmus, hic bisey anlayamadim, bahsettigim sey ff olayi….

  Yani fullframe denilen olay, boyle muhtesem bir makine fullframe deyil! yada deyil ama aslinda oyle bisey hic eksigi yok! yada yok deyil bu hicbirzaman bir fulll frame deyil! kisaca bu meseleyi netlestiren bi yazi yok! diyelim full frame deyil ama aslinda onlarin yaptigi tum gorevi yapabiliyor (bu manada) o gorev nedir ben bilmiyorum bir turlu anlamadim…. yok bu model amatordur ve full frame ciddi dusunenler icin gereklidir ise bu durumda 70 d hic dusunulmemelidir?

  Aslinda cok ozur dileyerek ve cok uzattigimida bilerek soruyu netlestiriyorum..

  Nedir bu full frame? d70 alacak birinin full frame olmamsi sebebiyle ne tur kayiplari olur? belli bir zaman sonra bu eksikligi dolayisi ile vazgecilip mutlaka bir full frame sahibi olma istegi dogacakmidir?

  Hayatim boyu Fotograf yada Fotografciliktan para kazanma dusuncesi olmayan, benim sadece hobi amacli kullanacagim ama goz zevkine duskun oldugumunda altini cizersem, 70d sadece bu ozelliginden dolayi elemem gereken bir secenekmidir? bu secenegi elersem daha once prof fotograf makinesi kullanmayan biri olarak, hatta amator model dahi! benim kullandigim fotograf makinesi markalari ( note 4 s6 edge) 🙂 kafadan d7 mark II satin almak mantiklimidir? yoksa Emincim dert etme d70 in ff olmadiginada takilma bazi eklenen ozelliklerle o acigi kapatiyor.. diyebilirmisiniz? bir soruyu elli taraftan evirip cevirdigimin farkindayim 🙂

  Daha objektifleri sormadim bile ama hele bir govdeyi haledelim sonrasina zaten soru cok, yasadigim ulkede d70 standart 18 135 lens ile satiliyor tum dunyada gecerli garantisi ile 950 dolara alabiliyorum…

  bu yaziyi sabirla sonuna kadar okuyup, unutmaya yuz tutmus oldugum Turkcemi anlayip, bana vereceginiz cevaptan dolayi simdiden cok tesekkur ederim.. Saygilarimla

  • Emin bey merhaba. Öncelikle hoşgeldiniz. Yorumunuzu sonuna kadar okudum 🙂 Full frame sensörlerin boyutu genel olarak 24x36mm dir. Kroplu sensörler ise (yani Canon 70d veya Nikon D7100) yaklaşık olarak 16x24mm gibi oluyor. Görüldüğü gibi kroplu sensörler daha küçük oldukları için görüntü kalitesi full frame olanlardan daha zayıf oluyor. Sensör ne kadar büyük olusa her bir pikselin de boyutları büyüdüğünden dolayı daha fazla ışık alıyor ve daha detaylı ve grensiz fotoğraf üretiyor. Bu nedenle temiz ve detaylı fotoğraf almak isteyenler full frame gövde kullanıyorlar.

   Siz gökyüzünü çekecekseniz full frame gövde almanız daha iyi olacaktır. Aynı durum manzara için de geçerli. 70D ile 5D mark 3 aynı işi yapabilir bu doğru ama görüntü çıktıları farklı olur. Görüntü meselesinde hassas olduğunuz söylemişsiniz. Bu nedenle bence hem gökyüzü hemde manzara için Canon 5D Mark 3 alın ve yanına da 24-70mm f/2.8 lens veya 24-105mm f/4 lens alın. derim. Esen kalın….

 77. Hocam verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Vaktiniz olur da kısaca sorumu cevaplarsanız çok sevinirim. Öncelikle internet tv için genelde kapalı alanda çekim televizyon programları, (zaman zaman dışarı çekim ) , ayrıca kısa filmlerde de kullanılacak şekilde önerdiğiniz marka ve modeller nelerdir? Birde farklı model yada markalarda aynı anda kullanmak sıkıntı yaratırmı.yani 3 tane alacağım cihaz marka model aynı mı olmalı? bütçe olarak minimum ve orta seviyede neler almallıyım? cevabınızı bekliyor, saygılar sunuyorum

  • Sony gövdeler bence vido da daha iyi. Canon gövde alırsanız uygun dönüştürücüler ile lensleri Sony ve olympus veya Panasonic de de kullanabilirsiniz. Aynasızlar bu iş için daha iyi gibi. Karar sizin.

 78. Hocam merhabalar.
  Sayfanızı sıklıkla takip ediyorum . Harikasınız 🙂 . Bir sorum olacaktı 70 D de 18-55 veya 18-105 lik lensler kullanılınca gerçek değerler nasıl olur ? APS-C sensör biraz işi değiştiriyor. Teşekkürler.

  • İbrahim bey ilginiz için öncelikle teşekkürler. Canonda lensledeki değerleri 1.6 ile çarpacaksınız. Yani 18-55mm lens yaklaşık olarak 28-88mm 18-105mm de 28-168mm olur.

 79. değerli dostlar belkide hiç cevap alamayacağım diye düşünürken senel foto yorumları gördüm . futbol müsabakaları takip eden amatör bir gazeteci olarak sizlerden ricam 70d makina için uyumlu zoom lens önermeniz. şuan bütçem dahilinde 55-250mm is ve 18-135mm stm paket lens kullanıyorum. fakat başarılı netlik yakalayamıyorum. aynı zamanda düşük ışıkta kapalı spor salonları voleybol ve basketbol müsabakalarıda takip ettiğimden yüksek hızda fotoğraflarım kesinlikle başarısız oluyor bir çok fotoğraf ya karanlık yada fulu çıkıyor yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla.

  • Bunun için 70-200mm f/2.8 gibi bir lense ihtiyacınız var. Az ışıkta netlik için diyafram değeri 2.8 gibi açık bir değer olmalı ve lens keskin olmalı. Diğer yöntem 100-400mm lens alıp yüksek iso değerlerinde çekim yapmaktır. Düşük fiyata keskin lens maalesef yok.

 80. Hocam merhaba-,

  Eos 70D W / Eos 70D N

  ikisi arasında farklılık var mı? son kısımda ki harfler ne anlama geliyor.

  Bilgilendirir misiniz.

  Teşekkürler

  • Daha önce böyle bir şey duymadım. Mağazanın kendi taktığı bir ek olsa gerek. Kit lenslere ve kutu içeriğine göre. Yoksa bir tane Canon 70D var.

 81. Ali bey iyi gunler 1 senedir 60d kullaniyorum video ile isim yok sadece dokunmatik ekran , wi-fi ozelligi digi5+ islemci ve 20 mp icin 70d ye gecmeye deger mi acaba

  • Bu yazdıklarınız için 70;d ye geçmeye değmez. Ama fotoğraf kalitesi ve gövde kullanışlılığı – performansı için değer…

 82. Merhaba, otopsilerde ve olay yeri incelemelerinde video çekimi için bir dslr almayı düşünüyorum. Malum gece karanlık ortamlarda çekim yapılması gerekebiliyor, 70d benim işimi görür mü? yada bana başka hangi makineyi önerebilirsiniz. Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Bimeks olması nedeniyle güvenilebilir ama kapalı kutu varsa onu isteyin bence. Teşhir ürünü olabilir. Birde bir dönem Bimeks Electro Word’ü satın almadan önce Electro Word de satılan Nikon ürünlere Türkiye distribütörü Karfo -Karacasulu garanti vermiyordu. Canon da durum nedir bilemiyorum. Shutter sayısına bir bakın bence. En güveniliri bu. Çekim yapılmış ise teşhir ürünü olabilir.

 83. Tesekkurler ali bey birtane varmis kutuyu acik getirince direk kalsin dedim anlamam ben kullanilmismi diye siz olsaydiniz daha iyi kontrol edebilirdiniz belkide biri alip iade etmis olabilir de

 84. ali bey bende yarın kavuşuyorum makinaya ilk geldiğinde yapmam gereken bişey varmı ayar vs birde kullanmadığımda lensi çıkarmalımıyım

 85. Ali Bey Selamlar;

  Fotoğrafçılığa hobi amaçlı başlayan birisiyim.Çok fazla bir araştırma yapmadan ikinci el bir D7100 aldım fakat sonradan okuduklarım biraz canımı sıktı.D7100 için sensörde yağlanma,leke v.s. durumlardan söz ediliyor.Bu durumun fotoğrafa etkisi ne kadar olur, yada zamanla bu yağlanmalar sensörde kalıcı iz yada hasar bırakır mı?

  Saygılar…

  • Merhaba. Her sensörde olmuyor bu durum. Her halükarda tüm sensörlerde belli zaman sonra tozlanma olur. Bu temizlenir. Bundan kurtulmanın yolu yoktur. D7100 de bazen fazla olabiliyor. Ama fotoğrafa etkisi genelde olmuyor. Servisinde veya ehil kişilerce temizlenince hiç sorun kalmıyor.

 86. ali bey merhaba çekilen foto ve videoları pc de tam ekran nasıl yaparız makinanın ayarındanmı oluyor yoksa bi programmı var fotolar ekranı kaplamıyor tam

  • Tam ekran derken kenarlarda boşluk kalmamasını söylüyorsanız onun için fotoğrafı Full HD (1920x1080px) boyutlarda çekmeniz gerekir ama bunun bir anlamı yok bence. Zira geniş fotoğraflar sadece sunumlarda güzel oluyor. Aslı fotoğrafın 3:2 oranında olması. Ama zevk meselesi elbette. Bende bir çok fotoğrafımı Full HD olarak düzenliyorum ama o şekilde çekmiyorum. Yok eğer sorununuz fotoğrafın çok küçük kalması ise ayarlardan çözünürlüğü değiştirmeniz gerekir. Esen kalın…

 87. Merhaba İlk Cihazım Canon Eos 70D 18-135mm . Alalı 2 gün oldu ama sadece 1 saat bakabildim makineye. Çok çok özelliği var ve ben bunları kullanmayı bilmiyorum. Canon eos rehberi 70D uygulaması maalesef yok. Canon Görsel Akademi sitesinde de kod falan istiyor. Acaba ben nasıl bunun eğitimini alabilirim ?

 88. Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. uzun süredir doğa ve şehir fotoğrafçılığı yapıyorum.ancak kullandığım makineler tam olarak bana ait değildi. Bu vaz geçemediğim 2 konu (doğa ve şehir) üzerinde ilerlemek istiyorum.3 makine arasında kararsız kaldım.Bunlar Nikon D7100 ,Nikon D7200 ve Canon 70D ; acaba benim çalışmalarıma en uygun olan hangisidir ?

  Ayrıca seçimim ne olursa olsun internetten sipariş vereceğim bu hususta da önetenileceğiniz bi site felan var mı sizce n11.com uygunmudur

  Saygılar…

  • Ahmet bey öncelikle ilgi ve beğeniniz için teşekkür ederim. İlgilendiğiniz konu için bu üç gövde arasında bir fark yok. Hepsiyle aynı sonucu alırsınız. O nedenle hangisi size daha sevimli geliyor ise onu alın derim. Ancak yine de bana soracak olursanız çok küçük farklar ile Nikon D7200 hem hız hem görüntü kalitesi ve hem de iso performansı olarak daha iyidir. Ben olsam onu alırdım. Esen kalın…

 89. Merhaba ali bey, yıllarca fotografa merakım vardı arkadaşların makinelarını alıp çekerdim canon 650d canon 600d gibi. artık kendime makine almak istiyorum. Yurt dışından alacağım 1 ay sonra Amerikaya gideceğim ve amerika da nerden alınır biilmiyorum.? bu makineyi çok beğendim en çok dokunmatik ekranı ve telefona uzaktan bağlantı kolaylığı. Yurt dışında ne kadara alırım sizce? pişman olur muyum? Teşekkürler

  • İkisi de olur. Yakın çıktılar veriyorlar. Ama 7D mark 2 çok daha hızlı ve gelişmiş bir AF sistemi var. O nedenle ornito için en ideali Mark 2… Esen kalın…

 90. Merhaba ben dügün fotografciligi icin makine alicam sizce canon d70mi canon 7d mark2 mi canon 6d mi yoksa nikon d7000 veya nikond610 mu. Ve önerebileceğiniz lens nedir

  • Düğün fotoğrafçılığında fonun flu olması önemsendiği için ve duruma göre büyük baskı istenebildiği için bence 6D. Full Frame en iyisi… Lens olarak Canon’un en sevdiğim lenslerinden birsi 24-105mm f/4 olabilir. Bu ekonomik olan. Bütçe müsait ise 24-70mm f/2.8 alın. Bir de 70-200mm alabilirseniz çok güzel olur.

 91. ali bey canon 70 d nin nikon d7200 gibi tıme-lapse zaman atlama ve bulp çekimi varmı birde nikon -d7200 mü canon 70 d mi diye sorsam size, ileride sergi açarsam baskıya kaliteyi yansıtmada hangisi başarılı olur((çekim alanlarım doğa ,kuş yaban hayatı hedeflii almak istiyorum makinayı)),şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba. 70D de zaman atlamalı çekim modu yok maalesef. Bunu harici alınacak bir kumanda ile yapmak mümkün. D7200 fotoğraf çıktısı ve iso başarısı noktasında daha iyi ve bu yaban hayat çekimlerinde önemli bir etken. Ancak Canon da 400mm f/5.6 gibi bir prime lens avantajı var. Nikon da ona yakın ama o kadar keskin olmayan yeni çıkan 200-500mm de işinizi görecektir. 300mm f/4 çok daha iyidir. Karar sizin.

 92. Günaydın ali bey
  daha önce nıkon d7100 kullandım 6 ay kadar sensore yag Atmasından dolayı elimden çıkardım canon 70d aldım
  5 ay kullandım aynı sorunu yaşadım 5 yıl öncede nıkon d70s de yaşadım ne yapmalıyım ne tür makına almalıyım en son canon 1gx mark 2 düşünüyorum artık d slr istemiyorum sizin öneriniz ne olur şimdiden teşekkür ederim

  • Yağlanma sorunu bazen olabilir ama bu fotoğrafa etki etmiyor. Bazı dönemlerde ücretsiz sensör temizliği yapılıyor. Temizletebilirsiniz. D7200 de bu sorunu duymadım ama garanti veremem. 1gx düşünülebilir fakat DSLR kalitesini ve performansını vermez. Karar sizin.

 93. İyi Günler Kolay Gelsin Ali Bey Çok güzel yorumlarınız ve de güzel siteleriniz var hepsini’de itina İle Takip ediyorum.Bende Fotoğraf Makinesi almayı düşünüyorum.
  Hangi Fotoğraf Makinesi önerirsiniz almışken bir tane alalım tam alalım… Yardımcı Oldunuz için Şimdiden Teşekkür Ederim kolay gelsin Saygılar…

 94. Ali bey bilgilendirmeleriniz için tşkler. Hobi amaçlı Canon 1100d ile başladığım çekimlerime bi tık daha ileri götürebileceğim makine önerileri rica edeceğim sizden 70d aklımda olan sizden de fikir almak istedim

  • Basın için aslında hızlı ve full frame gövde uygun olsa da ciddi haber fotoğrafçılığı dışında kurumun yaptığı faaliyetler ve amirlerin açılış konuşmaları vs gibi çekimler için 70D yeterli olur…

 95. Ali bey merhaba, eşim dış çekim düğün fotoğrafçılığı, mezuniyet ve ürün fotoğrafı çekmek için yeni bir makine alacak. Bütçemiz çok sınırlı. Türk ve yabancı sitelerden okumadığımız yer kalmadı 😊 Eşim Canon seviyor ve ikinci el 70D + 18/135 + 18/50mm + tripod ve çanta almak istiyor. Ben de Nikon d7200 18/140mm al sonra 50mm alırsın diyorum. Burada esas olan kaliteli düğün albümleri elde etmek. Bu nedenle neredeyse boşanacağız 😊 Bir aile faciasından önce bize yardımcı olabilir misiniz? Sevgiler…

  • 🙂 🙂 Merhaba. Bu iki set ile de aynı sonuçlara ulaşırsınız. Arada kayda değer bir fark yok. Çok teknik detaylarda boğulmamak lazım. Makineyi daha çok kim kullanacak ise onun istediği markayı alın olsun bitsin 🙂 Canon sette hem 18-135mm var hem 18-50mm var. 18-135mm alınca 18-50mm almaya zaten gerek yok ve anlamsız. 18-50mm yerine sadece 50mm f/1.8 alın daha doğru olur.

 96. Selamlar, Ben 70D makinasında bir tanıtım videosu çekeceğim HD çekim yapıyorum video boyutları çok fazla 10 dklık videoda 4 gb yer kaplaması normal mı? Bununla ilgili bir çözüm varsa bunu nasıl düzeltebilirim, yardımcı olabilir misiniz?

 97. merhaba ali bey
  yazınız çok bilgilenirici. ben kendim hakkında şunu sormak istiyorum; fotoğrafa canon eos 1100d ile başladım yaklaşık 3 senedir aynı makine ile çekim yapıyorum. ekipmandan çok fotoğrafa odaklanmak istediğim için makinemi hemen değiştirmedim ancak artık daha profosyonel bir makineye geçmek istiyorum. Wifi benim için çok önemli. 5d mark ile 70d arasında ne gibi farklar var? bana hani ürünü tavsiye edersiniz.
  teşekürler

 98. Selamlar Ali bey,ben 70d 77d 80d arasında kaldım.giriş seviyesi üstü bir makina istiyorum.su anda elimde 550d var.manzara,sokak,portre fotoğrafları çekiyorum.bana ne önerirsiniz?

  • Sıralama aynen yazdığınız gibi. 80D en iyisi. Karar sizin. 77D de af çok hızlı ama manzara için 80D daha iyi olacaktır.

 99. Ali Bey merhaba,
  Fotoğraf makinesi alma evresinde biri olarak sizin tecrübelerinizden yararlanmak istedim.
  Çok fazla çeşit olduğu için kafam karışmış durumda. İlk başta fazla bütçe harcamak istemediğim için çekim sayısı düşük 2. el giriş üstü makine bakıyorum. Kararsız kaldığım modeller Nikon D7000 ve D7100, Canon 7OD ve 60D, şimdiki bütçeye bunlar uygun düşüyor. Benim için önemli konu çekim hızı ve enstantene olacak. Video hiç önemli değil. Buna göre seneçeklerden hangisi daha doğru olacaktır. Elim hep 70D’ye gidiyor ama işin içinde Nikon da olunca kararsız kalıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler

  • İçlerinde en ideali Canon 70D ve Nikon D7100. Video önemli değil ise D7100 daha iyi iso ve fotoğraf kalitesi verir. Ama genel olarak Canon seven birisiyseniz Canon 70D alın. Pişman olmazsınız…

 100. Ali hocam merhabalar
  Ben 70 d nin bütün ihtiyaçlarımı karşılıcağına karar verdim gerek yorumlari ve yazınızı okuyarak.. sürekli doğayla iç içe olmayı seven biriyim ama nasıl bir lense karar vermem gerekiyor bilemiyorum ihtiyacımı karsılıcak bir lens almak istiyorum bütçem ahım şahım değil.. sizin önerinizi sabırsızlıkla bekliyorum

 101. Merhaba elimde d5200 var ve orta seviye bir makineye geçmek istiyorum. Daha çok manzara doğa belki biraz kuş gibi çekimler için kullanıyorum. Video ile işim olmuyor. 70d 77d arasında kaldım. Aralarında kayda değer bi görüntü kalitesi oluşur mu? 70d alırsam 17 50 f2.8 gibi daha güzel bi lense para ayırabilirim ama 77d de kit lens takarım diye düşünüyorum. Sizin düşünceniz nasıl olurdu veya bu makineler dışında başka birşey önermek ister miydiniz

   • Cevabınız için teşekkür ederim. Elimde sadece 17 70 sigma var. Ben 2. El almayı düşünüyorum fiyatlarına baktım aralarında 1000 lira fark var. Özelliklerine bakarsak değer demi?

    • 1.00tl fark vermeye değmez bence. 70D de ziyadesiyle işinizi görecektir. Hatta Sigma lensi satmadan Nikon D7100 veya D7200 alabilirsiniz. Daha iyi fotoğraf kalitesi sunacaktır. Video biraz zayıf tabi ki…

     • D7100 düşünmüştüm ama ekranın sabit olması dokunmatik olmaması ve 70 300 titreşim engelleyici lensler canonda 300 400 lira daha ucuz ve bulunabilir olmasından dolayı vazgeçmiştim. Canon 760d sizce nasıl giriş seviyesi diye geçiyor ama 70d den aşağı kalır bi yanı yok gibi işlemcisi falan daha iyi hatta sizin düşünceniz ne bu iki makine için? Bu arada çok teşekkür ederim fikirlerinizi paylaştığınız için.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here