Kuş Fotoğrafçılığında Ekipman Kombinasyonları

0
5839

Yaban hayat fotoğrafçılığı ve özelinde kuş fotoğrafçılığı diğer bir çok alana göre daha özel ve hızlı ekipmanlar kullanmayı gerektirir. Kuş fotoğrafçılığına yeni başlayan bir çok fotoğrafçı ne tür bir ekipman kurmaları gerektiği konusunda fazlaca soru işaretlerinin arasında kalarak yorucu ve sitresli bir dönem yaşarlar. Bu süre içerisinde kullanıcılardan gelen farklı tavsiyeler ve özellikle forumlardaki tutarsız ve marka bağımlısı yorumlar nedeniyle sağlıklı karar vermek neredeyse imkansız hale gelir. Belli bir fotoğraf geçmişi olan veya uzun süredir fotoğrfala uğraşan fotoğrafçılar bu sorunu her ne kadar daha rahat halletsede genel olarak bu fotoğrafçılarda da “hangisi en doğrusu” sorusu yakalarını bırakmaz.

Bu konuda en doğrusu budur diye bir şey yoktur. Mevcut ekipmanınıza yapacağınız eklemeler ile kişisel çalışma ve fotoğraf belleği alt yapınıza göre bir ekipman kurabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi vahşi yaşam fotoğrafçılığında kaliteli, sağlam, keskin ve hızlı ekipmanlara ihtiyaç olduğu kaçınılmaz bir gerçek olmasının yanı başında böyle bir ekipmanı kuramayacak olan kişilerinde bu işi yapamayacağı anlamına gelmez. Belli bir seviye ve kaliteye kadar herkes kuş fotoğrafı çekebilir. Zira fotoğrafı fotoğrafçı çeker ekipman sadece bir araçtır. Ancak belli bir seviyeden sonra iş profesyonel kalitede fotoğraflar almaya gelince kesenin ağzını biraz daha açmak kaçınılmaz olur 🙂 Bu yazı daha çok yeni başlayan ve amatör fotoğrafçıları ilgilendirse de profesyonellerin de ilgisini çekecektir.

10303 kopya

Kuş fotoğrafçılığında genel olarak tele objektif ile beraber hızlı AF yapabilen ve hızlı fotoğraf kaydedebilen gövdeler kullanılır. Bu kombinasyon doğada karşılaşılacak bir çok durum için yeterli olmaktadır. Ancak doğa sürprizlerle doludur ve her an özel bir karşılaşma muhtemeldir. Bu nedenle kuş fotoğrfaçılığını ciddiye alan bu konuda ilerlemek isteyen fotoğrafçılar bir kaç gövde ve farklı odak uzaklıklarında bir kaç objektif kullanırlar. Hele birde bu fotoğraf alanını profesyonel anlamda düşünen fotoğrafçılar çok daha çeşitli ve esnek ekipman edinmeyi isteyeceklerdir.

Yukarıda yazdıklarımın ışığında en çok tercih edilen ekipman kombinasyonlarını anlatarak doğru ekipmanı bulmanıza yardımcı olmayı umut ediyorum. Örnek kombinasyonlarda kullanılan ekipman görselleri en çok tercih edilen iki marka üzerinde ister istemez yoğunlaştı. Bu nedenle kuş fotoğrafçılığı sadece Nikon yada Canon ile mi yapılır gibi bir soru aklınıza gelmesin. Elbetteki başka bir çok markanın ürünleri ile de çok güzel kuş fotoğrafları çekilebilir. Ancak dünya genelinde en fazla tercih edilen markalar olması nedeniyle yazı ve görseller böyle şekillendi.

Yazının bu noktasından sonra görseller eşliğinde, amatör seviyeden başlayarak profesyonel seviyeye kadar, kuş fotoğrafçılığı özelinde kalmak kaydıyla yer yer yaban hayat fotoğrafçılığı için de tavsiyelerde bulunarak yazıma devam ediyorum.

Giriş Seviyesi Ekipman Kombinasyonları

n1c1

Giriş seviyesi ekipman kombinasyonu, genel olarak fotoğrafılığa yeni başlayan yada başlayacak olan fotoğrafçıların tercih ettiği kombinasyondur. Fotoğrafçılığı öğrenmek istemeleri ve bütçelerinin yeterli olmaması nedeniyle bu kombinasyonu tercih edenlerin sayısı oldukça fazladır. Yukarıdaki iki görselde görüldüğü gibi giriş seviyesi bir gövde ile genel olarak her markada bulunan 70-300mm lik bir objektif doğada hayvanları ve kuşları görüntülemek için makul bir başlangıç olabilir. Bu ekipman ile hayalleri süsleyen keskin ve detaylı fotoğraflar elde etmek oldukça zor olmakla birlikte (imkansız değil) genel anlamda konunun (hayvanların) minimize olduğu, fotoğrafta duygu veya atmosferin yansıtıldığı görüntüler elde edilebilir. Nadiren de çok çok yakın olma imkanı elde edilebilirse detaylı fotoğraflar alınabilir. Ancak bu alanda ilerlemek isyeten fotoğrafçılar en kısa sürede alttaki kombinasyonlardan birisine sıçramak durumundadırlar.

Orta Seviye Ekipman Kombinasyonları

N2a c2

Orta seviye kombinasyonda yukarıda görülen iki kombinasyon söz konusu olmaktadır. Burada her iki fotoğrafta da iki farklı gövde göreceksiniz. Bu seviyede çift gövde kullanan çok azdır. Genelde tek gövde kullanılır. Bu gövde 300mm veya 400mm lens ile kullanılır. Bu kombinasyon hobi olarak fotoğraf çeken ancak fotoğraflarının çok güzel olmasını isteyen fotoğrafçıların çokça tercih ettiği kombinasyondur. Ayrıca bu seviyedeki fotoğrafçıların çoğunluğunda hep bir kararsızlık durumu vardır zira çevrede iyi objektifler ve gövdeler başka fotoğrafçılar tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca bunlarla çok ta güzel fotoğrafçekmektedirler ! Dolayısıyla zannedilmektedir ki bir 500mm, 600mm ve hatta 800mm lens alınca fotoğraflar birden sanat eserine dönüşecek. İnanılmaz şeyler olacak. Ama durum hiçte öyle değildir. Objektifin odak uzaklığının yanı başında belli sınırlarının da olduğu bilinmelidir. Ekipmanı doğru kullanmak ve konuya yakın olmak esas olanıdır. Diğer taraftan yukarıdaki kombinasyonlar kalite olarak oldukça iyi seviyede olan ekipmanlardır.

Mevcut son teknolojik durum göz önüne alındığında orta seviyede Nikon da D7100 veya D300s ile 300mm f/4 lens Canon da ise 7D veya 70D ile 400mm f/5.6 lens çok başarılı ve en çok kullanılan kombinasyondur. İkisi arasında kıyaslama çok sık yapılmakta ve forumlarda kavga derecesinde hararetli tartışmalara neden olmaktadır. Bu noktada kişisel tecrübelerim ışığında diyebilirimki iki kombinasyon arasında fark yok denecek kadar azdır ve asıl fark kullanımdaki keyifte yatmaktadır. Ayrıca sadece bu modeller için ayrıntılı bir test yazısını çok yakında sizlerle paylaşacağım.

c2z N2z

Orta seviyede diğer bir seneçekte zoom lenslerdir. En sık tercih edilen ve kullanımı başarılı sonuç verecek örnekleri yukarıdaki görsellerde görebilirsiniz. Zoom lensler prime lenslere göre daha fazla optik eleman barındırması ve hareketli optik yapıları nedeniyle bir miktar keskinlik kaybına sebep olurlar. Bu kayıp görsellerde yakınlık ve detay istendiği zaman belirgin olmakla birlikte kompozisyon içerikli, kuşun fotoğrafta daha az yer kapladığı türden fotoğraflarda çok önemli olmamaktadır. Bu ifadelerden zoom lensler ile detaylı ve kaliteli görseller elde edilemeyeceği sonucu çıkartılmamalıdır. Zira yukarıda görsellerini gördüğünüz Canon 100-400mm, Nikon 80-400mm, Sigma 50-500mm lensler tek başına da çok başarılı optik performansa sahiptirler ve bir çok noktada yeterlidir. Ancak prime lensler zoom lenslere nazaran biraz daha keskin ve netleme noktasında biraz daha hızlıdırlar.

Orta İleri Seviye Ekipman Kombinasyonları

N2b c3b

Orta ileri seviye kombinasyonda bir prime bir de zoom lens beraber ekipman çantamızda bulunmaktadır. Bu seviyedeki fotoğrafçılar artık kuşların/hayvanların bir çoğunu tanır ve tek başlarına detaylı ve yakın fotoğraflarıyla beraber kompozisyonun daha öne çıktığı sanatsal fotoğraflarda yakalamayı isterler. Bu nedenle ekipmanları daha işlevsel hale gelmelidir. Ayrıca son dönemlerde video kaydı da fotoğrafçılar tarafından yaygın olarak yapılmaktadır. Yeni çıkan tüm gövdeler video çekebildiği için özellikle videoda zoom lens daha avantajlı olmaktadır. Bu nedenle de bu seviyede genel olarak iki gövde beraber kullanılılır. Tek gövdede sık sık objektif değiştirmek zorunda kalınacağından ve bu durum zor şartlarda (su, toz, çamur gibi) ekipmana zarar verebileceği gibi ani gelişen bazı durumların kaçırılmasına neden olabileceğinden çift gövde daha efektif olmaktadır.

Gövdelerden birisi ile objenin (kuş yada memeli) yakından görüntüsünün alınabileceği prime lensi takıp yakın ve detaylı fotoğraflar alırken (hatta portre) diğer gövdeyede zoom lensi takarak habitatını, etrafındaki diğer kuşları veya sudaki yansımasını da kadraja ekleyerek etkili kompozisyonlar oluşturulabilir. Ayrıca proje tabanlı çalışan fotoğrafçılar daha interaktif sunumlar için bir gövde ile fotoğraf çekerken diğer gövde ile aynı anda video kaydı yapabilirler.

Bu noktada son zamanlarda popülerliği artan aynasız fotoğraf makinelerinden kısaca bahsetmek istiyorum. Aynasız kameralarda canlı ön izleme özelliği ve devamlı af yapma özelliği gibi pratik özellikleri kullanarak uygun dönüştürücüler ile Full HD video kaydı yapmak mümkündür. Sony, Olympus, Samsung gibi makineler için özel olarak üretilen Nikon ve Canon lens dönüştürücüleri sayesinde elinizdeki objektifleri kullanabilirsiniz. Hatta benim de severek kullandığım Nikon 1 serisi 2.7x krop çarpanı sayesinde 300mm lensi 810mm gibi kullanma imkanı vermektedir. Bu da özellikle video kaydı yaparken güzel bir yakınlık avantajı sağlamaktadır.

İleri Seviye Ekipman Kombinasyonları

N2 c3

N5c4

İleri seviye kombinasyonların bel kemiğini her birisi bir otomobil fiyatı değerinde olan süper tele objektifler oluşturmaktadır. Zor Işık koşullarında bile harika fotoğraflar alma imkanını sunan 300mm f/2.8 gibi bir lens ile başlayan bu kombinasyon yakın ve detaylı fotoğraf alma imkanı veren ve neredeyse kuş fotoğrafçılığının optimum lensi olarak bilinen 500mm f/4 gibi ağır ve büyük bir objektifle devam eder. Yeterli bütçesi olan ve fotoğrafçılığı ciddiye alanların tercih edeceği bu ekipmanlarda genel olarak tek bir gövde ile çoğunlukla 500mm lens kullanılırken daha az da olsa 300mm f/2.8 lens kullanılır. Bu kombinasyona sahip fotoğrafçılar genellikle eski ekipmanlarını satmazlar ve orta ileri seviye ekipmanları da her zaman yedekte bekler.

Kuş fotoğrafçılığında hem 300mm f/2.8 hem de 500mm f/4 en ideal lenslerdir. Esasen bir çok durum için 500mm yeterli olurken kuşlara çok fazla yaklaşmayı tercih eden fotoğrafçılar için (ki bazı fotoğrafçılar çoğunlukla araç içinden veya çamura-suya girmeden biraz daha uzaktan çekim yapmayı tercih eder.) 300mm lens daha kullanışlı olmaktadır. Doğada hayvanları fotoğraflarken söylenen bir söz vardır; “fotoğrafın iyi değilse yeterince yakın değilsindir”. Bu nedenle 300mm gibi bir lens ile 1.5m den netleme yapılabildiği için kuşun çok çok yaklaşması durumunda normalde gözle görülemeyecek detayları alma şansı yakalanmış olur. Bu kadar yakınlaşmalarda 500mm lensin minimum netleme mesafesi 4.5-5m olduğu için bazen kuşu netleme imkanı bile olamamaktadır. Tabiki bu verdiğim özel bir durum ama inanın bu durumla hiçte azımsanamayacak kadar sık karşılaşılmaktadır. Fotoğrafçı zamanla geliştirdiği fotoğraf tekniğine göre bu iki lensten birini tercih edecektir.

Pro Seviye Ekipman Kombinasyonları

N7 c6

N6 c5a

N8 c7

Son olarak profesyonel seviyede ekipman kombinasyonuna bir göz atalım. Bu noktada fotoğrafçılar en az iki gövde kullanırken gövde sayısında artık sınır kalmamıştır 🙂 Kullanılan bu gövdelerden bir kaçı markaların amiral gemileri tabir edilen en üst gövdeleri olmaktadır. Zira bu noktadaki bir fotoğrafçı arazide iken kötü sürprizleri istemez ve ekipmanının kendisine koşulsuz itaat etmesini ister. Objektif olarak ta orta seviye kombinasyondaki objektifler yedekte beklemekte birlikte 300mm f/2.8 ile 500mm f/4 veya 600mm f/4 objektif beraber kullanılırken bunlara aynı zamanda 200-400mm f/4 gibi özellikle memelilerin fotoğraflanmasında çok işe yarayan üst seviye zoom objektifler eşlik eder. Bu seviye kombinasyonlarda objektifler adeta gövdeye yapışık gibidir. Yani her objektif takılı olduğu gövdeden ayrılmaz çünkü bu seviyedeki fotoğrafçılar objektif değiştirmeyi sevmezler. Spor fotoğrafçılığı yapanlarda da durum benzerdir. Onlarda en az 2-3 gövde ve objektif ile sahanın kenarında hazır bulunurlar ve hiç bir zaman objektif değiştirmezler. Sporda her şey çok hızlıdırlar ve objektif değiştirmeye zaman yoktur. Doğada hayvanları fotoğraflarken de durum bundan farksızdır. Her şey çok hızlı olur ve genellikle en güzel fotoğraflar da o zamanlarda ortaya çıkar.

Konu profesyonellik olduğunda küçük gibi görünen bazı şeyler çok önemli olur. Dolayısıyla Nikon D4 yada Canon 1Dx gibi gövdelere neden o kadar çok para ödendiği anlaşılabilir. Bu Pro gövdeler göreve her zaman hazır birer robot gibidirler. Deklanşör gecikme süreleri o kadar kısadır ki deklanşöre basmanız ile fotoğrafı çekmeniz bir olur. Saniyede 10-12 kare fotoğraf çekebilme hızları ve yüksek iso değerlerinde temiz fotoğraflar üretme gibi becerileri bile başlı başına tercih sebebi olmaktadır. Ayrıca hem dikey fotoğraf çekerken hem de yatay fotoğraf çekerken özel gövde yapısı sayesinde kameranın tüm fonksiyonlarını çok rahat bir biçimde kullanabiliyor olması profesyoneller için önemlidir. Görüntü kaliteleri en üst seviyede olduğu için de özellikle tercih sebebidir. Ayrıca olumsuz hava şartlarına karşı oldukça dayanıklıdırlar. Kar yağarken yada çok şiddetli olmayan yağmur altında rahatlıkla fotoğraf çekilebilirken çöl yada bozkır gibi tozlu ve sıcak ortamlarda da sorunsuz biçimde çalışabilmektedirler. Bunlar bir profesyonel için çok değerli özelliklerdir.

85495 kopya

Burada bir kaç objektifden özel alarak bahsetmek istiyorum.

200-400mm objektif: Yukarıda da ifade ettiğim gibi özellikle memelileri fotoğraflarken çok kullanışlı olmaktadır. Örneğin bir geyik ya da ayının fotoğrafını çekmek istediğinizde 400-500mm gibi lenslerde hayvan bazen kadraja sığmaya bilir. Amacımız portre değilse o zaman istediğimiz fotoğrafı alabilmek için 200-400mm gibi bir lens çok kullanışlı olmaktadır. 200mm de çoğunlukla objemiz ve birazda bulunduğu habitat kadraja girecektir.

600mm f/4 objektif: Bu objektif 500mm den sonra en çok tercih edilen objektiftir. Keskinlik ve perspektif etkisi üst seviyede olan bu objektif büyük boyutları nedeniyle 500mm ye oranla kullanımı biraz daha meşakkatlidir. Ancak bazı fotoğrafçılar bu lensi çok severek kullanmaktadırlar.

400mm f/2.8 objektif: Bu objektif inanılmaz derecede keskin ve f2.8 değerine sahip olmasına karşın az sayıda fotoğrafçı tarafından kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise fiyatının neredeyse 600mm lensle aynı olması ve çok ağır olmasıdır. Kullanımı zahmetli ve zor olduğu için fotoğrafçılar 400mm de kalıp kendilerini bu kadar sıkıntı ile uğraşırmak istemediklerinden 500mm yada 600mm lensi tercih etmektedirler. Ayrıca 300mm f2.8 ile de 400mm ile yapılmak istenenlerin yapılabildiğini de unutmamak lazım.

Farklı Zoom Objektif Kombinasyonları

zoomlens

Zoom objektifler kuş fotoğrafçılığında daha az tercih edilmesine karşın belli kompozisyonlarda ve bazen de farklı teknikler kullanılmak istendiğinde tercih sebebidir. Ayrıca memeliler gibi daha büyük hayvanları fotoğraflamak istediğimizde bazen de bizi kurtarırlar. Zira 400-500mm gibi teleler çok fazla yakın kalabilmekte ve hayvanın tamamını kadraja sığdırmamıza mani olmaktadır. Böyle durumlarda zoom objektifler çok idealdir. Özellikle 70-200mm f/2.8 veya f/4 lensler bu tür konularda daha çok tercih edilir. Hafif olmaları ve görece daha küçük boyutları nedeniyle idealdirler. Ayrıca oldukça da keskin lenslerdir. Bu lenslere alternatif olarak Nikon 80-400mm VR, Canon 100-400mm IS, Sigma 120-300mm f/2.8, Sigma 50-500mm, Sigma 150-500mm sayılabilir. Bunun dışında da özellikle Sigma markasının farklı lensleri olmakla birlikte yukarda sayılanlardan hem hız hem de keskinlik konusunda daha geride olduğu için burada bahsetmiyorum.

Çekim için gittiğiniz alanın farklı karelerini almak içinde, özellikle manzara gibi, bu şekilde zoom lensler taşımak avantajlı olacaktır. Ayrıca video çekmek isteyen fotoğrafçılar için ise bu zoom lensler çok ideal bir yardımcıdır.

800mm Kombinasyonları

bigzoom

Canon 800mm f/5.6, Nikon 800mm f5/6 ve Sigma 300-800mm f/5.6 lenler devasa boyutları ve ciddi ağırlıklarıyla ayrı bir klasmanda kendilerine yer bulmuşlardır. Bu lensler daha dar açıdan ve nisbeten daha uzaktan çekim yapma imkanı sundukları için tercih edilirler. Ancak şu unutulmamalıdır ki böyle büyük lensleri alınca 100m den harika fotoğraflar çekilecek diye bir şey söz konusu değildir. Lens ile obje arasına hava, toz ve nem gibi unsurlar girdiği için belli bir mesafeden sonra fotoğraflar bozulacaktır. O nedenle bu lenslerle ancak biraz daha geriden fotoğraf alamk mümkün olurken esas maharetlerini yakın mesafede gösterirler. Zira bir çok hayvanın portre gibi yakın ve detaylı fotoğraflarını almak mümkün olur.

Sonuç

Ekipman fotoğrafçılıkta bir araçtır. Fotoğrafı makine değil fotoğrafçı çeker. Ancak iyi ve doğru ekipman daha başarılı fotoğraflarda bizim yol arkadaşımız olacaktır. Bazı ünlü fotoğrafçıların “benim için kameranın bir önemi yoktur, her türlü kameraya fotoğraf çekerim, dünyanın en iyi daktilosuna sahip olan adam dünyanın en iyi yazarı veya şari midir? ” gibi cümleler duymuş veya okumuşsunuzdur. Bu ifadeler doğru olmakla birlikte bunları söyleyen tüm fotoğrafçılar en iyi ekipmanları kullanırlar 🙂 Bunun nedeni yeteneklerinin ekipmanları tarafından kısıtlanmasının önüne geçmek istemeleridir. O nedenle fotoğraf hedeflerimize ve bütçemize göre elimizden geldiğince en iyi, en güncel ve en doğru ekipmanı kurmak bu işte ilerlemek ve fotoğrafçılıktan keyif almak adına çok önemlidir.

Yazıdaki fotoğrafçıları ekipmanları ile gösteren fotoğrafları ülkemizdeki kuş türlerini bir platformda toplayan, tanıtan ve fotoğraflarını paylaşan benimde üyesi olduğum TRAKUŞ sitesinden aldım. Sitedeki fotoğrafları inceleyip ne tür ekipmanlarla görüntülendiklerini açıklamalar kısmından inceleyebilir böylece sonuçlar hakkında fikir edinebilirsiniz. Hem site yönetimine hem de fotoğrafları ile destek veren fotoğrafçı arkadaşlarıma bu vesileyle teşekkür ederim.

Bu yazıda doğa ve vahşi yaşam fotoğrafçılığına gönül veren fotoğrafçılara ekipman noktasında bir yol haritası sunmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

Bafra 2 kopya

1 YORUM

 1. çok faydalı bir yazı olmuş. İleri seviye ekipmanlar canımı sıktığı için o kısımları okumadım:)…300 / 400mm değerlendirmeni de merakla bekliyorum…eline sağlık.
  sevgilerimle.

  • Çok teşekkürler, beğenmene sevindim. 300/400mm testi baya ilginç oldu. Yazı neredeyse hazır. Coming soon 🙂

   Sevgiyle…

 2. Nikon D4 ve Canon 1Dx makinalar piksel fakiri makinalar. Özellikle ülkemiz gibi kuşların çok ürkek olduğu bölgelerde hepimizin en güçlü silahlarından biri olan crop imkanı maalesef bu full frame makinalarda rahat olmamaktadır. D4 dahil Nikon un kuşa uyumlu hemen tüm serilerini kullanmış biri olarak önereceğim makina şu an da kullandığım D800 dür. Muhteşem dynamic range i, çok hızlı odaklama yeteneği, aydınlıkta rahatlıkla 6400 ISO dan son derece rahat kullanılabilir croplanabilir fotoğraf çekebilmesi nedeniyle denemenizi ve listenize eklemenizi öneririm. D800e makinamı aldığım sırada moire nedeniyle korktuğum bir gövdeydi ama kullanan yakın arkadaşımın fotoğraflarında kuş tüylerinde moire a rastlamadım, keşke korkmasaymışım :).

  Sigma 300-800 dahil Nikon un tüm egzotik lenslerini kullandım. Şu an 600 f4 ve 300 f2.8 kullanmaktayım. Aslında biz kuşçular tele kullanarak makro çekiyoruz. Çok haklısınız, yüzlerce defa 600 veya 800 ile kuşu sadece seyrettim. Yeni başlayacak arkadaşlara önerim, 300 f2.8 ve üçlü telekonverter seti çok güzel bir kombinasyondur. 300 f2.8 III. jenerasyon aspheric mercekli tc 20 e III ile hala D800 çözünürlüğünün üzerinde çözünürlük veriyor buna karşılık 600 mm nin açı ve hemen hemen aynı alan derinliğine 2.2 metredensahip oluyorsunuz. 600 f4 5 metreden odaklayabiliyor.çok sevdiğim birçok portremi bu kombinasyonla çektim. 300 f2.8 elde çekim için limit ağırlıkta. Hanım kuş fotoğrafçılarına ve yürüyerek biryerlere tırmanacak olanlara önerim D 7000 ve üzeri crop lu bir gövde 300 f4 ve 1.4 x tc dir. Bu ayrıca son derece ekonomik te bir kombinasyondur, hafiftir taşıması ve elde çekimi kolaydır. Odak limiter ini düzgün kullanabilirseniz yeteri kadar hızlıdır.

  400 f2.8 e gelince tüm profesyonel doğa fotoğrafçılarının favori lensidir. Bu lens bir kere kullanılınca tutku oluyor insanda, nedeni de vizörünüzün izin verdiği en parlak görüntüyü gözünüze vermesi. Bildiğiniz gibi bu yeni jenerasyon makinalarda vizördeki ışık f2.8 ile kısıtlı, eskiden 1.2 lensle karanlıkta gözümden daha iyi görürdüm vizörden. Neyse, o parlaklık size çok büyük ferahlık hissi veriyor. Çok dar alan derinliği yakın çekimlerde hem avantaj oluyor hem de eğer vizörün altını devamlı okumuyorsanız ciddi dezavantaj olabiliyor. 600 f4 ağırlığında, daha kısa bu nedenle elle çekimlerde daha kıvrak. F2.8 olduğu için fazla ışıkla otofokus daha hızlı oluyor gibi geldi bana.

  Bir yorum da video çekimi için yapacağım. Birincisi fasulye torbasından video çekimi yapılmıyor, bizim standart cobra vs kafalarla da olmuyor. Mutlaka hidrolik kafa gerekiyor. Takip etmeyeceğim deseniz de zoom olmuyor. Odak değiştirmek gerekirse o da olmuyor ( elle fokus daha makul oluyor videoda). O nedenle araba içinden ben doğru dürüst video çekemedim.

  Bu güzel derleme için teşekkürler, sevgiyle

  Kamil Öge

  • Kamil bey ziyaretiniz ve çok değerli yorumunuz beni mutlu etti. Tecrübeleriniz ve bir çok modeli kullanmış olmanız neticesinde verdiğiniz bilgiler dikkate alınması gereken kıymetli notlar. D800 modeli dediğiniz gibi avantajlı bir gövde. Yazıda görsel olarak koydum ama çok fazla ayrıntıya girmemiştim. Açıklamanız güzel oldu. Aslında birazda bu yazıya gelecek yorumlar ışığında yazı daha da kıymet kazanır diye düşünüyorum.

   Değer kattınız. Sağlıcakla kalın…

 3. Ali bey merhabalar öncelikle sizin derlemeniz ve Kamil Hocanın yorumunu 300mm 2.8 sahibi olarak ilgi ile okudum aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler emğinize sağlık

  • Taner bey ziyaretiniz sevindirdi. 300mm f/2.8 gerçekten çok özel bir lens. Fırsatım olur olmaz bende almayı düşünüyorum. Bol fotoğraflı günler…

 4. Güzel bir derleme yazısı olmuş Ali, ekipman meraklılarının epeyce faydalanacağı bilgiler var eline sağlık… Tahmin edeceğin üzere benim ilgimi en çok sonuç kısmı çekti. Böyle bir konu başlığı altına sadece orada yazdığın ilk paragrafı yazar bitirirdim heralde 🙂
  Sevgilerimle….

  • Benimle aynı düşüncede olman ve sonuç kısmını böyle değerlendirmene sevindim. Tam tahmin ettiğim gibi 🙂

   Arazi ayarlamaları tamam bu arada. Uzun zamandan sonra beraber fotoğraf çekimi keyifli olacak. Görüşmek üzere… Sevgiyle…

 5. Çok güzel derleme, zaten yazınızda da belli oluyor çok bady ve lens değiştirerek bu tecrübeleri edinmişsiniz. masraflarınız olmuş, ama ekipman meraklılarının okuyup faydalanacağı açıklayıcı bilgiler ve en doğru bilgileri aktarmışsınız. Yaban hayatı ve kuş çekimleri ile uğraşan fotoğrafçıların, Az masrafla doğru ekipmanları bulmak açısından önemli bilgiler. Çok teşekkürler Ali hocam.

  • Ali İhsan bey ziyaretinizden onur duydum. Paylaştığım bilgilerin sizin gibi bir profesyonel fotoğrafçı tecrübesi ve bilgisiyle en doğru şeklinde değerlendirilmiş olması beni mutlu etti. Yazının yazılma nedenini de çok güzel özetlemişsiniz… Teşekkürler.

   Selam ve sevgiyle…

 6. Yazinizin basinda benim durumumu cok guzel belirtmissiniz.Yeni kus fotografciligina basliyacagim.Benim icin cok faydali bir bilgi kaleme almissiniz, emeginize saglik.Ve karar verdim.

 7. Ali Bey öncelikle faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim. Ekipman bilgim maalesef çok yetersiz, amatörce kuş fotoğrafı çekmek istiyorum. Sahip olduğum Canon EOS 400D ile bu işi en uygun (fiyat kalite vb.) hangi lens ile yapabilirim? tabi lens alınca her şey bitmiyor anlaşılan başka ekipmanlara da ihtiyaç olacak bir uzman olarak bana ne önerirsiniz. Çok teşekkürler. Saygılar.

  • Süleyman bey merhaba. Bu iş için en uygun lens Canon 400mm f/5.6 lenstir. Fiyat/ fayda bağlamında daha iyisi yoktur. Yurt dışı fiyatı 1100-1200$ civarında. Yut içinden de biraz araştırma ile uygun fiyatlı ikinci el bulunabilir. Onun haricinde Canon da başka lens olarak tavsiye edebileceğim ürün yok. Tamron 150-500mm lens de düşünülebilir ama hem fiyat olarak 400mm ile aynı hem de 400mm alma imkanı varken buna gerek yok. Esen kalın…

 8. Ali bey merhaba. Amator olarak fotografla ilgileniyorum, Kus fotografciligida ilgimi cekiyor. 5DMIII, 7DMII ve SonyA7 sahibiyim, telefoto zoom lens olarakda Canon 70-200 (IS’siz) ve Sigma 150-500 var. Birkac defa 7DMII ve Sigma lens ile kus cekimi denemelerim oldu, ama hem acemilik hemde Sigmanin yavasligi ve agirligindan olsa gerek cok basarili deneyimlerim olmadi. Canon serisinden cok ucuk fiyatlar olmadan hangi lensi onerirsiniz..?

  • Elinizdeki ekipmana en uygun ve ekonomik lens Canon 400mm f/5.6 dır. Çok da başarılı bir lenstir. Bunun haricinde lens aramayın. Esen kalın…

 9. Merhaba ali bey ben Nikon 7000 veya7100almayi ddüşünüyorum kuş fotograf ları ilgimi çekti bunun yanında manzara ve Doğal yaşam resimleri çekmek istiyorum bana önerebileceginiz lens ler neler dir teşekkür ederim

 10. Ali bey merhaba öncelikle teşekkür etmek istiyorum yazılarınızı tümünü okudum bu ise yeni baslayan biri olarak faydalı bilgiler edindim bu arada nikon 7100 makine mi aldım resim çekmeyede başladım sorum şu kuş fotograf ları çekmek istiyorum lens konusunda karar veremedim siz bana nikon 300mm f4 veya Tamron 150-600 mm öneriniz fiyat olarak aaşağı yukarı aynı hangi si daha iyi ne önerirsiniz özellikle arazide teşekkürler

  • İbrahim bey ilgi ve beğeniniz için teşekkürler. Kuş fotoğrafçılığı için benim tavsiyem 300mm f/4 olur. Zira hem hızlı hem de keskin bir lenstir. D7100’ün extra 1.3Dx modu ile 300mm lens 580mm gibi çalışır. O nedenle Cevap 300mm f/4. Tamron çok ışık istiyor ve çok stabil olmak gerekiyor. Ayrıca 500mm den sonra keskinlik azalıyor. Esen kalın…

 11. Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler yüreğinize sağlık … Nikon d7100 + AF-S DX NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR makina ve objektif aldım başlangıç için yeterlimidir bu objektif için önerileriniz nelerdir ? teşekkürler …

  • Gayet güzel bir kit olmuş ancak geniş açınız yok gibi. 55-300mm tek başına yeterli olmaz. 18-55mm veya aslındaçok daha uzun süre kullanacağınız ve çok. Çok kaliteli olan Tamron 17-50mm almanız çok daha iyi olacaktır. Esen kalın…

 12. Öncelikler yerdiğiniz bilgiler ve yardımlarınız için çok teşekkürler…
  sizlerden AF-S DX NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR objektif hakkında görüşlerinizi öğrenebilirmiyim makina Nikon D7100
  Sağlıkla kalın

  • Ilk başlarda işe yarayacak ama kısa sürede değiştirmek isteyeceğiniz zayıf bir lenstir. Fotoğrafı öğrenene kadar kullanır daha sonra daha iyisini alırsınız. Esen kalın.

 13. Merhaba Ali bey bu linkteki. https://youtu.be/lrXjcGYWeRY görüntü doğru olabilir mi? Yine aynı makine ile 100metreden kuşu hd kalitesinde görüntüleyen videoyu seyrettim şoklardayım bunlar gerçek olabilir mi? Yeni başlıyorum resimde uzakları yakın etmek istiyordum canon 650d de karar kılmışken bu görüntüler beni çok şaşırttı, hangi makineyi almalıyım saygı ve sevgiler
  bu da kuş linki https://youtu.be/2QyVoOcaq-s

  • 65x zoom yapan bir makine için çok normal. Ama görüntü kalitesi öyle çok da iyi falan değil. Canon 650D ile bunu yapmak için 400mm f/4.6 gibi bir lense ihtiyaç var. Veya en azından 70-300mm gibi bir lense. Videolarada kuş çok uzakta değil aslında. Geniş açıdan bakınca gözün gördüğünden çok daha uzaktaymış gibi göründüğü için videoyu izlerken size öyle geliyor. Bizim gözümüz 50mm gibi görür ama bu makine 24mm ile başlıyor. Sonuç olarak SLR alacaksanız ve bu 650D ise yukarıdaki lenslerden birini almanız gerekir…

 14. Ali abim her zamanki gibi çok faydalı ve güzel bir yazı olmuş.heyecan ile hepsini okudum,bu güzel ve çok değerli bilgileri bizlerle paylaştığın için sana çok teşekkür ediyorum,böyle yazılar sayesinde her seferinde farklı yeni şeyler öğreniyorum,kalemine sağlık selam ve saygılar…

  • Emrah hocam övgü dolu sözlerin beni mutlu etti. takip ve desteğin için ben teşekkür ederim. Faydalı olmasına çok sevindim. Sevgi ve selamlarımla…

 15. Bildiğim şeylerdi ama tekrar izlemek ve okumak faydalı oldu.Dikkatimi çeken nokta bütçeyi zorlamadan seçtiğiniz bodyler oldu zira Canon’cular için 7 D ve 70 D var. Farklılık olarak 70 d yerine 7 D Mark 2 olabilirdi ama bütçeyi zorlamayan seçimlerden bahsetmişsiniz.300 mm f:2.8 ‘le kuş çekmenin yanısıra harika makrolar çekilebilir, favori lensim..Selamlarımla,emeklerinize sağlık Ali bey …

  • İlginiz için çok teşekkürler Münevver hanım. Bu yazıyı ben Ocak 2014 de yazmıştım. Son dönemde hatırlamakta fayda olur düşüncesiyle tekrar paylaştım ve yine dikkat çekti. O nedenle de 7D mark 2 gibi son çıkan gövdeler listede yok. Ama dediğiniz doğru şu an için en iyi krop gövdelerden birisi 7D mark 2. Selamlar…

 16. Şahsen yazıdan yeni birşey ögrenmedim desem umarım alınmazsınız. Bununla birlikte büyük ilgi ile okudum. Daha çok üst seviye kuş fotoğrafçılığa heves edinen yeniler için, yalın ve tutarlı üslûbu ile oldukça etkili bir sentez. Çok iyi dokümente edilmiş ayrıca. Kutlarım.

  İzin verirseniz listenizde bulunmayan (eğer var da dikkatimden kaçmışsa, hoş görünüze sığınarak) iki merceğe dikkat çekmeyi isterim Birincisi “Sigma 500mm f/4.5 EX DG HSM APO”. Gerek yapım gerekse optik kaliteleri, gerekse teknik özellikleri Nikon ve Canon 500 mm f4 mercekleriyle kıyasalanabilecek seviyede bir mercek bu. Bu nedenle, ileri seviyede kombinasyonda yer alabilir diye düşünüyorum. Bu ikisinden farklı olarak Sigma 500/F4.5 titreşim indirimi sistemi içermiyor. (Kaldıki Canon 400/F4 ve Nikon 300/F4 merceklerinde de bu sistem yok.) Bu durum iki açıdan bir sakınca oluşturMUyor : merceğin boyutları ve ağırlığı göz önüne alındığında, gövdenin markası ne olursa olsun zaten tripod kullanımının zorunluluğu; aryrıca, Pentax ya da Sony DSLR makinalar da titreşim indirimi gövdede bulunduğundan mercekte böyle bir sisteme gerek olmayışı (bu tabîki bu iki markadan birini kullananlara yönelik bir avantaj). Buna karşılık Sigma 500/F4.5 Canon ve Nikon markalı rakiplerinden yaklaşık 35-40% daha ucuz (Amazon’da fiatı 5000$).

  Dikkati çekmeyi arzuladığım bir diğer mercek de “Canon EF 400mm ƒ/4 DO IS II USM”. Hemen belirteyim, senteziniz yayınlandığında bu ikinci mercek bekleniyordu ancak daha piyasaya çıkmamıştı ve çıkacağı tarih de galiba bilinmiyordu. Bu mercek hakkında oldukça pozitif değerlendirmeler okudum (bkz http://slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/1747/cat/10 ; ve http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-EF-400mm-f-4.0-DO-IS-II-USM-Lens.aspx ) Mercek, daha çok hayal kırıklığı yaratan ilk versiyonundan on üç yıl sonra, 2014 sonbaharında piyasa çıktı. Optik ve yapım kalitesinin, Canon 300/F2.8 ve Canon 400/F2.8 ile eşdeğer olduğu belirtiliyor. Buna artı olarak “diffractive optics” tekniğini de içeren merceğin iki önemli avantajı, fiatının nisbî ucuzluğu (6900 $ / 6800 €) ve DO tekniği sayesinde kolay taşınılabirlirliği (2,1 kilo). Mercek, 400/2.8 den 2,6 kg, 300/F2.8 den ise 300 g daha hafif. Sanıyorum bir mercek için, bu sonuncusu doğa fotağrafçılığında önemli bir kıstas. Üstelik bir de diğer kaliteleri eşdeğerse.
  Umarım yazdıklarım içerik asal konunun sınırlarını zorlamıyor.

  Saygılar.

  Nuri Senemek (Belçika)

  • Nuri bey hoş geldiniz. Bu tür değerlendirmeler ve yapıcı eleştiriler beni memnun ediyor. Özellikle benim değinmediğim iki lensten de bahsetmiş olmanız yazıya değer kattı. Yorumları okuyanlar bahsettiğiniz lenslere de bir göz atacaklardır. Bu iki lensi biliyor olamama rağmen yazıda yer vermeyişimin nedeni Sigma 500mm f/4.5 lensin fiyatına nazaran bekleneni veremiyor oluşu. Kötü bir lens değil ama 5000$ verip AF takibi noktasında sıkıntı yaşamak ve bazen aksiyonu kaçırmak hiç hoş bir durum değil. Lensi kısa süreli inceledim, oradan biliyorum. Bu fiyata Nikon 300mm f/2.8 almak çok daha mantıklı bence. Diğer taraftan Canon 400mm f/4 DO lens hakkında hiç tecrübem yok ve bu lensin ilk versiyonu çok olumsuz eleştiri almıştı. Yeni versiyonu ise çok yeni ve fiyatı da yüksek. O nedenle bilmediğim bir lens hakkında yazmak doğru olmazdı. Yazıyı yazarken düşüncelerim böyleydi. Sizin katkınız ile bu lensler hakkında bir bilgimiz oldu. Tekrar teşekkürler. Sevgiler…

 17. Ali Bey merhaba;
  kuş sevdalısı biri olarak şu an Fujifilm S4600 (26x zoomlu) bir makineyle çekim yapıyorum. 83x zoomlu Nikon P900’e (2500TL) geçmek yerine kısıtlı bütçe ile(+1000TL max) kuş fotoğrafçılığı için aşağıdakilerden bir kombinasyon önerebilir misiniz?

  Canon EOS 650D Body 1.600TL
  Canon EOS 700D Body 1.600TL
  Canon EOS 600D Body 1.400TL

  Nikon D5200 Body 1.500TL
  Nikon D5300 Body 1.800TL
  Nikon D3200 Body 1.200TL
  Nikon D3300 Body 1.500TL

  Canon 1.4x III Extender 1.750TL
  Sigma 1.4X EX DG Apo Tele Converter 950TL

  Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM 1.500TL
  Nikon AF-S VR 70-300mm F4.5-5.6G IF-ED 1.550TL
  Nikon AF-S 55-300mm F4.5-5.6 VR 1.050TL
  Tamron 70-300mm VC f/4-5.6 Di USD Lens 1.300TL
  Sigma 70-300mm F4-5.6 DG OS 1.500TL

  Sigma 120-400mm f/4.5-5.6 APO DG OS HSM 3.000TL

  • 2500 + 1000 tl yani 3500 tl ile kuş çekemeyeceğiniz ekipmanları almak yerine ikinci el temiz bir 50D + 400mm f/5.6 almak çok ama çok daha mantıklı olur.

 18. Merhaba Ali Bey ,
  Kuş ve doğa fotoğrafı çekmek istiyorum elimde Canon 1200D fotoğraf makinası ve 75-300 lens var sizce işimi görür mü yeni makina mı almalıyım
  yorumlarınız için teşekkür ederim.

  • Başlangıç için fena olmaz ama biraz bütçe oluşturunca 400mm f/5.6 lens almak en iyi çözüm. Gövde de ileride yükseltilebilir. Ama önce lens…

 19. Ali bey iyi akşamlar. Sigma 150- 600 sport ile ilgili görüşlerinizi merak ediyorum.
  Mesleğim gereği 1dx im var ve yanına sadece bu iş için söylediğim lensi aldım. Bir prime lens performansı beklemiyorum ama en azında ince noktalarına değinebilirseniz çok yardımcı olursunuz. Kuşları çekmeye çalışıyorum. Amatör olarak uğraştığım yeni bir deneyim ve çok zevkli.

  Son olarak bir ricam daha olacak. Antalya Kemer’e yerleştim. Bu çevrede gözlem yapılabilecek yerler konusunda bir paylaşımınız olursa sevinirim.

  • Bülent bey merhaba… Sigma lensiniz hayırlı olsun. Lens için söyleyebileceklerim; Elde çekim yaparken 1/800sn altına pek düşmemeniz. Mümkün mertebe net fotoğraflar için tripod veya fasulye torbası üzerinden çekim yapmanız… Uç kısmında parasoley takılı olursa kazara ön camın çizilmesi riskinden uzak kalmış olursunuz…

 20. Ali bey selamlar Yaban hayatı gözlemi için uzak mesafelerden kaliteli fotoğraf çekebilmek adına nikon p900/p1000 kompakt makinesi yeterli olur mu yoksa dslr cihazlara yönelmek daha mı mantıklı?Eğer dslr derseniz body ve lens birlikteliği max 10000tl kadar ne önerirsiniz?teşekkürler.

  • Kaliteli fotoğraf için öncelikle uzak mesafeden değil olabildiğince yakından çekmeniz gerekir. Eğer uzaktan çekim yapacaksanız P90 olabilir. Ama sonuç kaliteli olmayacaktır. İdare eder bir sonuç alırsınız. DSLR de bunu da alamazsınız…

 21. Ali bey merhaba, amatör seviyede fotoğrafçılıkla ilgileniyorum bu bağlamda kendimi geliştirmek ve yeni bir yatırım yapmak istiyorum. Sırtımdaki bir rahatsızlıktan dolayı sahada ne kadar kuş takip ederim bilemiyorum.
  Gerçi siz kuş çekimi için canon 400mm f/5,6 lensi tavsiye etmişsiniz ama benim elemelerim sonucunda canon EF 70-200mm F 2,8L IS III USM yada onun bir alt versiyonu EF 70-200mm F 4 L IS II yada Sigma 70-200 F 2,8 DG OS HSM I S budy olarak ise canon eos 6D mark II sonucuna vardım. 6D mark 2 yi kuş çekimi dışında çok amaçlı kullanma ihtimalim olduğu (manzara, portre gibi) ve ileri amatörlüğe hitap ettiği için tercih edebileceğimi düşünüyorum. Bu durumda budy ve lens hakkında sizin bir yönlendirme ve tavsiyeniz olur mu? Çok teşekkür ederim.

 22. Ali hocam mı desem Ali abi desem bilemedim ama ellerine sağlık yazdıkların için…
  Abi sana sorum var bende canon 60d var ilk kameram diyebilirim amatör sayılırım daha..
  Abi demek istediğim şu bizim burası arazi ve kuş türlerinin bol olduğu yer çukurova yani bana bütçe dostu ama benide üzmeyecek zoom lens önerebilir misin? Şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

 23. Ali Hocam , Teşekkürler , Gayet güzel ve detaylı bir yazı olmuş.
  Ara ara gelip bu kombinasyonlara bakıyorum ve hala karar vermeye çalışıyorum acele etmeden.
  Fakat 2014 ten bu yana aynasız makinalar daha yaygın ve makul hale gelmeye başladı.
  Youtube’da aynalı-aynasız videosunu izledim fakat , ekipman tavsiye + kombinasyon olarak burada böyle bilgi yok henüz.
  Mesela canon EOS M5 serisi + convetor ile bu listedeki EF-S bayonet lensleri kullanmak mantıklı mı ? Nikon Z serisini anlattınız videoda … ama nikon Z serisi baya pahalı Canon aynasız serilere göre….
  Neyse genel olarak , Aynasız makinalar la ilgili nasıl bir ekipman seçimi yapmak lazım . Bilgi verirseniz çok memnun olurum.
  Teşekkürler.

 24. Merhabalar elimde 77D var. Manzara fotoğrafları çekiyorum aynı zamanda ufaktan kuş çekimleride yapmak istiyorum. İki lens arasında kaldım. 70 300 ıs ii usm ile 300mm f4. Sizin tercihiniz ne olurdu veya başka bir tavsiyeniz varsa söyler misiniz. Lensi 2. el almayı düşünüyorum. İyi günler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here