Dijital SLR & Aynasız

0
4650

Ciddi anlamda fotoğrafçılık deyince ilk akla gelen fotoğraf makineleri büyük ve ağır DSLR makineler oluyor. Son dönemlerde ise aynasız diye tabir edilen mirorless fotoğraf makinleri daha küçük boyutları ile sahnede yerlerini aldılar. İlk zamanlarda sensör boyutları küçük ve fotoğraf kaliteleri kompak makineler düzeyinde olduğu için ilgi görmüyordu. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte hem sensör boyutları büyüdü hem de görüntü kaliteleri arttı. Hatta artık Full Frame aynasız makineler bile var. Peki acaba fotoğraf makinesi almak isteyen birisi büyük ve ağır DSLR mi almalı ? yoksa daha küçük ve hafif aynasız mı almalı ?

İsterseniz bu sorunun cevabını her iki sistemide kısaca tanıyıp, artıları ve eksilerini masaya yatırarak bir sonuca varmaya çalışalım. Bu yazımda en uygun sistemi bulmanıza yardımcı olmaya çalışacağım. Faydalı olması dileğiyle…

DSLR Gövdeler

w

SLR, single-lens reflex kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olarak kullanılmakta ve tek lensli refleks makine anlamına gelmektedir. Yani başka bir değişle objektifi değişebilen ve bir ayna mekanizmasına sahip olan fotoğraf makinelerine verilen isimdir SLR. DSLR ise dijital single-lens reflex kamera anlamında kullanılmaktadır. Başına gelen D ile dijital olduğu anlaşılır.

slr02

SLR kameralar ayna sistemine ve bir perde mekanizmasına sahiptir. Objektiften gelen ışık filmin yada sensörün hemen önünde duran açılı aynaya çarparak yukarıya doğru çıkar ve görüntüyü düz görmemizi sağlayan özel bir pirizmadan geçerek optik vizöre ulaşır. DSLR kameralarda perde sistemi (shutter) ile ayna, sensörü kapatarak ışığın girmesini engeller. Çekim sırasında ayna kalkınca perde açılır ve ışık sensöre düşer. Sensöre düşen ışık belli işlemlerden geçerek fotoğraf oluşur.

[wc_row][wc_column size=”one-half” position=”first”]

Bu bilgilerden sonra gelelim şimdi DSLR gövdelerin artı ve eksilerine…

Artıları

 • Çok hızlı AF yapabilme
 • Çekim esnasında konuyu hızlı takip edebilme
 • Çok çeşilti lens alternatifleri
 • Sağlam ve kullanışlı Gövde yapıları
 • Büyük sensör yapıları sayesinde daha iyi görüntü üretme
 • Optik vizörleri ile konuyu olduğu gibi görebilme
 • Fotoğraf tercihlerine göre manuel olarak ayarlanabilen özellikler
 • Ek araçlarla fonksiyonelliği arttırabilme

[/wc_column][wc_column size=”one-half” position=”last”]

 Eksileri

 • Büyük gövde boyutları nedeniyle taşımak yorucu
 • Ağır gövde yapıları
 • Dikkat çekmeden fotoğraf çekmek zor
 • Yüksek fiyat

[/wc_column][/wc_row]

 Aynasızlar

pic_08

Aynasız kameralarda yukarıda DSLR kameralardan bahsederken anlattığımız ayna mekanizması yoktur. Dolayısıyla daha sessiz ve hzılı çekim yapmak mümkün olur. Zira elektronik shutter tabir edebileceğimiz bir yöntemle fiziksel olarak shutter kullanmadan seri çekim yapma olanakları vardır. Örneğin Nikon 1 serisi ve Samsung NX serisi bu lektronik shutter sistemi ile saniyede 60 kare (60 fps) gibi yüksek hızlara çıkabiliyorlar. Ayrıca ayna mekanizmalarının olmaması gövde içerisinde yer tasarrufu sağladığından daha küçük olmalarına olanak sağlamıştır.

fast_af_omd

Şimdi de aynasızların artı ve eksilerine bir göz atalım 🙂

[wc_row][wc_column size=”one-half” position=”first”]

Artıları

 • Küçük ve hafif boyutlar
 • Taşınabilirlik
 • Şık ve stil sahibi tasarımlar
 • Beyaz ayarı sonuçlarını anlık görebilme
 • Mobil özellikler
 • Bazı modellerde hem kendi hem de SLR objektifleri kullanabilme

[/wc_column][wc_column size=”one-half” position=”last”]

Eksileri

 • DSLR gövdelere göre, bazı modellerde yavaş kalan AF hızları
 • AF esnasında konu takipleri daha zayıf
 • Manuel ayar eksiklikleri
 • Daha az objektif çeşitliliği
 • Zayıf kalan flaş sistem yapılandırmaları

[/wc_column][/wc_row]

Smart_Camera_NX300 kopya

Yukarıda yazılanlar göz önüne alındığında profesyonel anlamda fotoğraf ile uğraşmayanlar için aynasız kameralar fotoğraf uğraşını nispeten daha kolay ve keyifli hale getirdikleri için tercih edilebilirler. Bu sayede daha hafif ve küçük çantalar ile uzun süre dolaşmak ve bol bol fotoğraf çekmek mümkün hale gelebilir. Son dönemde aynasız makineler görüntü kalitesi olarak da oldukça ilerleme kaydettiler. Artan satış rakamları da bunu doğruluyor.

Fotoğraf ile profesyonel olarak uğraşanlara gelince ise aynasız kameralar profesyonellerinde seveceği ürünler kategorisinde. Onlarda kinci bir gövde olarak aynasız kameraları tercih edebilirler. Zira büyük gövdeleri her zaman yanlarında bulundurmak bir sorun. Bu nedenle bazı durumlarda sadece aynasız kameraları ile dışarıya çıkıp olası bir durumda da yine görüntü kalitesinden ve hızdan çokta fazla bir ödün vermeden fotoğraf çekmeye devam edebilirler.

SLR Ayn-1Sonuç olarak toparlamak gerekirse aynasız kameralar özellikle fotoğrafa yeni başlayacaklar ama “fotoğrafçılığı çok fazla ciddiye almıyorum, sadece iyi fotoğraf çeken bir kameram olsun” diyen, taşınabilir, küçük ve hafif kamera tercih edenler için en iyi alternatif. Diğer taraftan fotoğraf ile ciddi bir biçimde uğraşanlar içinde her zaman yanlarında taşıyabilecekleri hafif ve esnek bir ikinci gövde olarak tercih sebebi. Belgesel tarzı çalışan fotoğrafçılar içinde video kaydı alabilme adına aynasızlar güzel bir yardımcı.

Akla şu soru gelebilir. “Ben fotoğrafı ciddi olarak düşünüyorum ve fotoğrafçılığı öğrenebileceğim bir gövde ile başlamak istiyorum. Hangisini almalıyım ? ”  Esasen fotoğrafçılığı ciddiye alanlara DSLR gövde tavsiye ediyorum. Çünkü bu gövdeler ile çekim esnasında gerçek görüntüyü görebiliyor ve ek aparatlar ile (çoklu flaş sistemleri, stüdyo flaşları, büyük tele objektifler, çeşitli filtreler vs.) daha esnek fotoğrafçılık yapabiliyorsunuz. Ayrıca konuya çok hızlı odaklanıp seri bir biçimde fotoğraf çekebiliyor ve böylece en iyi kareleri yakalama şansınızı arttırıyorsunuz. Ancak son dönemde çıkan retro trazı tamamen manuel kullanılabilen aynasız kameralar fotoğrafçılığı öğrenmek isteyen hevesli amatörlere de hitap ediyor. Bu tarz kameralar tercih edilebilir. Ama ben hala fotoğrafçılığı ciddiye alan ve ustalaşmak isteyenlere DSLR tavsiye ediyorum 🙂

Bir sonraki yazımda şu an piyasada olan en iyi aynasız fotoğraf makinelerini karşılaştırdım. O yazıyı okumadan aynasız fotoğraf makinesi almayın derim :)) Bol fotoğraflı günler…

1 YORUM

  • Osman bey hoşgeldiniz. Sizi görmek güzel. Ben de kullanıyorum her ikisini. Bazı aynasız modeller gerçekten çok hızlı netliyor ama bazıları da soluma tabir edilen konuya doğru gidip gelen netleme hareketlerini fazlaca yapıyor. O nedenle en genel anlamda artıları ve eksileri yazmaya çalıştım. Sonraki yazımda aynasızları tek tek kıyaslarken AF hızlarına ayrıca değindim. İki yazı birlikte belki daha anlamlı olur. İlginiz için çok teşekkürler Osman bey. Esen kalın.

   • konuyu yeniden güncelleyebilir misiniz.çünkü son çıkan aynasız makineler üst seviye olarak tanıtıldı.Ve de ilk çıkan aynasız makinalardan çok fazla başarılı performanlar veriyorlar. ilk çıkan aynasız kameralalrın başında gelen samsung xn2000 i almıştım ve sizin dediğiniz gibi memnun kalmamıştım. ama şuan 2018 yılında beni aynasız makineler daha fazla memnun etmeyi başardı.

    • Mrb
     Ali bey
     Fujifilm xt20 kullanıyorum
     Aynasız makinelerde sensörün önünde sensörü koruyan Filtreler mevcutmu acaba.?sensörün sol alt kısmında bulunan çok ufak şekilde nokta büyüklüğünde 3 tane beyaz lekeler vardı zamanla bir tanesi kayboldu beyaz bir kağıda Diyafram f22 çekimlerde 8 tane siyah noktalar görünüyor bu normalmi bu şekilde kullanmam sensöre bir zarar verir mi.?sensör temizleme özelliğini makineyi kapatmadan manuel olarak 2 veya 3 sefer uyguluyorum normal çekimlerde sıkıntı görünmüyor diger bir sorunum ise odak noktası ile ilgili deklanşörden elimi çektiğim zaman kare şeklindeki netleme nesnesi kendi kendine alt kısımlara doğru kayıyor çok nadir bir şekilde oluyor sıkıntı verirmi..

     • Bahsettiğiniz sorunlar normal ve zamanla ortaya çıkan şeyler. Sensörlerde lenkenlenme ve toz olur zamanla. Fujifilm merkezlerinde temiletebilirsiniz. Kendiniz tenizlemeyin. Makinenin temizleme sistemi tamamen temizleyemez. Netleme noktasının aşağıya doğru kayması elinizde kontrastlı bir nokta bulmaya çeliştiği için hareket etmesinden kaynaklanıyor. Bir sorun değil. Arama çabası…

 1. Yazınız için teşekkürler.
  elimdeki Dslr cihazımızı ağırlığı sebebiyle sattım.Aynasız cihazlardan birini tercih etmeyi düşünüyorum.Piyasaya baktığımızda birçok markanın mevcut olduğunu görebiliyoruz.O yüzden önerebileceğiniz marka model varsa yazınıza ekleyebilirmisiniz?

 2. Ali bey makinalara baktım ama aynasız modellerin telefondan farkı yok fotoğraf çektiğimi anlayamadım taki 5100 d ile resim çektikten sonra fikrim değişti

 3. ali hocam iyi günler benim makinam nikon coolpix l25 fazla çekim yapamıyorum yeni makina almak istiyorum ancak para sıkıntım oluyor 500 liraya kadar önerebilceğiniz bir makina varmıdır ?

 4. Ali Bey Merhaba,
  Yazınız ayrıntılı ve çok açıklayıcı olmuş elinize sağlık.Aşağıda Canon 650 d ve Samsung Nx300 karşılaştırması var.Aynasız Samsung ile Ccanon 650d arasında kaldım ancak piksel yoğunluğu arasındaki fark çok fazla olması beni biraz düşündürdü.Konu ile yorumlarınız benim için önemlidir.Teşekkürler…

  • Emrah bey piksel yoğunluğu oldukça teknik bir konu ve esasen sanıldığı gibi görüntü üzerinde çok fazla bir etkisi de yok. Önemli olan sensör kalitesi ve yazılım. Bu nedenle esasen hangi tür gövdeyi kullanmak istediğinize karar verin, sonrası daha kolay. Esen kalın…

   • Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.Alacağım makine ilk profesyonel makine olacağı için ayrıntılı düşünüyorum.Canon 650 d çok güzel bir makine ama Samsung Nx300 aynı işi görecekse benim için niye daha teknolojik makine almayayım ki? Birde lens fiyat ve çeşitliliği açısından da düşünürsek sizce hangisini seçmeliyim?

    • Elbetteki araştıracaksınız ve en iyisini alacaksınız. İşin özünde 650D daha iyi, daha fonksiyonel ve daha kaliteli görüntü üreten bir gövdedir. Canon da lens çeşitliliği daha fazladır ve ikinci eli bulmak da çok kolaydır. Ancak amatör bir fotoğrafçı için taşıma kolaylığı, farklı efektlerle eğlenceli çekimler ve detayda boğulmadan kolay ve karizmatik fotoğrafçılık derseniz o zaman NX300 daha mantıklıdır. Bu nedenle fotoğrafçılıktan ne beklediğimiz karar sebebi olacaktır. Gerçekten fotoğrafçılık yapacaksanız ve ileride iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız DSLR alın. ama güzel görüntüler çekmek ve sadece hobi olarak çok da zorlamadan fotoğraf çekimleri yapacaksanız NX300 güzel bir kamera… Esen kalın…

   • Ali bey merhaba,
    Yazilarinizin hepsini okudum fakat halen net degilim. Canon 650d ve samsung nx300 arasinda aylardir karar veremiyorum. Makina buyuklugu kucuklugu benim icin onemli degil. Profesyonellik degil amacim fakat cektigim resimlerin kalitesi ve goruntusu beni mutlu etsin. Samsung nx300 ve canon 650d teknik konular da farkliliklar var ve dilinden anlamiyorum(Cozunurluk, piksel vs). Temiz resim kalitesi hangisinden elde edebilirim? Tesekkurler, saygilar.

    • Sevtap hanım merhaba. Bu soruya tam olarak cevap vermek zor. Zira bir birine yakın sonuçları olan ve tamamen farklı kategoride olan iki kamera var ortada. Ancak bağımsız sitelerde yapılan test sonuçlarına bakılırsa NX300 görüntü kalitesi ve yüksek iso performansı olarak 650D den daha iyi. Sizin istediğiniz de görüntü kalitesi olduğuna göre NX300 sizi mutlu edecektir. Bununla birlikte daha küçük ve hızlı bir gövdeye sahip olacaksınız. Ayrıca isterseniz 3D video ve fotoğraf çekme şansınızda olacak. Esen kalın…

 5. Merhabalar bende konunuzu okudum fotografciliga hobi olarak başlamak istiyorum lakin aynasiz makinelerin görüntü kalitesinden pek memnun durmuyor insanlar Fakat bir Sony a 3000 ile çekilmiş fotoğraflara baktm dslr ile çekilmiş fotoğraflardan farki yoktu ben bu işi ciddiye aliyorum ama bir DSLR ile yapilacak is aynasizlarla yapılamaz mi kompakt makine çok kullandim herkes onun görüntüsü gibi diyor aynasizlara acaba benim gözlerde mi bir bozuklukvar ki 🙂 Çözemedin beni aydinlatr misiniz 🙂

  • Ahmet bey merhaba. Eskiden aynasızlar size söylendiği gibiydi ancak günüzmüzde neredeyse DSLR kameralara eşdeğer görüntü üretebiliyorlar. Özellikle Sony ve Fujifilm bu noktada çok daha başarılı. Aynasız da düşünülebilir. Sonraki yazım olan http://www.senelfoto.com/aynasizlar/ size seçim noktasında yol gösterecektir. Esen kalın…

 6. Merhabalar nikon 1 j1 fotoğraf makinem var pek bilgim olmadan sadece tavsiye uzerine aldim aslinda lens degisiminin mumkun olmasida etkili oldu ama simdi biraz daha merak sardigim icin lens almak istiyorum kutu icerigi olan 10 30 lens kullaniyorum fakat bu makineler tamron sigma gibi lensler uyuyormu bi türlü net bi fikir edinemedim 55 200 yada 70 300 gibi lensler kullanilabilirmi konu hakkinda bilgi verirseniz sevinirim 🙂

  • Onur bey merhaba. Nikon FT-1 adaptör ile bahsettiğiniz lensleri kullanabilirsiniz. Ancak AF-S özelliğinin olması şart. Yani lensde motor olmalı. Zira 1 serisi gövdelerde dahili motor yok. 55-200mm ve 70-300mm VR versiyonlarda AF-S var zaten… Esen kalın.

 7. ilginiz icin tesekkur ederim ama bu bahsettiğiniz adaptör neredeyse bi fotoğraf makinesi fiyatinda hani biraz cebimizi yakmicak bir secenek varmi acaba? biraz arastirdim ama konunun uzmani olarak sizin bilginize ihtiyacim var nikon m42 adaptör bu is icin kullanilabilirmi?

  • M42 adaptör normal DSLR modeller için uyumlu ve manuel lensleri kullanabilmek için geliştirilmiş bir ürün. J1 de kullanamazsınız. Şu an benim bildiğim tek model FT1 malesef.

 8. Merhaba dslr almayi dusunuyordum aslinda yeni baslayacagim daha once dslr ya da aynasiz kullanmadim. Canon 650d dusunuyordum fakat gezinirken Olympus omd e-m10 retro tarzi ve hafifligi olarak çok cezbetti fotografa cok ilgim var guzel manzara ve portre cekmek istiyorum gorunu kalitesi,keskinlik olarak hangisini tavsiye edersiniz

  • Boyutu ve retro tarzı ile kullanımı keyifli bir gövde EM-10. Görüntü kalitesi olarak da memnun eder. 650D giriş seviyesi iyi bir gövde. İkisi arasında mevzu edilecek bir görüntü kalitesi farkı yok. Karar sizin.

 9. Hocam yorumunuz icin tesekkur ederim bir kac kiyaslanacak makine daha var 2000 tl kusur butcem ve acaba
  Canon 600d+tamron 17-50 mm
  Canon 650d+18-55+50 mm
  Nikon d5300 18-55 mm vr (wifi ozelliginden dolayi ilgimi cekti direkt telefona fotograf atmak icin)
  Almisken dslr alayim diyorum aslinda cok kararsizim cok arastirma yaptim uzun zaman, sonradan keske dslr alsaydim demek istemiyorum uzun sure idare etsin istiyorum ogrenciyim degistiremem lensi de makineyi de hemen ve tabi keskin,renk kalitesi iyi fotograflar da istiyorum..

  • Fotoğraf kalitesi ve özellik olarak Nikon D5300 ciddi farklı diğer yazdıklarınızdan. 18-55mm biraz idare eder sizi ama ilk fırsatta 17-50mm gibi keskin ve etkili bir lens almanız iyi olur. Esen kalın…

  • Şu anda hızlı al ve büroteknik gibi sitelerde indirim var. Lensi ile beraber 1800-1900 tl gibi fiyatlara alabilirsiniz. Bence en mantıklısı D5300…

 10. Merhaba Ali Şenel Bey, 1 haftadır fotograf makınesı araştırması yapıyorum, çok iyi her özelliği bir arada bulunduran makineler var ama oldukça pahalı. Benim gibi bu işe yeni giren ve oldukça hevesli birine hangi markayı-modeli önerirsiniz? Gövde olarak büyük taşıması zor makine istemiyorum bu nedenle 869.-TL’ye Canon EOS M 18-55mm almıştım ama bir sürü haber yorum okudum olumsuz etkılendım ayrıca lens takmak gerektiğinde ilave adaptör almak gerektiği için hiç kullanmadan geri verdim, gittiğim satıcılar ısrarla Samsung NX3000 modelini öneriyorlar 18-55 mm lens ile 1.299.-TL ilave 50-200 lens ile çantası dahil 1.699 TL vs, kendi yaptıgım araştırmalarda ise Canon EOS 100D modelini buldum hem küçük ergonomik hemde kaliteli gibi geldi bana ama yinede çok kararsızım. Canon 100D modeli 18-55 DC lens ile 1.299.-TL, ne dersiniz tercihimi nasıl yapıyım 1.300.-TL ile Samsungmu alıyım Canonmu alıyım lütfen yardım edınız.

  • Yazılarımda ben de Canon 100D modelini tavsiye etmiştim. O nedenle uzun vadede Canon 100D daha iyi olur. Ayrıca zamanla lenslere yapacağınız yatırımlar ile sadece gövde değiştirerek ciddi seviye yükseltmesi yapabilirsiniz. Esen kalın…

 11. Ali Bey Merhaba, ben aynasız slr makine almak istiyorum, Canon eos M yi önerirmisiniz acaba? ya da önerebileceğiniz en iyi aynasız SLr makine hangisidir? şimdi den çok teşekkür ederim:)

 12. Ali bey iyi günler… Uzun zamandır yazılarınızı ve yorumlarınızı ilgiyle takip ediyorum. bir çok yazınızdan fazlasıyla istifade ettim. bir çok konuda sorularıma cevap oldunuz. uzun yıllardır nikon makineler kullanıyorum, D100, D300s ve son olarak D600. genel olarak hepsinden memnun kaldım. ancak son yurtdışı seyahatimde yeğenimin samsung nx3000 makinesiyle 800 civarında fotoğraf çektim ve gerçekten aynasız makinelerin bir çok kolaylığına yaşayarak şahit oldum. fırsatım olursa yakın zamanda bir aynasız makine almayı düşünüyorum. Sony Alpha 7 II veya Sony Alpha 7 R makineleri dikkatimi çekti. hangisini tavsiye edersiniz. ya da mevcut makinemi elde tutup sony alpha a6000 nasıl bir tercih olur… şimdiden teşekkürler…

  • Osman bey ilgi ve takibiniz için öncelikle teşekkürler. Aynasızlar bir çok noktada avantaj olmakla beraber konu ciddi ciddi fotoğraf olunca D-SLR gövdeler daha avantajlı. O nedenle elinizdeki gövdeyi tutup yanına bir de aynasız almak daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Ama sadece günlük hayatı ve yakınlarınızı daha iyi fotoğraflamak gibi normal bir kullanıcı iseniz o zaman sadece aynasız yeterli olacaktır. Bahsettiğiniz tüm modeller güzel. A7R yüksek çözünürlüğü ile hard diskinizde çok yer kaplayacaktır. A7 2 veya a6000 daha efektif olabilir. Karar sizin. Esen kalın…

 13. Aynalı makinelerde bir shutter ömürümüz vardır. Bu shutter ömrünü tamamlayınca beli bir miktar para verip shutterı değiştirir ve çekmeye devam ederiz. Bizim için asıl önemli olan sensörün bir şey olmaması. Haliyle en pahalı olan parça ve değiştirmek yerine yeni bir makineye yönelmek daha mantıklı oluyor. İkinci el alırken bile video çekimi yapmamış mı diye bakarız bu yüzden. Şimdi sensör bu kadar önemliyken aynasızlar çıktı. Ayna olmadığı için açık olduğu süre boyunca sensör sürekli çalışıyor. Aynalıda vizörden bakarsın çekeceğin zaman basarsın o anda anlık sensör çalışır kapanır. Aynasız da makine açık olduğu sürece o sensör sürekli açık kalır. Bu sensörlerin ömrü ne kadardır? Aynasız makine ile belli sıklıkta kullanan bir kişi ne kadar süre kullanabilir? 1000-1500 TL lik bir cihaz için hesap edilecek bir şey değil ama 5000 TL lik ff bir aynasız olunca iş başka oluyor bence. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilir mi?

 14. arkadaşlar benim ilk aynasız dijatal fotoğraf makinam panasonıc lumıx lx3 idi yarı profosyönel vüzörsüz kompacxt 5 yıl önce almıştım sonra bir arkadaşım nikon d7000 aldı onunla kirlikte bir kac sefer fotoğraf cekmek için takıldım ikimizde gördükki bu kompact aynasız 30*40 baskıda hiç bir fark vermiyor ikiside aynı yıllar gecti aynasızların isimleri iyice duyulmaya başladı peki bu aynasız mirrorless deyince herkesin aklına şu geliyor küçük kompact makina ama kazın ayağı göründüğü gibi öyle değil şu an 24.000 tl ye kadar aynasız makinalar var ve bütün firmalar harıl harıl aynasız üretmek için calışıyor ilk cıktığında ben panasonıc lumıx gh4 ve leica noticron 42.5 mm f1.2 lensle birlikte aldım sonra ihtiyacım olan diğer lensleri aldım şu an aynasız üreticelerin makinaları ve lens scalararı tamamlandı lenslerde sorun yok yeni oldukları içn son teknoloji panasonıc sony olympus fujiflim leica samsung nikon ve canon yani canikonlardan aşağı yani yok ve daha üstün makinaları var 2.5 kg gelen bir canon vce nikon taşıyacağınıza 850-900 grm bir aynasızla her işinizi görebilirsiniz saygılar sevgiler bütün makinalar birgün aynasız olacak zaten nasıl slr ri dslr re öldürdü dslr ride dslm öldürüyor aynasızları kötüleyenler kendi ellerindeki ekipmanı satmak isteyince alıcı bulamıyacakları için kötülerler

 15. TEŞEKKÜRLER…Muhteşem bir yorum ve muhteşem bir bilgilendirme olmuş. Kısa ve öz temiz bir anlatım. Keşke herkes böyle yapsa. Emeğinize sağlık, böyle kısa ama etkili bilgileriniz ve aydınlatmalarınızı bekliyoruz.

  • Ali Bey
   Samsung NX 300 ile Sony HX 300 arasında karar veremiyorum.Hem ucuz, hem hafif, hemde kaliteli çekim yapan ortalama bir cihaz seçmemde yardmınızı bekliyorum. TŞK

   • Samsung NX 300 her noktada daha iyidir. Zira Sony HX 300 kompakt bir kamera ve amatördür. Samsung ise objektifi değişebilen aynasız bir kamera. O nedenle çok daha başarılıdır. Ben Nx300’ü tavsiye ederim. Sevgiler…

 16. İşte tamda böyle fotolar çekmek istiyorum. Merhaba ali bey sitedende takıbinizi sürdürüyorum gerçekten çok ilgilisiniz ilk sefer bir makına alacagım hobim var aslında ama bi türlü fırsatım olmadı makına almaya şimdi kesin kararlıyım yaklaşık 1 haftadır araştırıyorum aynalımı aynasızmı hangisini alsam iyi olur yeni başlayan birisi olarak. Aslında makro yanı sineğin gözünü tabiri caizse cekmek istiyorum birde doğa resmi uçan kuş daldakı kuş felan. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Konu kuş ve ciddi makro fotoğraf ise DSLR gövde almak en doğrusu. Canon 7D Mark 2, 70D veya Nikon D7100, D7200 düşünülebilir. Esen kalın…

 17. Selam Ali Bey.Ben bir DSLR makine almak istiyorum.İlk kez bi makine alıcam ve büyük hevesim var.1500-2000 lira kadar bi bütçe ayırdım.Şuan aklımda iki seçenek var.Sony A58 ve Canon 600D.Biraz araştırma yaptım ve Sony’nin A58 modeli daha çok ilgimi çekti.Sizce de hangisini almalıyım veya siz ne önerirsiniz? Teşekkürler… 🙂

  • Eğer sadece bu iki gövde arasında kaldıysanız ben Sony A58 derim. Canon’un giriş seviyesi gövdeleri biraz zayıftır. Sony bu noktada daha iyi. Her geçen gün lens çeşitliliği de artıyor. İlk defa başlayacağınız için vizördeki dijital görüntüden rahatsız da olmazsınız. Hatta memnun bile kalabilirsiniz. Ama karar sizin.

 18. Ali bey merhaba.size danismak istedigim konu aslinca ayni.nikon d5000 kullandim.lensleri pahali oldugu icin ve bazi ozel sebeplerle makinami sattim.hem daha ust modeline hemde canon firmasina gecmek istedim.tercihlerim arasinda canon 6d yada nikon d7100 vardi.bugun fuji tx1 i kullandim.kullanimi kolay hosumada gitti.Sizin ustaliginiza ve tecrubenize guvenerek sormak istedigim sorular aynalimi aynasizmi ve bu 3 makinadan hangisi dersiniz?(cektigim fotograflar dugun ve dogum). fuji alirsam 56 mm ile almayi planliyorum.tesekkurler

  • Merhaba. Bahse konu üç makineden en iyisi Canon 6D. Özellikle düğün ve doğum çekimlerinde alan derinliği ve yüksek iso gibi tercih edilen durumlardan dolayı Full Frame kullanmak avantajdır. Doğumda flaş kullanamazsınız ve iso yu arttırmak gerekir. Düğünde ise bir çok durumda fonu flu yapmak tercih edileceğinden Full Frame gövdeler biçilmiş kaftandır. Aynasız modeller kullanımı ve taşıması kolay olsa da bu noktalarda geri kaldıkları gibi flaş kombinasyonlarında da çok zayıftırlar. Bu nedenle ben Canon 6D derim. Sevgiler…

 19. Ali Bey,

  nu iki makineden hangisini almamı önerirsiniz. Kararsız kaldım yardımlarınızı rica ederim

  birtanesi aynasız 45mm lens(2D/3D)
  diğeri 18-55mm-45mm (2D-3D)

 20. linkleri çıkmamış

  Ali Bey,

  Bu iki makineden hangisini almamı önerirsiniz. Kararsız kaldım yardımlarınızı rica ederim

  samsung nx300 aynasız 45mm lens(2D/3D)
  samsung nx300 18-55mm-45mm (2D-3D)

  • Merhaba. İkisi arasında sadece 45mm lens farkıvar. Eğer 3D çekimler yapmak isterseniz ikinci seçeneği alın derim. İki lensiniz olmuş olur ve birisi de 3D özellikli… Esen kalın…

 21. Merhaba Ali bey,
  Sitesnizi tesadüfen dslm / dslr makinalari arastirirken gördüm bayagi faydali bilgiler verip bizleri bilgilendiriyorsunuz Tesekkürlerimi sunuyorum.
  Konuma gelirsek ben bu DSLM sony Alpha 6000 ile DSLR Sony A58 arasinda kaldim. Daha dogrusu aynali aynasiz arasinda secim yapmak istyorum.
  Cocugumun futbol maclarinda olsun aile icerisinde, manzara fotograflari gibi fotograflar cekmek istiyorum vede fotograf konusunda acemiyim yeni basliyorum.
  Tavsiyeniz nedir.

  • Merhaba Levent bey. Hoş geldiniz. Sony A6000 modelini pek çok kişiye tavsiye ettim. Olumlu dönüşler oldu ve aksine olumsuz dönüş hiç olmadı. Küçük bir gövde ile bahsettiğiniz tüm çekimleri yapabilirsiniz. Hızlı AF yapabilmesi sayesinde oğlunuzun futbol maçlarını çekmek de sorun olmaz. Ama DSLR gibi bir gövdeyi özellikle istemiyorsanız tabi ki. Aynasızlar artık oldukça iyi. Bunlardan belki en kullanışlı olanlardan birisi de A6000. Esen kalın…

 22. Merhaba ali bey size danışmak istedim çünkü olaya objeltif yaklaştığınıZı yazılarınızdan takip ediyorum ben canon 70d kullanıcısıyım suan sokak fotoğrafçılığıyla ilgileniyorum zamanlada belgesel fotoğrafla ilgilenmek istiyorum sielimdede canon 50mm ve tamron 10-24 lenslerim var sizce benim için bunları satıp xt1e geçmek mantıklı ve yeterli olurmubeni hafiflik cezbediyor birazda yardımcı olursanız çok sevinirim çok kararsızım

  • Kübra hanım merhaba. Fujifilm XT-1 evet güzel bir gövde ve oldukça da hızlı ancak sokak fotoğrafçılığında 70D kullanıyorsanız daha ileri projelerde aynasızla bazı eksiklikler yaşayabilirsiniz diye düşünüyorum. Elinizde güzel onjektifler de var. Bir de tele ekleyerek çok güzel bir kombinasyon yapabilirsiniz. 70D de sizi kısıtlamaz. Sadece boyut söz konusu. Ama diğerinde de zaten yine bir kaç objektif ve belkide flaş taşıyacağınız için yine ortalama bir çanta taşıyacaksınız. Ben 70D ile devam derim. Ama karar sizin tabi ki XT1 de güzeldir…

 23. Aslında dogru soyluyorsunuz agırlık istemediğim zamanlardada lens olarak pancake dedikleri efs 24 mm edinirsem çok hafifleyecektir diye düşünüyorum baya küçük bir lens aslında

 24. Merhaba Ali Bey,

  Canon 700D ve üzerinde 18-135 IS STM lens (2400 TL) veya Olympus OM-D E-M1 (gövde 2500 TL) arasında kaldım, görüntü kalitesi, keskinlik açısından hangisini önerirsiniz?

  • Görüntü kalitesi, keskinlik ve iso açısından Olympus çok daha başarılıdır. 700D ise giriş seviyesi olarak makul bir sonuç verir. Elden çıkarması daha kolay ve pek çok lens çeşidi ile fotoğrafçılığı ilerletmek daha basittir. Ama sokak fotoğrafçılığı ve portre çekecekseniz E-M1 derim. Sevgiler…

 25. Ali Bey Merhaba,
  Öncelikle yazınız için teşekkürler.
  DSRL makine almak istiyorum.Bütçem en fazla 2500 Tl.
  Canon 700D 18-135
  Nikon D7000 18-105 arasında kaldım.(Daha doğrusu gelen tavsiyeler çoğunlukla hep bu yöndeydi)
  Bu ikisinden hangisini almamı tavsiye edersiniz.Ya da yukarıdaki bütçeye yakın başka bir tavsiyeniz olur mu? İlginiz için şimdiden teşekkürler.

 26. Ali Bey Merhaba,
  Öncelikle yazınız için teşekkürler.
  Aile,okul fotğrafları ve gezilerde kullanmak üzere bir fotoğraf makinesi almak istiyorum.Araştırdıkça içinden çıkılmaz bir duruma düştüm.Şu an da kafamda canon 700d,Sony a58 ve a6000 var.Bu makinalardan önerdiğiniz varmı veya sizin tavsiye edebileceğiniz bu fiyat aralığında bir makina varmıdır.İlginiz için şimdiden teşekkürler.

 27. merhaba ali bey ben doğa videoları ve fotoğrafları çekmeyi çok seviyorum kalite çok önemli ama detaylarla uğaraşmak istemiyorum manuel falan 4k video çekebilen ve otomatik modlarda güzel fotoğraf çekebilen makina arıyorum öneriniz varmı ayrıca aynasız makina aldığımızda direk kullanmaya başlayabilrimiyiz lens almmaıza gerek varmı

  • Bunun için en iyi aynasız Panasonic DMC GH4H modeli tam size göre. Aynasızlarda kit halinde lens bulunur ancak farklı odak uzaklıkları için farklı objektifler almak gerekecektir. Kit objektif bir çok durum için yeterli olacaktır.

 28. Ali bey merhaba sizi merakla ve keyifle takip ettigimi bilmenizi isterim ben tam bi astronomi hastasiyim ve gokyuzune bakmayi cok seviyorum tabi bundan once sizden durbun ve teleskop hakkinda bir kac bilgi almistim ama malesef ne durbun ne de teleskop alabildim sadece ciplak gozle inceleyebildim suan da ise fotograf makinasina ilgim bir hayli artti ve almaya karar verdim fakat ne terimleriyle ilgili ne de cekmekle ilgili bi tecrubem olmadi bu ilk olucak ins ama zirt pirt ta aparat satin alamam uzun sureli kullanabilecegim bi makina onerirmisiniz lutfen gokyuzunde ki bulutlar yildizlar objeler ucaklar vb gibi seyleri cekmek istiyorum bana hangi makinalari onerirsiniz son olarak ta ileride bi teleskopa baglayabilecegim bir makina varmidir simdiden tesekkurler

  • Bu bahsettiğiniz çekimler için Nikon D7100 veya Canon 70D düşünebilirsiniz. 17-50mm vey akit olarak glen 18-105mm lens ilk etapta işinizi görür. ama uzak konular, Ay, uçaklar ve yıldızlar için 70-300mm bir lens almanız da iyi olacaktır. Esen kalın…

 29. Hayirli günler
  ben oglumun futbol maclarini videoya ve fotograf olarakta cekmek istiyorum acaba bana hangi makinayi tavsiye edersiniz fiyat olarak 1000 euro ile 2500 euro arasi olabilir,
  Saygilar

 30. ALi bey tavsiyeniz icin tesekkür ederim:Ben oglumun futbol maclarini cekmek icin EXTRA OBJEKTIV almam gereklimi yoksa SEL 16F28 F2,8 16 mm Emount objektiv yeterlimi ?
  TESEKKÜRLER

  • Şimdilik yeterli olur. ama yine de ilk olarak zoom bir objektif almak daha avantajlı olur. Hem geniş hem de yakınlaştırıp çekim yapmak için. Esen kalın…

 31. Ali bey keske benim icin de bir zoom ob jektiv tavsiyesinde bulunsaydiniz 🙂 ben baktim ama hic anlamadim bir sürü var degisik ölcülerde 🙂

  • En mantıklı olan 16-50mm objektif. Küçük ve güzel. Daha çok yakınlaştırma isterseniz 18-105mm de olabilir ama tahminimce daha pahalıdır. Esen kalın…

 32. Ali bey bir sorum daha olacak sony a6000 icin hafiza karti almak istiyorum 64gb kadar acaba normal bir 64gb sandisk clas 10 yeterlimi yoksa Lexar 64GB Lexar Professional 1000x SD (SDXC) Kart UHS-II U3 – 150MB/s mi kullanmam gerek bu ikisi arasindaki farkin benim kullanim acimdan artisi yada eksi si nedir ?

  • Class 10 işinizi görmez zira hızlı çekim gücü nedeniyle A6000 de çektiğiniz seri fotoğrafları yazmayacağı için beklemek zorunda kalabilirsiniz. Seri çekim yapmazsanız sorun olmaz ama yinede 24mp bir fotoğrafı yazmak class 10 için kolay bir iş değil. En güzeli 1000x Lexar almanız.

 33. Ali bey merhabalar,
  Öncelikle herkese verdiğiniz cevaplar ve ayırdığınız vakit için teşekkür ediyorum. Ben hobi olarak fotoğrafla ilgileniyorum amacım günlük çekimler yapmak, çok fazla iş seyahatim oluyor yanımda veya araçta taşıyabileceğim, ayrıcada reklam amaçlı kendi ürün fotoğraflarımız için bir set istiyorum.
  Düşündüğüm set Nikon D750 ile birlikte 24-70 f2.8 ile başlamak ve gerekli olan diğer (14-24 ve 70-200) lensleri almak, maliyet açısından bakınca da yaklaşık 20 bin liralara gidiyor. Sizce buna en iyi alternatif nedir maliyet bunun yarısı civarında (10 bin)olursa iyi olur. Body ve lensi tavsiyeriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba. Bu yazdığınız sete en yakın alternatif Nikon D610 + (Tamron 24-70mm f/2.8 veya Nikon 24-85mm f/3.5-) + Sigma 12-34mm f/3.5- + Tamron 70-200mm f/2.8 olacaktır. Aşağı yukarı yarı fiyatına malolur diye düşünüyorum. Ve kaliteli bir kombinasyondur. Esen kalın…

 34. Ali Bey Merhaba;
  Canon’nun 100D ve 700D modeli arasında kararsızım, siz hangisini önerirsiniz, ilaveten sizin de başka bir öneriniz varsa duymak isterim. Teşekkürler…

 35. merhabalar ali bey bilgilendirmeler için teşekkür ederim. emlak işi yapıyorum. bazen 15-20 m2 lik küçük odaların bazen de 1500-3000 m2 lik büyük fabrika binalarının az ışıklı kapalı alanlarının çekimlerini yapıyorum. küçük alanlarda daha geniş çekim, büyük ve az ışıklı kapalı alanlarda daha net görüntü için Samsung NX3000 veya Samsung NX2000 uygun mu? 1000 tl bir bütçe için ne önerirsiniz?

 36. merhaba Ali bey, amatör bir fotoğrafçı olarak aynasızlara merak saldım. Olympos pen-E p5 , sony A5000 , samsung nx300m modellerinden hangisini önerirsiniz? İlginiz için çok teşekkür ederim 😊

  • Betül hanım merhaba. Sony A6000 modelini tavsiye ederim. Söylediğiniz modeller arasında yok ama çok hızlı ve başarılı bir model. A5000 den de çok fiyat farkı yok. Mutlaka inceleyin derim. Uzun süre götürür…

 37. Merhabeler 1000 tl fiyati gecmemek uzere bir aynasiz makine dusunuyorum. Samsung nx3000 16-50mm 850 tl fiyatla buldum. Bu makineyi onerir misiniz? Yada alternatif onerebilecegnz makineler nelerdir?

  • Başlangıç için güzel bir makine aslında. Düşünülebilir. Bir süre keyifle kullanacağınızı düşünüyorum. Ama eğer 1.500 – 1.600 tl civarına çıkabilirseniz Sony A6000 + 16-50mm yi şiddetle tavsiye ederim… Esen kalın…

 38. Merhaba Ali Bey,

  Daha once Canon 60D kullandim. Su an is yogunlugumdan dolayi dag tepe bayir olmasa da yurt disinda dolasiyorum. Fuji XT-1 ya da XPro1 istiyordum ama Sony A6000 i ovmeniz karsisinda kararsiz kaldim.
  Bir de 16-50 mi tercih edersiniz yoksa 18-55 mi?

  • Bir arkadaşım da geçenlerde benzer bir soru sordu ve Sony A600 tavsiye ettim. Hatta beraber gidip 60D gövdeyi ve lensleri satıp Sony A6000 + 16-50mm + 50mm f/1.8 lens seti aldık. Şu an çok çok memnun. Görüntü kalitesi ve hızı ile krop sensör aynasızlar içerisinde ne iyisi bence Sony A6000. Lens olarak 16-50mm güzel. Kit olarak zaten 1.650 – 1.800 TL arasında bulunabiliyor.

 39. Mrhb Ali Bey.Maalesef yazılarınızı yeni gördüm bende yaklaşık 2 aydır makine alma derdindeydim,Teknosada nx 300M ve % 10 hediye çeki görünce atladım aldım.1.150 TL ye mal oldu. Bilmem iyi mi ettim,hala soru işareti var.nx 300M de en çok dikkatimi çeken fotoğrafı çekiyorum ekranda gördüğüm kalite süper hayran kalıyorum,fakat tekrar play düğmesine basıp çektiğim fotoya baktığım zaman flulaşma görüyorum ve bu beni mutsuz ediyor, canımı sıktı.Size sorum bu makineyi incelerken böyle bir sorun tespit ettiniz mi? sorun benim çekimimden mi kaynaklı Kartım lexar’ın 1000x 64GB. modeli.yardımcı olursanız sevinirim,Bu arada Teknik bilgim yok denecek kadar.İyi günler.

  • Sorun LCD ekranın çözünürlüğü ve görselin boyutunun büyük olmasından olur. Bilgisayarda baktığınızda sorun yoktur muhtemelen. Sorun yoksa lcd ekranı dert etmeyin… Esen kalın…

 40. Mrb ben emlakçılık ve oto alım satım işiyle uğraşıyorum 1600 TL ye kadar tavsiye edeceğiniz bi makine varmı şimdiden teşekkürler

 41. Merhaba Ali bey öncelikle tarafsız anlatımlarınızla yaptığınız yardımlar müthiş bende tabiki diğer takipçileriniz gibi bir noktada takıldığım için size soru sormak mecburiyetindeyim. Dslr gövde olarak tasarımsal açıdan bi canon hayranlığım var fakat bütçe olarak ancak 100d alabilirim aynasız olarak da samsung nx300m düşünüyorum sizce hangisi bana daha uygundur usta bir fotoğrafçı olabileceğimi sanmıyorum bı arada (şimdiden teşekkür ederim)

  • Merhaba. Bence öncelikle Sony A6000 düşünün. Fiyatı düştü. Daha sonra olmaz ise Canon 100D. Samsung dan uzak durun zira fotoğraf makinesi pazarından çekilmiş görünüyor.

 42. Merhaba Ali Bey, ben fotoğrafçılık mezunuyum bu mesleği yapmak istiyorum yeni bir makine almak için uzun zamandır araştırıyorum. Aslında kararım nikon d750, 24-70 mm f2.8G kit lens ile beraber. ithalatçı garantili fiyatı 10.400 tl. Kafamda aynasız mı alsam acaba diye soru işareti belirdi birkaç gündür. Bu bütçeyi kendimi biraz zorlayarak vereceğim o yüzden çok iyi düşünmek ve doğru karar vermek istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  • Çağıl merhaba. Şu dönemde cevap vermesi zor bir soru, çünkü markalar bir geçiş sürecinde. Sony aynasız gövdeler ile ön plana çıktı ve ciddi satış rakamlarına ulaştı. Nikon D750 çok başarılı ve testlerde yüksek puan almış bir gövde. Gelecek aynasızların olacak gibi görünse de beklenmedik teknolojik hamleler ile DSLR gövdeler de atak yapabilir. Bu işi meslek olarak yapacak ve ciddi bir yatırım yapacağınız düşünülürse daha garantili yolu tercih edebilirsiniz. Nikon kendi distribütör ürünleri harici makinelere servis garantisi sunmuyor. İthalatçı bunu başka bir yerde yaptırmak durumunda. Sony yurt dışı ile aynı fiyat ve hatta bazen daha uygun fiyata ülkemizde satılıyor. Bu başka hiç bir markada yok. Bu nedenle örneğin bahsettiğiniz bütçeye yakın Sony A7R 2 + 24-70mm f/4 kiti 11.000tl fiyata alabiliyorsunuz. Ve yine bir üründe sorun çıkarsa Sony ürünü tamir etmeyip direk yenisi ile değiştiriyor. Karar sizin. Biraz zor bir karar.

 43. Merhaba Ali Bey;
  Soruları hala cevaplandırıyor musunuz bilmiyorum ancak yanıt verebilirseniz çok memnun olurum. Ben şu anda yurt dışında bulunuyorum ve sony a6000 almayı planlıyordum ancak burada (ABD) fiyatlar Türkiye’den daha pahalı. Türkiye’de pek çok sitede 2300-2500 arası fiyatı olan Sony Alpha A6000 16-50mm + 55-210mm Kit burada yani ABD de amazonda bile 1000 dolar civarı. Türkiye’dekiler orjinal değil mi? Neden daha ucuz? Dönünce Türkiye’den mi almamı tavsiye edersiniz? yoksa buradan mı almalıyım? Buradaki çoğu ürünün de menşei artık Çin. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 44. Ali bey merhabalar yazilariniz cok guzel size nacizane bir sorum olacak cevabinizla beni yonlendirirseniz cok mutlu olacagim.fotograf cekmeyi cok seviyorum manzara portre sokakta heryerde.fotografcilik kursuna da basladim.ilk haftayi geride biraktim ancak henuz alacagim makinada karar veremedim. Sony a6000 aynasiz ve canon 100d dslr arasinda kararsiz kaldim. Hangisini alacagima bir turlu karar veremiyorum fiyatlari birbirine yakin lakin ben iki makinayi da elime alip tutup denemedim. Sadece ozellikleri ve tanitimlari hosuma gittigi icin bu iki makinaya bakiyorum.Butcem zorlasam 1800 tl civarinda. Sizce ben ne yapmaliyim bu durumda. Hangisi tercihim olmali ve neden? Ya da sizin baska bir oneriniz var mi bu konuda? Cevaplarsaniz cok memnun olurum Ali bey. Iyi gunler.

  • Sony A6000 Canon 100D den çok daha iyi bir gövde olsa da Sony de lens çeşidinin az olması ve fiyatlarının yüksek olması nedeniyle uzun vadede Sony yetersiz oluyor. Bu yüzden bence Cano 100D gibi küçük ama başarılı bir gövde alıp hem lens biriktirmek hemde fotoğraf tecrübenizi arttırmanız çok daha isabetli bir karar olacaktır. Bol fotoğraflı günler…

   • Ali bey ben sizden cevap beklemeden icimdeki fotograf cekme heyecaniyla gidip canon 100d aldim. Makinayi da cok begendim. Simdi sizin bu yorumunuzu da okuyunca cok mutlu oldum. Dogru bir tercih yapmisim demekki. Ilgilendiginiz icin cok tesekkur ederim.

 45. Merhaba Ali Bey; ben son on gündür araştırma yapıyorum, önce aksiyon kameralara baktım 1000 tl rakamları görünce oradan dslr lere atladım kafam allak bullak oldu… Sizin sayfanızı görünce danışmak istedim. Su an canon 100d ve sony a 6000 arasında kaldım. Amatör şekilde gezdiğim yerlerin foto ve videolarını çekmek istiyorum sizin bana tavsiyeniz ne olur acaba yoksa aksiyon kameralara geri mi döneyim :))? teşekkürler..

  • Düşündüğünüz çekimler için Canon 100D ziyadesiyle yeterli olur. Ama başka lens ve gövde almam daha iyi olsun derseniz Sony A6000 daha iyi. Fakat ilerlemek istediğinizde farklı lensler almak isterseniz fiyat ve çeşit sorunu yaşayabilirsiniz… Esen kalın…

 46. Tamron 17_50mm 2.8 vc siz modelini almayi düsünüyorum baya tavsiye ediliyor ama toz alma sorunu focus yaparken biraz geri Netleme yapmasi. Zoom halkasının zor dönmesi gibi şikayetler okudum tavsiye edermisiniz tşk bu lensi kulladinizmi

  • Ben kullandım ve bu tür sorunlar ile karşılaşmadım. Kaliteli ve keskin bir lenstir. Tavsiye ederim. 24mp ve üzeri gövdelerde VC olan model de başarılı. Zoom yapan her lens toz alır içerisine maalesef. Çok sorun değil bu.

  • Merhaba. Böyle bir durum yok. Kim demiş bilmiyorum. 700D elbetteki daha iyi bir gövde ama at ile deve değil. Her ikisi de giriş seviyesi… 100D nin boyut avantajı var. Görüntü kalitesi sadece bir tık geride…

  • İkisinden de net ve keskin fotoğraf alabilirsiniz. Keskinlik ve netlik gövdeden ziyade çekim şartlarına, iso değerlerine, ışığa, kullanılan lense ve fotoğrafçıya bağlıdır…

 47. Canon 700d ve 100d sade body olarak aralarında 400 TL gibi bir fiyat farkı var 700d vazgeçip 100d almak arta kalan parayı lense yatırmak ne kadar doğru bir tercih olur sizce almak isteğim lens tamron 17_50mm VC siz modeli 100d body olarak çokmu ufak yeni başlayan biri için sıkıntı olurmu almak isteğim lens 100d modelinden ağır sıkıntı olurmu son olarak 700d ve 100d ISO performansı aynımı tşk

  • 100D biraz küçük ama sorun olacağını düşünmüyorum. Lens almak her zaman daha mantıklıdır. İso performansı olarak kayda değer bir fark yok…

 48. Tamron 17_50mm VC siz modeli canon100d karar kıldım inş doğru tercih olur VC siz modelininin daha iyi foto verdiği söyleniyor genel olarak fotoğraf çekmeye. Yeni başlayacağım için VC siz yani görüntü sabitleyicinin olmaması fotoğraflara yansırmı amatör çeken biri için tşk

 49. sony a5000 buldum 1000 tl civarı, a6000 e bütçe yetmiyor, a5000 nasıldır canon 1100d sattım çok büyük taşıyamadığım için a5000 e ne dersiniz. teşekkürelr.

  • A6000 başka bir boyut. Bu nedenle tavsiye ederim ama A5000 den o kadar performans beklemeyin. Samsung dan uzak durun. Artık fotoğraf makinesi üretmiyor…

 50. Ali bey merhaba, suan bi karar verme asamasindayim ve kafam cok karışık, bana fikir vermenizi rica ediyorum. Elimde nx2000 var bunu degistirmek istiyorum vizor olmadığı için, biliyorum samsung pazardan cekildi ama bu benim. Icin pek onemli degil, cunki 18_55 lens dışında lens almayacağımi biliyorum. Samsungun uretimden cekilmesi olumsuzlugu o yuzden beni pek ilgilendirmiyor, sizde bunun dışında teknik özelikleri ve iyi sonuclar almam adına, Samsung nx30, Sony A6000, ve Canon 100d arasinda hangisini secmeliyim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

   • Çok teşekkür ederim Ali Bey A6000 için karar verdim sormak istediğim bir şey daha var, çok araştırdım Samsungu aradım teknik özelliklerden bişey çıkaramadım size zahmet oluyor biliyorum ama nolur hakkınızı helal edin. NX2000 için geniş açı lens ithiyacımız var, emlak işinde kullanıcamız için odaları geniş açıdan almak istiyoruz ama aldığımız lens ne kadar faydalı olur bilmiyoruz. Şuan ki lensimiz 18-55mm standart samsung kullanıyoruz. Zoom istemiyoruz sadece geniş açı. Şimdiden çok teşekkür ederim. Farkları yüzde % olarak yada standart bi oda boyunda kenarlardan kaç metre genişler ve değermi lens almamıza ortalama bilgi verirseniz çok sevinirm.
    1-) 20mm F2.8 Wide Prime Lens (Yüzde kaç faydalı olur ortalama n11 de lens var)
    2-) 16mm F2.4 Ultra Wide Prime Lens (Yüzde kaç faydalı olur ortalama. Lensi yurt dışından bulmaya çalışıcam)
    3-) 12-24mm F4-5.6 Ultra-wide Zoom Lens (Yüzde kaç faydalı olur ortalama fakat zooma ihtiyacımız yok. Lensi yurt dışında bulmaya çalışıcam)
    4-) Sizin tavsiyeniz başka lens var mı?
    Kolay gelsin

 51. a6000 e canon 50mm 1.8 ef lensi nasıl takabiliriz. okadar araştırdım hiçbiryerde bilgi bulamadım. adaptör ile takılacağını biliyorum ama birsürü adaptör var hatta 1000 tl ye adaptör var o zaman ben gidip e-mount lens alırım daha iyi. canon 50 mm1.8 250 tl e-mount 50 mm ler 1000 tlden başlıyor beni aşıyor bunun ucuz bir yolu yokmu. teşekkürler.

  • Sony lensler maalesef pahalı. Bunun yolu otomatik AF yapan bir adaptör ile (ki fiyatı 1000tl civarıdır) Canon lensler kullanmak…

 52. Her kafadan bir ses kafamam iyice karıştı başlangıç için canon 100d 18-135mm ıs STM yoksa canon 700d 18-55mm ıs STM fiyatlar hemen hemen aynı sayılır sizce hangisi almalıyım kararsızlık kadar kötü bir şey yok 100d nin özellikleri 650d ve 700d nin bir benzeri fotoğraf kalitesinde aynımı acaba yardımlarınız için şimdiden tşk

  • Merhaba. 100D oldukça küçük bir gövde ve kalite olarak 650D ye yakın. Ama daha rahat ve kolay çekimler yapabilmek için bence 700D daha iyi olur. Elleriniz küçük ise 100D de olabilir. 700D bir tık daha iyidir görüntü kalitesi olarak…

 53. Teşekkürler tercihimi 100d den yana kullanacam inş pişman olmayız son olarak canonun 18-135mm ıs modelinin 18-135mm ıs STM modelinden daha iyi olduğunu bir lens incelemesinde duydum sizcede öylemi saygılar

 54. İlk kez DSLR alacam yardımınıza ihtiyacım var canon 700d 18-55 ıs STM 2450 TL canon 100d 18-135mm ıs STM 2550 tl hangisini seçmeliyim

  • Bu sorunun cevabını doğru verebilmek zor. Hafif ve küçük derseniz 100D. Biraz daha iyi olsun derseniz 700D… Ama lens olarak 18-135mm…

 55. Merhaba Ali bey, ben 7100 kullanıyorum.
  Sizce bu lenslerden hangisi daha keskin ve kaliteli.18 140 – 55 200 vr-70 300 vr ed.Birde bu makinede ayna ömrü diye birsey varmi?Saygılarımla.

  • Merhaba. Yazdığınız lensler genel olarak kit lens kategorisinde lensler ve geniş açı olarak 18-140mm iyidir. Diğer taraftan tele olarak 70-300mm lens 55-200mm den daha iyidir. Ama bu lensler için çok keskindir gibi bir ifade kullanmak zor… Esen kalın…

 56. Canon 700d 18_55 ıs stm
  Canon 100d 18_135 ıs STM
  Canon 100d tamron 17_50mm 2.8
  İlk kez DSLr bir makina alıcam sizce hangisini almalıyım kaliteli fotoğraflar çekmek istiyorum 3.cü seçenek ağır basıyor ama sizin fikrinizi almak istedim tek sefer alıp uzun Vade kullanmak istiyorum en mantıklı seçim sizce hangisi saygılar

  • Ben şahsen 100D yi tavsiye ederim. 17-50mm çok hızlı ve keskin doğru, ama yeni başladığınız için 50mm kısa gelebilir bazı durumlarda. Bu nedenle 18-135mm ile kendiniz geliştirebilir ve ileride daha hızlı lenslere bakabilirsiniz… Karar sizin. Yo

 57. Canon 700d 100d modelini aynı anda çıkarmasının nedeni kişisel fikrim aynasızlar kadar ufak ulan 100d modelininmi yoksa normal boyutlarda olan 700d modelininmi daha çok tercih edileceği lafın kısası canon 100d modelinden beklediği ilgi ve talebi buldumu sizce .? 100d modelinide 700d modelini inceledim 100d modeli bana daha çok güven verdi 700d 18-55 STM 2600 tl 100d 18-135 STM de hemen hemen aynı fiyat doğru tercih hangi olur sizce sağlıcakla

  • Sıralamayı doğru vermişsiniz 🙂 Sony A6000 daha iyi bir gövde olsa da lenslerinin pahalı olması nedeniyle uzun vadede sıkıntılı olabilir…

  • Canon 100D kulanım ve performans olarak çok keyifli ve güzel. D3300 görüntü kalitesi olarak daha başarılı olsada toplamda 100D daha kulanışlı…

 58. Dslr almak istiyorum yardımınız lazım canon 100d düşünüyorum arkadaşim düğünümde 600d ve 18_135mm çekimler yapmistı gayet güzeldi 100d ve 18_135mm aynı fotoları alabilirmiyim yada 700d 18_55 ıs stm

 59. Öncelikle verdiğiniz bilgilerle biz amatörleri aydınlattığınız için teşekkürler sorum lenslerlerle ilgili sigma 17-70mm tamron 17-50mm vc siz modeli canon 18_135mm stm amacim kaliteli fotograflar çekmek sizce hangisi almaliyim iyiden kötüye dogru sılamaniz nasil olurdu keşke diyerini alsaydim demek istemiyorum sonradan gezi amaçli vb fotoğraflar için saygılar

 60. Merhaba ustam ben nikon almayı düşünüyorum ama kararsızım benim kullanma amacım aile ve doğa ve av resimlerini çekmem nikonun d3200//d3300 //d5100//d7000 bunlarda takılı kaldı m bunlardan bunlardan ilk tercihini hangisi yapmalıyım veya ikinci tercih olarak hangisi olma lı teşekkür ediyorum ilginizden dolayı

 61. mrb canon ve nikon arasında gidip geliyorum mazara ve gezdiğm yerleri çekmek amaçlı modeller ise
  canon 100d 18_135mm yada tamron 17_50mm
  nikon d5200 d3300 18_105 18_140mm sizce hangisi seçmeliyim en kaliteli fotoğrafları hangi ikiliyle alabilirim sıralamanız nasıl olurdu

  • Merhaba. 100D hem hafif hem de kalitelidir. D3300 daha iyi fotoğraf kalitesi sunsa da aradaki fark göz ardı edilebilir. Ama 100D nin kullanım kolaylığı, boyutları ve hafifliği göz ardı edilemez… 100D tavsiye ederim…

 62. Sigma 17_70 canon 100d
  Nikon 18_140mm nikon d3300
  18_55 ıs STM canon 700d gezdiğim yerleri çekmek için ilk kez DSLR alacam bu üçlüden en iyi kareleri hangisiyle alırım manzarada dahil nikon renkleri biraz sarıya kaçıyor sanki siz daha iyi bilirsiniz tabi tavsiyeniz hangi model olurdu şimdiden teşekkürler

  • Küçük ve hafif olsun ama iyi fotoğraf kalitesi versin derseniz Canon 100D derim. Çok başarılı bir gövde. Daha esnek ve biraz daha iyi kalite derseniz Nikon D3300 derim. Ama her ikisi de giriş seviyesi olduğu için en optimum ve mutlu edecek olan Canon 100D…

 63. Nikon d3300 18_105 vr
  Canon 100d sigma 17_70mm
  Canon 700d 18_55 ıs STM tarihi yerleri ve manzara çekimi için hangisi daha uygun olur ilk makinam olacak

 64. yazılarınızı hepsini okudum çok faydalı bilgiler biz amatörler için sigma 17_70mm tamron 17_50mm 2.8 body nikon d3300 canon 100d hem kalite ve sağlamlık açısından hemde verdiği görüntü açısından tavsiyeniz hangi modeller olurdu bu iki lens ve body arasında manzara tarihi yerleri çekmek için nikon ve sigma seçersem ikilisini seçersem otomatik netleme yapabilirmiyim af motoru olmadığından tamronda ise görüntü sabitleyicisinin olmaması durumu var vc siz modeli en doğru seçim hangisi

 65. nikon d5300 canon 700d bu modellden birinini kit lensiyle beraber alacam lenslerinde çeşitleri var canonda ıs stm dc nikonda afs vr hangisini tavsiye edersiniz hangi modeli hangi kit lense tavsiye edersiniz manzara gotoğrafı için

 66. mrb canon 700d ve 100d verdiği fotoğraf kalitesi fotoğraf kalitesi aynımı 700d açılır ekran netleme noktası 9 da cross typ başka teknik olarak bir üstünlüğü varmı siz makina ve ekipman satışı yapıyomusunuz

 67. Tavsiyenize uyarak 700d modelinden vazgeçip 100d modelini alacam bir sorum daha olacak lens olarak sigma 17_70 canon 18_135 ıs STM yoksa sade ıs modelimi tşk

  • Sigma 17-70mm biraz daha iyi bir lens olsa da 18-135mm lens 135mm ye ulaşabildiği için sizi daha çok memnun edecektir. STM olan lensler video çekimiz sırasında daha sessizler. Daha avantajlı yani…

 68. Merhaba Ali Bey giriş seviyesi için fotoğraf makinesi almak istiyorum araştırmalar sonucunda bütçeme de uyacak şekilde Nikon D3300 ile Sony a6000 arasında kararsız kaldım performans ve kalite açısından hangisini tercih etmeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

  • Bir birlerine göre üstünlükleri olsa da ben hafifliği, hibrit AF seçeneği ve video başarısı nedeniyle 200D derim. Çok seveceğinizi düşüyorum. En küçük ve hafif DSLR modeldir kendisi…

 69. Bu filtrenin çeşitleri var circular nd gibi numaralari var birazda daha açabilirmisiniz 18_135mm is stm için hangisini almalıyım sabit diyaframli leNS yerine filtre almak doğrumudur kusura bakmayın tekrar rahatsız ettim

  • Lens ile filtrenin çok bir alakası yok. Yazıda da belirtiğim gibi çekim tarzınıza göre nd4 veya nd8 işinizi görecektir. Polarize filtre olarak ise circular avantajlı. Bu sayede istediğiniz gibi ayarlama yapabilirsiniz…

 70. iyi bayramlar giriş seviyesi bir dslr almayı düşünüyorum
  canon 200d 18_55 ıs stm
  canon 100d tamron 17_50m 2.8 yada canon 18_135mm ıs stm
  hangi model daha iyi bir ikili olur canon 100d 18-135mm ıs stm modeliyle 200d modelinden daha iyi fotoğraflar alabilirmiyim tekrar iyi bayramlar

  • Merhaba. İyi bayramlar… Canon 200D dual pixel özelliği ile video da ve LCD ekrandan çekimlerde daha avantajlı. Ancak mesele sadece fotoğraf ise 100D de yeterli olacaktır. Tamron 17-50mm ciddi iyi bir lenstir ve bu da önemli bir avantaj. 18-135mm ile 18-50mm arasında zoom haricinde kalite farkı yok diyebilirim. Dolayısıyla imkan var ise 200D + 18-135mm alın. Değilse 100D + 17-50mm + 55-200mm alın derim. 17-50mm varken 18-135mm ye gerek yok.

 71. Tamron 17_50mm hakkında Internette bir tane kötü yorum okumadım tamron da kesin karar kıldım bir sorum daha olacak tamro 200d 100d modelindede aynı kaliteyimi verir body fotoğraf kalitesine etkisi olurmu kısacası 100d 4 senelik bir makina 200d yeni model

 72. Mrb nikon d3100 ile fotograf çektim fotoğraf kalitesi idare eder almak İstediğim model nikon d5300 fotoğraf olarak aynı kaliteyimı verir yoksa

 73. Yeni başlayan biri için netleme noktasının 1 tane olması dezavantaj sayılırmı canon 200d nikon d5300 modeli arasında birini almayı. düşünüyorum. nikon 39 canon 1 netleme. Noktası var yorumunuz. için. tşk

  • Canon da 1 netleme noktası yok. 9 adet var ve yeterli. Görüntü kalitesi olarak D5300 biraz daha iyi olsa da 200D hafif ve hızlı.

 74. Merhaba. Aynasız makinelerde ışık miktarına ve örtücü hızına müdahale edebiliyor, alan derinliğini ayarlayabiliyor muyuz? Yoksa bunları kompak makine gibi mi görmeliyiz?. Şimdiye kadar verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  • Merhaba. D7100 kalite ve görüntü kalitesi olarak daha iyi zira bir üst sınıf gövde. 22D ise giriş seviyesi bir gövde. Ancak küçük ve oldukça da başarılı. Hafiflik ve kullanım kolaylığı arıyorsanız 200D. Performans arıyorsanız D7100.

 75. Canon 70d
  Nikon d7100 manzara ve portre Çekimler için hangi model daha keskin fotograflar verir canon ve nikon nezdinde bu iki model kiyaslaniyor

  • Merhaba bu ikisi arasında dinamik aralık ve fotoğraf kalitesi açısından Nikon D7100 daha iyidir. Ancak aradaki fark çok değil…

 76. Mrb tavsiyeniz uzere nikon d7100 makina aldım ekran parlaklığınınin açık olmasına rağmen bilgisayarda baktığım fotograflar ile makinadi baktığım fotolar aynı deyil ekranda soluk bilgisayarda canlı makinadi bir sorunumu var acaba

 77. bütçem nikon d7100 canon 200d modeline yetiyor sizce hangisini almalıyım dış çekimlerde nikon canon dan dahamı çok tercih edilen model çekim tarzaları olarak
  doğa
  manzara
  portre

  • Nikon D7100 görüntü kalitesi olarak daha üstündür. Zira iki gövdenin sınıfları farklı. Canon 200D giriş seviyesi iken Nikon D7100 ileri seviye bir gövdedir. Daha kulanışlı ve başarılı bir model.

 78. Sade body olarak almayi düşündüğüm
  Canon 800d
  canon 77d
  Canon 70d bu üçlü arasinda tavsiyeniz hangi model olurdu son olarak kayseride güvene bileceyim satiş yapan bildiginiz bir yer varmi tşk

 79. Canon 800d nikon d7100 nikonda low pass filtresinin olmaması tercih sebebi için yeterlimi söylendiği kadar keskin görüntü veriyormu

  • Merhaba. Keskinliği etkileyen pek çok etken vardır. Sensör tek başına keskinlik için yeterli değildir. Objektif, ışık şartları ve doğru netleme de önemlidir. İki model arasında çok fark var. Sınıfları dahi farklı. D7100 daha ileri seviye bir gövdedir.

 80. Ali Bey siz fotoğraf makinası vb aksesuar satışları yapıyormusun.? yada güvenilir satış yapan bir yer önerebilirmisiniz İstanbul için hayyam var ama pek hoşuma gitmedi

  • Ben satış yapmıyorum ancak Ankara’da Murat Azaklı, İstanbulda Klas Foto, Yuvam foto, Babataş Foto, Eskişehirde Fotozeynep veya internette tüm bunlarla beraber fotopazar, fotografium sitelerini tavsiye edebilirim…

  • En doğru seçim şu demek pek mümkün değil maalesef. Ancak neticede hepsi giriş seviyesi olduğu için hafifliği, hızı ve optimum performansı nedeniyle ben 200D derim… Mutlu olursunuz…

 81. canon 200d
  canon 800d
  canon 70d sade body olarak almayı düşünüyorum bir türlü karar veremiyorum hangi modeli almamı önerirsiniz uzun vadede kullanmak için maddi sıkıntım yok keşke diğerini alsaydım demek istemiyorum sonradan iyiden kötüye doğru sıralıyabilirmisiniz .

  • Merhaba. Bu gövdeler içerisinde bence hiç tereddütsüz 70D alın derim. Hem üst sınıf bir gövdedir hem de uzun süre sadece bu gövde ile yolunuza devam edersiniz… 2. sırada 800D ve en son 200D. Ama 70D alın rahat edin…

 82. tamron 17_50mm 2.8
  Canon 200d bu ikili sizce nasıl bir tercih olur bildiğiniz üzere 200d ufak bir body denge problemi olurmu body ve lensin ağırlıkları hemen hemen aynı sayılır yada sizin bana 200d ile kullanabileceğim sabit diyaframlı objektif öneriniz varmı saygılar.

  • Hafif gövdenin nimetlerinden faydalanmak için hafif bir lens daha iyi olur sanki ama 2.8 diyafram açıklığı mutlaka gerekliyse alınabilir. Tamron 17-50mm daha hafif olabilir belki VC olmayan modeli fiyat olarak da uygundur.

 83. mrb fujifilm x_t20
  olympus omdem 10 mark 3 öneriniz hangin model olurdu mark 3 sensor yapısı ufak sıkıntı yaratacak durumlar olurmu son olarak stantart kullanım için lens tavsiye edebilirmisiniz

  • Merhaba. Fotoğraf kalitesi ve pek çok renk gamı ile ben Fujifilm derim. Lens olarak imkan varsa 18-55mm f/2.8 alın derim… Yoksa 16-50mm kit lens de işinizi görür…

 84. iyi günler 3500 tl bütçem var bu fiyata alabiceğim bir aynasız bir dslr makina lensiyle beraber hangi modellleri almamı önerirsiniz.

  • Sony A6000 + 16-50mm, Fujifilm x-T20 + 16-50mm veya Olympus OMD EM10 Mark 3 + 14-42mm setlerden herhangi birisi olabilir.
   Ben olsam Fujifilm X-T20 alırdım. Hem fotoğraf kalitesi hem de kullanım olarak çok daha başarılıdır. Ayrıca fotoğrafçılığın eski genlerini taşıdığı için kullanımı çok daha keyifli…

 85. Canon 200d
  Fujifilm xt20
  hansisi Sokak fotoğrafçılıgina uygundur.fuji 500tl daha fazla vermeye değer bir ürünmüdür son olarak fuji 18-55 2-8-4 lensi ile tamron 17-50mm ile kiyaslarsak hangisi daha keskindir.tşk

 86. fujifilm x_t100 18_55mm açılır döner ekran 3700 tl
  fujifilm xt20 18_55mm 4550 tl
  x_t100 bayer sensör kullanıyor ama lensle uygun fiyatlı tavsiye edermisiniz.?

  • Fotoğrafa yeni başlıyorsanız ve bütçe sınırlı ise X-T100 modelini tavsiye ederim… X-T20 daha yeni ve bir tık daha iyi model olsa da dediğim gibi bütçe sıkıntılı ise gerek yok…

 87. X-t100 almayi düşünuyorum ama x-t100 bayer sensor x_t20 x trans sensör kullanıyor çekilen fotoğraflarda bir degisiklik olurmu kalite ve keskinlik açısından 18-55mm 2.8.4 lens ile

 88. Olympus bütün makinalarında aynı sensör boyutunumu kullanıyor genellikle manzara portre gezdiğim yerleri cekmek amaclı
  Olympus omdem m1
  Olympus omd em m5 mark arasında karar veremiyorum yardımınız lazım sizce hangisi daha iyi bir gövde sensör ufak olmasında dolayı manzara çekimlerinde sıkıntıya düşürmü beni son olarak lens tavsiye edebilirseniz cok memnun olurum.

  • Merhaba. Olympus tüm gövdelerinde aynı boyutta sensör kullanıyor. Bu sensör biraz küçük ama sonuçları gayet başarılı. Ticari ve profesyonel bir kullanım olmadığı sürece çok sorun olacağını düşünmüyorum. Ancak manzara noktasında çok ciddiyseniz ve epey detay almak istiyorsanız full frame tavsiye ederim. E-m1 in daha iyi bir gövde olduğunu söylemeliyim. Objektif olarak geniş açı bir objektif manzara da işiniz görecektir. 12-42mm olabilir.

 89. mrb
  canon 800d tamron 17_50mm 2.8 yerine fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4 almayı düşünüyürum tavsiye edernisinz. xt20 almak istememim sebebi low pass filtresinin olmaması bu bir tercih sebebi olmalımı sizce ve digital oled vizör olması renklerin daha dolgun v.s bu iki makina hakkında düşünceleriniz nelerdir.

  • Merhaba. Her ne kadar Canon 800D’nin dual piksel özelliği güzel olsa da ben Fujifilm X-T20 modelini tavsiye ederim. Daha gelişmiş özelliklere ve daha iyi fotoğraf kalitesine çok daha hafif ve küçük bir gövde ile sahip olmuş olusunuz. 4K video, hızlı AF ve uygun fiyatlı keskin objektif seçenekleri de diğer artıları… 800D giriş seviyesi olduğu için kısa bir süre sonra sizi sınırlayacak. Ancak x-20 de böyle bir durum çok uzun vadede fotoğrafçılığınız ilerledikçe söz konusu olabilir…

 90. Canon 77d 18-55mm is stm
  Fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4 sokak fotoğrafı manzara mimari portre çekimler için hangi modeli tercih edersiniz.neden ?

  • Görüntü kalitesi ve objektif kalitesi olarak Fujifilm daha iyi. 18-55mm normalde kit objektifken Fujifilm deki 18-55mm pro seviyede bir objektiftir… X-t20 yi tavsiye ederim…

 91. canon 70d
  canon 800d hangisi tavsiye edersiniz. neden.?
  son olarak canon 70d nin tamron 17_50mm 2.8 uyum sorunu varmı yabancı forumlarda böyle bir söylenti var.

  • Merhaba. Ileri seviye gövde olması ve daha uzun süre severek kullanılacağı için 70D derim. Tamron ile bir sorun olacağını düşünmüyorum. Bütçe derseniz 800D yerine 200D alın derim…

  • Renkler yazılım ile çözümlendiği için çok da önemli değil aslında. Keskinlik renkten ziyade objektif ve sensör ile ilgili bir durum. Dediğiniz çekimler için full frame bir gövde tavsiye ederim…

  • Merhaba. Yeni başlayanlara aynasız tavsiye ediyorum artık. Fujifilm veya Sony olabilir. Ancak fiyat ve performans anlamında Fujifilm X-T20 tavsiye ederim…

 92. Sony a77 16_50mm 2.8
  Fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4 bu iki modelin fiyatları birbirine çok yakın tercih yapmakta zorlanıyorum tavsiyeniz nedir hobi amaçlı fotoğraf çekmek istiyorum yeni başlıyorum son olarak sonyde tam geçirgen ayna teknojisini açıklayabilir misiniz esen kalın.

  • Sony DSLR tipli gövdeleri için üretimi bitiriyor. Yeni ürün pek çıkmıyor. O nedenle bence Fujifilm x-t20 alın. Yeni başlayanlar ve uzun süre kullanım için ideal. Ayrıca daha iyi görüntü kalitesi sunacaktır…

  • Merhaba. Objektif de düşünülürse bir kaç güne kadar Aynasız olarak Fujifilm x-t2 ve DSLR olarak da Nikon D7100 alabilirdiniz… Ancak şimdi biraz zor…

 93. Mrb
  af noktası sayısının çok olması en buyuk avantajı nedir sık kullanım alanları nerelerdir.
  Canon 800d 45 Af noktası hepsi cross typ
  Canon 200d 9 tane orta kısım cross type
  İki modelde aynı fotograf çıktısınımı veriyor son olarak sensör boyutları aynımı
  Sağlıcakla.

  • Netleme noktasının fazla olması tam istediğiniz noktadan netlik yapmak ve hareketli konuları takip etmek için kullanışlıdır. Ancak çok hareketli olmayan konularda 9 nokta sorun olmaz. Fotoğraf çıktısının netleme noktası ile bir ilgisi yok. Tamamen sensör kalitesi ile ilgili… Ben 200D yi tavsiye ederim…

  • Sony A77 daha kaliteli ancak lens sıkıntısı ve DSLR olarak Sony gövdelerin artık çıkmamamsı nedeniyle tavsiye etmem. Canon 77D daha isabetli olabilir belki…

 94. mrb ali bey
  Fujifilm makina almayi düşünuyorum arkadaşımın xt10 gün boyu çekimler yaptım ama fotograf çıktısında suluboya efekti varmış gibime geldi makine içinde bir ayarla düzeltebilirmiyiz.almak istediğim model xt20 yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba. Fujifilm içerisinde bir çok fotoğraf efekti var. Bu nedenle farklı sonuçlar otaya çıkabiliyor. Fazla iso temizliği de olmuş olabilir. X-T20 ile mutlu olacağınızı düşünüyorum. Zira oldukça iyi bir model…

 95. mrb
  canon 200d makinam için tamron 17_50mm 2.8 vc siz versiyonu almayı düşünüyorum bu lens hakkında neler söylüyebilirsiniz. tavsiye edermisiniz malzeme kalitesi nasıldır zomm halkasının zor dönmesi toz alma sorununun olduğunu okudum son olarak netlemesi derece ne derece yavaş.?

  • Merhaba. Gayet doğru bir seçim olmakla birlikte bahsettiğiniz sorunlar çok fazla kullanılan bir objektif olduğu için kulaktan kulağa fazla abartılmış şeyler bence. Pek çok zoom lens toz alır. Almayan yoktur. Zoom halkası çok sert değil. Eski motorlu lensler olduğu için sesli ve biraz yavaş çalışıyor. Ama arada çok fiyat farkı yok diye biliyorum. İmkan varsa içinizde bir sürü kuşkuyla kullanmak yerine VC olanı alın derim…

 96. Genel olarak vc siz tavsiye ediliyor ve daha keskin olduğu söyleniyor fiyat olarak 1000 tl bir fiyat farkı var vc siz tercih etmeyi düşünüyorum 17-50mm Aralık için vc çok gereklimidir sizce İstanbul içi güvenli alışveriş yapabileceğim bir adres söylüyebilirmisiniz 200d ufak bir body denge problemi olmaz deyilmi tşk

 97. Mrb Ali abi
  Canon 70d tamron 17-50mm vc
  Fujifilm xt20 18_55 2.8.4 aralarında pek bir fiyat farkı yok amacım kaliteli ve keskin fotograf almak sizce hangisi.?

 98. Slm
  karşilastirma sitelerinde bakıyorum canon 800d nin 200d den üstünlüğü olarak af nokta sayısı diğer özellikleri aynı benim bilmediğim başka özelliği varmı aralarında 1000 tl gibi bir fiyat farkını vermeye değer mi sizce.?

 99. Diğer sorum da, tozlu havalarda lens değişikliği yapıldığında, aynasız makineleri dslr makinelere göre daha çabuk tozlanıyormuş. Bu doğrumu ? Tozlu havalar da lens değiştirmek aynasız makine için büyük sorun mu ?

  • Arada bir fark yok aslında. Arada ayna olmadığı için söyleniyor ancak sensör ısındıkça tozları topluyor maalesef…

 100. İlk kez dslr alıcam ama bir türlü karar veremiyorum
  Canon 70d ve 800d aslında gönlüm 70d den yana ama bir size danışmak istedim uzun vadede kullanım için tavsiyeniz hangi model olurdu.segment farkı ne oluyor açiklayablirmisiniz 70d 800de den hangi konularda üstün.

 101. Öncelikle bilgilerinizle bizleri aydınlattığı nız teşekkürler canon makina almayı düşünüyorum ankarada murat azaklı fotoğraf malzemesi satışı yapılan yer hakkında neler söyleyebilirsiniz güvenilir midir.? incelediğm modeller 800d ve 200d gönül 800d istiyor ama bütçe biraz biraz eksik kalıyor sizce beklemelimiyim yoksa 200d almalıyım iki model arasında çok bir fark göremedim fotoğraf cıktısında bir fark olurmu işlemci aynı sersör aynı birde bu segment farkı ne oluyor biraz uzun yazdım kusura bakmayın.

  • Merhaba. Murat Azaklı fotoğrafı tavsiye ederim. Kendisini uzun yıllardır tanırım ve hem fiyat hem de bilgi noktasında yardımcı olacaktır. Hiç tereddüt etmeden alışveriş yapabilirsiniz…Ben 200D yi tavsiye ederim. 800D ye gerek yok…

 102. Mrb almak istediğim makine 3200 tl arkadaşım 2300 tl spot dükkan garantili almış 9000 bin cekimde büyük ihtimalle teşhir ürünü almış ama bana söylemiyor sizce 1000 tl fark için değermi sizce ikinci el almaya.?

 103. Slm
  Canon 70d eski model olmasına rağmen yeni çıkan 800d modelinden daha çok tavsiye ediliyor 70d nin 800d göre artıları nedir sizce bende 70d düşünüyorum ama tamron 17_50mm uyum yani focus sorunu olduğunu okudum yabancı forumlarda siz böyle şikayetle karşılaştınızmı hiç.esen kalin

 104. sensör işlemci fotoğraf kalitesi olarak 800d 70d den iyi bir makinamı bu ikili arasında çıkmazdayım lütfen yardım.sizce hangisi.?

 105. Slm
  Sony a6000 hakkında neler söyleyebilirsiniz canon giriş seviyesi modelleriyle karşılaştırıyorum işlemci ve sensör olarak sony daha iyi gibi gözüküyor amacım kaliteli fotograf çekmek sony a6000 için bir kaç tane lens tavsiye ederseniz çok mutlu olurum.

  • Güzel ve hızlı bir gövde. Fotoğraf olarak da oldukça başarılı. İlk anda 16-50mm ile başlayabilirsiniz. İlerleyen dönemlerde 18-135mm olabilir…

 106. Merhabalar
  Sizce nikon d5600 canon 800d mi Kısmetse ilk makinam olucak inş bu modeller hakkında birazda sizden bilgi alabilme şansımız varmı tavsiyeniz hangi model olurdu.?

 107. Mrb ali abi
  Canon 800d
  canon 200d aralarında 1000-15000 tl fiyat farkı var ama özellikler aynı işlemci sensör ayni af noktası farklı sadece içerisindeki yazılım Sürümü farklı acaba.? yeni başlayan biri için 9 nokta yeterli olurmu af noktası için o kadar para vermeye deyermi sizce af noktası hangi çekimler için avantaj sağlıyor malzeme kalitesi olarak hangisi daha iyi fotograf kaliteleri aynı deyilmi 200d çok kafa karıştırıcı bir model gibi abi senden ricam bu iki modeli artısiyla eksisiyle anlatabilirmisin.

  • İkisini kapsamlı kıyaslamak başlı başına bir yazı içeriği demek 🙂 Ancak kısaca özetlemek gerekirse 200D ve 800D her ikisi de giriş seviyei ve bir birine çok yakın gövdeler. Pratikte ikisi ile de aynı işler yapılır. 200D daha küçük ve hafif. 800D daha ergonomik. Görüntü kalitesi anlamında bir fark yok. 800D daha hızlı AF yapıyor ve bir tık daha tutarlı. O nedenle hızlı konular için 800d gerekebilir. Sabit ve çok hareketli olmayan çekimler için 200d yeterli bence. Neticede aynı fotoğraf ve video kalitesi alacaksın. 9 nokta da yeterli AF de. Dediğim gibi hızlı hareket eden konular için önemli AF nokta sayısı…

  • Kroplu gövde olması ve lens çeşitliliğinin kısıtlı olması nedeniyle 800D daha iyi bir alternatif olabilir. Küçük gövde düşünüyorsanız ve bir kaç objektifle idare ederim derseniz düşünülebilir…

 108. dslr da bu ölçüm sistemi NEDİR.? açıklayabilirmisiniz avantajları ne olur bize 200d 800d için soruyorum fotoğraf keskinliğine ve kaitesine katkısı varmı aynı lensle aynı sonuçları alabiliyormuyuz ölçüm sitemleri farklı gözüküyor bütçem biraz sıkıntılı 800d için biraz daha beklemelimiyim. sizce

  • Canon 200D ve 800D aynı ölçüm sistemini kullanıyor. Sadece AF performansı anlamında çok küçük bir fark var. 800D daha hızlı takip yapabiliyor. O kadar. Hızlı konular çekmeyecekseniz 200D ziyadesiyle yeterli olacaktır.

 109. Canon aynasız makinelerinden
  Canon eos m5
  Canon eos m50 canon ürün sorumlusu mert gündogdu m50 modelini m5 göre daha iyi bir makine olarak lanse ediyor ürün tanıtımında gönlüm m5 yana ama birde size danışmak istedim sony deki karşılığı hangi modeldir bir sorum daha olacak bildiginiz üzere adaptör yardımıyla kullanabiliyoruz netleme de yavaşlama söz konusu olurmu canon aynasız lensler için atağa geçmeli bence geç bile kaldı diyebiliriz toparlayacak olursak bu modellerin imaj görüntü vb kalitesinin canon 750d 800d gibi modeller daha iyi olduğunu düşünerek aynasızlara geçmeyi düşünüyorum inş doğru karar veriyorumdur.

  • Merhaba. Canon m50 4K video çekebildiği ve hızlı video netlemesine sahip olduğu için daha etkili bir gövde. Vlog çekenler için güzel bir gövde. Ben de almayı düşünsem M50 alırdım. Ancak fotoğraf anlamında bir artısı olmayacak ve lens çeşitliliği anlamında çeşit az. Dönüştürücüde sorun yok deniyor fakat doğrudan kullanmadığım için bilemiyorum…

 110. canon eos m5 modeli canon 77d modelin üstün bir model gibi gözüküyor.tavsiye edermisiniz.?m5 lens sıkıntı var ama 15_45 ile başlayip ileride adaptör yardımıyla fark lensler ile kullanmayı düşüyorum ama şayet 77d modelinden iyi bir makineyse adaptör lens kalitesi etkilermi sizce ileriye dönük bir makine almak istiyorum.

  • Merhaba. Canon m5 ile 77D arasında fotoğraf anlamında bir fark yok. Olay tamamen gövde yapısında. Yani aynasız düşünüyorsanız m5 alınabilir. Adaptörde optik eleman olmadığı için fotoğraf kalitesine olumsuz bir etkisi yok. Ancak her lens etkin kullanılır mı bilemiyorum. Küçük, hızlı ve sağlam bir gövde olarak M5 kullanışlı…

 111. Ali abi ben biraz araştırdım canon 800d 7560 px
  200d 63 px ölçüm sistemi kullanıyor.aralarında baya bir fark var.bu bir sıkıntı yaratmaz deyilmi.

  • Rakamlar pratikte kağıt üzerinde göründüğü gibi olmuyor. Bir birine çok yakın iki gövde. Hangisini alırsan al çekeceğin fotoğraf ve ortaya çıkartacağın iş aynı olacak. Çok hızlı konular çekmeyeceksen (spor ve yaban hayat) fark olmaz.

 112. Mrb
  Sizde mi geleceğin fotograf makinesi aynasızlar olacağı kanısındasınız 2 aya yakın süredir makine arayışı içindeyim aklıma yatan bir model hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum eos m5 modeli canon dslr giriş seviyesi makineleri yerine bu modeli seçmek daha mantıklı gibi bence dslr karşılığı 80d modeli olarak gösteriliyor ekran çözünürlüğü vizör kalitesi dslr modellerinden iyimi sizce.?yada banamı öyle geldi ne yazıkki bulunduğum şehirde m5 modelini inceliyebilecegim bir yer yok bildiğim kadarıyla küçük body ergonomisi tutuşu bir sıkıntı yaratırmı bilemiyorum özellikle 3.2 inç ekranı çok hoşuma gitti al benisi olan bir makine bence tek Kusura sizinde bildiğiniz gibi lens sıkıntısı var umarım canon bu konuda bir adım atar.bir müddet kendi Kitt objektif ile kullanmayı düşünüyorum gerçi dslr alsam kit objektif ile başliyacam cok bir fark olmayacak o yüzden ileriye dönük bir makine almak istiyorum sonrasında adaptör yardımıyla farklı lensler ile kullanma düşüncesindeyim ama aklıma takılan ne derece uyum içinde çalışır bilemiyorum canonun kendi lenslerinde sıkıntı olacağını zannetmiyorum ama tamron ve sigmada bilemiyorum umarım durumumu yeterince izah edebilmisimdir

  • Şu an için hem videoda hem de yaban hayat ve spor dışında tüm fotoğraf alanlarında aynasızlar önde gidiyor. O nedenle geleceğin sistemi aynasız fotoğraf makineleri olacak. Canon M5 güzel bir gövde. Lens çeşidi az olsa da Canon bu segmenti devam ettirecektir. Oradan başlanabilir. Ancak Sony tarafına da göz atmakta fayda var…

 113. mrb
  Olympus E-M10 Mark II 12.50mm
  canon 200d 18_55mm ıs stm
  manzara
  portre
  gezdiğim yerleri çekmek için öneriniz hangi model olurdu.olympusun sensörünün ufak olması bir sıkıntı yaratırmı.ilk makinem olacak.

  • Merhaba. Manzara için büyük sensör avantaj. Portre için de öyle… Ancak gezip dolaşırken küçük gövde taşımak önemli olabiliyor. İlk makine olması ve fotoğrafçılığı öğrenme anlamında bence Canon 200D daha doğru olur…

 114. mrb
  hobi amaçlı gezdiğim yerleri çekmek maksatlı
  sony full frame makine almayı düşünüyorum makinelere pek hakim deyilim açıkçası sony a7 2
  sony a7r modelleri seçtim bu modeller arasınsda hangisini almalıyım 28_70mm lens ile beraber
  isimler birbirine çok benzer alternatif olarak önereceğiniz sony aynasız makine ve lens varmı sony hangi lensleri ile uyum içinde çalışıyorlar yanlış seçim yapmak istemiyorum.

  • Merhaba. Gezdiğiniz yerleri fotoğraflamak için büyük ve pahalı gövdelere bence gerek yok ancak Full frame kalitesi olsun diyorsanız A7 2 olabilir. A7 serisinin ilk modelleri sizi pek mutlu etmeyebilir. Ancak 2 ve 3 serileri çok çok iyidir… 28-70mm ile hiç sorun olmaz…

 115. Mrb
  Doğa manzara portre çekimleri için
  Canon 200d
  Nikon d5300 veya daha yeni bir model olan d3500 almalıyım nikon modelleri fotoğraf çıktısı biraz sarı tonlara kaçıyor bu makine içinde düzeltiliyor mu sizce detay ve alan derinliğini için canon mu nikon mu.?

  • Merhaba. Giriş seviyesinde detay ve imaj kalitesi anlamında Nikon derim. Modeller arasında pek bir fark yok. D5300 işinizi görecektir. Canon 200D de hafifliği küçük olması ile kullanışlı bir gövde. Ancak mesele imaj kalitesi ise Nikon D5300 derim. Sarı tonlama renk düzelmesi ile gövde içerisinde halledilir.

 116. Mrb
  Canon 200d
  Nikon d5300 sizce hangisi aslında nikon modelinde karar kıldım gibi ama birde size danışmak istedim ayrıca low pass filtresi nin olmamasıda tercih sebebim diyebilirim canon eos 200d modelinde bu özellik yok sadece body olarak almayı düşünuyorum lens olarak sigma 17_50mm veya tamron 17_50 vc bu lenslerin sabit diyaframlı olmasi nikonun low pass filtresi nin olmamasıda canon dan daha iyi fotograflar vereceği kanısındayım sizce doğru bir kararmı nikonun bir çok modeli sarı tonları kaçan fotograf veriyor d5300 de buna dahillmi makine içinde ayarlanabliyormu.

  • Merhaba. Dah önce de dediğim gibi sarı ton gövde içerisinde çözülür. Kağıt üzerinde yazan pek çok özellik pratikte çok bir fark oluşturmuyor. O nedenle D5300 yeterli olacaktır. Zaten fotoğrafta ilerlerseniz bu gövdeler zamanla size yetmeyecek.

 117. Mrb
  Sensör ne kadar iyi olursa daha iyi fotografmı demek.? canon 70d modeli 5_6 senelik bir makine canon 200d daha güncel bir makine fotograf imaj kalitesi olarak hangisi fiyatlar birbirine çok yakin.sigma 17_70 2.8.4 ile iki modeldede aynı fotograf kalitesini alırım.

  • Fotoğrafı sensör üretiyor ve ışık objektiften geçiyor. O nedenle sensör ve objektif ne kadar iyi fotoğraf da o kadar iyi. 70D orta sınıf bir gövde. 200D giriş seviyesi bir gövde. Sensörleri de ona göre… Ben 70D derim.

 118. Eski model canon 1100d ve tamron 17_50mm lensim var.canon ile devam etmeyi düşünüyorum aklımda olan modeller.
  Canon 800d 77d 200d sizce hangisi.?

 119. Kusura bakmayın tekrar rahatsız edicem
  77d modeli değilde 70d modelini tercih etsem biraz eski bir model ama fiyati da uygun gözüküyor. Bu ikisi arasında şayet 77d modeli 70d modelinden üstünsen tercih edebilirim.

 120. Merhabalar
  fotoğraf makinesi alırken af noktası fazla olan makineler mi almalıyız bunun bizlere yararı nedir.fazla olması hangi çekimler için tercih edilmeli bu noktaların fotoğrafın keskinliğine bir katkısı varmı fazla af noktası kaliteli fotoğraf mı demektir.örneğin portre ve manzara için almak istediğim makine canon 200d 9 af noktası yeterli olurmu.

  • AF noktası fotoğraf kalitesine ve keskinliğe etki etmez. Sadece hızlı konuları takip etmede avantaj sağlar. Portre çeken birisi için çok fazla AF noktasına gerek yoktur.

 121. Dxomark sitesinde de canon 77d 200d modelini inceliyorum kagit üzerinde hemen hemen aynı gözüküyorar uygulamada aynı sonuçları alabilirsem hiç düşünmeden 200d modelini almalı düşünüyorum hem uygun fiyatlı hemde dxomark sitesi 200d modeline daha cok puan vermiş 77 modelinde yazılım 1.0.2 olarak gözüküyor bu ne demek oluyor.işlemcileri sensörleri aynı 4_5 ay arayla çıkan makineler yardım ederseniz çok mutlu olurum.

  • Merhaba. DXoMark sitesi sensör testi yapan bir site. Fotoğraf makinesinde sensör dışında pek çok özellik bulunuyor. AF hızı, sağlamlık, kullanışlılık, manuel ayarların zenginliği vs gibi. Bu nedenle sadece o siteye bakıp karar vermek yanlış olur. Diğer taraftan yeni başlayan birisi iseniz ve bütçenizi de zorlayacak ise hiç 77D ile uğraşmayın. 200D alın. yeterli olacaktır. Fotoğraf kalitesi olarak ikisi bir birine çok yakın…

 122. Mrb Ali abİ
  Öncelikle size çok teşekkür ederim.
  tavsiyenize uyarak canon 200d modelinde n vazgeçtim nikon d5300 modelini af-s vr kitt lensi sipariş ettim inşallah canonu aratmaz.☺nikonun canondaki karşılığı sizce hangisi model.?Abi size bir sorum daha olacak bildiğiniz üzere nikonun bu modellerinde af motoru yok titreşim özelligi olan lensler mi kullanmalıyız. Nikon lenslerin fiyatları malum bütçeyi zorluyor.
  Sigma 17_50mm
  Tamron 17_50mm vc
  tamron 17-50mm eski versiyon vc siz bu modeller içinde en uygun fiyatlı tamron nikon da af motoru yok vc siz modelinde af motoru yok bir sıkıntı yaratırmı bilemiyorum.Nikonun imaj kalitesi +low pass filtresinin olmamasi tamronun sabit 2.8 diyafram vermesi canon dan daha iyi fotograflar vereceği tercih sebebim. Aslında
  sağlıcakla abi…

  • Merhaba. D5300 de motorsuz lens kullanmanız durumunda AF yapamazsınız. O nedenle VC olan modeli almanız daha doğru olur. Sigma 17-50mm modelinin uyumluluk tablosuna bakmak lazım. Motor durumunu bilemiyorum.

 123. Mrb
  hobi amaçlı çekimler için canon m5 nasıl bir model dslr karşılığı olarak canon eos 80d gösteriliyor ama lens sıkıntısı var.

  • Merhaba. Hobi için gayet uygun. Lens noktasında çeşit az. Ancak dönüştürücü ile normal Canon lensleri kullanabilirsiniz…

 124. Merhaba
  Biraz eski bir model olmasına rağmen Canon 70d başlangıç için nasıl bir makine bu makineyi kullanma şansınız oldumu hiç.? kullananların ve satanların bir çoğu bu modeli tercih etmemi söyledi.internette bu modeli biraz araştırdım odaklanmasında sorun olduğunu gördüm ne derece doğru veya kullanıcı hatasımı bilemiyorum odaklanan objeyi değilde yandaki nesneyi netledi 70d de karar vermişken video biraz canımı sıktı acikcası.

  • Merhaba. Başlangıç için harika bir seçenek. Hatta fazla bile olduğunu söyleyebilirim. Profesyonel işlerde dahi kullananlar var bu gövdeyi. AF sorunu yok. Hayırlı olsun…

 125. Slm
  Küçük dslr modelleri yerine canonun 2016 yılında piyasaya surmuş olduğu eos m5 hakkında neler söyleyebilirsin..?ben biraz araştırdım makinada 4k dışında bir eksik göremedim hem ekran çözünürlüğü hem vizör kalitesi giriş sınıfı dslr modellerinden daha iyi gözüküyor ayrıca malzeme kalitesi olarak dslr modellerden iyi kanımca yabancı forumlarda 2019 yılı içinde m5 mark ii M6 mark ii geleceğine dair söylentiler var canonu bu seriyi devam ettirecek gibi görünüyor lens sıkıntısı inşallah bitecek ileriye dönük uzun vadede kullanım için eos m5 önerirmisiniz.?

  • Merhaba. Siz zaten gördüğüm kadarıyla epey araştırıp bir karara varmışsınız. En güzel karar kendi verdiğinizdir. Aynasız kullanmak o kadar da önemli bir şey değil bence. Neticede hepsi fotoğraf çekiyor. Objektif ve ne çekeceğiniz önemli. Biraz objektif sıkıntısı var açıkçası. Full frame aynasızlara geçince oraya ağırlık verdiler ama bu tarafı da bırakmayacaklardır. Ben M5 in küçük olması dışında bir artısını görmüyorum… Giriş seviyesi DSLR modellerinden iyi olduğu doğru…

 126. Mrb
  Olympus omdem 10 mark 3 hakkında neler söyleyebilirsiniz.?Küçük dslr modelleri yerine böyle bir makine seçmek mantıklımı bir kaç gündür bu modeli inceliyorum fotograf kalitesi hoşuma gitti açıkçası dezavantaj olarak sensör boyutunun ufak olması manzara çekiminde ve portrede istenilen alan derinliğinin alınabilmesinde bir sıkıntı yaratırmı.

  • Sensörün küçük olması bu dediğiniz alan derinliği ve dinamik aralık sıkıntısını bir miktar yaşatır. Açık diyaframlı lensler almak gerekir. Olympus modellerini test etmeyi hep istesem de distribütörden henüz bir gövde almam mümkün olmadı maalesef. O nedenle doğrudan çok bir şey diyemiyorum… Ancak benzer fiyata daha iyi modeller var…

  • Canon M50, Fujifilm X-T20 veya yeni çıkan X-T30. İkinci el Sony A6300 olabilir. DSLR gövde düşünürseniz 4K videodan fedakarlık edip benzer kalitede gövdeler bulunabilir. Ancak bence gerek yok…

 127. Mrb
  İlk makinam olucak sizce.?
  Fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4
  Canon 800d tamron 17_50mm 2.8
  Bu iki lensten hangisi daga keskin fotoğraflar verir.

  • İkisi de keskin fotoğraf verir. Ancak X-t20 biraz daha iyi bir sensöre sahip ve daha küçük. Fufinon 18-55mm objektif de oldukça keskin…

 128. Slm
  Ali abi
  Xt20 18_55mm 2.8.4 başlangıç için nasıl bir tercih olur.fujifilm ile cekilmiş fotoğraflara baktım renkler abartılı biraz sanki yağlı boya sulu boya efekti varmış gibi fotograflar veriyor gibime geldi makine içinde ayarlayabilirmiyiz.

  • Bence güzel bir başlangıç olur. Fujifilm’deki o renkler biraz PS de fazla oynandığı için öyle görünüyor. Sen çektiğinde doğal görünecekler zaten…

 129. Mrb
  Nikon d5300 d5500 Canon eos 200d
  Canon eos m5
  küçük dslr modellerini almaktansa eos m5 modelini almak ne denli bir karar olur.teknik olarak dslr modellerinden iyi gibi geldi.hem ekran çözünürlüğü hem
  Vizör kalitesi dezavantajı lens sıkıntısı var adapter yardımıyla kullanabiliyoruz ama ne derece uyum sağlar bilemiyorum aklımda tamron 17-50mm f 2.8 var.tavsiye edermisiniz.

  • Merhaba. Ben 200D derim. Küçük hızlı ve gayet yeterli. Fotoğrafçılığı da ilerletince elinizdeki lensleri yeni gövdede kullanmaya devam edersiniz. M5 de yeterli seviyede lens çok az…

 130. Slm
  İki model hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum.
  Bütçem her iki modelede yetiyor ama bir türlü karar veremiyorum.
  Fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4
  Canon 200d tamron 17_50mm 2.8
  Fujifilm 18_55mm bayagi tavsiye edilen bir lens tamronda öyle bu lenslerin keskinlikleri gözle fark edilecek düzeydemi yardimci olursaniz sevinirim.

  • Merhaba. Lensler bir birine yakın ancak Fujifilm 18-55mm lens daha kaliteli. Burada asıl mesele ne tür bir gövde kullanmak isteyeceğinize karar vermek. X-T2 aynasız ve daha retro bir tasarımda. Hızlı ve sağlam. Fotoğraf kalitesi olarak da daha başarılı…

 131. Öncelikle emeğinize sağlık. Ben uzun yıllar Nikon ve Canon kullanan birisiyim. Düğün fotoğrafçılığı yapıyorum yani olayın ticaret boyutundayım. Yaklasık 3-4 ay önce Sony a7 m2 modeline geçtim. İlk başlarda o kadar hoşuma giden bi makina oldu ve bende çok güzel yer edindi. Makina mı almamın ardından sony flash sistemimi ve lenslerimi de dizerek tamamen cantam sony oldu. Cihaz dış çekimlerde mükemmel. Özellik 5 yönlü titreşim engellenme olayı bi harika. Flash sisteminin uzak tetiklemesinin makinanın birbiriyle olan iletişimi bi harika. Gel gelelim düşük ışık koşullarında ki performansına. Bi berbat. Salon içi çekimlerde ışığın yetersiz oldugu alanlarda vizörde gözle görülür bi gecikme ve görüntüde kumlanma var. Ki bu çok rahatsız edici bişey. Elektronik vizörün nimetleri çok ama bu olay beni çok üzdü ve yıldırdı. Düşük ışıkta felaket bi netleme problemi var. Flash kullanmama rağmen kurtaramadıgım elden giden anlar var ki geri dönüşü yok. Salon içi baskı yapıp misafirlere fotoğraf veriyoruz. Makina da çekilen fotoğraflar ekrandan dolayı gayet yerinde ve güzel ancak baskıda karanlık. Muadili flashsız canon 5d mark 3 le çekiyorum herşey harika. Peş peşe çekimlerde karta yazma hızı felaket kötü bu benim kartımla alakalı diye düşünüyorum ama aynı andan canon 5d m3 kullanıyorum aynı karttan onda da var çektiğim görüntüyü canonda hemen görebilirken sony de basımda müşteri bekliyorum fotografın acılmasını ki bu hiç hoş değil. Body nin ele oturuşu bi berbat baş parmak önde üç parmagımla makinayı kavrıyorum bu büyük bi denge kaybı. Af noktaları arasında gezme olayı cokk mesakatli. Af noktalarını bi tuşa koyup ona basıp orta tekerlekle geziyorum o arada orta halka teker dönerse af modu değişiyor. Video kalitesi mükemmel. Sıfır titreme ile elde bile sinematik wedding story videoları çekebiliyorum ki gimbal ile harikalar yatılabiliyor. Bi dostum sony a7 mark 3 kullanıyor şuan onu deneyip test edip bi üst modele geçeceğim eğer o da bu sıkıntılarımı geçirmesse maalesef o hantal ağır aynasız modellere doneceğim ve sony imi yanımda bi hoby makinası olarak taşıyacagım. Şahsi düşüncelerim bunlar görüyorum ki hakkını veren çok güzel ustalar var. Hatalarım yanlışlarım yanlış düşüncelerim deneyimlerim eminim çoktur affola tekrar emeğinize sağlık.

 132. Slm Ali abi
  Kısmet olursa bu hafta içi fujifilm xt2 almayı düşünüyorum makinayi son 1 haftadır inceliyorum lens flayer lens ışıma olan fotoğraflar çekildiğinde fotoğrafın belli bir kısmında mor bir ışıma oluşuyor diyor Kutay kösem xt2 incelemesinde güneşli bir havada çekilen fotograflarda daha belirgin oluyor gözle görülür düzeyde gök kuşağı gibi diyeyim kısacası xpro 2 modelinde bu sıkıntı varmış sensörle bir sıkıntımı var acaba lens flayer lens ışıma fotoğrafı ne demek.?Ben manzara ve portre için bu modeli düşünmüştüm Kutay abinin örnek verdiği fotoğrafta manzara türünde bir fotograftı cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum bu sorun hale devam ediyormu.

  • Bu bahsedilen sorun aslında lens ile ilgili. O nedenle iyi lens alınırsa bu sorun ortadan kalkar veya en aza iner. X-T2 güzel bir kamera…

 133. Kusura bakmayın tekrar rahatsız edicem cevabınızı bekledim alışveriş yapmadım ilk etapta 16-50mm ile başlamak istiyorum bu lenstede sorun olurmu.?

 134. Mrb
  Fujifilm xt20 modeli Nikon ve canonda ki karşılığı hangi modelere denk geliyor sizce.?aynasızların çekim ömrü aynalı makinelere göre dahamı fazla ortalama Çekim ömrü ne kadar.?Teşekkürler

  • Merhaba. Canon da 70D, 77D modellerine… Nikon da D7100, D7500 modellerine denk geliyor. Perde ömrü aşağı yukarı aynı. Aynasızlarda perde kullanmadan çekim yapılabildiği için biraz daha uzun ömür söz konusu olabiliyor.

 135. mrb
  iki makine hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum.?
  Fujifilm xt20
  Canon 77d
  Porte
  Manzara ağırlıklı çekimler için sizce hangisi fujifilm in kullanmış olduğu x trans sensörü 77d bulunan sensörden ne farkı var.? fiyatları hemen hemen aynı düzeyde fujide low pass filtresinin olmamasi manzarada bize bir artısı olurmu özellikle imaj kalitesi ve detay anlamında sizce Fujifilm mi canon mu ? tşk

  • Merhaba. Hem dinamik aralık anlamında hem de fotoğraf kalitesi olarak Fujifilm X-T2 daha başarılı. İki model arasındaki sensör farkı üreticilerden kaynaklanıyor. Fuji Sony. Canon ise kendisi üretiyor sensörleri. Herkesin bildiği bir şey var ki genel olarak Sony sensörler daha iyi… Ancak bunlar fazla teknik konular. Asıl olan kamerayı alıp fotoğraf çekmek. Fujifilm fotoğraf anlamında gövde olarak çok daha avantajlı ve kaliteli…

 136. Mrb
  iki makina hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum.?
  Olympus omd m5 mark ii
  Fujifilm xt20 fujifilm 6000_4000 çözünürlüğünde fotoğraf çıktısı veriyor.olympus fotoğraf çözünürlüğü ne kadar.? olympusun 40mp üzeri fotoğraf çekme özelliği mevcut bu özellik sayesinde fujifilm in verdiğini çözünürlüğü yakalabilirmiyiz.? olympus tüm modellerinde aynı sensör boyutunu kullanıyor diye biliyorum.40 mp üzeri çekimde fotoğraf çözünürlüğü ne kadar oluyor.? her tarz çekimde kullanabiliyormuyuz bu özelliği yoksa sadece manzaradamı İşimize yarar sağlıcakla.

  • Merhaba. Olympus normalde 16mp çözünürlüğe sahip. 40mp fotoğraf çekmke için sensörü hareket ettirerek 8 kare fotoğraf çekiyor ve bunları sonrasında birleştiriyor. Doğrudan 40mp değil. Her çekimde bunu yapmak mümkün değil. Kamera sabit olmalı. Manzara da gayet işe yarar. 40mp de JPEG: 7296 x 5472 / RAW: 9216 x 6912 çözünürlük sunuyor.

 137. Slm
  Fujifilm xt2 16_50 mm 6500 tl
  Fujifilm xt20 18_55mm 5500 tl 1000tl fiyat farkı için xt2 almaya deyermi sizce.?bu iki lens hakkında neler soyleyebilirsiniz.hangi modeli önerirsiniz.

 138. Mrb
  Teknik olarak xt2 nin xt20 den en buyuk farkı nedır kullandıkları sensör ve işlemcileri aynımı hangi modeli alırsam 18_55mm 2.8.4 lensi ile düşünüyorum sonuçlarda bir fark olurmu olmaz ise uygun olan xt20 düsünüyorum

 139. Mrb
  İlk makinesi olucak
  Sizce.?
  Canon 77d
  fujifilm xt20 uzun vadede kullanım için hangi daha uygun bir makine teknik olarak xt20 daha iyi gözüküyor siz neler soyleyebilirsiniz bu iki makina hakkında.

 140. mrb Ali bey
  Canon eos m5 serisini devam ettirecekmi sizce.?Ağustos ayı sonunda m5 mark ii çıkacağı söyleniyor lens sıkıntısı da biter diye düşünüyorum bu konuyla ilgili bir bilginiz varmı.canon eos m5 tavsiye edermisiniz.tşk

  • Devam edecek gibi duruyor ancak satış rakamları çok yüksek olmadığı için güncel modeller çok hızlı çıkmayabilir…

 141. Mrb ali bey
  Sony rx10 modeli gibi canon ve nikon un veya diger markalarda olabilir sabit diyaframlı kompak makineleri varmı sony malum fiyatı çok yüksek sony farklı modellerde uygun fiyatlı makineleri olabilir makinelere pek hakim değilim yardımcı olursanız sevinirim.

 142. Mrb
  Aslında fujifilm Retro tasarımı hoşuma gitmedi deyil.ham fotoğrafta canonun fujifilmden daha iyi olduğunu söyleniyor siz daha iyi bilirsiniz tabi iki makinenin fotoğraf çıktısını karşılatırınca fuji nin renkleri canon a göre soğuk ve pastelimsi sulu boya tarzı yağlı boya tarzı gibi diyelim fuji nin artı eksi pozlama ve bir çok film simülasyonları ile istediğimiz tonda fotoğraflar alabilirmiyiz.fotoğraf cekimlerinde raw jpeg kullanmalıyız. Fotoğraf İşlemeleri ile hiç bir bilgim yok.

 143. Mrb ali bey
  Canon PowerShot g5x buldum bu makine hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum özellikle sensör hakkında bilgi almak isterim 1.0 sensör ne demek büyük sensör küçük sensör mü max fotograf çözünürlüğü ne kadar üzerinde bulunan sabit diyaframlı bir lensmi her odak aralığında değerini koruyormu dslr makinelerde kullanılan sabit odaklı lensler kadar keskin ve kalite fotoğraflar alabilirmiyim.?örneğin diyafram öncelik modu vb modları bu tür kameralarda kullanabiliyormuyuz digital zoom en dar ve geniş açıda kaç mm tekabül ediyor umarım izah edebilmişimdir.kendimi hakkınızı helal edin.

  • Merhaba. Canon PowerShot g5x modeli de gayet başarılı bir modeldir. 1.0” sensör kompakt makinelerden büyük, DSLR makinelerden küçük bir sensör boyutu. Fotoğraf kalitesi daha iyi olsa da DSLR gövdelere göre biraz geride kalır. Ancak günlük kullanımda gayet yeterlidir. 20mp çöznürlük sunuyor ve yaklaşık 4x zoom yapıyor. Diyafram açıklığı en geniş açı olan 24mm de f/1.8 iken 100mm de f/2.8 oluyor. Tüm manuel modlar (diyafram öncelik vs) kullanılabiliyor ve RAW çekim yapılabiliyor. Aslında bunların tamamı kapsamlı bir şekilde https://www.canon.com.tr/for_home/product_finder/cameras/digital_camera/powershot/powershot_g5_x/specifications.html adresinde var.
   Bu kamera günlük kullanımda biraz daha iyi fotoğraflar için uygun ve yedek gövde olarak tercih edilebilir. Bir DSLR kalitesini elde etmek maalesef mümkün olmaz…

 144. Mrb
  Ali canon g5x modelini arkadaşımda bulunan canon 750d 18_135mm USM ile karşılaştığımda g5x daha kaliteli ve keskin fotoğraflar veriyor sanki bu makineyi sipariş etmeyi düşünüyorum önerirmisiniz. ?makinenin verdiği fotograf çözünürlüğü ne kadar tşk.

 145. Mrb
  Ali bey
  canon g5x modelini arkadaşımda bulunan canon 750d 18_135mm USM ile karşılaştığımda g5x daha kaliteli ve keskin fotoğraflar veriyor sanki bu makineyi sipariş etmeyi düşünüyorum önerirmisiniz. ?makinenin verdiği fotograf çözünürlüğü ne kadar tşk.

 146. Mrb ali bey
  Fujifilm 18_55mm 2.8.4 lensi hakkında neler soyleyebilirsiniz.
  Xt20 modeli ile almak istedim ne yazıkki bütçeyi aşıyor.o yüzden xt100 modeli ile kullansak xt20 ile aynı sonuçları alabilirmiyim.?veya xt20 16_50mm lensi mi almalıyım.
  Xt100 18_55mm 4.549 tl
  Xt20 16-50 mm 4.449 tl
  Xt20 18_55 mm 5.499 tl

  • Merhaba. 18-55mm objektif kit objektif kalitesinin çok üzerinde keskin ve güzel bir objektif. O nedenle parasını hak ediyor. Eğer bütçe müsait değilse Xt100 ve 18-55mm seçeneği düşünülebilir. Zira fotoğrafçılık ilerledikçe gövdeler değişir ancak lensler kalır. O nedenle kaliteli lens seti daha önemli. X-t20 ile x-t100 arasında aşırı bir fark da yok. Başlangıç için X-T100 gayet güzel…

 147. mrb
  ilk makine için
  olympus omd m5 mark 2
  fujifilm xt20
  sizce hamgisi.?olympusun 2 çarpanlı olması manzara ve portre cekimlerimde sıkıntı yaratırmı.?

  • Merhaba. İlerisini de düşünerek ben Fujifilm derim. Olympus 2x çaranlı olsa da doğru objektiflerle bu sorun olmaz. Olympus seviyorsanız güzel ve kaliteli gövdeleri var.

 148. mrb
  pentax makineleri hakkında bilgininiz varmı.?
  canonda 70d tamron 17_50mm 2.8 nikonda d5500 makineri kullandım pentax denemek istiyorum gövdeler hakkında fazla bilgi sahibi değilim pentax 16_50mm 2.8 hakkında güzel yorumlar okudum. bütçemin çoğunu lense yatırmak istiyorum.pentax modellerinden bir kaç örnek verebilirmisiniz.? saglıcakca…

  • Pentaxa makine hiç kullanmadım. Bir arkadaşın makinesini denedim ama eski olduğu için çok yavaş ve hantaldı. Epeydir çok yeni ürün de çıkartmıyorlar. PEk tavsiye etmem…

 149. merhaba
  hobi amaçlı gezdiğm yerleri arkadaş ortamında çekimler yapmak için 3 model arasında kaldım.Nikon d7200 canon 77d fujıfılm xt2 bütçe sıkıntım yok sizden ricam önereceğiniz markanın birde lens tavsiyesinde bulunabilirmisiniz.

 150. Mrb Ali bey
  Gezdigim yerleri fotograflamak için.?
  Sony a6000 16_70 f4
  Fujifilm xt20 18_55mm tavsiyeniz hangi model olurdu.? Jpg çekim olarak hangi model üstün tşk

 151. Mrb Ali bey
  Sony Alpha serisini inceliyorum bir kaç gündür sizinde 6300 6400 incelemelerinizı izledim sony a6000 den 6500 kadar olan olan seride aynı Işlemci ve sensörümü kullandı a6000 bu modeller arasında en uygun model vizör çözünürlüğü lcd ekran çözünürlüğü çokmu geride kalıyor diğer modellerinden sony ve zeis dışında adaptörsüz kullanabilecegimiz lensler varmi a6000 video için değilde fotoğraf için tercih edilirdi. Jpg çıktı olarak fujifilm xt20 mi sony a6000 önerirsiniz.? Xt20 uygun fiyat olarak…

  • Merhaba. Ben A6000 ile kıyaslanınca X-T20 modelini tavsiye ederim. Ama A6300 veya A6400 alabilecekseniz onlardan birisini alın. Hem fotoğraf hem vizör hem de video olarak daha iyiler…

 152. Mrb Ali bey
  Fotoğraf çekmek heyecanı ile canon eos 77d modelinden vazgeçip şuan fujifilm xt20 18 _55 mm 2.8.4 sahibiyim fujifilm mi tercih etmemdeki en büyük etken üzerinde bulunan Kitt lensi diyebilirim siz bu lensi kullandınızmı.?fujifilm Kitt lensi 3449 tl body fiyatı 3799tl fuji set halinde ise 5449 tl canon ise 5500 tl ama üzerindeki objektif vasat aynasızlar ile yola çıktık hayırlısı bakalım tşkler

 153. Merhaba Ali abi vardiyeli çalışan bir tekstil işçisiyim Hobi olarak fotoğraf çekip kendimi geliştirmek istiyorum bir Nikon d3400 aldım 18 105 ve 35 mm kit aldım keyifli çekimler yapıyorum bir birde 70 300 kit alsam bana yeterli olurmu tekrar bir üst seviye makine almalımıyım yardımcı olursan sevinirim 3400 da alınabilecek kit seçeneği çok gibiydi biraz baktım ama bu işin ehli bir abiye sormayı uygun gördüm yardımcı olursan sevinirim teşekkür ederim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here