Canon EOS 7D Mark ll İlk İzlenim

0
2464

Canon firması uzun süredir beklenen 7D Mark II modelini Photokina 2014’ün hemen öncesinde duyurdu. 7D’nin başarısından sonra bir çok fotoğrafçı iso başarımının daha iyi olacağı yeni bir model beklentisi içerisine girmişdi. Ha çıktı ha çıkacak derken aynı şekilde uzun süredir beklenen ama esamesi bile okunmayan Nikon D400 modelinin aksine 7D mark II beklendiği gibi çıktı. Kullanıcılarına yeni bir çok özellik sunan 7D MArk II, özellikle 65 AF noktası ve 10 fps çekim hızı ile dikkatleri üzerine çekiyor. 20.2mp APS-C sensörü ile de bol bol piksel sunmuş oluyor. 7D Mark II modeli portreden manzaraya, spordan yaban hayatına kadar bir çok konunun fotoğraflanmasında kullanılabilecek güçlü bir kamera.

Özelliklerini birazdan ayrıntılı olarak anlatacağım Mark 2, Canon firmasının kameralarına yeni kazandırdığı ve oldukça kullanışlı bir çok özelliği tanımamızı sağlayacak. Bu özelliklerin bir kısmı uzun süredir zaten Nikon tarafından kullanılmakta idi. Ancak son dönemlerde Nikon bu özelliklerde ciddi bir ilerleme yapmak yerine sensör üzerine çalışmayı tercih etti. Buna rağmen zaten başarılı olan sensörlerini daha da geliştirmek yerine Canon, kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu güzel özellikler üzerine çalışmış görünüyor ve bunun sonucu olarak 7D mark II heyecan uyandıran bir gövde olarak karşımıza çıkıyor.

[wc_row][wc_column size=”one-half” position=”first”]

A_090 A_100

[/wc_column][wc_column size=”one-half” position=”last”]

A_075 Ekran Resmi 2014-09-16 18.48.25

[/wc_column][/wc_row]

Temel Teknik Özellikler:

 • 20.2 Megapiksel CMOS (APS-C) sensör
 • ISO 100-16000
 • İki adet DIGIC 6 işlemci
 • 10.0 fps yüksek çekim hızı
 • Tamamı çapraz 65 nokta AF sistemi
 • 200.000 perde ömrü
 • 60p de 1080p HD video kaydı
 • 3,0 inç Clear View II LCD ekran
 • Magnezyum alaşımlı toza ve suya dayanıklı gövde.
 • Dahili GPS Alıcı

Ekran Resmi 2014-09-16 19.06.13

 

Yukarıdaki tabloda ve fotoğrafta da görüldüğü üzere hemen her noktada 7D den daha gelişmiş bir 7D mark II var karşımızda. İlk etapta hızlıca bakınca göze çarpan bu özelliklerle beraber ayrıntılı olarak bakmamız gereken başka bir çok güzel özellikleri de var Mark II’nin. İsterseniz ayrıntılı olarak şimdi onlara değinelim.

20.2 Megapiksel CMOS (APS-C) sensör

Canon 7D mark II de yeniden tasarlanan 20.2 mp’lik bir sensör görev yapıyor. Bu sensörün gerek keskinlik gerekse de dinamik alan adına oldukça başarılı olduğu söyleniyor. Diğer taraftan yeni geliştirlen sensör 100 – 16.000 iso değerini destekliyor. Henüz kapsamlı testleri yapılmasığı için sensörün iso başarımı konusunda net bir şey söylemek zor. Zira yukarıda da bahsettiğim gibi Canon son dönemlerde sensörleri üzerine gözle görülür bir yatırım yapmadı. Ancak onca yıl aradan sonra mutlak surette eski 7D den daha iyi olduğunda da şüphe olmasa gerek.

Çift DIGIC 6 İşlemci

Canon’un son dönemlerde çıkardığı üst sınıf kameralarda artık standart olarak iki adet işlemci bulunuyor. Bu durumdan yeni 7D de nasibini almış. İşlemcilerden birisi tüm gücünü doğru AF yapabilme ve konuyu doğru ve hızlı takip edebilmeye verirken diğer işlemci; görüntünün doğru üretilmesi adına, distorsiyon sapmaları, ışık saçılımları, lens hataları ve renk hataları ile uğraşırken aynı zamanda  seri çekimde 10 fps hızda 1.090 JPEG, 31 RAW ve 19 RAW + JPEG çekime kadar kayıt yapmaya yardımcı oluyor.

10 fps yüksek hızlı kesintisiz çekim

Canon 7D Mark II gerçekten hızlı bir gövde. 55 milisaniye deklanşör gecikmesi ile saniyede 10 kare fotoğraf çekebiliyor. Bu segmentteki bir gövde için çok değerli bir özellik. Ayrıca perde ömrü de 200.000 olarak test edilmiş. Geliştirilmiş AF sistemi sayesinde Canon firmasına göre 10 karenin tamamını da net yakalamak mümkün.

7d_mkii_feature_02a

Ayna Kontrol Sistemi

Özel olarak geliştirilen ayna mekanizması sayesinde titreşimler minimum seviyesine indirelerek daha net görüntüler elde edilmeye çalışılmış. Bu titreşim kontrol mekanizması özel bir motorun desteği ile çalışıyor. Nikon bunu yaylı bir sistemle yapıyordu.

65 noktalı geniş alanlı otomatik odaklama

Yeni 7D bugüne kadar üretilen en fazla netleme noktası olan kamera modeli oldu. 65 noktadan netleme yapabiliyor. 1Dx ve 5D Mark III modelleri 61 noktadan netleme yapabilirken bunun en fazla 19 noktası çapraz tipli idi. Ancak şaşırtıcı olan 7D Mark II de 65 noktanın tamamı hassas ve çapraz tip diye tabir edilen her yöne netleme takibi yapabilen noktalardan oluşuyor. Bu gerçekten çok büyük bir adım. f/5.6 değerine kadar tüm noktalardan netleme yapabilirken f/8 de dahi lenslere göre değişmekle beraber tüm noktalarda netleme yapabiliyor. -3 ev pozlama değerinde de netleme yapabilecek hassasiyette olması da diğer kayda değer bir özellik. Yeni geliştirilen bu AF sistemini kağıt üzerinde dahi çok başarılı bulduğumu söylemeliyim.

tab-camera-2

Video kaydında Dual Pixel CMOS AF

Canon 70D modelinden aşına olduğumuz “Dual Pixel ” teknolojisi yeni 7D modeline de entegre edilmiş. Bu sistem video kaydı esnasında hızlı ve yumuşak netleme yaparak net olmayan kayıtların önüne geçmemize olanak tanıyor.

Time-Lapse ve Bulb

Nikon gövdelerde görmeye alışık olduğumuz ancak Canon’da uzaktan kumanda ile yapılabilen time lapse çekimleri artık kamera üzerinden ayarlamalar ile yapılabilecek. Zaman aralığınızı belirleyerek 1 ila 99 kare arasında çekim yapabilirsiniz. Bu sayının Nikon’da 999 olduğunu söylemeliyim. Yine kamera üzerinden deklanşöre basılı tutmanıza gerek olmadan Bulb modunda çekim yapılabiliyor. Titreşimi önleme adına çok güzel bir özellik. Bu özellik Nikon’da yok.

IR algılamalı 150.000 piksel ölçüm sensörü

Pozlama ölçümünün tutarlı ve doğru olması için EOS 7D Mark II, sahneyi 252 alana ayıran bir 150.000 piksellik sensör kullanıyor. Her alan analiz ediliyor ve doğru pozlama ayarları ya otomatik olarak ya da fotoğrafçıya önerilen şekilde ayarlanıyor. Zorlu aydınlatma koşullarında daha yüksek doğruluk için spektrumun gözle görülen bölümündeki ışığa ek olarak kızılötesi ışık da ölçülüyor. Bu da yeni geliştirilen bir teknoloji…

Gelişmiş iTR odaklama

EOS 7D Mark II iTR AF odaklama sistemi sayesinde, karede hareket eden nesneleri tanımak ve takip etmek için renk ve yüz bilgilerini kullanıyor. AF hızı, odak takibini çekim ortamına ve nesneye göre ayarlayan basit bir araç kullanılarak özelleştirilebildiği için, örneğin bir anlığına nesnenin önünden geçen diğer nesneler odaklamayı etkilememesi sağlanabiliyor. Bu sistem sayesinde AF nin hangi hızla çalışacağını belirleyebiliyorsunuz. Bu da yine uzun süredir Nikon’da bulunan bir özellik.

tab-camera-3

Dahili GPS

EOS 7D Mark II fotoğraflara ve film kliplerine, bulunduğunuz noktanın koordinat bilgilerini etiketleyebiliyor. Bunları fotoğrafların exif bilgilerine yazabildiği için yıllar sonra hangi fotoğrafı tam olarak nerede çektiğinizi hatırlamanız mümkün oluyor. Özellikle biz kuş fotoğrafçıları için çok değerli bir özellik.

Çoklu pozlama

Nikon gövdelerde çok eskiden beri standart olan ama ne hikmetse filmli makinelerden sonra Canon’da hiç göremediğimiz üst üste fotoğraf çekim özelliği 7D Mark II ile gövdelere entegre edilmiş bulunuyor. Bu sayede daha doğal görünen soyut çalımalar yapılabilir.

[wc_row][wc_column size=”one-half” position=”first”]

Sağlam Gövde 

Canon 7D mark II hava sızdırmayan gövdesi ile suya ve toza karşı dayanıklı. Magnezyumdan yapılan gövde oldukça sağlam.

Çift hafıza kartı desteği

Bir adet SD bir adet de CF kart yuvası bulunan Mark II kullanıcılarına daha fazla depolama alanı imkanı sunarken isterseniz çekim anında kartların ikisinede aynı dosyayı kaydederek yedekleme imkanı sunuyor.

[/wc_column][wc_column size=”one-half” position=”last”]

dual-memory

[/wc_column][/wc_row] 

Tüm bu yeni özellikler neticesinde Canon 7D Mark II beklentileri karşılamış gibi görünüyor. Özellikle iso başarımı noktasında kağıt üzerindeki veriler gerçeğe yansır ise en iyi krop gövde ünvanını rahatlıkla eline alacaktır. 7D Mark II’de olsaydı iyi olurdu dediğim yerleşik Wi-Fi ve daha uzun pil ömrü oldu. Ama o kadar kusur kadı kızında da olurmuş 🙂 Ticari bir durum olarak 70D de olan dahili wi-fi yeni 7D de malesef yok.

Peki 7D Mark II’yi kimler almalı ? Açıkça söylemek gerekirse fotoğraf çeken herkes alabilir 🙂 Bu özelliklerde ve hızda bir gövdeyi neden almak istemeysiniz ki? Sadece moda ve stüdyo fotoğrafçıları düşünmeyebilir. O da sadece Full Frame bir gövde ile çalışmak istedikleri için. Hatta bu noktada diyebilirim ki Nikon’un uzun süredir beklenen D400 modeli bir süre daha çıkmaz veya 7D mark II’ye göre geri planda kalırsa özellikle spor ve yaban hayatı fotoğrafçıları Nikon’dan Canon’a geçmeyi bile düşüneceklerdir. D7100 modeli her ne kadar 24MP’lik sensörü ve başarılı sonuçlarıyla etkili bir gövde olsada profesyönellik ve hız konusunda 7D Mark II’den çok geride kalmış durumda. Ancak Nikon bir kaç ay içerisinde D400 yada D9000 gibi bir isimle 7D mark II’yi pazarda yalnız bırakmayacaktır. Bekleyip göreceğiz. Bu arada pazar demişken 7D Mark II’nin ABD fiyatı sadece gövde olarak 1.799 $, 18-135mm lens ile beraber kit olarak 2.149$. Türkiye fiyatı henüz belli olmasa da tahminen en iyi ihtimalle 6.000TL civarında olacaktır.

7D Mark II ile çekilmiş örnek fotoğraflara ve tanıtım videolarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere…

5Y_C0389 9A_A0488 029A6123 082A5336

1 YORUM

 1. 7D kullanan biri olarak mark II ‘nin özellikleri hakkında ilk defa bir yazı okumuş oldum. Gerçekten alınası bir makine gibi duruyor. Her zaman için 7D den memnun oldum. Ancak 30D den 7D ye geçen birisi olarak. Daha da beklemem gerekir gibi duruyor:)
  Eline sağlık Ali Hocam…sevgilerimle.

  • İlk defa bir teknik yazı olarak benim incelememi okmuş olmandan büyük onur duydum 🙂 Uzun sürede çıkan bir model olduğu için sorunsuz bir model olacağını bekliyorum. Bence çok beklemeden ilk fırsatta almalısın… Sevgiler…

 2. Ali Bey,
  İnceleme yazınızı merakla ve mutlulukla okudum. Ellerinize sağlık bilgilendirme çok güzel olmuş.
  Benim ilk dikkatimi çeken ve beğeni ile karşıladığım özellikleri, 65 Cross type AF olması, 10 fps olması ve AF gruplarının bir tuş ile değişirtirilebilmesi ki onu da deklanşörden işaret parmağınızı kaldırmadan baş parmağınızla yapabiliyor olmanız.
  Galiba ben çok bekleyemeyeceğim 🙂
  Teşekkürler, selamlar.

  • Çok teşekkürler Levent bey. 7D ilk duyurulduğunda ‘siz istediniz biz yaptık’ sloganıyla çıkmıştı ve çok beğenildi. Şimdi 7D Mark II bu başarıyı daha da ileriye taşıyacak gibi duruyor. Gerçekten başarılı bir gövde. Fotoğraf kalitesi de bekleneni verirse çok satanlarda liste başı olacaktır. Esen kalın…

 3. Şu an aktif 600d kullanıcısı olarak 70d ye niyet ederken şuan 7d mark II almayi düşünür oldum. Tatmin edici,Bilgiler ve paylaşım için çok teşekkür ederim. Elinize sağlık Ali hocam. Saygılar.

 4. İnceleme yazısı için çok teşekkürler Ali hocam. Bir de sorum var. Eski de olsa 1d m3 ile iyi anlaşıyorum. Değişim vakti gelmiş midir?

  • Özgür hocam teşekkürler. Senin emektar hala yeterli bence. Hız ve performans konusunda neredeyse aynı. Sağlamlık olarak daha sağlam. Ama 10mp artık yetersiz geliyor ve video çekmeyi de planlıyorum diyorsan o zaman düşünülebilir.
   Hepsi çapraz 65 af nokta da uçar için ciddi avantaj. Görüntü kalitesi olarak da mark 2 daha başarılı olacaktır diye düşünüyorum.

 5. Çok güzel incelemeyi çok güzel bir şekilde kaleme alıp bizlerle paylaşmanızı kutluyorum, Yaklkaşık üçyıdır 7D kullanan birisi olarak benim için çok önemli olan değişikliği sizlerle paylaşmak istiyorum : .Açma kapama mandalının üstündeki program ayarı tamburu 7D de en sorunlu parça idi ,
  zira makineyi alırken ,bırakıken herhangi bir yere ufak bir temass ile dönüyor ve sizin yaptığınız örneğin diyafram öncelik manuele veya başka bir proğrama geçmiş olabiliyor ve farkına varana kadar bir sürü çöpünüz oluyor ve en önemliside zor bulunan bir türü fotoğraflayamıyorsunuz . 7D mark2 de fotoğrafta gördüğüm kadarıyla kilit düğmesi eklemişler vede çok iyi olmuş selamlarımla.

  • Yaşar bey ilginiz ve değerli bilgi paylaşımınız için çok teşekkürler. Aynı problemden dolayı zamanında ben elimdeki 5D mark 2 yi satıp tekrar Nikon ekipmana dönüş yapmıştım ve aynı nedenden dolayı 7D’yi almamıştım. Çok güzel fotoğraflar çektiğimi düşündüğüm bir seri çekimdeki fotoğrafları görmek için makineme baktığımda tüm kareler simsiyah çıkmıştı. Çünkü manuel moda geçmiş makina 🙂 Ne kadar can sıkıcı olduğunu tahmin edersiniz. Zannediyorum 70D den bu yana bu sorunu çözdüler. Onun için yazıda çözülmüş bir problemden bahsetmemiştim. Ama inanın sizin hatırlatmanız güzel oldu. Yazıya değer kattınız. Esen kalın…

 6. Ali bey, çok yönlü değerlendirme oldukça faydalı oldu. 60D ile yola çıktım ancak tek rakamlılara inme vakti düşünceleri ile benim eksiklerimi cihaz kapatsın ancak 1D mi 5D mi 7D mi diye kolaçan yaparken ki 5D ve 1D oldukça fiyatlı 7D nin yeni versiyonunun özelliklerinin bu tanıtımı gerçekten çok yararlı oldu. Şimdilik hedef USA dan gelecek bir dost aramak olacak… Çok teşekkürler değerli yazınız için…

 7. Ali bey merhaba..
  Tüm kuş fotoğrafçılarının merakla beklediği ”CanonEOS 7DMarkII” hakkında bize sunduğunuz bu kapsamlı derlemede ,kafamdaki tüm soruların cevabını buldum.Teknik olarak ciddi artıları var ,umarım fotoğraf kalitesi de daha iyidir.Sunduğu özelliklere göre fiyatı da makul geldi bana…
  Zaman ayırıp bu konuda bizi aydınlattığınız için çok teşekkür ediyorum…
  Emeklerinize sağlık…

  • Doyurucu bir yazı olduğunu duymak çok güzel. İlginiz ve değerli kritiğiniz için çok teşekkürler Zafer bey. Birçok kuş fotoğrafçısının kısa sürede bu gövdeyi alacağını düşünüyorum zira çok avantajlı bir gövde… Selamlar…

 8. Şu anda Nikon D7000 ve Nikon 300mm f4 kullanıyorum. Siz incelemenizde 300mm f4 ile Canon 400mm f5.6 arasında çok fark olmadığını incelemenizde yazsanız da, 100mm. odak uzaklığı farkının ben büyük avantaj olduğunu düşünüyorum. Bir de böyle bir gövde eklenince Fiyat/performans olarak ornito için ideal bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Böyle giderse maddi imkanları çok müsait olanlar dışında nikoncu ornito fotoğrafçısı kalmayacak gibi duruyor. Siz de tekrar Canon’a geçmeyi düşünüyor musunuz? Selamlar…

  • Zafer bey yorumunuzu geç farkettim, atlamışım, kusura bakmayın. Canon’a geçmeyi şu anda düşünmüyorum. Nikon gövdeler çok başarılı ve lensler de yeterli bence. Ama bu asla Canon kullanmam demek değil. Önemli olan sahada bizi mutlu etmesi ve iyi iş çıkarması 🙂

 9. Ali Bey, emeğinizden ötürü öncelikle teşekkür ediyorum. Size bir sorum olacaktı izniniz ile..

  Canon EOS 7d mark ii, Nikon d610 yoksa sony a7r mı almak daha mantıklı olur sizce?

  • Ne tür fotoğraf çektiğinize göre sıralama değişecektir. Amaç görüntü kalitesi ve taşınabilirlik ise Sony A7R. Esneklik ve görüntü kalitesi ise Nikon D610. Hız ve yaban hayat ise Canon 7D Mark 2. Esen kalın…

 10. Ali bey meraba yazılarınızı uzun suredır takıp edıyoru faydalı ve yerınde eleştiri ve yorumlarınızı takıp ediyorum 40D+400mm f 5.6 kullanıcısıyım 7 dmark2 ile 5 d mark 3 arasındayım benım ıcın işin fantazı kısmı kuş fotografı cekereken ucarı dolu onda mumkunse avıyla cekmek bunu yanı sıra kendımce her turlu fotografıda cekmeye calısıyorum ama onceıgım kuşlar yaban hayat netleme olarak 7d mark 2 daha mı hızlıdır ikisi karsılasınca siz ne dersiniz bunların yanı sıra ıkıncı el bı 1d mark4 bunların karsıdında nasıl durur selamlarımla…

  • Ahmet bey merhaba. 7D Mark 2 AF hızı olarak çok başarılı. Bahsettiğiniz bir çekim için 5D Mark 3 çok ideal olmaz. En iyisi Mark 4 veya 7D Mark 2 olacaktır. İmkan dahilinde 1D Mark 4 pro bir gövde olarak sizi memnun eder. Ancak daha güncel ve Af yönüyle hızlı olması nedeniyle 7D mark 2 de düşünebilirsiniz. Ben olsam hafifliği 1.6 krop çarpanı ve hızı nedeniyle 7D Mk 2 alırdım. Esen kalın…

 11. Ali Bey merhaba,

  9 Ekim 2013’te 70Dile ilk izlenimde de yazdığım gibi 7D MkII’yi bekleyenlerdendim.Baktım MkII’den ses seda yok 70D aldım ve beklemekten umudumu yitirdiğim MkII çıktı geldi.Beklediğim herşey var (keşke sensör 1,6 yerine 1,3 çarpanlı olsaydı) ama bu saatten sonra MkII benim için sadece tatlı bir heves olarak kalacak bundan sonraki hedefim 5D MkIII onada az bir zaman kaldı.

  Emeğiniz için teşekkürler.

  • Kuşlar ve yaban hayatı gibi uzakta kalan konuları fotoğraflamayacaksanız Full Frame olması nedeniyle 6D daha iyi olur. Daha temiz ve güzel fotoğraf elde edersiniz. Durum diğer türlü ise mark 2 alın derim.

 12. Merhaba, 60d kullanıyorum. Bu aralar birden içime makinemi yükselteyim fikri düştü, bilirsiniz bu gibi durumlarda yeni makineye ne kadar ihtiyacınız olup olmadığı fikrini insan hiç mantıklı düşünemiyor 🙂 tek hedefe odaklanıyor, makine yükseltilmeli..
  60d den yine crop sensörlü 7d mark 2 ye mi geçsem yoksa ff 6d ye mi geçsem burada kararsızım. 6d ye geçmekte beni en çok düşündüren uyumlu lensler almak ve bunların bir tık daha pahalı olması. Sizin öneriniz ne olur. Seçeneklerim arasında nikon 610 ile 7200 de mevcut bu arada 🙂 teşekkürler, selamlar.

  • Elinizdeki lensler eğer fazla ve FF gövdelere uygun değilse o zaman 7D Mark2 alınabilir. Zira 60D yi geçenlerde test için kullandım ve maalesef oldukça geride kalmış bir gövde olduğunu gördüm. Ama özellikle portre ve insan konulu fotoğraflar çekecekseniz FF düşünülebilir. Lenslerden dolayı maddi kayıp yaşanacağından Nikon seçeneği daha dikkatle ele alınmalı. Arada çok da fark yok zaten. Esen kalın…

   • Yada ben şunu sorayım size:
    1- Nikon D7200 + Tamron 17-50 VC 2.8 veya + Sigma 17-50 OS 2.8 mi…;
    2- Nikon D610 + Tamron 24-70 VC 2.8 mi…;

    Hangisini önerirsiniz.

    • Böyle sorunca daha ziyade geniş açı çalışacağınız ve insan çekeceğiniz anlaşılıyor. Bu durumda elbetteki 2. Seçenek derim.

     • Ali Bey açıkçası güzel bir makina olsun lensi ile diye düşünmekteyim; bunu gerçekleştirme aşamasında da uzmanlarından yardım alma gayesi-umudu ile danışmaktayım sizlere. İnternet ortamından ulaşabileceğimiz sayılı kişi-uzmanlar arasında gördüğüm için size yazdım.
      Yukarıda da belirttiğim üzere Nikon D7200 ve D610 ile Canon 7D M2 arasında gidip gelmekteyim. D610 D720 ile aynı fiyata temini mümkün olduğu için ikisini yazdım lensleri ile. Sizde çok fazla teknolojik değişiklik yok deyince D7200ü elersek D610 ile 7D M2 + 17-50 f2.8 arasında teke düşürmek durumunda kalacağım seçenekleri. İlle de Nikon gibi bir durum yok, fakat bir çok kişi tarafından söylenegeldiği üzere Nikon lar da çok fazla Photoshop ile zaman harcamazsın-uğraşmak durumunda kalmazsın demeleri üzerine Nikon a iki seçenek koydum; o iki seçenekte aynı fiyatlara temin etmek mümkün, gövdelerini; bu yüzden. Fakat 7D M2 yi de göz ardı edemiyorum; hernekadar çekim esnasında ekrandan takip mümkün değil, videoda auto focus yok, Nikon gibi spot metering durumları olmaz, timelapse çekimlerine izin vermez denilsede. Tabi bunların hepsi gerçek mi yoksa fanatikleri tarafından bir diğerinin üzerinden gözleri kendine çevirme adına söylene gelen söylentiler mi onuda detaylı araştırmaya yetecek bilgi-tecrübe birikimi olmadı için burada ki yorumlarınızıda okuyunca işi bilenine danışarak yola koyulalım istedim. Bu vb konularda ve belirttiğim seçeneklerde tavsiye-bilgi aktarımlarınız olursa memnun olur, şimdiden teşekkür ederim.

     • Öncelikle ilginiz ve haddimden fazla takdiriniz için teşekkür etmek istiyorum. Genel olarak ne tür fotoğraflar çekmek istediğinizi belirtirseniz daha doğru bir tavsiyede bulunmak mümkün olabilir. Ancak ilk almak istediğiniz lensin 17-50mm veya 24-70mm olduğu düşünülürse daha ziyade manzara veya insan (portre ve yaşam) çekimleri yapacağınızı tahmin ediyorum. Bu durumda kroplu bir gövdeden ziyade full frame gövde kullanmak en doğrusu olacaktır. Bahsi geçen üç gövde içerisinde iso başarısı ve görüntü kalitesi en iyi olan gövde D610. Kroplu gövdelerde D7200 görüntü kalitesi olarak ön plana çıkarken 7D mark 2 hız noktasında ön plana çıkıyor. Onun dışında konu edilecek fark yok. Time Lapse hazır ayarları eski Canon gövdelerde yoktu ancak 7D Mark 2 de artık var. Photoshop olayına gelince ise şunu söyleyebilirim; her halükarda fotoğrafla uğraşacaksanız photoshop kullanmak zorundasınız.

      Sonuç olarak temiz, grensiz ve alan derinliği ile daha sanatsal fotoğraflar istiyorsanız D610 alın. Yok doğa ve yaban hayatı veya spor fotoğrafçılığı yapacağım tele objektif ağırlıklı kullanacağım diyorsanız biraz grenli de olsa D7200 veya 7D mark 2 alın. Karar sizin.

      Şu son yazıma da bir göz atın derim. Karar vermenizde yardımcı olacaktır. http://www.senelfoto.com/fotograf-makinesi-rehberi/

     • Çok teşekkürler Ali Bey cevabınız için; Söylediğiniz üzere manzara (gezi) ve portre üzeri düşünmekteyim VE güzel bir lens olsun sonrasında gövde belki zamanla değiştirilebinir fakat lensler özellikle kalıcı bir şey olsun diyorum;Tabi bu arada gövde de olabildiğince güncel olsa tabi kötü olmayacak imkanlar dahilinde; Sizin D7200 ile ilgili yazınızı okuyunca açıkçası biraz soğur gibi oldum bundan; Zaten görünürde de (çok profesyonel olmasamda) Japonların 2 dev firması piyasayı paylaşma adına sanki: “ben hız işene bakayım spor ve vahşi yaşam çekimleri alanında, sende sütüdyo işlerine bak portre, moda vs, hız gerektirmeyen işler alanında…” diye anlaşmışlar gibi, benim kendimce tespitim; kimse kimsenin alanına girmeden piyasayı kimseye kaptırmama yarışı gibi sanki…

     • Ali bey;
      D610 ile 24-70mm f2.8 1. tercih olmak üzere;
      eğer, 7DM2 yi Sigma 17-50mm f2.8 ile düşünecek olursak,
      devamı için tele lens veya set olarak neler önenrirsiniz …

     • Tele lens olarak bence bir fotoğrafçıda olması gereken 70-200mm f/2.8 lenstir. Tamron çok kaliteli bu konuda. İmkan varsa Canon’un veya Nikon’un kendi lensini alın tabi ki. Eğer D610 alırsanız geniş açı için Bütçe sıralaması bağlamında Nikon 14-24mm f/2.8 veya Sigma 12-24mm DC II alınabilir. Ekonomik sabit 50mm f/1.8 de seveceğiniz bir lens olacaktır. Sevgiler…

     • Teşekkürler Ali Bey;
      Anladığım kadarı ile Nikon D610 ve bahsettiğiniz lensler üzerinde durmaktasınız, değerlendireceğim; Ayrıca bu önermiş olduğunuz lenslerin hepside imaj dengeleyicilere sahipmidir; bu şekilde daha güzel olur denilmekte, dengeleyicisiz olanlara nazaran; yani VC, VR, OS gibi kısaltmalar ile anılmakta olan lensler…
      Kolaylıklar.

     • Birde taşınabilir özellikler de olmak kaydı ile önerebileceğiniz 1 tripod var mı acaba…

     • Manfrotto iyi bir markadır. Metal olan ve uzun süre kullanacağınız bir tane alın bence. Hafiflikten ziyade sağlam ve fonksiyonel olması daha iyi olur. 190xpro modeli olabilir. Veya daha iyileri. Biraz araştırın. Karar sizin.

     • Teşekkürler Ali Bey.
      – Nikon D610 ve
      – Cano 7D Mark 2
      olarak seçeneklerimi bekletmekteyim; sizin D610 hakkında k itavsiyelerinizide esas olmak üzere her iki seçeneği değerlendireceğim.

  • D610 ile D7200 arasında görüntü kalitesi açısından vark var mı acaba çok fazla, ff ve dk olmaları haricin de; yeni D7200 daha fazla teknoloji ile donatılmamış mı …. ?

   • D7200 de çok da teknolojik yenilik yok aslında. D610 görüntü kalitesi olarak bir tık daha iyidir. Ama D7200 hem iso noktasında hem de görüntü kalitesi olarak en iyi DX gövde şu anda. Portre ve düğün çekimi tarzı çalışmayacaksınız D7200 yeterli olacaktır.

   • Ali bey;
    Çok teşekkürler bilgiler için;
    Eğer 7DM2 olursa,
    Sigma 17-50mm f2.8 veya Tamron 17-50mm f2.8 in yanına set olarak düşünecek olursak hangilerini önerirsiniz…

   • Teşekkürler Ali Bey;
    Anladığım kadarı ile Nikon D610 ve bahsettiğiniz lensler üzerinde durmaktasınız, değerlendireceğim; Ayrıca bu önermiş olduğunuz lenslerin hepside imaj dengeleyicilere sahipmidir; bu şekilde daha güzel olur denilmekte, dengeleyicisiz olanlara nazaran; yani VC, VR, OS gibi kısaltmalar ile anılmakta olan lensler…
    Kolaylıklar.

    • Bahsettiğim tüm lenslerde titreşim azaltma sistemi var. Tamron da VC Nikon da VR. Bu lensler daha avantajlı olabilir. Zira ışık çok iyi olduğunda VR yi kapatmak daha keskin sonuç almanızı sağlar. Az ışıkta ise VR çok işe yarıyor. Esen kalın…

 13. Merhaba Ali bey, yazinizdan dolayi tesekkur edirem.
  Ben hobbi olaraq foto çekmek isteyirem. Planimda Canon 7d Mark ll və 24mm – 70mm Lens f/2.8L II lens almak. İlgi alanim manzara, kuşlar, gök yüzü ve s… Bunlar bana yeterlimi? Sizin öneriniz ne ola bilir? Saygilarla

  • 7D mark 2 ve 24-70mm lens çok çok başarılı bir kombinasyon olacaktır. Bu kombinasyonla bahsettiğiniz bir çok konuyu rahatlıkla fotoğraflarsınız. Yalnız kuşlar için 400mm f/5.6 lensi tavsiye ederim. 24-70mm ile kuş çekmek hayal olabilir. Sevgiler…

 14. Ali bey,

  7D M 2 aldım 17-55mm f/2.8 lensi ile;
  Biliyorsunuz WiFi si yok(
  Önereceğiniz bir harici WiFi veya Bluetooth cihazı var mı;

  Ayrıca 2. Bir lens düşünüyorum; malumunuz 17-55mm f/2.8 hızlı fakat aralığı çok dar;
  Bunun yanına 2. bir daha geniş aralıklı lens mi özetirsiniz;
  Yoksa bunu da elden çıkarıp daha farklı bir kombinasyon oluşturmamızımı önerirsiniz;

  Kişi-portre-doğal hayat-börtü böcek kuş hepsi var bende bir amatör olarak;

  Teşekkürler…

    • Evet bahsettiğim buydu. Cano’un kendi wi-fi aparatı daha iyi olur veya phottix Aputure gibi marka var. Onlara da bakılabilir.

     • Ali bey,
      Birde şu(*) lense rastladım ilk defa, yenimidir bu, do nun daga kolay bir anlatımı olurmu sizin tarafınızdan VE önerdiğiniz lens ile arasında ki fark/üstünlük/zaafiyet durumu nedir; tercih sebebi olur mu, olursa ne için olur, kimler tercih etmeli…
      Teşekkürler.

      (*) “EF 70-300mm f/4,5-5,6 DO IS USM, dünyada DO elemanına sahip tek zoom lenstir.”

     • Do lensler özel lens gurubu sayesinde boyut ve ağırlık avantajı sağlamakla beraber görüntü kalitesinde genel olarak kayıplara neden olabiliyorlar. Bu kayıp az da olsa can sıkıcı olabilir. Örneğin yıllardır satışta olan 400mm f/4 DO lens Canon’un en az satılan lensleri arasındadır. Bahsettiğiniz zoom lenste 70-300mm L IS modeli kadar keskin değil maalesef. Sadece daha küçük. Esen kalın…

     • Teşekkürler Ali bey;
      Bu açıklamaları bulmak zor tabi üretici – satıcı sitelerde;
      İşin uzmanlarına danışmakta fayda var her zaman;
      Kolaylıklar.

   • Ali bey;
    70-200 f2.8 II IS ile 2x III extender nasıl olur acaba; sizin düşünceniz ne olur;
    70-300L 4-5,6 IS USM nin yerini alırmı extender ile ekstra zoom gerektiği durumlarda; fokus sorunu yaşama durumu olur mu extender ile 70-300 f2.8 II IS de…;
    Şimdiden teşekkürler.

    • 70-200 f2.8 olacaktı; 70-300 yazmışım düzeltirim;

     Ve ayrıca 70-200 f2.8 mi yoksa,
     70-200 f4 L mi olurdu tercihiniz yukarıda belirttiğim gibi extender ile kullanma durumu olursa lensleri …

    • 2x teleconverter kullanacaksanız f/2.8 bir lens almanız daha iyi olur. 70-300mm den daha iyi görüntü verir ama 70-200mm f/4 den daha kötü bir görüntü alırsınız. 2x tc ile f/2.8 olan diyafram değeri f/5.6 ya düşer. Bu değerde 7D mark 2 AF noktasında bir sorun yaşamaz. Nadiren kullanacaksanız 2x tc düşünebilirsiniz. Devamlı takılı duracaksa 80-400mm düşünmek daha mantıklı olabilir. Tabiki portre için demiyorum. Konu portre ise ve arada sırada yaban hayatı çekerim diyorsanız 70-200mm en iyisi…

 15. sn. Senel 7d mark 2 incelemenizi ilgi ile okudum su anda 6d kullanıyorum sabit cekimlerde sıkıntım yok ama hareketli cekimlerde oldukca sıkıntı yasadım bu sebebten dolayı 7dmark2 almaya karar verdiğim dönemde 80d cıktı aynı kategori olmamasına rağmen dikkatimi cekti özellikle döner ekran wifi nfc 7fps cekim hızı daha iyi dinamik aralık f8de 27 af noktası kullanılabilmesi ( lense göre ) daha iyi iso basarısı sebebi ile kafamı karıstırmadı değil , bu konuda tavsiyelerinize ihtiyacım var . 7d mark 2 denemis birisi olarak yazıyorum herseye rağmen yinede 7dmark 2 diyorum ama))

 16. Selamün aleyküm ali bey canon 750d kullanıcısıym yanına 18 135 stm 75 300 ıs lens ve canon 430 Ex tepe flaşı aldım bunları kanıyorum nikon d 7200 e geçmeyi düşünürken canon 7d mark 2 yi söyledi bir arkadaş Kararsız kaldım 7d mark 2 yıl alsam bile set aynen kalcak sadece body leri degistrcm nikon d 7200 alırsam üzerine 18 140 lens tepe flaşı vs gibi şeyler alıcam. Ne önerirsiniz 7d mark 2 mi nikon de 7200 mü

 17. Bu arada gece çekim yapmayı çok severim İSO benim için çok önemli nikon d 7200 mü canon 7 mark 2 mi daha iyi çekim yapar gece

  • Aradaki fark çok az olduğu için geçe çekimi anlamında bir fark olduğu söylenemez. Gece çekimlerinde Full frame gövdeler daha iyi.

 18. Ali bey selamlar canon 7D mark2 yeni aldım buna wifi nasıl kulanabirim,battery gripte böyle bir özellik varmı,ezshare kart taktım olmadı kartı görüyor wifi çalışmıyor çok araştırdım kafam karıştı.lütfen yardım edermisiniz teşekkürler

  • Hayırlı olsun… Wifi için bence en iyi çözüm Canon’un kendi wi-fi aparatını almak olur… Başka türü gam performans almak zor..

 19. hocam selamlar canon 7d m2 makinamı kullanmadığım zamanlar piller üzerinde kalınca çok çabuk bitiyor.bu makinalarda olagan mıdır.40d makinamda haftalarca kalsada bir sıkıntı yoktu bunun sebebi nedir teşekkür ederim

 20. Hocam 7Dm2 için orjinal mi yoksa yan sanayii battery grip fikrinizi alabilirmiyim,ben şahsen orjinal kullanmayı tercih ediyorum aksesuarlarda,teşekkür ederim

 21. Ali Bey merhaba,
  Öncelikle biz kararsız fotoğraf sevdalılarına yol göstermeniz; bunu sabırla ve içtenlikle yaptığınız için çok teşekkür ederim. Benim size sormak istediğim: Öncelikle kuş fotoğrafçılığı yapacak birisi olarak Canon 80D ve 7DM2 arasında kaldım. Bununla birlikte Tamron ve Sigma’nın 150-600mm ilk jenerasyon lensleri arasında kaldım. Bu makina ve lens kombinasyonlarından hangisini almamı önerirsiniz? Şimdiden teşşekür ederim. Saygılar,
  Bora

  • Merhaba. Her iki gövde de görüntü kalitesi olarak bir birine oldukça yakın ancak AF takibi ve başarısı noktasında 7D mark 2 daha iyidir. Konu kuş olunca bu husus önemli. O nedenle ben 7D mark 2 derim. 150-600mm lensler içerisinde Sigma sport olan çok başarılı ve keskin. Tamron ise fiyat performans olarak iyi. Taşıma ve kullanım kolaylığı açısında Tamron avantajlı olabilir. G2 yeni versiyonu alabilirseniz çok daha avantajlı olacaktır. Ancak ağırlık ve fiyat sorun değil derseniz tabiki Sigma derim…

   • Body konusunda artık kafam rahatladı sayenizde. Lens konusunda ise iki marka için G2 versiyonlarında ciddi fiyat farkı düşündürüyor beni. Hele ki siz G2 leri tavsiye edince iyiden iyiye huzursuzlandım ” Acaba G2 almayıp, pişman olur muyum?” diye. İlk versiyonlarla da tatmin edici fotoğraflar çekebilir miyim sizce? Aralarında fotoğraf kalitesi olarak ne gibi farklılıklar oluşabilir? Bunu -kendi adıma- denemeden bilemem. O yüzden son kez sizden daha ayrıntılı yardım bekliyorum. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim. Bu arada Etiyopya’dayım. Burada inanılmaz kuşlar var. İnşallah bu taraflara yolunuz düşer 🙂

    Selamlar,
    Saygılar,

    Bora

    • Sigma alabilirseniz Sigma alın. Sigma bütçeyi aşıyor ise Tamron G2 de toz ve su sıçramalarına karşı koruma bulunuyor. Onun haricinde G1 ile optik olarak aynı denebilir. G1 versiyonu ben de kullanıyorum. Kullanışlı ve 550mm ye kadar başarılı. 600mm de keskinlik düşüyor. Ancak en büyük sorunu içerisine fazlaca toz alıyor… Daha fazla bilgi için http://www.senelfoto.com/test-tamron-sp-150-600mm-f-5-63-di-vc-usd/ test yazıma ve http://www.senelfoto.com/karsilastirma-tamron-150-600mm-sigma-150-600mm-canon-100-400mm/ karşılaştırma yazıma bakabilirsiniz…

     • Yorum ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim Ali Bey.
      Yeni ekipmanlarımla çekeceğim fotoları sizinle paylaşmak ve değerli yorumlarınızı almak için sabırsızlanıyorum. Rast gele…

     • Ali Bey affınıza sığınarak son bir şey soracaktım. Prime lenslere baktım sizin linkini verdiğiniz değerlendirmelerde bahsettiğiniz üzere. 150-600 yerine canon 400mm alınca doğal olarak zoom mesafem azalacak. Bu eksiklik 400 lük primela çekilen fotoyu, 150-600 e oranla kaybettiğim zoom mesafesine göre croplayarak giderebilir miyim? Bu durumda hangi fotoğraf daha nitelikli olur ?

 22. Merhaba Ali bey ben amatör olarak düğün dış çekimleri yapıyorum,bu işte kendimi bayağı geliştirdiğimi düşünüyorum,elimdeki makinamin yeterli olmadığını düşünüyorum (canon400 d 18.55mm lens)yeni makine araştırması içinde iken 7d mark ıı yi fark ettim,lens olarak sigma 50mm 1.4 art lens tavsiyesi aldım, fakat kafam çok karışık siz bana hangi makinayı ve lensi tavsiye edersiniz? Canon mu Nikon mu hangi lensi kullanmalıyım???

  • Canon veya Nikon fark etmez. Önemli olan sizin kabiliyetiniz. 7D mark 2 bence düğün için gerekli değil. 70D veya 80D ve hatta yeni çıkan 77D gayet yeterli olacaktır. 7D mark 2 ye o kadar para vermeye gerek yok. Sigma 50mm güzel lens ama f/1.4 oldukça pahalıdır. Canon 50mm f/1.8 hayli hayli işinizi görür ve üzerine bir de 17-50mm gibi bir lens alırsınız…

  • Ali bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim,benim body ve lens için ayırmış olduğum butcem 10 bin TL.ve bu bütçe ile bu işi en kaliteli şekilde yapabilecek bir ekipmana sahip olmam gerekiyor.sizin yorumunuzdan sonra 80d yi düşünmeye başladım,benim için başka ne gibi ekipmanlara ihtiyaç duyabileceği mı de söyleyebilir misiniz? odaklaması çok iyi bir lens,tepe flashi vb.gibi. teşekkürler selamlar…

 23. Ali bey Canon 7D mark2 makinama W-E1 wifi kart taktım bütün ayarları yapmama ragmen kamerada meşgul lütfen bekleyin diyor,fakat bağlantı saglayamıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz,
  teşekkürler selamlar

 24. Ali bey daha önce mesaj atmıştım sanırım göremediniz.sizin önerdiğiniz nikon action 10-22×50 xl modelini ankaradan alabileceğim bayi veya internet sitesi adresi verirseniz sevinirim ikinci sorumsa bu dürbünle 5 km bi mesafede görüntü alabilirmiyim tekrar teşekkür ederim.

 25. Merhaba ali bey,

  Ben profesyonel olarak dış çekim fotoğrafçılığına başlayacağım yani insan çekeceğim. Sizce bu makine bunun için uygun mudur hareketleri yakalaması açısından

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here