Fotoğraf Makinesi Rehberi

20
2040
Doğru fotoğraf makinesini bulmakta zorlanıyor musunuz? Kafanız çok mu karışık? Fotoğrafa yeni başlıyor olun veya yeni bir gövde almak niyetinde olun. Bu yazı tam size göre. İhtiyaçlarınız doğrultusunda en uygun gövdeyi bulmanızı sağlayacak bir rehber...

Fotoğraf çekmeyi ve çektirmeyi çok seviyoruz. Sosyal medyanın da etkisiyle artık paylaşmayı da çok seviyoruz. Günümüzde her dakikada milyonlarca fotoğraf paylaşılıyor. Bu kadar çok görselin arasından elbetteki iyi olanlar daha çok dikkat çekiyor. Bu da dikkat çekmek için daha iyi makine kullanmak gerektiği gibi yanlış bir algıyı ortaya çıkarmış durumda. Fotoğraf çekmek isteyen bir çok kişi iyi ekipmanla iyi fotoğrafın doğru orantılı olduğunu düşünüyor. Bu aslında kısmen doğru bir düşünce olsa da temelde yanlış. Doğru olan ihtiyaçlarımıza uygun ekipmanı kullanmak. Doğru sorularla ihtiyaç ve beklentilerimizi isabetli bir şeklide belirleyerek doğru ekipmana ulaşmak. İşte bu yazının amacı da tam olarak bu. Yani aslında neye ihtiyacınızın olduğunu belirlemenize yardımcı olarak doğru ekipmanı almanız noktasında sizlere bir rehber sunmak.

Canon-EOS-5Ds-Front-with-24-70mm-Lens

Ekipman konusu çok uzun ve detaylı bir konu olduğu için işin içerisinden çıkmak biraz zor olacak ama yazı dizisinin ilk bölümünde hangi kategorideki fotoğraf makinesine ihtiyaç duyduğumuzu belirlemeye çalışacağız. İlerleyen yazılarda ise detaylara inmeye çalışacağım.

O halde işe doğru soruları sorarak başlayalım…

 

Soru 1 : Bir fotoğraf makinesini ne için istiyorum ?

Bu soruya cevabınız eğer günlük hayatı fotoğraflamak, gezip dolaştığınız yerleri belgelemek, aile bireylerinin yaşamını ölümsüzleştirmek ve anılarınızı saklamak ise o zaman size cep telefonu seviyesinde bir fotoğraf makinesi yeterli olacaktır. Cep telefonlarının sensörleri çok küçük olduğu için eğer baskı alıp bir albüm oluşturmak isterseniz sonuçlar sizi biraz üzebilir. O nedenle çıktı almayacaksanız iyi bir telefon inanın yeterli olacaktır. Ama çıktı alınacaksa hızlı kayıt yapan ve fotoğrafı işleme hızı iyi olan kompak bir fotoğraf makinesi almak gayet yeterlidir. Bu hızlardan kastım kompak makinelerde genel bir sorun olan açılma süresi ve yeni fotoğrafa hazır olma süreleridir. Kompak makine alırken özellikle bu konuya dikkat edin. Çok uzak konularla işiniz olmayacağı için çok yüksek zumlu gövdelerden uzak durun. Bunları hem taşımak zordur hem de uzak mesafeleri çok az kullanacaksınız.

Eğer anıları saklamanın yanında detaylı ve güzel fotoğraflar da çekerek hafif hafif fotoğrafçılık potansiyelinizi görmek istiyorsanız ve bu güzel fotoğrafları da fotoğrafçılık anlamında sosyal medyada paylaşmak niyetiniz varsa o zaman sizin almanız gereken gövdeler aynasız fotoğraf makineleridir. Aynasız kameralar hızlı netleme sistemleri , değiştirilebilen objektifleri ve nispeten uygun fiyatları ile günümüzde çok popülerler. Küçük boyutlu ancak hem görsel kalite hem de hız bağlamında güçlü bir gövde bir çok fotoğrafçılık ihtiyacınızı ziyadesiyle karşılayacaktır. Hatta son dönemde Full Frame aynasız kameralar ile artık profesyonel işler yapmak dahi mümkün ve hali hazırda bu profesyonellerin sayısı da hiç az değil. Aynasız kamera seçimi konusunda daha önce yazdığım AYNASIZ FOTOĞRAF MAKİNELERİ,  DİJİTAL SLR & AYNASIZ ve 2014’ün En İyi Fotoğraf Makineleri – 2 yazılarıma bakabilirsiniz. Kendinize en uygun gövdeyi bulabileceğinizden emimin 🙂

Eğer ben fotoğrafa ilgi duyuyorum ve hobi olarak yapmak istiyorum diyorsanız o zaman almanız gereken model aynasız veya DSLR. Bu ikisi arasında karar verebilmek için ne tür konulara merak duyduğunuzu ve beklentilerinizi belirlemeniz gerekir. O zaman şimdi sizler için ikinci soruya geçiyoruz.

x100t

Soru 2 : Ne tür konuları fotoğraflayacağım ?

Porte, düğün, manzara, ürün çekimi, kıyafet, moda, mücevher, yemek vs. gibi detay isteyen ve özel ışıklandırmaya ihtiyaç duyan konuları fotoğraflayacaksanız tercihen ilk olarak tam kare (Full Frame) bir DSLR gövde almanız en doğru karar olacaktır. Zira bu tür çekimlerde detay, arka plan bulanıklığı, doğru renkler ve dinamik alan tabir edilen siyahtan beyaza detay kalitesi çok önemlidir. Tüm bunları da en iyi şekilde Full Frame sensörler verebilir. Bütçe nedeniyle Full Frame bir gövde alma imkanı olmayanlar kroplu yani APSC sensörlü modelleri tercih edebilirler. Burada dikkat edilmesi gereken çok giriş seviyesi modellere yönelmemek. Bu modeller istenen başarıyı veremeyebilirler. Bu çekimler için flaş ve keskin lenslere de ihtiyacınız olacaktır.

f275c5128767409f838238381456417c

Konu tercihiniz makro, yaban hayatı, haber, spor ve aksiyon içerikli ise o zaman almanız gereken gövde yine DSLR bir fotoğraf makinesi. Ancak burada ilk tercih, işimiz hobi olduğu için kroplu bir gövde olabilir. Full Frame gövdelerin çok daha iyi fotoğraflar ürettikleri doğru olmakla beraber kroplu gövdeler de son dönemlerde oldukça başarılı çıktı veriyorlar ve özellikle makro, yaban hayatı gibi konularda tele avantajı sağladıkları için çok daha efektif kullanılabiliyorlar. Tele avantajı nedir diye soracak olursanız kısaca şöyle anlatayım; Full frame gövdelerde 400mm bir lens 400mm olarak kullanılır. Ancak kroplu gövdelerde (Nikon’da 1.5x, Canon’da 1.6x krop vardır) 400mm lens 400 x 1.5 =600mm gibi kullanılır. Bu da uzakta kalan yabani hayvanları fotoğraflamakta bizlere avantaj sağlar.

30a96b84e1cc4136937f3fed07e1330d

Ancak eğer bütçe sorunu çok yok ise ve yaklaşık 8-10 bin dolar seviyelerindeki 500mm f/4  – 600mm f/4 gibi lensleri alma imkanınız var ise o zaman kroplu gövde ile uğraşmaya gerek yok. Doğrudan başarılı bir full frame gövde almak en doğrusu olacaktır. Sigma ve Tamron markalarının 150-600mm veya 50-500mm gibi çok keskin olmayan ama bir çok durum için iş görecek lenslerini kullanacak olanlar da full frame gövde alabilirler. Zira bu lensler çok ışık istedikleri için özellikle bir çok durumda fotoğraf makinesinin iso değerlerini arttırmak gerektiğinden full frame gövdeler iso başarımında da bir avantaj. Bu lensler için Sigma 150-600mm ve Tamron 150-600mm test yazılarıma bakabilirsiniz.

e4254dc9a40f4a0f83e53e36c0e2eba5

Eğer sokak fotoğrafçılığı ve belgesel fotoğrafçılık yapacaksanız bu durumda DSLR bir model tercih etmekle birlikte en kullanışlı olacak olan model aynasız modeller olacaktır. Bu tarz konuların fotoğraflanmasında genelde konuya yakın olunur ve çoğu durumda insanları tedirgin etmeyen, çok dikkat çekmeyen makineler tercih edilir. Bu iş için de en iyisi günümüzde aynasız modellerdir. Bir gazete ve dergi için çalışmıyorsanız size aynasız bir model ziyadesiyle yetecektir.

Gördüğünüz gibi daha iki soru sorduk ve neredeyse konu kafamızda netleşti gibi. Ama konunun daha da netleşmesi için bir soruya daha ihtiyaç var.

ALI_3627

Soru 3 : Fotoğraflarımı ne yapacağım ?

Fotoğraf hobisi doğal olarak çekilen görüntülerin paylaşılmasını gerektirir. Bilgisayarlarımızın hard disklerinde tozlanmaya! terk edilen fotoğrafların hiç bir anlamı yoktur. Bu bir görsel sanattır ve gösterilmelidir. O zaman nerede gösterilecek ? İşte bu soru bize ekipman konusundaki son noktayı koymamızı sağlayacak soru.

Cevabınız sosyal ağlarda veya fotoğraf paylaşım sitelerinde paylaşmak ise çok yüksek çözünürlüklü ve çok çok üst düzey gövdelere ihtiyacınız yok demektir. Yani hobi olarak yapılan bu iş için baskı yapma durumu söz konusu değilse Nikon D810 gibi 36mp veya Canon 5Ds gibi 50mp çözünürlüğü sahip gövdelere ihtiyacınız yok demektir. 12-24mp civarında bir çözünürlük yeterli olacaktır.

Ancak hedefinizde kitap, albüm, büyük baskılı sergiler gibi baskı ihtiyacı olacak planlar varsa o zaman en azından 16-18mp çözünürlüğün altına düşmemekte fayda var. Hele ürün, tanıtım, düğün ve moda gibi sonunda mutlak surette çıktı ihtiyacı olan bir alanda çalışıyor veya ilerde çalışmayı planlıyorsanız alacağınızı gövdenin yukarıda adı geçen yüksek çözünürlüklü modellere kadar yolu var.

Evet bu üç soruya vereceğiniz cevap size doğru kategorideki fotoğraf makinesini bulmanızı sağlayacak. Sorulara samimi ve gerçekçi cevaplar vermeye çalışın ve içinizdeki en iyisine sahip olma duygusunu da dengelemeye gayret edin 🙂 Kategori  belli olduğuna göre hangi modeli almak lazım diye sorduğunuz duyar gibiyim…

Kompak ve aynasız fotoğraf makineleri için cevap verdiğimi düşünüyorum.  Yukarıda verdiğim linkler-deki yazıları okuyarak bir sonuca varabilirsiniz. Ancak DSLR konusu biraz daha üzerinde durulması gereken bir konu. O nedenle bu yazının devamı olan iki yazıda Canon ve Nikon markaları için hangi modelin hangi konuların fotoğraflanmasında kullanılacağını, artıları ve eksilerini anlatacağım. Takipte kalın…

20 YORUMLAR

 1. Ali bey merhabalar. Önceki yazılarınızı da okuyup faydalanan biri olarak öncelikle teşekkür ediyorum size ve bana yardımcı olmanızı rica ediyorum.

  Canon 700d modelinde karar kıldım ama size danışmadan almak istemiyorum. Piyasa fiyatı 18-55mm is stm lens ile birlikte 1900-2000tl.

  Max. bu rakama kadar başka bir alternatifim olur mu, ne tavsiye edersiniz bana? Dış çekimler de yapacağım ama Özellikle ev içinde gündüz vakti eldiven tarzı süslü aksesuar çekimi için almak istiyorum. Tabi her zaman gün ışığını bulamayabilirim. Ürünlerin gerçek renk tonlarını yakalamak çok önemli benim için. Fotoğrafları internet ortamında paylaşacağım genellikle.

  Teşekkür ediyorum, kolay gelsin 🙂

  • 700D giriş seviyesinde kalan bir model. Bu nedenle bahsettiğiniz işi görebilir ama 18-55mm gibi bir lensle keskin ve detaylı görsel alamak biraz zor. Bence bütçeyi biraz daha zorlayıp Canon 70D veya 7D alıp yanına da Tamron 17-50mm lens alın. eğer gövdeler çok fiyatlı gelirse 700D ye Tamron 17-50mm lensi alın 18-55mm değil. Temiz ikinci eller de aklınızda olsun. Esen kalın…

 2. Merhaba yazınızı okudum aydınlatıcı ve beğeniye değerdi ancak yinede fotoğraf makinası alırken o kadar çok seçenek var ki karar vermek çok güç.Ben fotoğraf çekmeyi ve hobi olarak çok seviyorum.Pratik,taşınması kolay ve iç ve dış çekimde ve çıktı olarak aldığımda net ve güzel olsun istiyorum , güzel çeken bi makina arıyorum araştırdıkçada karmaşık bi hal aldı yardımıza ihtiyaçım var .Şimdiden teşekkür ederim,

  • Funda hanım size tek bir makine söylemek istiyorum. Canon 100D. Küçük, hafif, kaliteli ve güzel çıktı veriyor. Memnun kalacağınızı düşünüyorum. Esen kalın…

 3. Merhaba
  Reklamcılık birinci sınıf ögrencisiyim seneye fotoğraçılık dersi almaya başlayacagım.Fotograf cekkeyi cok seviyorum ama makineler hakkında pek bilgim yok.Hem fotograf cekmeyi ogrenebilecegim hem de günlük hayatta kullanabilecegim bir makine almak istiyorum ama canon mu nikon mu kararsızım birde hangi model makine almalıyım
  Tesekkürler

 4. Merhaba yazılarınızı okudum ve çok beğendim yardım konusunda sizden fikir almak çok mutlu edecek beni.
  Bebek fotoğrafı ve arkadaşlarımın mezuniyet resimlerini ve bunun gibi ufak çaplı geliri olan fakat çıktı gerektiren fotoğraflar çekmek istiyorum. Öğrenci olduğum için kısıtlı bir bütçem var(2500tl). nikon d5300 ya da canon eos 750d almayı düşünüyorum ama emin değilim. Sizin tavsiyeniz hangisi ya da başka hangi makine olabilir. Şimdiden teşekkürler…

  • Nikon D5300 daha iyi olsa da her iki modelde bir birine oldukça yakın. Bence mağazada elinize alıp hangisi size daha yakın ve sevimli geliyorsa onu almak daha doğru olacaktır. Esen kalın…

 5. Merhaba Ali bey,
  Fotoğraf çekmeyi çok seven biriyim ve bunu işim yapmak istiyorum kursa başladım henüz daha sıfırdan yolun başındayım ve güzel bir makina almak istiyorum fakat ne almalıyım zerre kadar bilgim yok sizin sayfanızı rast gele gördüm ve yazılarınız çok güzel sizce canon 70d mi yoksa 5d mark mı yoksa nikon d810 mu bunların içinde en ideali hangisidir fiyat konusundada çok uçmak istemiyorum ama iyi birşeyde almak istiyorum yada sizin bana önerdiğiniz başka bir makina ???

  • Yeni başlıyor iseniz bence D810 veya 5D fazla olur. Canon 70D veya Nikon D7200 alınabilir. Bunlar bile ileri seviye gövdeler…

 6. Merhaba Ali bey,
  Yeni bir makinesi almak üzereyim.
  Gezginim ve çeşitli dergi ve internet sitelerinde gezi yazıları yazıyorum, fotoğraf da yer alıyor elbette. Sosyal sitelerde de çok fotoğraf paylaşıyorum. Nikon makinem 5 senelik, artık değiştirmek istiyorum. Yaz aylarında da bir fotoğraf sergim olacak (amatör olarak)
  2 tavsiye aldım, ikisi de fotoğraftan anlayan ve çok çeken arkadaşlar.. ve karar veremedim, yardımcı olursanız sevinirim. Sony Alpha A6000 ve A6300… Lens de 18-105 mm düşünüyorum

  • Nevin hanım merhaba. Gezi fotoğrafçılığı için hafif ve hızlı ama kaliteli gövde en doğrusu. Çok fazla lens taşımak ve sık sık lens değiştirmek de pek doğru değil. Bu nedenle söylenen kamera ve lens olabilir. Sony de sıkıntı lenslerin pahalı olması. Ama çok lens degistirmeyecek olduğunuzdan sorun olmaz diye düşünüyorum. 4K video çekmeyecekseniz A6300 e gerek yok bence. Esen kalın…

 7. Merhaba Ali bey bende fotoğraf makinası almak isteyen ama modellerin içinde kaybolmuş biri olarak size danışmak istedim. Nesne odaklı çekimler yapmayı seviyorum. Yani manzarayı değilde ondaki küçük bir detayı. Lensle beraber toplam 6-7 bine çıkabilirim. Sizce ne almalıyım ? Sadece gövdeler dahi o kadar pahalıki bir ara canon 200d alıp ona da iyi bir lens takıp 24 105 gibi öyle mi yapsam diye düşündüm. Ama işin içinden çıkamıyorum.

  • Merhaba. 2. el de düşünülebilir. Kroplu gövdeye 24-105mm takmaya gerek yok. 77D ve 18-135mm iş görebilir. Makro çekim yapacaksanız makro objektif alın. 100mm gibi. 200D de olabilir…

 8. Merhaba Ali bey,
  Güzel Sanatlar Fotoğraf bölümü kazandım. Şuan filmli Nikon makine (fm ve f801) ve 50mm D tipi lensini kullanıyorum.
  2500 TL bütçem var. Ufak tefek işler yapacağım. Bir tiyatro grubunun, paraflaş ile portre ve sahne fotoğraflarını ve videoda teaser çekeceğim. Üst düzey beklenti söz konusu değil ve sürekli yapacağım bir iş değil. Hem okulda hem bu tarz işlerde fotoğraf ve videoda kullanabileceğim 4-5 yıl idare edebilecek bir makine arıyorum. Çok fazla makine var ve çok karışık. Nikon D3500 düşünüyorum D tipi lensi sadece manuel odaklamasından dolayı biraz çekinceliyim. Tavsiye edebileceğiniz farklı bir model var mı?

  • Öncelikle hayırlı olsun. Video da tamamen manuel netlik kullanacaksanız sorun yok. Herhangi bir lens olabilir. Nikon D serisi lensler ile manuel netlikte çok sıkıntı lacağını düşünmüyorum. Ancak asıl sorun manuel netlik yaparken nereyi netlediğini tam olarak görememek. O nedenle büyütme özelliğini kullanmanız iyi olur. Nikon D3500 gayet iyi bir gövde ve çokça da tavsiye ediyorum. Videoda otomatik netlemesi çok iyi değil. Alternatifi Canon 800D veya Canon 200D olabilir. Videoda otomatik netlemesi gayet başarılı.

  • Merhaba Ali bey çocuk ve bebek fotoğrafçılığına başladım
   Elimde m50 Canon var
   Artık işi öğrendikçe yalnış seçim yaptığımı ve yeni bir makina almam gerektiğinş düşünüyorum
   Araştırdım ama karar veremiyorum
   Sizce ne almalıyım
   Ekonomik olmasınıda isyorum

 9. Ali bey merhabalar. Önceki yazılarınızı da okuyup faydalanan biri olarak öncelikle teşekkür ediyorum size ve bana yardımcı olmanızı rica ediyorum.

  Nikon D3500 almaya karar verdim fakat üzerindeki 18-55
  lensin bana yetip yetmeyeceği konusunda biraz kararsızım.
  Genelde yakın çekim manzara,doğa insan,deniz resimleri çekmek ya da gerektiğinde zoom yaparak uzak mesafe fotoğrafları çekmek istiyorum
  Ya da 18-55 lensin yanına temiz 2.el bir 18-105 lens alıp lensi makine üstünde sabit takılı olarak yanımda gezdirsem
  18-55 ile çektiğim fotoğraflara benzer ya da daha iyi fotoğraflar çekebilirmiyim

 10. Ali bey merhaba
  9 yıldır nikon d700 i 18-105 lensle kullanıyorum
  işim gereği sürekli ülkeden ülkeye geziyorum
  bebek çocuk manzara insan çekimleri yapıyorum
  d7200 alayım derken yazılarınızı okudum.
  full farame mi
  aynasız mı
  d7200 mü
  karar veremedim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here