Nikon Fotoğraf Makinesi Rehberi

100
6958
Nikon fotoğraf makineleri, hangi model nerede kullanılmalı? Detayları...

 

Fotoğraf Makinesi Rehberi yazımda ne tür bir gövde almamız gerektiğine karar vermiştik. Kararı D-SLR olanlar için Nikon ve Canon markalarında hangi gövdenin ne amaçla üretildiği ve ne tür konularda kullanımlarının daha faydalı olacağını bu yazımda anlatmaya çalışacağım. Markalar ürünlerini farklı kategoriler altında üretiyorlar ve her bir kategoride farklı müşteri taleplerini karşılamaya çalışıyorlar. Bu kategoriler ana hatlarıyla giriş seviyesi, ileri seviye ve profesyonel seviye gibi isimlendirilebilir. Bu bağlamda modelleri giriş seviyesinden başlayarak incelemeye başlayalım.

girisyeni

Giriş seviyesi

Nikon giriş seviyesi modellerde D3000 ve D5000 serisi bulunuyor. Bu seride üretimi devam eden en güncel modeller D3200, D3300, D5200, D5300 ve D5500. Bu modellerin hepsinin çözünürlüğü 24mp civarında. Özellik ve performans olarak bir birlerine çok yakın.

Giriş seviyesi modelleri fotoğrafa yeni başlayacaklar, öğrenciler, seyahatlerde hafif ama iyi fotoğraf çeken bir gövde taşımak isteyenler ve aile ortamını fotoğraflamak isteyenler tercih edebilir. Nikon modellerde D3000 serisi ile D5000 serisi arasındaki en önemli fark hareketli LCD ekran olarak karşımıza çıkıyor. Onun haricinde öyle çok da araştırıp üzerinde durulacak ve fotoğrafı etkileyecek önemli bir fark bulunmuyor. Bütçe durumuna göre karar vermek daha doğru. Kısıtlı bütçeler D3000 serisini, biraz daha rakamı arttırabilecek olanlar ise D5000 serisini düşünebilir. Diğer taraftan 5000 serisi gövdelerin arka kısmında pratiklik saylayan ayar düğmeleri çok az ve bir çok ayarı menü içerisinden yapmanız gerekiyor. Bu benim sevmediğim bir şey. Zaman kaybettiriyor. Ancak 3000 serisinde bu düğmeler gövde üzerinde ve ileri seviye gövdelere geçerken de avantaj oluyor. O nedenle bence özellikle yeni başlayan ve fotoğrafçılığı öğrenmek isteyenlere ben 3000 serisini tavsiye ederim.

Giriş seviyesi gövdelerde dahili AF motoru bulunmuyor. Ancak bu seviye gövdeler için üretilen objektiflerin hepsinde AF motoru olduğundan bu bir problem değil. AF-S lensler diğerlerine göre daha pahalı gibi bir algı oluşmuş olsa da bu durum eski lensler ile yeni lensler kıyaslandığında ortaya çıkıyor. Eski lensleri zaten böyle bir gövdede kullanmanın bir anlamı yok. Örneğin 24-85mm f/2.8-4 gibi bir lenste AF motoru yok ama bu lensin bile fiyatı neredeyse alacağınız giriş seviyesi gövde ile aynı… Video konusunda ise giriş seviyesi gövdeler sensör avantajı sayesinde gayet yeterli ve başarılı sonuçlara imza atıyorlar. Titiz bir çalışmayla güzel bir kısa film çıkartmak içten bile değil…

ileriyeni

İleri Seviye

İleri seviye modeller dahili motorları, daha hızlı AF performansları, daha gelişmiş sensörleri ve daha fazla ayarlama seçenekleri ile fotoğraf tutkunlarını kısıtlamadan fotoğraf çekmelerine olanak tanıyan modellerdir. Fotoğrafçılığı hobi olarak yapanlar veya profesyonel seviyede işleri daha ekonomik yoldan yapmak isteyenlerin tercih edeceği kameralardır. Nikon’da kroplu gövdelerde D7000, D7100 ve D7200 modelleri halen üretilirken Full Frame gövdelerde, D610, D750 ve Df modelleri üretilmektedir.

Bu aşamada kroplu mu? Tam kare mi? sorusu akla gelebilir. Bunun cevabı bu yazı dizisinin ilk bölümündeki Fotoğraf Makinesi Rehberi yazımda saklı. O yazıyı okuyanlar zaten kararlarını vermişlerdir. Karar veremeyenler veya daha okumayanların öncelikle o ilk yazıyı okumasını tavsiye ediyorum. Ama en pratik ifadesiyle daha çok geniş açı kullanacak ve ışığı az ortamlarda çekim yapacaksanız tam kare (Full Frame) gövdeler, daha ziyade tele objektif kullanacaksanız kroplu gövde düşünebilirsiniz.

İleri seviye gövdelerde Df ve D7000 modeli 16mp çözünürlük sunarken diğer modeller 24mp çözünürlükte sensörlere sahipler. Df modeli daha ziyade sadece fotoğraf çekmek isteyenler ve eski filmli dönemden kalma tadı seven geçmişe biraz bağımlı kullanıcıları hedef alıyor. Zira tasarımı retro ve video kayıt özelliği yok. D7000 modeli ise şu sıralar gayet uygun fiyatı ve yeterli denebilecek 16mp çözünürlüğü ile ileri seviyede bir gövdeye sahip olmak için en avantajlı model. D7200’ün D7100 den avantajı daha başarılı iso performansı ve tampon bellek kapasitesinin arttırılmış olması. D750 modelinin de D610’dan avantajı daha hızlı seri çekim performansı sergilemesi, hareketli LCD ekranı ve geliştirilmiş video performansı. Elbete bu modeller arasında başka küçük farklar da var fakat pratikte görülüp hissedilenler ana hatlarıyla bu yazdıklarım.

Peki bu gövdeleri ne tür fotoğraf çekenler tercih etmeli diye soracak olursanız cevap; portreden doğaya, makrodan manzaraya, stoktan yaban hayatına kadar her konu için yeterli bir yelpaze sunduğudur. Portre, düğün, ürün, stok, manzara vs. gibi konularda Full frame bir gövde ve makro, yaban hayatı, aksiyon, spor vs. gibi konularda ise kroplu bir gövde daha isabetli bir seçim olacaktır. Doğru objektifler ve doğru fotoğraf bakışı ile çok çok başarılı işler çıkacaktır.

profesyonel

Profesyonel Seviye

Profesyonel seride Nikon’un halen satışta olan ürünleri D810, D810A, D4s, D4 ve D3x modelleri. Bu seride iki ayrım söz konusu. Yüksek piksel ve hız. 36mp gibi devasa bir çözünürlüğe sahip D800 serisinin son üyeleri D810 ve D810A ciddi büyük görseller ile işi olanları hedefliyor. D810A üzerinde çok durmaya gerek yok zira bu gövde sadece uzay, gök cisimleri fotoğrafçılarının kullanacağı özel bir gövde. D810 ve daha eski modeller olan D800, D800E ise daha çok moda ve reklam fotoğrafçılarını hedef alan gövdeler. Baskı alıyor, ciddi anlamda bolca detaya ihtiyaç duyuyor ve bina giydirmesi gibi profesyonel işler yapıyorsanız 800 serisi bir gövde 36mp çözünürlüğü ve çok geniş dinamik aralığı sayesinde etkili bir çözüm olacaktır. D3x modeli aşağıda anlatacağım D4 serisi gövde kategorisinde olsa da hem 24mp olması hemde saniyede 5 kare gibi yavaş kalan çekim hızı nedeniyle D800 serisi gibi düşünmek daha doğru olacaktır.

Konu hız olunca D4 serisi devreye giriyor. Tek basamaklı bu seri yani D1 ile başlayan D2, D2x, D3, D3s ve en son D4, D4s ile devam eden gövdeler Nikon’un en üst düzey gövdeleridir. Daha büyük, daha ağır ve çok hızlıdırlar. Saniyede 12 kare çekim hızlarına ulaşabilirler. Yüksek hızlarda uzun süre kullanılabilmesi için gövdeye entegre daha büyük bir batarya haznesine sahiptirler. Çift batarya ile veya dışarıdan alınacak bir aparat ile AA pillerle de çalışabilirler. Çok güçlü AF motorları ve dayanıklı gövdeleri vardır. Pek çok ince ayar sayesinde fotoğrafçıya büyük bir özgürlük sunarlar. Peki bu gövdeler nerelerde kullanılır?

4sgrafi

Bu serideki gövdelerin fiyat etiketleri zaten fotoğrafçılara bir şeyler fısıldıyor. Çoğunlukla fotoğrafı meslek olarak yapan ciddi profesyonellerin kullanacağı seridir D4 serisi. Özellikle foto muhabirleri ve spor fotoğrafçıları düşünülerek üretilmişlerdir. O nedenle de çok fazla piksele ihtiyaç duymazlar. Gazete veya dergilerde kullanmak için 12-16mp arası çözünürlük ziyadesiyle yeterlidir. Yüksek iso değerlerinde başarılı sonuçlar elde edilebildiği için özellikle futboll sahalarında veya gece oynanan oyunlarda saha kenarlarında ellerinde devasa objektiflerle bu seri gövdeleri kullanan fotoğrafçıları görürsünüz. Yüksek hız ve yüksek iso ile tüm aksiyonu yakalamanın neredeyse tek yolu budur.

D4 serisini belgeselciler ve vahşi yaşam fotoğrafçıları da sıkça tercih ederler. Bu çok da doğaldır. Zira doğada her şey çok hızlı olur ve zamanı durdurmak gerçekten değerlidir. Yabani bir hayvanın avını yakalama anı bazen o kadar hızlı olur ki bunu yakalamanın ve o sırada gözle görülemeyen nefes kesici anları kaydetmenin neredeyse tek yolu saniyede 7-12 kare çekebilen bir gövdedir. Hız ne kadar artarsa tabi ki en can alıcı anı yakalamak da o kadar kolay olacaktır. Diğer taraftan kapalı, sisli veya yağmurlu havalarda uzakta kalan konuları yüksek isoda net ve temiz çekmek için D4 serisi gövdelere ve elbetteki keskin prime lenslere ihtiyaç vardır. O nedenle yapan hayat tutkunlarının ve profesyonel yaban hayat fotoğrafçılarının D4 serisi gövdeleri tercih etmeleri en doğru secim olacaktır.

Nikon markası için kameraların durumu kısaca bu şekilde. Bu yazıdan Canon modelleri için de bir çok ipucu çıkartmışsınızdır diye düşünüyorum. Ama Canon severler için ayrıca Canon modellerinin de bir rehberini hazırlıyorum. Sonraki yazıda görüşmek üzere…

100 YORUMLAR

 1. Ali bey merhaba ben gokyuzu fotografciligi icin video kamera yada fotograf makinasi icin sizden bir oneri istiyorum orta halli biseyler olursa sevinirim tesekkurler

  • Tüm aynasız ve DSLR modeller olabilir. Ancak farklı teknikler kullanmak gerekir. Sadece gökyüzü için Nikon D810A modeli ve Canon 60Da modelleri var.

 2. Merhabalar bende canon 700D ile nikon D5200 arasında kaldım. Yeni başlayacağım gezi fotoğraflarımın çekimi için kullanacağım.nikonda af yok denildi çok kararsızım.sizce hangisi daha uygun?

  • Canon’da da AF yok 🙂 Ama tüm lenslerinde motor olduğu için sorun olmuyor. D5200 AF noktasında ve görüntü kalitesi olarak daha iyi olsa da bence içinize hangisi siniyorsa onu alın. Sonuçta bu iki model arasında yazılıp çizilecek ciddi bir fark yok. Nikon’un son dönem çıkan ve sizin zaten alacağınız tüm lenslerde motor var. Bu nedenle D5200 de motor olmaması AF için sorun oluşturmaz…

 3. Ali Bey Selamlar , Genellikle hanimla tatile ciktigimizda guzel fotograflar ve anilar yasamak icin fotogram makinasi almak istiyorum.
  1.Birinci sorum , sosyal aglarda ve paylasim sitelerinde paylasmak icin tatil fotograflari ,dugun ,eglence fotograflari cekmek istiyoruz bunun icin , kroplu D7100 yada D7200 fotograf makinasindan birini almam gerekli yoksa Full Frame D610 , D750 makinasindan birini mi almam gerekli ?
  2. sorum eger bu fotograf makinalarindan birini alirsam, bu makinalara uygun birkac tane lens tavsiye edebilirmisiniz. ( Fiyatlari cok pahali olmayan ama kaliteli tatil ,dugun ve gezi fotograflari cekebilecegimiz ) Tesekkurler

  • Sosyal medya ve hatıra dosyalarında saklamak için bence DSLR bir gövdeye bile ihtiyaç yok. Hem taşıması zor hem de o kadar parayı vermeye gerek yok. Aynasız küçük ama hızlı bir gövde bence çok daha mantıklı olur. Sony A6000 veya Nikon j5 çok hızlı ve güzel gövdelerdir. İşinizi de ziyadesiyle görür. Ama çok ciddi kalite bekliyor ve DSLR kullanmakta kararlı iseniz o zaman D610 ve 25-120mm f/4 işinizi ziyadesiyle görecektir. Esen kalın…

 4. Merhaba Ali Bey,
  2013’den beri nikon d5100 (18-55 mm kit lens) kullanıcısıyım. ilk başlarda hobi amaçlı fotoğraf çekimi yapıyordum ama son zamanlarda sokak fotoğrafçılığı ve belgesel fotoğrafçılığa merak sardım. nikon makinaya lens anlamında şimdiye kadar herhangi bir yatırım yapmadım ve son dönemlerde fuji aynasız X-T1 Ve XT10 modellerine merakım arttı. Size sorum elimdeki nikon makinaya lens anlamın da mı yatırım yapmalı yok sa aynasız fotoğraf makinasına mı geçmeli?

  • Merhaba. Her iki durum da mantıklı aslında ama söyle bir durum var. Fujifilm aynasız gövdeleri kullanmak keyifli ve fotoğraf kalitesi noktasında da tatmin edici. Ayrıca aynasızların küçük ve hızlı olmaları nedenyle hem belgesel hem de sokak fotoğrafçılığı açısından daha uygun olduğunu düşünüyorum ben. Diğer taraftan elinizde bir gövde var ve bu gövdeye lens yatırımı yapmakta mantıklı. Ama öyle bir gövde ile sokakta daha çok dikkat çekeceğiniz de bir gerçek. Ben olsam netleme hızı, kullanım kolaylığı ve boyutları nedeniyle aynasız kullanırdım. Esen kalın…

 5. Ali bey merhaba. 2-3 senedir Nikon D700 kullanıyorum. İlgi alanlarım doğa/manzara, makro. D700 satıp yeni bir makina almak istiyorum ama D750/D610 nedense içime sinmedi (1/4000 enstantane, 1/200 flaş senkronu, halbuki D700 bile 1/8000, 1/250 özelliğine sahip.) Yeni çıkacak D500 ün de sayılan özellikleri çok ileri. FX den DX e geçilirmi bilmiyorum. Aslında benim makinada aradığım öncelikle fotoğraf kalitesi yüksek olsun. Acaba D500 bu konuda D750 ile boy ölçüşürmü. Siz nedersiniz.

  • Erkan bey D700 çok iyi bir gövde. D500 kroplu olduğu için o performansı vermez. Hele ki son dönem D610 ve D750 nin görüntü kalitesine hiç yetişemez. Bence full frame den vaz geçme…

 6. Ali bey merhaba ilk dslr mı almak istyorum nikon d7100 ile d7200 arasında kaldım bu makinelerden birini alırsam yanına sigma 17-50 yi almayı düşünüyorum. Acaba biraz daha bütçeyi arttırıp d610 tamron 24-70 mi alsam diyorum. D7100 + sigma 3550 tl d610 + tamron 7100 tl tam iki katı bu farkı vermeye değer mi sizce yoksa d7100 uzun süre beni tatmin eder mi cevabınız için şimdiden teşekkürler iyi akşamlar.

  • Merhaba. Yeni başladığınız için bence bu kadar para harcamaya gerek yok. D7100 daha doğru olacaktır. Ama benim bütçe sorunum yok diyorsanız D610 alınabilir. Yoksa öğrenme ve ilerleme aşamasında gerek yok bence… Esen kalın…

 7. Merhaba, ilk defa fotoğraf makinesi alacağım fakat nitelikli doğa ve manzara fotoğrafları çekmek istiyorum hangi marka hangi lens daha iyi olur sizce?

  • Manzara için Nikon D600 / D610 gövde ve 24-85mm lens düşünülebilir. Doğa (hayvanlar) ve manzara için ise D7100 / D7200 gövde ve lens olarak 17-5mm f/2.8 düşünülebilir. Tele lens olarak da 200-500mm güzel olur…

 8. iyi günler ali bey internette gezinirken sayfanıza denk geldim.fotograf cekmeyi seven bir arkadaşım için fotograf makinesi almayı düşünüyorum. aile nişan dügün gibi yerlerde kullanılabilecek fiyat aralıgım 1.600 civarı falan bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim birde alabilecegimiz yervarsa önerirsenizde ekstradan sevinirim :)) bu konuda gercekten hiç bir bilgim yok şimdiden teşekkürler..

  • Merhaba. Bu bütçeye göre Nikon D3300 veya Sony A6000 alınabilir. Ankara da Murat Azaklı foto, İstanbul da fotografium mağazalarından güvenle alabilirsiniz…

 9. merhaba ali bey nette dolaşırken sitenizi gördüm ve göz attım çok yararlı bilgiler var. bende bu bilgilerinizden yararlanmak istedim.
  fotoğrafçılığa merak sardım ve alacağım makineyle sokaklarda insanları evleri hayvanları manzara resimleri falan çekmeyi düşünüyorum.
  aşağıdaki makinelerin fiyatları birbirine çok yakın fakat özellikler konusunda hiçbir bilgim olmadığı için hangisini almalıyım bilemiyorum.nikonlarda 24mp çözünürlük ekranı dönüyor .canon 600 d ise 18 mp çözünürlük ama iki tane sensör veriyor.
  24 mp 18 mp arasında çok fazla fark olurmu fotografları etkilermi?
  crop sensör, af, iso tüm bunları dikkate alarak (ben hiçbiri ne anlama gelir onu dahi bilmiyorum)aşağıdaki makinelerden hangisini iyisidir .hangisini almalıyım.yardımcı olursanız çok sevinirim.
  nikon d3300 18-55 II kit
  nikon d3200 18-55 vr kit
  canon eos 1200d-ef s 18/55 dc III
  canon eos 1300d w 18-55
  canon 600d 18-55+ 75-300 kit

  şimdiden teşekkür ederim.

  • Sıraladığınız liste içerisinde Nikon D3300 kit en iyi olanı. Başlamak için çok isabetli bir model. Canon gövdelerde çift sensör değil çift işlemci var. Ama o da üst modellerde. Ayrıca kullanıcının anlayacağı bir şey değil.

 10. Merhabalar Ali bey; canon 350 d kullanıcısıyım, canon makinemi satıp Nikon a geçmek istiyorum. Nikon 3200 ile 3100 arasında kaldım. Sizce hangisini tercih etmeliyim?

 11. merhaba Ali bey iyi çalışmalar. telefonumdan fotoğraf çekiyorum ve artık fotoğraf makinesi almak istiyorum başlangıç için. bir kaç marka ve model arasında kaldım. yardımcı olur ve aydınlatırsanız çok sevinirim. saygılarımla…

  canon 750d
  canon 1300d
  nikon 3300d

  • Bir mağazada elinize alma imkanı varsa Canon 750D ve Nikon D3300 ü deneyin, hangisi daha çok hoşunuza giderse onu alın… Fotoğraf kalitesi olarak Nikon D3300 bir tık daha iyidir…

 12. Ali Bey;Hayırlı günler Ulusal bir dergi çıkarıyoruz Dergide kullanacağımız fotoğraflar için Nikon marka wifi bağlantısı olan bir fotoğraf Makinesine ihtiyacımız var bize tavsiyeniz ne olur.Teşekkür Ederim..

 13. Merhaba Ali bey Nikon d40x makinam var 1yil once ikinci el aldim kullanıyorum,biraz birseyler ogrendim.Artik üst seviye nikon3300 almak istiyorum,sizce isabetli karar mi olur mevcut olan makinamdan daha iyi resimler cekebilirmiyim birde, güneşli havada deniz kenarinda portre resimleri cekiyorum reflektör alsam isimi gorur mu ?

  • Merhaba. Yine benzer giriş seviyesi bir model almak yerine D7000 veya D7100 gibi bir gövde daha iyi olur bence. İkinci el temiz bulabilirsiniz. Reflektör iyi iş çıkartır…

 14. Merhaba yardımcı olursanız çok sevinirim d3 satın almak istiyorum acaba günümüzde çok eski bir modelmidir kuş manzara vs vs çekmeyi düşünüyorum 2017 için çok eski bir teknoloji mi acaba

  • Merhaba. Çok eski değil elbette ki ancak biraz eski. Video olayı yok ve 12mp. Ancak görüntü kalitesi harikulade. Kuş için de gayet güzeldir. Manzara gövdesi olmasa da işinizi görecektir.

 15. Merhaba,
  Daha önceleri amatör olarak kullanmak için canon 1000d ve canon 600d almıştım. Ancak 2. makinemi de sattıktan sonra şimdi daha profesyonel olarak ilerlemek istiyorum. Bunun için eğitim almak istiyorum ancak yine de hangi makinede karar kılmalıyım bilmiyorum. Kendimi doğum fotoğrafçılığında geliştirmek istiyorum ve bunun için ne gibi özelliklere öncelik vermeliyim, hangi modeller bu alan için uygun olur yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Merhaba. Doğum fotoğrafı için flaş kullanamayacağınız için iso başarısı yüksek bir gövdeye ihtiyacınız olacak. Bu nedenle en doğru çözüm biraz maliyetli olsa da full frame bir gövde almak. Nikon D750, D610 uygun olabilir. Canon 6D mk 2 ve 5D mk 4 de uygundur.

 16. Ali bey Merhabalar umarım mesajımı görürsünüz, Sadece otel odası çekimi için NikonD600 body kit almayı düşünüyorum(en uygun ve en kaliteli bulduğum kadarıyla bu body kit) D610 ile farkı nedir , farkını vermeye değermi, ikinci olarakta hangi lens kullanmamı öneririrsiziniz, teşekkürler

  • Merhaba. Ziyadesiyle yeterli olacaktır. D600 modelinin bazılarında sensörde yağlanma olduğu için D610 modeli çıkmıştı. Arada neredeyse fark yok… Oda çekimi için geniş açı lens lazım. Sigma 12-24mm veya Nikon 10-24mm lens işinizi görecektir…

 17. Ali Bey Merhaba,
  Yazılarınızın büyük kısmını okudum. İlk fotoğraflarımı babamın Lübitel 2 ile çekmiştim. Daha sonraları Zenit 122 ile devam ettim. Uzun zaman ayrı kaldıım. Şimdilerde bir DSLR almak istiyorum. Giriş seviyesinden Nikon 3400, 5300, 5600 arasında kaldım diyebilirim. Lens olarak 18-140 düşünüyorum. Bir de Nikon lenslerde AF-S ve AF-P arasındaki fark nedir. Hangisi tercih edilmelidir. 3000 TL civarı bütçe için lens kombinasyonuyla birlikte karar vermemde yardımcı olur musunuz? Zaman ayırıp cevap verirseniz şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba. D3400 güzel ve yeterli bir gövde. D5600 daha fazla özellikli ancak fotoğraf anlamında D3400 den çok farkı olmayan bir gövde. O nedenle bütçe olarak zorlanmadan D3400 almak mantıklı olabilir. AF-S tek noktayı netler ve kilitlenir. Deklanşöre tekrar basana kadar o noktada netlik kalır. AF-P ise objektifle alakalıdır ve video çekimi sırasında objektifin motor sesinin video kaydına geçmesini engeller…

   • Ali Bey cevabınız için teşekkür ederim. Objektif konusunda 18-55 ve 55_200 gibi iki ayrı objektif mi yoksa, 18-140 veya 18_200 gibi tek objektif mi mantıklı.

    • Merhaba. Tek tip objektif ortalama bir kalite verir. Ancak farklı objektifler eğer her biri kaliteli ise iyi sonuç verir. Ancak burada 18-55mm ve 55-200mm kit objektifler oldukları için öyle çok iyi denemezler. O nedenle çok fazla yakınlaştırma ihtiyacı yoksa 18-140mm daha isabetli olacaktır. 18-200mm yavaş AF yapar ve soft görüntülere neden olur. Keskin bir lens değildir.

 18. Ali bey merhaba nikon coolpix P900 kullanıyorum daha profesyonel bir Nikon DSLR modeline geçiş yapmak istiyorum geniş bir perspektifte çekim yapmayı seviyorum yani doğa, insan, obje gibi bana önereceğiniz
  body+objektif (Maksimum geniş açı ve tele birarada) ne olur acaba.

  Çok teşekkürler

  • Merhaba. Nikon D7100 veya D7200 ile Tmron 17-50mm f/2.8 + Nikon 70-300mm VR objektif tavsiye ederim. 70-300mm yi tele ihtiyacı için yazdım. Uzak konular çekmeyecekseniz 17-50mm ile başlayın derim. Bütçe yeterli gelmez ise 18-135mm de olabilir. Ama 17-50mm çok iyidir…

  • Marhaba. D3 ile daha iyi sonuç alınabilir. Ancak Manzara için sırasıyla D750 D800 D810 tavsiye ederim. D850 çok pahalı olduğu için yazmadım.

 19. Merhaba Ali Bey. Manzara fotoğrafçılığı için önerebileceğiniz nikon profesyonel fotoğraf makinesi hangisi olabilir? Teşekkürler..

 20. Merhaba ben gazetecilik bölümü öğrencisiyim. Video ve fotoğraf çekebilen beğendiğiniz birkaç makina varsa isim verebilirmisiniz lütfen

  • Hem video hem de fotoğraf için Sony ve Fujifilm tavsiye ederim. Fujifilm daha ekonomik ancak oldukça da iyidir. Fujifilm X-t3, xt-2, X-H1, x-T20 olabilir. Sony de ise alternatif çok. A6300 ve A6500 krop sensörde çok iyi. 4K çekmem derseniz A6000 de olabilir. Full frame olan modellerin hepsi de çok başarılı… A7S 2 sadece video için düşünülmeli…

 21. Ali Bey merhabalar, akvaryum tasarım hobisiyle uğraşıyorum.Akvaryumlarda değişik canlı bitki türlerini yetiştirerek doğal manzara ortamlarını canlandırıyorum.Maksimum 120 cm uzunlukta, minimum 40 cm uzunluktaki akvaryumlarda tasarım yapıyorum.Bazen akvaryumlardaki canlıları da makro çekim yapmak gerekiyor.Bunlar haricinde hobiyle alakalı ürün çekimleri de yapıyorum.Bu güne kadar bu işlerimi kaliteli cep telefonlarıyla yapıyordum ama mevcutta olan telefonum yetersiz geliyor artık.4000 tl gibi bir bütçem var kaliteli ikinci el bir dslr mi almalıyım ve bu dslr ye hangi lensi almalıyım?Ya da samsung s9 plus telefon alıp bunu mu kullanmalıyım?Cevap verirseniz sevinirim.

   • Ali Bey cevap için çok teşekkür ederim. D5300 istediğim netliği verir mi, malum akvaryumda doğa kesiti canlandırmada çok ayrıntı oluyor, 120 cm akvaryumun tamamını karşıdan çekerken makro lens işimizi görmez sanırım.Bunun için nasıl bir lens kullanmalıyım?Anladığım kadarıyla ayrıntı için makro lens kullanmalıyım ancak 120 cm için geniş açı mı olması gerekir?Çok teşekkürler.

    • Netlik de sorun olmaz. Geniş açı için 18-105mm veya 18-140mm alabilirsiniz. Daha iyi olsun derseniz Tamron 17-50mm f/2.8 tavsiye ederim.

 22. Ali Bey biraz fazla soru soruyorum kusuruma bakmayın , son soru: 3 tane cihaz buldum fiyatları şu şekilde hangisini alayım sizce ?
  1-Nikon D7000 body( komple set fiyat 4750 tl)
  Nikon 18-105 VR lens
  Nikon 50 mm 1.8 lens
  Tokina 11-16 dxpro geniş açı lens
  Nikon SB-900 flash
  Manfrotto 7301YB tripod
  Wifi tetikleyici
  Caselogic çanta
  Parasoleyler,lens filtreleri,piller vs vs komple set:
  2-Nikon D5300 18-55 kit lens ( komple set 1750 TL)
  Çok temiz ve sorunsuzdur deneyerek alabilirsiniz.yurtdışından gelmiştir 2000 Shutter dadır.sıfır ayarında taşıma çantası şarz cihazı ve 16 GB hafıza kartı var
  3-D5200 Body ( KOMPLE SET 3400 TL)
  + 18-105 F3.5-5.6 VR Kit Lens + Sigma 10-20 F4-5.6 EX DC HSM + AF-S NİKKOR 50 mm 1.8G
  Body ve Lenslerin Mekanik hiçbir sorunu yoktur (5500 shutterda) tamir görmemiştir. Kozmetik olarak da 9,5 tan 10 alır 🙂 Kutu açıldığı günden itibaren ekran koruyucu ile kullandım, hala üzerinde takılıdır. Kutusu ve evrakları ile Şarj aleti ve USB bağlantı kablosu, lenslerin kılıfları, parasoleyleri ve UV filtreleri mevcut. İlave olarak :
  – Lowepro 202AW yağmurluklu sırt çantası. Çantayı çıkarmadan yandan makinaya hızlıca ulaşabildiğiniz çantalardandır. Çok kullanışlı
  – ML-L3 Uzaktan kumanda
  – Tripod 120 cm (çok kaliteli değil ama işimi gördü:)
  – Muhabir tip omuz çantası
  – Pratik günlük olarak tek lensle kullanabileceğiniz taşıma çantası
  – Çok kullanışlı CAPA marka çapraz askı. Dış çekimlerde inanılmaz bir rahatlık sağlıyor.
  – El askısı
  – Lens ve makina Temizlik aksesuarları
  – 4 GB hafıza kartı
  Hediyedir.

  • 1 ve 3 gayet güzel. 1 deki gövde iyi ve 11-16mm objektif iyi. sb 900 flaş güzel bir artı. 3 de fiyat daha uygun ve lensler de güzel. Ancak flaş yok. Karar senin. Flaş kullancaksan, ki portre çekecekten al derim. ben olsam 1’i alırdım.

 23. Çok teşekkür ederim Ali Hocam.1 . Makineyi alıyorum.3 ‘ün de makro lensini alıyorum ayrıca 1100 TL’ye satacakmış satıcı .

 24. Merhaba bende ilk makinamız Sony saç hx300 var.Belediyenin verdiği fotoğrafçılık kursuna gidiyorum hobi olarak yıldız manzara kuş portre gibi çekimler yapıyorum ikinci ele güvenemiyorum sıfır bir makina almayı düşünüyorum ne onerebilirsiniz.Ben Nikon d5300 / d5600 / d7200 Canon EOS 800 d arasında kaldım 4000 gibi bir para ayırabiliyor um şuan.Sizce ne almaliyim

 25. Merhaba,
  Portre, düğün, sokak fotoğrafçılığı gibi tarzlarda çekimler yapmak ve kendimi geliştirmek istiyorum. Bu çekimleri yapmak için de D5600 almak istiyorum fakat bu tarz çekimler için hangi lensi veya lensleri kullanmam daha uygun olur. Yorumunuza ihtiyacım var.
  Teşekkürler,
  İyi çalışmalar.

 26. Merhaba Ali Bey ,

  Fotoğraf alanın da kendimi geliştirmek istiyorum .Gıda sektöründe çalışıyorum ürünlerin katalog , site vs. fotoğraflarını çekebilmem için hangi makine ve lensi almam gerekir .Hangi modeller bu işi için uygun olur yardımcı olrsanız sevinirim . iyi çalışmalar.

 27. Merhaba Ali bey,
  Ne kadar güzel bu kadar insana yardım etmeniz. Bende herkes gibi yardımlarınız icin teşekkür ederim.
  Amatör fotoğrafçılık yaptim. Canon d500 kullanmistim. Cok iyi ogrenemeden makinami sattimak zorunda kaldim.
  8 yıl oldu makinami satmak zorunda kalip fotoğraf a ara vereli 🙁
  Bu sefer Nikon almak istiyorum . Bütçem fazla yok . 2000 tl civari. Ama yinede birazcik gecebiliriz. Bu yuzden ikinci el mi alsam diyorum.
  Izmir den yazıyorum. burada bildiginiz yer vardir belki. Yada hangi siteler guvenilirdir acaba?
  Canonun d500 ü nikon da hangi serisine denktir?
  Hareket halindeki insanları çekmeyi seviyorum. Tabi istek cok olunca ani ve portre de cekiliyor bol bol 😊
  Makroda ve Detay fotoğrafçılık en sevdiğim .
  Sanırım soft goruntuyu daha cok seviyorum flu arka plan gibi.
  Ali bey sıfır hangi nikon u alabilirim bu bütçeyle?
  Ikinci el olursa hangi nikon?
  Detay cekimler için uygun lens onerirmisiniz?

  • Merhaba. İkinci el daha uygun olabilir çünkü objektif de alacaksınız. İzmir de Erin Dijital var. Onlar yardımcı olacaktır size. Nikon D3400 olabilir. 18-105mm objektif ile…

   • Merhaba Ali bey,

    Youtube dan ve instagramdanda sizi izlemeye başladım. 👍Ziyknitt ben.

    Allah sizden razı olsun, bu kadar detay ve ince ayrıntılı anlatan biri olduğu için şükürler olsun.

    Evet 5 yıldır her soru ya cvp vermiş oldugunuzuda anlattiniz. Taktire şayan buda👏👍👍👍
    Bu seferki sorum, tekrar bilgilerimi tazelemek icin kursa gidecektim fakat sizin videolari izlerken bilmek istediğim bilmem gereken cok bilgi buldum ve şunu sormak istiyorum : is den dolayı ozel kurs alirsam izmirde 700 tl grup workshop 400 500 tl arasi. Bu parayi yeni makina almaya yatirsam ve sizin videolari izleyip not alsam amator fotografci olabilirmiyim. Ali hocam sanirim bu ayarlari bilmeden bile losevili cocuklar yararina sergide satilan bir fotoğraf cektigime gore bende umut olabilr öğrenirim diye düşünüyorum ☺ Ne dersiniz? Tabii yine teknik bilgiler kitabı onerirseniz onu da alabilir yada blog takip edebilirim. Takildikca intrnet den konulari bulup pekistirir ve uygularim. Olur gibi geldi bana.
    Fotografimi instagramdan dm den paylasabilrim, olur derseniz. Isterseniz cok memnun olurum tabiiki.
    Bu hafta alacağım artik yeni bir Nikon. 26000-3000 tl yi taksitle odeyebiliyorum şükür. Yine D3400 mi önerirsiniz acaba? Lensi mi 2. El alırım diye planlıyorum. Diğer ay a.
    Vaktinizi aldım biraz teşekkür ederim bilgi tecrübe paylasimlariniz icin. Allaha emanet olun ışığınız bol olsun👍

    • Merhaba Zeynep hanım. Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Gördüğünüz gibi hala sorulara elimden geldiğince hepsine cevap veriyorum. Kurs almak süreci sadece biraz hızlandırır. Fotoğrafçılığı öğrenmek zor değil. Ben kendim öğrendim. Özer Kamburoğlu’nun A dan Z ye fotoğraf kitabını tavsiye ederim. Benim ve benim gibi pek çok kişinin videoları faydalı olacaktır. Gövde olarak instagram dan da dediğim gibi alternatif çok ama 200D hafif, kullanımı kolay ve kadınlar için çok uygun bir gövde. Nikon D3400 de olur D7000 de… Önemli olan bir yerden başlamak. Canon 200D güzel bir başlangıç.

 28. Merhaba Ali Bey,
  Ticari olarak Hastane doğum, bebek yeni doğan fotoğrafçılığı yapmaya başlayacağım. Tavsiye edeceğiniz bir makine varmıdır acaba. Fiyat sınırım 20.000 tl ye kadar.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 29. Ali bey selamlar. Çok fazla alternatif çok fazla kafa karışıklığı var. Ben ikinci el bir makine alıp ilk defa kullanmaya başlayacağım. Fotoğrafı seviyorum. Dslr kullanmadım ama ilgi alanlarım düşük ışık, yıldızlar, uzun pozlama, makro çekimler ve 2 yaşındaki oğlum. Ganal olarak bunları çekeceğim ve ikinci el bütçem bin lira. Ne önerirsiniz?

 30. Merhabalar ali bey. Ben belediyenin verdiği ozel gün fotoğrafciligi kursuna yaziliyorum. Nikon makina almak ıstiyorum ama karar veremedim bir türlü. Manzara doğa, portre hayvanlar düğün gibi yani her alanda fotoğraf çekmek istiyorum. Bana hangi makineyi önerirsiniz?

 31. iyi günler benim samsung s9 um var . kemarası yeterli gelmediği ve manzara , gece ve portre çekimlerine ilgi gösterdiğim için bana yeterli gelmiyor . telefonum 4k video çekebiliyor , güzel de resim çekiyor , fakat ben daha doğal canlı renkler perspektif ve daha keskin net görüntüler yakalamak istediğim için daha profesyonel makinalara yönelebilirim . 3 -4 mm lesle ve 16/9 görüş açıcıyla pek de tatmin edici görüntüler vermiyor telefonum . sizde 9 – 10.000 seviyesine kadar hangi makinayı kullanmalıyım . kompakt makine istemiyorum . 12 mp resim çekip de bu sebeplerden dolayı yeterli tatmine ulaşamayan bir meraklı için neler tavsiye edersiniz . beklentilerim gerçeğe en yakın net keskin görüntüler ve doğal renkler . ve bir de 4k video çekmeye meraklıyım özellikle de gece çekimlerine .

 32. Merhaba Ali bey bende gittiğim gezdiğim yerlerde fotoğraf ve video cekmek için dslr almak istiyorum önceden arkadaşımın nikon d3300 kullanmıştım şimdide kendime nikon d5300 d3500 arasında kararsız kaldım hangisini almalıyım

 33. Hocam merhaba,
  Yazılarınızı ve paylaşımlarınızı severek takip ediyorum. Birçok kişi gibi benim için de bir hayli faydalı oluyor. Emekleriniz için teşekkür ederim. Benim sorum gövde seçimi hakkında olacak. Uzun süre D7100 + 18-105mm kit lens + 50mm 1.8D lens kullandım. Ufak tefek yol kat ettim. Artık daha üstün bir makineye geçiş yapmak istiyorum. İlgi alanlarım temel olarak gece çekilen fotoğraflar (uzun pozlama, gökyüzü fotoğrafçılığı), geniş açı manzara, portre vb alanlar. İlk olarak D7100’den sonra D7500’e geçiş yapmayı düşündüm fakat yazınızı okuduktan sonra anladığım kadarıyla full frame makineye geçiş yapma zamanı gelmiş. (Yanılıyorsam düzeltin lütfen.) Full frame makine düşünmeye başladım. Gönül ister ki gökyüzü için D810A alalım fakat fiyatlar ortada ve oldukça zorlayacak gibi gözüküyor. Bu nedenlerle fiyat/performans açısından hangi makineyi makineleri önerirsiniz? Tabi bunun yanında lens ihtiyacı da mevcut. Bu saydığım alanlar doğrultusunda hangi lensleri önerirsiniz. Unutmadan bütçenin 6-7 bin tl olduğunu ve malum sitelerden araştırıp temiz ikinci ele yönelme imkanımın olduğunu da belirteyim. Varsa eğer öncelikli olarak Nikon makine önerilerinizi sıfır ve ikinci el için ayrı şekilde de alabilirim.
  Öneri ve düşüncelerinizin önemli ve faydalı olduğunu düşünüyorum, dikkate alacağımdan emin olabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar dilerim.

 34. ali bey merhabalar 2,el d 90 almak istiyorum tavsiye edermisiniz ve 4500 çekim yapılmış çekim sayılarında değişiklik yapılablirmi nelere dikkat etmeliyim lenslerde sorun olup olmadığını nasıl anlayabilirim bu model şimdi piyasada olan hangi modele denktir acaba
  yardımlarınızı rica ediyorum . Teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here