Nikon DL Premium Kompakt Fotoğraf Makineleri

2
759
Nikon 1
Nikon DL Premium Kompakt Fotoğraf Makineleri

[sz-gplus-one size=”standard” align=”none” annotation=”none” /]

Nikon 1″ sensör büyüklüğüne sahip Nikon DL premium fotoğraf makinelerini duyurdu. Sabit objektiflere sahip olan kompakt fotoğraf makineleri aynasızlara eşdeğer performans sunuyor. Zaten üzerlerinde bulunan sensör de hali hazırda Nikon 1 serisinde kullanılan 1″ lik aynı sensör. DL ismi verilen bu yeni seri 3 farklı modelle çıktı. Her biri 20.8 mp olan ve saniyede 60 kare fotoğraf çekebilen DL18-50, DL24-85 ve DL24-500 ismindeki bu üç model arasında sadece objektif farkı var. Tabi ki 24-500 modeli 500mm teleden dolayı daha büyük ve DSLR yi andıran bir yapıda.

 

kapakDL

Nikon bu yeni ürünleri için şöyle söylüyor:

“Hem taşınabilirlik hem performans: 7/24 fotoğraf çekenler için Premium Kompakt Fotoğraf Makineleri.

Sorun tanıdık. Çözüm değil. Çekim yaparken çevik olmak, hatta belki de gizli çekim yapmak istediğinizde D-SLR makinenizi evde bırakırsınız. Ancak, taşınabilir fotoğraf makineniz mükemmel kareyi yakalayamayınca rahatlığı tercih ettiğiniz için pişman olursunuz. Bir daha asla pişman olmayacaksınız. Yeni Nikon DL serisiyle tanışın. Efsanevi NIKKOR optiklerine ve güçlü Nikon teknolojisine sahip bu Premium Kompakt Fotoğraf Makineleri, hiçbir fırsatı kaçırmamanızı sağlayan üstün resim kalitesi sunuyor. Artık gerçekten muhteşem görüntüler yakalayabilir veya göz alıcı 4K/UHD film metrajları çekebilirsiniz.”

optical_performance--original

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere özellikle yanından hiç fotoğraf makinesini ayırmak istemeyenler ve sokak fotoğrafçıları için hızlı ve küçük boyutta bir ürün geliştirmek istemiş Nikon. Aynasızların hızla yükselen pazarında 1″ sensörü ile V1 ve J1 modelleri ile Japonya ve Çin haricinde beklediği satışı göremeyen Nikon bu argesinin ve geliştirdiği bir çok 1″ sensöre uygun teknolojisini akıllıca bir hamle ile yeni premium kompak DL serisine aktarmış. V1 ve J1 serilerinden tanıdığımız hızlı AF yapabilme başarılı video kaydı gibi kritik özelliklerin genleri aynen DL serisine aktarılmış durumda.

Yeni DL serisinde EXPEED 6A işlemci bulunuyor. Bu işlemci 4 çekirdek teknolojisine sahip ve 1″ sensörden gelen bilgilerden en iyi renk ve görüntü kalitesini üretmek için çaba gösteriyor. Ayrıca 105 netleme noktası ile konuyu hem kontrast hem de faz algılamalı olmak üzere iki farklı netleme sistemi denetleyip devamlı takipte kalmaya çaba gösteriyor. Nikon 1 serisini halen kullanan birisi olarak netleme hızı ve takip başarısını çok beğendiğim 1 serisinin aynı genlerine sahip bu DL serisinin bildiğimiz tüm kompak kameralardan çok daha hızlı ve başarılı AF yapacağını düşünüyorum.

af-advanced-hybrid

4K video kaydı ile hem fotoğraf makineniz hem de video kameranız artık cebinizde. 30P/25p video kaydı detaylı videolar için fazlasıyla yeterli. DL24-500 modeli ile de daha uzaktaki konuları ve yaban hayat, spor karşılaşmaları gibi gibi yüksek yakınlaştırma gerektiren konuları da videoya çekmek mümkün.

Nikon DL serisi Nikon’un DSLR gövdelerinde kullanılan Speedlight Flaş kullanımına uyumlu bir ISO 518 aksesuar kızağına sahip. Bu sayede elinizdeki mevcut flaşınızı bu küçük kameralarda da kullanmak mümkün. Ayrıca başka pek çok aksesuarlar yardımıyla da bu teknolojik oyuncak epey sevimli hale gelebiliyor.

 

Teknik Özellikler

Sensör Türü:  1″ CX CMOS
Sensör Büyüklüğü
 13.2 mm x 8.8 mm
Etkin Piksel  20,8 MP
Dosya Biçimi  RAW, JPEG, RAW + JPEG
Fokus Noktası  105 nokta
Çekim Hızı (fps)  20 kare AF (sabit 60fps)
Video Kaydı  4K UHD 30p /25p Full HD 12p, 50p, 60p,  25p, 24p H.264/MPEG-4 AVC
İso Aralığı  160 – 6.400
Dahili Flaş  Var
Wi-Fi  Var
Kayıt Medyası   SD, SDHC, ve SDHX bellek kartı
LCD Ekran
 3.0″ hareketli 180° dönebilen OLED ekran

 

Örnek görseller ve tanıtım videoları (Nikon web sitesinden alınmıştır)

 

https://youtu.be/-3kio8veDuk

 

nikon_premium_compact_camera_range_compact_image_quality--original

 

 

 

2 YORUMLAR

  1. Merhaba

    Özellikle DL 18 50 modeline bayıldım. Sanırım ülkemizde satılmaya başlanmadı. Bu modelin açısı tam sokak fotoğrafçıları için. Diyafram değeri de gayet iyi. Diğer çok iyi özelliği 4K video çekebilmesi. Hemde en iyi video açıları bence(18 50).

    Kafamda kalan soru işareti, fotoğraf kalitesinin ne düzeyde olduğu. 1″ sensör nedense küçük geldi. Canon g1x mark ii deki gibi 1.5″ sensör üzerinde çalışsaydı, başka bir makineye ihtiyaç duymazdım.

    • Mustafa bey merhaba. Dediğiniz gibi özellikle sokak fotoğrafçılarının seveceği bir gövde. 1″ sensör oldukça başarılı. Özellikle yüksek iso başarısı tahmin edilenden daha iyi. Bunu J5 den biliyorum. DL serisinde J5 in sensörün den daha gelişmiş bir sensör var. Bence buyutu ve yapabildikleri düşünülürse sokak için DL alınır. Esen kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here