Poz Telafisi Nedir? Nerelerde Kullanılır? (+/-)

10
4543

Pozlama telafisi; pozometrenin istediğimiz fotoğrafı verememesi, başka bir değişle pozometrenin fazla veya az pozladığı durumlarda doğru pozlama değerine ulaşmak için kullanılan bir düzeltmedir. Fotoğraf olması gerektiğinden daha karanlık ise az pozlanmış, olması gerekenden daha aydınlık ise fazla pozlanmış demektir. Her ikisi de fotoğraf adına istenmeyen bir durumdur. + / – poz düzeltmesi ile istenen değer elde edilebilir.

Ters ışık, lokal aydınlatılmış portreler ve dramatik atmosfer içeren manzaralar için bazen kameranın pozometresi yeterli gelmez. Çünkü pozometreler bizim tamamen siluetten oluşan bir ters ışık fotoğrafı çekeceğimizi anlayamaz. Önde kalan konuyu da görünür yapmak istediği için fazla pozlama yaparak bizim tamamen siyah çekmek istediğimiz konuyu gri bir tonda kaydedilmesine neden olur. Tabi ki gökyüzü de kızıldan ziyade pembemsi gri veya açık sarı olarak kalır. Buna benzer durumlarda 2-3 stop eksi (–) pozlama yaparak istediğimiz siluet görüntüyü elde edebiliriz.

_ALI4634Burada dikkat edilecek diğer bir nokta da ışık ölçümünün nereden yapılacağıdır. Merkez ağırlıklı ölçüm ile pozlama değeri belirlendikten sonra (-) pozlama yapılarak kızıl gün batımı elde edilebilirken aynı sonucu noktasal ölçüm ile gökyüzünden ışığın ölçülüp bu poz değerini koruyarak kompozisyonu yeniden oluşturmak da sağlayabilir. Bir köy kahvesinde yüzünün sadece bir kısmı aydınlandığı ve sigara dumanın göründüğü dramatik fotoğraflar için de bu noktasal ölçüm daha başarılı sonuç verecektir.

210658Bazı durumlarda da tam tersini yapmak isteyebiliriz ki bu diğerine göre daha dikkatli bir pozlama yapmayı gerektirir. Parlak fonda veya çok güçlü olmayan ters ışıkta konuyu da detaylı bir biçimde göstermek isteyebiliriz. Bu durumda merkez ağırlıklı ölçüm ile beraber (+) pozlama başarıyı getirecektir. Noktasal ölçüm fonu tamamen patlatma ihtimalinden dolayı bu tür çekimlerde başarı şansını düşürür.

_KUS7111
(+) pozlama daha estetik ve detaylı fotoğraf elde etmeyi sağlamış.
_KUS4789
Ters ışıkta (+) pozlama gri balıkçılı da görmemizi sağlıyor.

10 YORUMLAR

  1. Şenel bey, fotoğrafçılık ekipman ve teknikleri üzerine yazdığınız yazılardan dolayı elinize, zihninize sağlık.. Yazılarınız genelin anlayacağı şekilde oldukça sade ve anlaşılır ve tatmin edici. Keyifle takip ediyorum, sağlıcakla kalın..

  2. Ali hocam emeğinize bilginize sağlık. Fotoğrafçılığa yeni başlamış biri olarak verdiğiniz bilgiler çok yardımcı oluyor. Ellerinize sağlık.

  3. Ali bey merhaba ben nikon D7100 cihaz kullanıyorum ve butik işi yapıyorum manken çekimlerimiz oluyor, ürün odaklı. Kit lens var 18-105 ancak 35mm almayı düşünüyorum ama acaba kit lens ile aralarında görüntü, renk kalitesi varmıdır? Yani profesyonel değilim ama görüntünün daha net ve kaliteli olması bizim için önemli bir öneriniz var mı bariz belli fark var mı acaba

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here