Canon EOS 77D İnceleme ve Gelecek İpuçları

52
1679

Canon’un kısa bir süre önce duyurduğu EOS 77D modeli, getirdiği bazı yeni özellikler ve kullanıcı dostu detayları ile özellikle amatör fotoğrafçıların da artık ciddi işlerin altından kalkabilmesinin yolunu açtığını düşünüyorum. Bu nedenle yazının başlığını Canon EOS 77D İnceleme ve Gelecek İpuçları olarak belirledim. Yani bu gövde ile bazı kehanetlerde bulunmak mümkün 🙂

Canon giriş seviyesi gövdeleri ile daha ileri gövdeleri arasında hissedilir bir kalite farkı hep olmuştur. Bazı sonuçlara ulaşmak ve özellikle biraz ağır ve ciddi işlerin altından kalkmak alt modeller ile çok kolay olmayabilir. Ancak 77D de olan bazı özellikler işlerin daha kolaylaştığını gösteriyor. Tam olarak neyi kastettiğimi anlatmadan önce 77D modelini daha yakından tanıyalım.

Öncelikle şöyle genel olarak özelliklere bir bakmak gerekirse;

 • 24,2 MP APS-C CMOS Sensör
 • DIGIC 7 Görüntü İşlemci
 • 3.0″ 1,04k Değişken Açılı Dokunmatik ekran
 • Full HD 1080p Video 60 fps Kayıt
 • Tamamı Çapraz tip 45 AF Noktası,
 • Çift Piksel CMOS AF
 • 100 – 25.600 iso (51.200 değerine arttırılabilir)
 • 6 fps çekim hızı
 • Dahili NFC, Wi-Fi ve Bluetooth
 • Video sırasında 3x-10x dijital zoom
 • 5 Yönlü titreşim önleme sistemi
Dünyanın En Hızlı AF yeteneği

Evet şu an için bu gövde en hızlı netleme özelliğine sahip. Yani 77D ile en hızlı sizsiniz. Netlemeyi tamamı çapraz tipte olan 45 adet netleme noktası ile yapıyor. Bu netleme noktalarından 27’si ise f/8 değerinde AF yapabiliyor.

Konu AF yeteneğine gelmişken Dual Piksel AF yeteneğinin daha da geliştirildiğini söylemeden geçmeyelim. Bu sayede hem fotoğraf hem de video çekerken hızlı ve doğru netleme yapmak mümkün.

Dual Piksel teknolojisi sayesinde yumuşak ama hızlı bir takip yapmak da mümkün. Bu da özellikle hareketli konuların çekimini yaparken işi daha da kolay bir hale getiriyor. Kısa film projeleri için güzel bir özellik.

24,2MP CMOS Sensör

Canon 77D de 80D de olan aynı sensör kullanılmış. Bu sayede benzer bir performansa sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ayrıca 14 bit RAW dosya üretebildiğini de söylemeden geçmeyeyim.

Dokunmatik LCD Ekran ve Yeni Arayüz

Dokunmatik ekranlar yeni değil ama kullanıcı dostu yeni arayüz oldukça güzel. Canon gövdelerin menüleri kimilerine kolay, kimilerine ise karışık gelse de bu yeni menü sistemi ve özel görsel efektler işi daha kolay ve keyifli hale getirmeyi başarıyor. Açıkçası amatör kullanıcılar bu yenilikler ile ayarları ve modları daha hızlı kavrayıp öğrenme imkanı elde edecekler.

Digic 7 İşlemci ve 6 fps Hız

Orta seviye bir gövde olmasına rağmen Canon 77D de en son işlemci olan Digic 7 bulunuyor. Bu işlemcinin hızı ve gücü sayesinde saniyede 6 kare hızda fotoğraf çekebilmek ve bu karelerin doğru üretilmesini sağlamak mümkün. Yine bu yeni işlemci ile 51.200 iso değerlerinde çekim yapmak mümkün.

Canon 77D de tek işlemci olduğu için bu işlemci aynı zamanda AF için de iş başında. Konu takibinde, hızlı veri aktarımı ve tepkisi ile daha doğru sonuçlara imza atıyor.

Video Çekimi

Canon 77D, 60p hızda Full HD video kaydı yapabiliyor. Video sırasında 3x den 10x e kadar dijital zoom yapılabiliyor. Ayrıca dual pixel özelliği çerçevesinde AF hızını belirleyebiliyorsunuz. Bu sayede daha yavaş veya daha hızlı AF yapmak mümkün oluyor.

Canon 77D ayrıca HDR video da çekebiliyor. Bunu yaparken 60p çekimin 30 karesini fazla 30 karesini normal pozlama yaparak birleştiriyor ve bizlere 30p hızda sunuyor.

Canon 77D ile ilk kez Canon gövdelerde gördüğümüz bir yeni özellikte video kaydı sırasında 5 yönlü titreşim önleme sisteminin olması. Bu sayede elde çekimlerde çok daha stabil ve normal akan videolar elde etmek mümkün olabiliyor.

Sonuç

Biraz detay vermeye çalıştığım yeni 77D modeli özellikle amatör kullanıcılara önemli kolaylıklar getiriyor. Bu sayede fotoğraf ve özellikle video işlerinde birçok yardımcı araç gereç olmadan da başarılı ve profesyonel görünen sonuçlar elde etmek mümkün.

Video çekimi söz konusu olduğunda kameranın titremesini önlemek, doğru ve uygun hızda netleme yapmak ve doğru pozlamayı sağlamak hiçte kolay olmaz. Bunları yapabilmek adına özel tripodlar ve kafalar, follow focus gibi netleme yardımcıları, harici LCD ekranlar ve kayıt cihazları kullanmak gerekir.

Şimdi 77D ile 60p hızda 5 eksenli titreşim önleme sistemi ile daha stabil, ayarlanabilen AF hızları ile Dual Pixel teknolojisi sayesinde daha hızlı ve doğru netleme yapılmış videolar elde etmek mümkün. Özel olarak HDR video çekimi de mümkün. Ayrıca kumandaya ihtiyaç duymadan Time Lapse çekimler de yapmak mümkün.

Tüm bunları düşündüğümüz zaman amatör bir kullanıcı için işler artık çok daha kolay ve eğlenceli. Bir eser ortaya çıkarmak isteyenler için mazeret yok. Doğru ekipmanı almak ve çekim yapmaya hemen başlamak yeterli… Bu arada küçük farklarla 800D ile de bu işlerin altından kalkmak mümkün…

Bunları ön görmek kehanet olmasa gerek… Hele kısa bir süre sonra bu teknolojilerin daha da oturacağını ve çok daha iyi gövdeleri görebileceğimizi söylemek…

 

 

52 YORUMLAR

 1. Merhabalar Ali Bey
  Yazılarınızı beğenerek takip ediyorum. Canon 70D almayi düşünüyorum. Fakat 77D yazinizi okuyunca kararsiz kaldim. Fiyat fayda oranına bakınca 77D daha cazip geliyor. Sizin tavsiyeniz nedir. Kullanim amacımız aile gezi ve seyehatlerde yanimizda taşımak. Kaliteli baskı alabilmek. Uzun ömürlü kullanım. 18 -55 STM lens ile düşünüyorum.

 2. peki bu makineye 18-55 stm lens almak bu şeye yeni balayan biri için çok büyük bir eksi midir? görüntü kalitesi belirgin oranda düşer mi bu lenste?

  • Çok ciddi bir eksiklik olmasa da makinenin performansını göstermesine izin vermemiş olursunuz… 17-50mm f/2.8 gibi bir lens yakışır…

 3. Merhabalar ali bey canon 77d almayı düşünüyorum. Lens olarakta 18-135stm veya usm düşünüyorum hangisini almalıyım stm alırsam nasıl olur (artıları eksileri).

 4. Ali bey yazılarınız gerçekten faydalı zaman ayırdığınız için şanslıyız 77 d için lens almayı planlıyorum doğa fotolarından çok yakın çekim düşünüyorum ne önerirsiniz?

  • Merhaba. Çok yakın çekim derken makro demek istediniz galiba. Makro için Canon 100mm macro lens işinizi görecektir. Esen kalın…

 5. ali bey merhaba,
  77 d ile beraber 18-135 nano ıs usm kit almayı düşünüyorum…genel amaçlı ve doğa çekimleri yapacağım..bu lensle birçok işimi görebilirmiyim..teknik olarak yeterlimidir..
  iyi günler

  • Merhaba. Ben de şu anda 77D ve 18-135mm nano usm lensi test ediyorum 🙂 Ve kesinlikle tavsiye ediyorum. Çok çok hızlı AF yapan bir lens. Hiç ses yok ve video çekimlerinde içeri ses almıyor.

   • Ali Bey nano usm lensleri video çekiminde gürültülü diyorlardı. Siz sessiz dediniz. stm lens ile usm arasında ne fark var acaba

    • Her ikisini de ayrı ayrı test etme imkanım olmadı ancak STM lensler video için üretildi ve tamamen sessizler. Ancan Nano USM lensler de videoda sessizler ve fotoğrafta da oldukça hızlı netleme yapabiliyorlar. Nano da video da çok az da olsa ses olur mu bilemiyorum. O nedenle işiniz video ise STM alın derim…

 6. Ali Bey Merhaba,
  Yazınız ile bizleri bilgilendirdiğiniz için Teşekkürler. Günlerdir yerli ve yabancı kaynakları tarıyorum, 77D ve 80D arasında çok kararsız kaldım. Adeta işin içinden çıkamıyorum. Her iki modelinde birbirine göre artıları ve eksileri var. Ben yıllardır 550D kullanıyorum ve artık doğal olarak bana yetmiyor. Manzara ve sokak fotoğrafında gelişiyorum ve diğer taraftan ufak tefek siparişler de almaya başladım. Sizce benim için en uygunu hagisidir? Özelliklere baktığım da 80D önde gibi ama fiyat farkını dikkate alırsak değer mi? Sizin fikriniz nedir? Yol gösterirseniz sevinirim.

 7. Ali bey merhaba, canon 70d, 77d ve nikon d7100 arasında kaldım. Aklım canona daha çok yatıyor. Siz hangisini önerirsiniz? 77d’yi mağazada denediğimde yüksek iso’da aşırı kumlanma yaptığını gördüm, 77d daha üst model olduğuna göre 70d’de daha fenadır durum 🙂 fakat d7100’de böyle bir problem görmedim. Öbür taraftan, jet uçağı, helikopter gibi hızlı nesneleri çektiğim için canon daha cazip geldi 🙂 sizin düşüncelerinizi almak isterim. Teşekkürler..

  • Merhaba. D7100 iso olarak daha başarılı olsa da seri çekimde tampon bellek kapasitesi düşük olduğu için hemen şişiyor ve 7. kareden sonra hız düşüyor. Canon 77D de bu sorun yok ve AF güzel. Ama D7200 alabilirseniz hem daha iyi iso ve tampon belleğe sahip olusunuz hem de uçan nesleri daha iyi takip edebilen 3D AF sistemine…

 8. Ali bey selâmlar…
  Amatörce fotoğraf ve sinematik kısa videolar çekerek kendime görsel malzeme oluşturup TV keyfi yapmak isteğiyle bir makine arayışına girdim… Önceleri pek çok özelliği barındırdığı için RX100 M5 gibi bir kompaktı yakın takibe almıştım ancak bu takibim gün gün dslr ve aynasız grubuna doğru kaydı… 77D de son birkaç gündür dikkatimi çekiyordu ancak bir modelde olan özellik diğer modelde olmuyor, ötekinde olan da bu sefer berikinde olmuyor gibi durumlarla kafam iyice karıştı… İlk başta bahsetmiş olduğum hedeflerim için yaklaşık 5,000 TL’ye kadar zorlayabileceğimi düşündüğüm bir bütçeye göre ekipman tavsiye edebilir misiniz?.. Bir işe girişmeden önce araştırma yapmayı severim ve şu son birkaç haftada öyle çok şey öğrendim ki teorik olarak… Ancak maalesef bu durum kafa karışıklığını önlemeye yetmiyor…
  İyi çalışmalar dilerim…

  • Bahsettiğiniz işler için Canon 77D bence çok ideal. Ayrıca dul piksel olayı 77D de çok başarılı ve video için oldukça kulanışlı…

   • Teşekkür ederim…
    Bu arada, yukarıdaki mesajımı yazmadan önce ve yazdıktan sonra web sitenizde birkaç saate yakın vakit geçirip incelemelerinizi ve altındaki yorumları okumaya çalıştım… Hemen her soruya dolu dolu yanıt verme çabanızı takdir ettim, çünkü bu hiç de kolay bir şey olmasa gerek…
    Sabırla okumaya ve anlamaya çalıştığım yorumlar ve yanıtlarınızdan çıkardığım sonuç:
    Değiştirilebilir lensli makineler sabit lensli olanlara tercih edilmeli… Bu durumda kompakt düşüncesini askıya alıp DSLR ve/veya aynasızlara yönelmeliyim, hattâ sadece DSLR makinelere… Ve yine vardığım sonuç: 18-135 gibi bir kit lensle başlangıç yapılabilir, öğrenme süreci pekâlâ geçirilebilir, sonra mutlaka bir 17-50, bir 50mm (1.8), bir 70-300’le set taçlandırılmalı… Umarım yanılmıyorumdur…
    Boş durmayıp birkaç dünya çapında sitenin fotoğraf havuzlarında özellikle 77D ve 80D ile çekilen fotoğrafları mukayese etmeye çalıştım… Özellikle 80D ile çok güzel işler çıkarmışlar, fakat 77D daha yeni, video için imaj sabitleyici avantajı var ve tabi DİGİC 7 işlemcili…
    Sinematik videolar için polarize ve ND filtre kullanılmalı sanırım… Bir de mutlaka bir software gerekecek…
    Bunlar birkaç haftalık okumalarım ve öğrenme çabalarım sonucunda edindiğim bilgilerle vardığım sonuçlar… Bu güzel web sayfası için, yardım ve yorumlarınız için tekrar teşekkürler…

    • Güzel yorumunuz ve değerlendirmeniz için çok teşekkür ederim. blog sayfasını hazırlarken aslında amacım buydu. Araştırıp sorularına yazılarım vasıtasıyla kendi cevaplarını bulabilmeleri. Ancak genelde hazırı seviyoruz 🙂 Bu nedenle size ayrıca teşekkür ederim. Vardığınız kanaat gayet isabetli 🙂

 9. merhaba ali bey elimde cano 450 d vardi objektif ise 18-55 50.mm -70-300 vardi almanyada yasiyorum nikon alacaktim satürndeki arkadasa sordum canon objektifin varsa canon devam et dedi. 750 d vardi kampanya bana 77 d almami önerdi STM objektifi ilerde alirdin fazla fark yok dedi bende 77 d aldin eski öbjektifimi kullaniyoprum sizce dogrumu yaptim ekrana dokunarakmcekilyorum bence güzel:) sizi takiptryim selamlar

 10. Merhaba Ali Bey, ben d7200 ile 77d arasında kararsız kaldım. Makineyi çoğunlukla seyahatlerimde mekan ve işim gereği sosyal medya için kıyafet fotoğrafları çekmekte kullanacağım. Daha önce bir makinem olmadı. Hemen değiştirmek istemeyeceğim dayanıklı ve özellikli, kullanımı nispeten kolay bir makine almak istiyorum. Anladığım kadarıyla D7200 80d ayarında bir makine, iki yıl önce piyasaya sunulmuş iyi bir makine. Kullanıcı yorumları olumlu. 77D’nin seyahatler için ergonomik ve kullanıcı dostu ancak bataryasının yetersiz ve darbelere dayanıksız olduğu bilgilerine ulaştım. 77D daha hafif ve ekran avantajı var. Makine sahibi hiç kimse makinem kötü demiyor. Bu iki cihazı da bilen kullanıcıların yorumuna ihtiyacım var. Bana bu iki makineden hangisini önerirsiniz? Bir de ihtiyacıma uyacak lens hangisidir? Teşekkürler.

  • Konu sosyal medya ise duruma göre vidoya da ihtiyacınız olacağından ve seyahatte söz konusu olduğu için ben 77D derim. Teknik rakamlara çok fazla takılmamak lazım… Lens olarak 18-135mm nano olabilir.

 11. Ali bey merhaba 70d kullanıcısıyım salon sporları üzerine yoğunlaşmak istiyorum. Elimdeki 18-135mm ile geçtiğimiz hafta 1.lig basketbol maçında yaptığım çekimlerde yüksek iso değerleri ile çekim yapmak zorunda kaldım ve oldukça yoğun kumlanma iyi sonuçlar elde edemedim. Makinemi hemen değiştiremeyeceğim ancak lensimi değiştirebilirim. Yüksek ISO değerlerine beni çıkarmayacak, arka planı yok edebileceğim, hızlı bir lens ihtiyacım var. Ağırlığı dert etmiyorum. Tabi aslında en pahalısını alabilecek bütçem olsa seçim yapmak oldukça kolay 🙂
  Tavsiyeniz ne olur Ali bey?

  • Sigma 50-100mm f/1.8 bu iş için çok ideal. Ağır ve pahalıdır ancak kaliteli ve hızlıdır. Sonra 70-200mm f/2.8 modellerine bakılabilir.

 12. Merhaba öncelikle kolay gelsin ..77d almayı bende düşünüyorum bütün yorumları okudum …bende 50m 1.8 STM
  50-250 4-5.6 STM almayı düşünüyorum zoom lens olarak daha farklı bir öneriniz varmıdır tabi öyle aman aman bir bütçem yok birde geniş açı uygun ama yinede çokda vasat olmayan bir lens önerirmisiniz rica etsem kolay gelsin emeğinize sağlık bütün yorumları tek tek okudum ciddi anlamda sabır işi .. teşekkürler

  • Merhaba. Geniş açı için 18-55mm kit lens alabilirsiniz. Çok iyi olmasa da ciddi iş görür. Diğer lensler gayet uygun. Bu şekilde başlayıp ilerledikçe lensleri zaten güncellersiniz…

 13. Ali bey merhaba ben telefonla fotoğraf çekiyorum artık bir makina almam lazım ama giriş seviyesinden ziyade az da olsa profesyonel birşeyler de yapmak istiyorum uzun bir zamandır canon 77d yi inceliyorum sizin yazınızı da okudum almaya karar verdim ama bu makinayla benzer model olan nikon d7200 ün %100 lük bir vizör alanına sahip olması, iso performansı olarak daha iyi olması ve daha iyi bir pil performansına sahip olması kafamı karıştırdı açıkçası genel olarak doğa ve sokak fotoğrafları üzerine çalışıyorum bu durumda benim için hangisi daha uygun olur sizce.

  • Merhaba. Dinamik aralık ve görüntü kalitesi olarak D7200 bir tık daha iyidir. Ancak 77D hafif ve küçük boyutu ile kullanımı daha kolay ve Dual pixel AF sayesinde video çekimlerinde daha avantajlıdır. Mesele salt fotoğraf ve görüntü kalitesi ise D7200 derim. Diğer türlü 77D ve Canon lensleri daha uygun olacaktır…

   • Merhaba ilk defa fotoğraf ilgimi çekmeye başladı.Nikon d7500 ile bir kaç tane model arasında kaldım.Kendimi,gezdiğim gördüğüm yerleri,birde bölümümden dolayı(gazetecilik) kaliteli ama çok da pahalı olmayan bir makine istiyorum.Sizce bana uygun olan model ne olabilir?

 14. Meraba ali bey ben canon 77d ile nikon d7500 arasinda kaldim manzara fotoğrafları ve video için kullanacagim sizce hangisi daha iyi siz olsaniz hangisini alirdiniz tesekkurler…

 15. Merhaba Ali Bey benim iki sorum olacak. Nikon d7100 ile Canon 77d arasında keskinlik yönden gözle görülür fark var mı? Diğer sorum Canon Nano 18-135 lensle, Canon 18-135 Stm arasında fotoğraf kalitesi açısından fark var mı?

 16. Merhaba Ali Bey Nikon d7100 ile Canon 77d arasında fotoğraf netliği gözle görülür bir fark var mı? Diğer sorum: Canon 18-135 Nano lens ile 18-135 Stm arasında keskinlik yönünden fark var mı?

  • Kullanılabilir elbette. Ancak diyafram açıklığı f/1.4 veya f/1.8 gibi lensler kullanmak gerekir. 70-200mm lens de iş görecektir.

 17. Merhaba Ali bey 2020 ye girerken 77d hakkindaki yorumlarınızda olumlu veya olumsuz bir degisiklik var mı?
  80d ve 77d arasinda secim yapilsa hangisini seçersiniz teşekkürler.

  • Bir değişiklik yok. 80D daha üst bir model ama çok da bir fark yok. Daha esnek ve kullanışlı. İmkan varsa 80D alın derim. O kadar fark vermeye gerk uok derseniz de 77D rahatlıkla işinizi görecektir.

 18. merhaba ali bey ikinci el makina veya lens alırken neye dikkat etmeliyim? bide lenslerin üzerinde diafram F 3.5-5.6 yazıyor rakam düştükçene diafram açıklığını rakam yükseldikçene diafram kısıklığını göstergesi yanılıyormuyum?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here