Canon R – Nikon Z7 – Sony A7R3 Karşılaştırma

4
1513

Tam çerçeve (full frame) aynasız fotoğraf makinesi pazarı son günlerde oldukça hareketlendi. Geçtiğimiz 23 Ağustos tarihinde Nikon Z6 ve Z7 modelleri ile bu pazara adımını atarken dün de Canon EOS R modeli ile pazara giriş yaptı. Sony pazarda tek oyuncu iken artık tam çerçeve aynasız pazarında 3 oyuncu yer alıyor. Bu durumda fotoğraf teknolojileri meraklıları ve aynasız sisteme geçmeyi düşünen fotoğrafçılar için bir karar verme sorunu ortaya çıkıyor. Hangisi daha iyi? Bu Canon R – Nikon Z7 – Sony A7R3 Karşılaştırma yazımda sizlere karar vermede faydalı olması ve özellikleri karşılaştırabilmeniz için yardımcı olmaya çalışacağım.

Detaylara ve önem arz eden farklara geçmeden önce isterseniz tek bir tablo üzerinden 3 gövdenin de özelliklerini karşılaştıralım.

Canon R – Nikon Z7 – Sony A7R3 Karşılaştırma

Gövde
Model Canon EOS R Nikon Z7 Sony a7R III
Fiyat 2299$ 3399$ 3200$
Çözünürlük 30.3Mp 45.7Mp 42.4Mp
Sensör tipi CMOS BSI-CMOS BSI-CMOS
ISO Aralığı 100-40,000 64-25,600 100-32,000
Stabilizasyon Gövde içi yok Gövde içi 5 eksenli Gövde içi 5 eksenli
Sadece Video Fotoğraf ve Video Fotoğraf ve Video
Af çalışma aralığı –6EV  -4EV –3EV
Seri çekim Hızı 8fps 9 fps 10fps
AF nokta sayısı 5.655 adet 493 adet 339 adet
Vizör Çözünürlüğü 3.690k 3.690k 3.686k
Vizör büyütme ve göz noktası 0.76x 0,80x 0.78x
Hareketli LCD Evet. 180 derece Evet. Sadece dikey Evet. Sadece dikey
Bağlantı seçenekleri Wi-Fi, BT Wi-Fi, BT Wi-Fi, BT (+ NFC)
Video 4K / 30p 4K / 30p 4K / 30p
1080 / 60p 1080 / 120p 1080 / 120p
Video Formatı Mov. H.264 Mov. H.264 Mov. H.264
Log Kayıt Evet. Harici kayıtçı, C-Log Evet. Harici kayıtçı, N-log Evet. SD karta, S-Log
Video Çıkış Kalitesi 10bit 4:2:2 10bit 4:2:2 8bit 4:2:0
Video anında fotoğraf Hayır Evet  Hayır
Mikrofon Evet Evet Evet
Kulaklık Evet Evet Evet
Flash senkronizasyon hızı 1 / 200. 2 / 200. 1 / 250.
Dahili Flaş Yok. Yok. Yok.
Hafıza kart girişi Tek Tek Çift
Hafıza kart tipi SD (UHS-II) XQD SD (UHS-II) ve UHS-I
USB bağlantısı) 3,1 (C) 3,1 (C) 3,1 (C)
Pil ömrü (CIPA) EVF / LCD 370 350 530
Ağırlık 660gr 675gr 657 g

Yukarıdaki tablo genel anlamda bir fikir vermekle birlikte kağıt üzerindeki özelliklerin her şeyi anlatmasını beklemek hata olur. Bu nedenle biraz detaya inmek gerekli.

Fiyat

İlk akla gelen farkın hassas bir durum olan fiyat etiketi olduğunu söylemeliyim. Fiyat noktasında Canon R modelinin daha avantajlı olduğu söylenebilir. Ancak daha düşük çözünürlüğü nedeniyle fiyatın bir avantaj olup olmayacağı tartışmalı. Zira 24Mp çözünürlük sunan Nikon Z6 ve Sony A7 Mark 3 modelleri 2.000$ altındaki satış fiyatları ile ciddi birer rakip olarak Canon R’nin önünde duruyorlar. Bu nedenle burada asıl karar verilmesi gereken çözünürlük ihtiyacı…

Stabilizasyon

Canon EOS R ilginç bir şekilde gövde içi stabilizasyonu fotoğraf için aktif etmemiş. Sadece video için kullanılabiliyor. Ancak hem Sony hem de Nikon 5 eksenli bu sistemi tam kapasite kullanıma sunmuş. Diğer taraftan Canon EOS R 1080p çözünürlükte video kayıt hızını 60p de sınırlamış. Bunu anlamak mümkün zira video kamera da üretiyor olması bunun nedeni olsa gerek. Ancak Sony de video kamera üretmesine rağmen 1080p çözünürlükte Nikon gibi 120p hızı destekliyor.

AF Performansı

Canon da en dikkat çeken gelişme ise -6EV de AF yapabiliyor olması. Bu çok ciddi bir avantaj. Özellikle karanlıkta kalan konularda daha güvenilir netleme yapmak mümkün olacak. Ancak çok daha dikkat çeken bir gelişme var Canon da. O da netleme noktaları yarışında tam anlamıyla nokta koyan tam tamına 5.655 adet netleme noktasının bulunması. Sensörün yatayda %80’ini ve dikeyde %100’ünü kaplayan bu noktalar netlemeyi hiç aksaklık olmadan devamlı olarak yapmayı sağlıyor. Canon’a büyük bir alkış…

LCD Ekran

Hareketli ve dokunmatik LCD noktasında Canon R önemli bir avantaj ile daha kullanışlı LCD ekran sunuyor. 180 derece geriye dönebilen ve yana açılan LCD ekran çok ciddi esneklik sunuyor. Ayrıca dokunmatik hassasiyeti ve AF esnasında parmağınız ile AF noktalarını kaydırabilmeniz takdire şayan. Nikon dokunmatik olarak kullanışlı olsa da AF noktalarını LCD ekran üzerinden anında değiştiremiyor olmak bir dezavantaj…

Depolama

Kart yuvası ve türü anlamında ise Sony öne çıkıyor. Enteresan bir şekilde Canon R ve Nikon Z sisteminde tek hafıza kartı bulunuyor. Bunun nedenini anlamak biraz zor. Ayrıca Nikon da bulunan XQD kart daha hızlı olsa da ek bir maliyet demek.

Video AF

Video kaydı sırasında AF yeteneği anlamında Canon’un Dual Piksel AF teknolojisi zaten çok başarılı bir performans sunuyordu. Şimdi 5.655 adet AF noktası ile birleşince harika bir sonucun ortaya çıkacağı kuşkusuz. Bu anlamda en iyi video AF performansının Canon R de olacağını söylemek hata olmasa gerek.

Ergonomi ve Kullanışlılık

Ergonomi anlamında Nikon ve Canon ele iyi oturan ve DSLR tarzına yakın gövdeler üretmeyi başarmış bulunuyor. Hatta Canon R hala bir DSLR gibi görünüyor. Ayrıca yeni geliştirilen çok fonksiyonlu dokunmatik ve sezgisel ayar düğmeleri farklı ve modern bir kullanım deneyimi sunacak gibi görünüyor. Bu bağlamda içlerinde en kullanışlı olacak gövdenin yine Canon R olduğunu söyleyebilirim. Ancak biraz alışma süresi gerekecek. Nikon en hızlı adaptasyonu sağlayacak model olarak duruyor.

Objektif Seçenekleri

Objektif seçeneği ve kalitesi konusunda en dezavantajlı olan marka Sony. Zira Sony aynasız kullanan bir çok kişi Canon veya Sigma lensleri kullanıyor. Bu nedenle artık Canon ve Nikon kullanıcıları tam uyumlu adaptörleri ile kendi objektiflerini ve pek çok yan markanın uyumlu objektiflerini kullanabilecekler. Bu anlamda eski kullanıcılarını da üzmemiş oluyorlar. Canon ve Nikon çok daha avantajlı. Canon filtreli dönüştürücüsü ile bir tık daha avantajlı bir seçenek sunmayı başarıyor.

Sonuç

Sonuç olarak bu karşılaştırmada şu liderdir veya şu kötüdür denebilecek bir durum olmadığını söylemeliyim. Her üç gövde de bir birinden kaliteli ve güçlü. Her birisinin kendine göre gelişmiş ve öne çıkan tarafları bulunuyor. Rekabetin güzel tarafı da bu aslında. Belli bir objektif setine sahip olan DSLR kullanıcılarının aslında hangisini seçeceği oldukça net. Hangi markanın objektif setine sahipseniz onu seçmeniz en avantajlı ve ekonomik olanı.

İlk kez alacak ve iyi bir noktadan başlayacak olanlar için ise karar vermek biraz zor. Video önemli ise Canon Af noktasında öne çıkarken Nikon ağır çekim ve kolay kullanım anlamında öne çıkıyor. Fotoğraf daha önemli ise çözünürlük ve sensör kalitesi ile Nikon bir adım önde. Tele objektif kullanılacak ise şu an için Sony tercih edilmemeli. Nikon ve Canon bu noktada çok daha avantajlı. Ayrıca Sigma ve Tamron objektifleri de kullanmak mümkün.

Vlog veya Youtube videoları çekecekseniz Canon bu iş için biçilmiş kaftan. Dual piksel AF ve tam geriye dönebilen LCD ekranı rakipsiz. Ayrıca video sırasında dahili stabilizasyon da çalışıyor. Fiyat avantajı da malum… Bu karşılaştırma da Sony biraz geride kalmış gibi görünse de neredeyse 2 yıldır piyasada olduğunu unutmamak gerekiyor. Ayrıca manzara ve portre çekimlerinde görüntü kalitesi ve iso performansı da tescilli…

4 YORUMLAR

  1. Netleme noktalarında canon ve nikon anladığım kadarı ile biraz laf cambazlığı yapmış. Phase detection lar ile contrast detection ları toplayıp yazmış.

    • Evet biraz öyle olmuş 🙂 Neticede bana göre fotoğraf için 21 nokta bile bir çok durum için yeterli oluyordu. Ancak video için ne kadar nokta olursa konuyu yumuşak ve kesintisiz takip için o kadar iyi…

    • Evet olabilir. Canon pazar lideri olmanın rahatlığı ile özellikleri biraz kısarak pro olmayan bir aynasız üretmiş. Ancak son kullanıcı için oldukça güzel özelliklere ve ergonomiye sahip. Nikon ise rekabette eski yerine geçebilmek adına olsa gerek daha cömert özellikler ve birisi pro olmak üzere iki gövde ile çıktı. Kullanıcıların geri bildirimleri ve saha testleri durumu daha iyi ortaya koyacaktır. Son kullanıcı için bence hepsi de güzel gövdeler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here